Постанова № 36726209, 17.01.2014, Чистяківський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Торезький міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
17.01.2014
Номер справи
247/6285/13-а
Номер документу
36726209
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 247/6285/13-а

2-а/247/34/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" січня 2014 р. Торезький міський суд Донецької області у складі:

головуючої судді Фролової Л.Д.,

при секретарях Ковальовій К.О., Ходун І.Б.,

Покусаєвій О.М.,

за участі:

позивача ОСОБА_2.,

представників відповідача УСЗН Торезької

міської ради Донецької області Мірошникової С.К.,

Золотухіна І.П., Мустафи Е.Н.,

представника третьої особи

ДП «Торезантрацит» Костенко Л.М.,

представника третьої особи

ДП «Донвуглереструктуризація» Дюжикової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, за участі третіх осіб державного підприємства «Торезантрацит», державного підприємства «Донвуглереструктуризація», про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду із зазначеним адміністративним позовом. Позовні вимоги мотивує тим, що вона більше 20 років працювала на підприємстві ш. Річна «Шахтоуправління Волинське» державного підприємства «Торезантрацит» та має право на отримання безкоштовного палива на побутові потреби, яке вона реалізовувала через виписку вугілля з ДП «Донвуглереструктуризація» до 2013 року. На даний час ДП «Донвуглереструктуризація» відмовляє позивачці у прийомі документів про виписку вугілля у зв'язку з тим, що шахта «Річна» ліквідована. Відповідач - управління соціального захисту населення Торезької міської ради у призначенні ОСОБА_2 пільги на придбання побутового палива відмовляє, оскільки, згідно з записами у трудовій книжці, позивачка звільнена з підприємства «Шахтоуправління Волинське», яке станом на сьогоднішній день є діючим.

Просить визнати відмову відповідача у наданні їй пільг на придбання палива на побутові потреби протиправною, зобов'язати відповідача прийняти її документи на надання пільг для придбання палива на побутові потреби та зобов'язати відповідача надати їй пільги на придбання твердого палива та зрідженого газу за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою КМУ №77 від 31 січня 2007 року та № 887 від12 серпня 2009 року зі змінами, затвердженими згідно постановою КМУ № 831 від 13 листопада 2013 року. (а.с.2).

Позивачка у судовому засіданні підтримала свої позовні вимоги та просила їх задовольнити у повному обсязі.

Представники відповідача управління соціального захисту Торезької міської ради у судовому засіданні заперечили проти позову та пояснили, що їх відмова позивачу у наданні пільги мотивована тим, що останнє вугледобувне підприємство, з яким позивач перебував у трудових відносинах - є шахтоуправління «Волинське». На теперішній час воно є діючим, входить до складу Державного підприємства «Торезантрацит», а відтак, останнє зобов'язане забезпечити позивача безкоштовним вугіллям. Вважають свої дії щодо відмови у забезпеченні позивача пільгою, - правомірними (а.с.49-50).

Представник третьої особи ДП «Торезантрацит» у судовому засіданні пояснив, що позивачка перед виходом на пенсію працювала на шахті "Річна", яка входила до складу «Шахтоуправління «Волинське»». Шахта «Річна» неодноразово реорганізовувалася, а в подальшому припинила свою діяльність шляхом ліквідації та передачі її до складу ДП «Донвуглереструктуризація», яке згідно ст. 48 Гірничого Закону України на протязі декількох років забезпечувало безкоштовним вугіллям пенсіонерів - колишніх працівників шахти «Річна». Вважають, що відповідач безпідставно відмовляє позивачу у надані пільг на придбання твердого побутового палива (а.с. 6).

Представник третьої особи ДП «Донвуглереструктурізація» у судовому засіданні пояснив, що за наказом Міністерства палива та енергетики ДП «Шахта «Річна» була передана для здійснення фізичної ліквідації до ДП «Донвуглереструктуризація». Звернула увагу, що шахта ліквідувалася як юридична особа, а не як структурний підрозділ у складі шахтоуправління. При цьому, за ними був закріплений обов'язок щодо соціального захисту колишніх працівників шахти «Річна» в частині їх забезпечення безкоштовним вугіллям. Після закінчення робіт з ліквідації підприємства, списки вуглеотримувачів були передані до управління соціального захисту відповідно до діючого законодавства. Просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, як такі що, ґрунтуються на законі(а.с.35-36, 52).

Вислухавши сторони, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно з пенсійним посвідченням, ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України м. Тореза та отримує пенсію за віком з 15 грудня 1982 року (а.с.9).

У трудовій книжці позивачки зазначено, що вона працювала на підприємстві - шахтоуправління «Волинське» з 16 вересня 1963 року на різних посадах. 15 лютого 1985 року ОСОБА_2 звільнена у зв'язку з виходом на пенсію з підприємства, яке після реорганізації мало найменування - Шахта «Волинська» Торезького виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Торезантрацит» та є останнім місцем роботи позивачки на вугледобувному підприємстві (а.с.3-4).

При цьому, за даними архівної довідки позивачка з 16 вересня 1963 року по 31 грудня 1982 року працювала підземним гірничим працівником шахти «Річна» шахтоуправління «Волинське» дочірнього підприємства державної холдингової компанії «Торезантрацит» (а.с.5).

Таким чином судовим розглядом встановлено, що позивачка працювала саме на шахті «Річна», яка входила до складу шахтоуправління «Волинське».

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 19 листопада 2002 року № 669 ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» дочірнє підприємство державної холдингової компанії «Торезантрацит» реорганізоване шляхом виділення з його складу структурного підрозділу шахти «Річна» та створенням на його базі ДП «Шахта «Річна». Було визначено, що останнє є правонаступником майнових прав та обов'язків ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське», пов'язаних з діяльністю його структурного підрозділу «Шахта «Річна» згідно з розподільчим балансом (а.с.23,32).

Згідно довідки, після виділення шахти «Річна» зі складу ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» відокремлений підрозділ «Шахтоуправління «Волинське» увійшло до складу ДП «Торезантрацит» на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України № 120 від 07 березня 2003 року (а.с.23,34).

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 05 жовтня 2005 року № 506 «Про припинення діяльності ДП «Шахта «Річна» шляхом ліквідації» її було передано для здійснення фізичної ліквідації до ДП «Донвуглереструктурізація» та зобов'язано забезпечити працівників окремих категорій населення побутовим вугіллям у період ліквідаційних робіт (а.с.23,33).

У проекті ліквідації шахти «Річна» ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське»» передбачається, що після ліквідації шахти, забезпечення вуглеотримувачів ліквідованих шахт безкоштовним вугіллям проводиться правонаступником (а.с.46-47).

Як вбачається з повідомлень Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради від 22 січня 2013 року № 09-0234 та від 11 грудня 2013 року № 09-3166 ОСОБА_2 було відмовлено у забезпеченні безкоштовним побутовим вугіллям на побутові потреби (а.с.8).

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частиною 5 ст. 48 Гірничого закону України передбачена категорія осіб, яка після ліквідації чи консервації гірничого підприємства забезпечуються вугіллям на побутові потреби, в межах галузевої угоди, а саме пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків .

Згідно постанови КМУ № 77 від 31 січня 2007 року «Про затвердження порядку надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом» передбачено, що визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до Гірничого закону України покладено на управління праці та соціального захисту населення на підставі відомостей із трудової книжки та пенсійного посвідчення.

За приписами пункту 4 вищевказаної постанови для призначення пільг з придбання твердого палива і скрапленого газу особи звертаються до управлінь праці та соціального захисту населення з відповідною заявою, до якої додають довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі.

У разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази).

Таким чином, відповідач у справі - є суб'єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладений обов'язок щодо визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до частини 2 статті 102 Бюджетного кодексу України, якою передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг на придбання твердого пічного палива надаються пільги, особам, які мають таке право згідно із статтею 48 Гірничого закону України, - з розрахунку вартості 3,1 тони вугілля на побутові потреби на домогосподарство на рік.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачка працювала у вугільній галузі, перебувала на посадах пов'язаних з підземними умовами більше 20 років, що підтверджується трудовою книжкою.

Частиною 5 статті 111 ЦК України передбачено, що юридична особа є ліквідованою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Згідно наявного у справі витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Державне підприємство «Шахта «Річна» перебуває в стані припинення (а.с.17-19).

Відповідно до Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 № 939, датою фізичної ліквідації гірничого підприємства вважається дата затвердження Мінвуглепромом актів прийняття відповідних робіт, а також визначення правонаступника щодо соціального захисту осіб відповідно до частини п'ятої статті 48 Гірничого закону України.

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21 грудня 2012 року № 1078 був затверджений Акт комісії з розгляду підсумків фактичного виконання робіт та заходів, передбачених проектом ліквідації шахти «Річна», яким роботи з ліквідації шахти «Річна» визнані закінченими у повному обсязі, відповідно з проектом ліквідації (а.с.43,79-80).

Актом прийому - передачі списку вуглеотримувачів шахти «Річна» від 03 січня 2013 року управлінню соціального захисту населення був переданий перелік осіб (список на 371 особу), які забезпечувалися вугіллям державним підприємством «Донвуглереструктуризація», та які мають право на безплатне забезпечення твердим побутовим паливом згідно із статтею 48 Гірничого Закону України, в тому числі із зазначенням персональних даних позивача (а.с.71,78).

Суд не погоджується з позицією відповідача, що обов'язок забезпечення вугіллям лежить на юридичній особі - Держаному підприємстві «Торезантрацит» до складу якого входить шахтоуправління «Волинське», яке значиться у трудовій книжці позивачки як останнє місце її праці у вугледобувній галузі.

Матеріалами справи достовірно підтверджено, що позивач працювала на шахті «Річна», послідовний процес реорганізації якої як структурного підрозділу, а в подальшому і як самостійної юридичної особи, відбувався на підставі наказів вищого органу управління, з дотриманням прав та гарантій працівників.

Із даних архівних довідок, інших матеріалів справи, чітко вбачається, що позивач працював саме на ліквідованому підприємстві - ДП «Шахта «Річна», соціальний захист колишніх працівників якого на протязі фізичної ліквідації був покладений на державне підприємство «Донвуглереструктуризація», а тепер цей обов'язок, на думку суду, перейшов до управління соціального захисту, так як інший правонаступник в установленому законом порядку не визначений.

За таких обставин, суд вважає протиправною відмову відповідача надати пільгу позивачу на придбання твердого палива.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ставка судового збору за подання позову немайнового характеру до адміністративного суду в 2013 році встановлена у розмірі 68,82 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, з бюджету на користь ОСОБА_2 підлягає стягненню сплачений судовий збір у розмірі 68,82 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 7, 11, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, за участі третіх осіб державного підприємства «Торезантрацит», державного підприємства «Донвуглереструктуризація», про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправною відмову управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області щодо надання грошової компенсації для придбання побутового палива ОСОБА_2.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області надати ОСОБА_2 пільгу на тверде паливо з урахуванням вимог ст. 48 Гірничого Закону та Бюджетного кодексу України за 2013 рік.

Стягнути з місцевого бюджету м. Тореза на користь ОСОБА_2 суму сплаченого судового збору у розмірі 68 (шістдесят вісім) грн. 82 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Торезький міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Л. Д. Фролова