Постанова № 36729813, 21.01.2014, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
21.01.2014
Номер справи
286/7877/13-а
Номер документу
36729813
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/7877/13-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2014 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Вачко В.І., з секретарем судового засідання Першко А.А., розглянувши в письмовому провадженні позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Державної виконавчої служби Головного управлінння юстиції у Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області, про зобов'язання скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження від 26.03.2011 року та відновити виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа у справі № 2-3323/10, виданого Овруцьким районним судом Житомирської області від 26.08.2011 року -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до відповідача Управління Державної виконавчої служби Головного управлінння юстиції у Житомирській області, в якому просить зобов'язати відповідача скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження від 26.03.2011 року та відновити виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа у справі № 2-3323/10, виданого Овруцьким районним судом Житомирської області від 26.08.2011 року, про зобов'язання Управління праці і соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 допомогу в розмірах, визначених ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року в сумі 12455,37 грн., мотивуючи тим, що нарахування та виплата коштів позивачу не проведена, державний виконавець не вжив всіх передбачених законом заходів для виконання виконавчого листа, а тому не мав правових підстав для закінчення виконавчого провадження.

Сторони та третя особа в судове засідання не прибули. У позовній заяві позивач просить слухати справу у її відсутність в порядку письмового провадження, додатково подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує. Відповідач та третя особа, які є суб'єктами владних повноважень, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, однак, про причини неявки суд не повідомили. Відтак, відповідно до ст.128 КАС України суд здійснює розгляд справи у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши дакази у справі, суд дійшов наступних висновків.

Як вбачається з листа начальника Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управлінння юстиції у Житомирській області (далі - ВПВР УДВС ГУЮ у Житомирській області) № 3.4/9550 від 05.11.2013 року, який був надісланий на адресу позивача згідно з поштовим штампом на конверті 07.11.2013 року, 01.09.2010 року державним виконавцем ВПВР УДВС ГУЮ у Житомирській області було відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа у справі № 2-3323/10, виданого Овруцьким районним судом Житомирської області від 26.08.2011 року про зобов'язання Управління праці і соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 допомогу в розмірах, визначених ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року в сумі 12455,37 грн. Боржником судове рішення не виконано, у зв'язку з чим державним виконавцем на відповідача двічі накладався штраф в сумі 340 грн та 680 грн. відповідно. З мотивів того, що державним виконавцем було вжито всіх заходів примусового виконання рішення, передбачених Законом України «Про виконавче провадження», та виконати рішення суду без участі боржника не можливо, ним (державним виконавцем) було підготовлено та направлено повідомлення до прокуратури м.Коростеня щодо прийняття рішення про притягнення до кримінальної відповідальності посадових осіб боржника - Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради за невиконання рішення суду.

28.03.2011 року постановою державного виконавця ВПВР УДВС ГУЮ у Житомирській області виконавче провадження ВП № 21105769 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 2-3323/10, виданого Овруцьким районним судом Житомирської області від 26.08.2011 року, про зобов'язання Управління праці і соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 допомогу в розмірах, визначених ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року в сумиі 12455,37 грн. закінчено відповідно до п.11 ч.1 ст.49, ст.50 Закону України «Про виконавче провадження» з підстави неможливості виконання без участі боржника, накладення на боржника штрафів відповідно до ст.89 Закону України «Про виконавче провадження» та внесення подання до правоохоронних органів для притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності згідно із законом.

Пунктом 11 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадової особи), який його видав, у випадку, передбаченому частиною третьою статті 75 цього Закону,

Частина 3 ст.75 Закону в свою чергу передбачає, що у разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначено відповідними положеннями Закону України «Про виконавче провадження», згідно зі статтями 1 та 2 якого виконавче провадження - це сукупність дій органів і посадових осіб державної виконавчої служби, яка входить до системи Міністерства юстиції України, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів, які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених чинним законодавством України, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню. Примусове виконання зазначених рішень здійснюють державні виконавці, визначені цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Згідно з ч.1 ст.11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

В матеріалах справи відсутні будь-які докази звернення державного виконавця до суду із заявами про відстрочку та розстрочку виконання рішення, роз"яснення виконання рішення, або зміни порядку і способу виконання рішення, а тому суд вважає передчасним висновок державного виконавця про закінчення виконавчого провадження, оскільки він не здійснив усіх можливих вичерпних заходів виконання судового рішення.

Слід також зазначити, що при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права. Зазначене передбачено ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».

Згідно з ст.124 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.

Так, згідно з п.38 рішення Європейського суду з прав людини від 29.06.2004 року у справі «Жовнер проти України», державний орган не може посилатися на відсутність коштів, щоб не виплачувати борг, підтверджений судовим рішенням.

Згідно з п.29 рішення Європейського суду з прав людини від 13.07.2006 року у справі «Васильєв проти України», виконання рішення щодо боржника залишається обов'язком держави.

Відповідно до ч.1 ст.255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

В ч.2 ст.257 КАС України вказано, що судове рішення, яке набрало законної сили або належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Боржником у справі, яка розглядається, виступає держава, яка в особі компетентного органу, повинна здійснити нарахування та провести виплату позивачу коштів, передбачених ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а відсутність бюджетних коштів не може бути підставою для невиконання судового рішення, яке набрало законної сили, і закінчення виконавчого провадження.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Позивачем сплачено судовий збір в сумі 68,82 грн, а тому відповідно до ст.ст.94 КАС України, він підлягає стягненню з відповідача.

Тому керуючись ст.ст.8-12, 18, 71, 94, 98, 122, 128, 160-163, 167 КАС України, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задоволити.

Зобов'язати Управління Державної виконавчої служби Головного управлінння юстиції у Житомирській області скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження від 26.03.2011 року ВП № 21105769 та відновити виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа у справі № 2-3323/10, виданого Овруцьким районним судом Житомирської області від 26.08.2011 року, про зобов'язання Управління праці і соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 допомогу в розмірах, визначених ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року в сумі 12455,37 грн.

Стягнути з Управління Державної виконавчої служби Головного управлінння юстиції у Житомирській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 68,82 грн.

На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд Житомирської області може бути подана апеляційна скарга на протязі десяти днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: В. І. Вачко