Копія
Справа № 822/4649/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіПольового О.Л. при секретаріКомарницькій О.М. за участі:позивача, представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про скасування рішення та податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області, в якому просить скасувати прийняте відносно нього податкове повідомлення-рішення № 0005322100/2704 від 25.11.2013 року та рішення Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про застосування фінансових санкцій № 003728/22-25-22-03/2255008816/2705 від 25.11.2013 року.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідачем проведено фактичну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковим до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами фізичної особи - підприємця ОСОБА_3, за результатати якої складено акт 028/22/01/21/НОМЕР_1 від 06.11.2013 року та винесено рішення про застосування фінансових санкцій № 003728/22-25-22-03/2255008816/2705 від 25.11.2013 року, яким було застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 195200,00 грн., а саме - 97600,00 грн. - за продаж алкогольних напоїв без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями; 97600,00 грн.- за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку. Також винесено податкове повідомлення-рішення № 0005322100/2704 від 25.11.2013 року, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкції в розмірі 20,00 грн.
Позивач вважає вказане податкове повідомлення - рішення та рішення про застосування фінансових санкцій такими, що суперечить нормам чинного законодавства та просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 0005322100/2704 від 25.11.2013 року та рішення Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про застосування фінансових санкцій № 003728/22-25-22-03/2255008816/2705 від 25.11.2013 року.
У судовому засіданні позивач, представник позивача підтримали позовні вимоги та просять суд їх задовольнити, посилаючись на викладені в позовній заяві обставини.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, надала письмове заперечення, яке підтвердила в суді та зазначила, що прийняття оскаржуваного податкового повідомлення -рішення та рішення про застосування фінансових санкцій № 003728/22-25-22-03/2255008816/2705 від 25.11.2013 року було здійснено відповідно до чинного законодавства.
Заслухавши позивача, представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідачем проведено фактичну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковим до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами фізичної особи - підприємця ОСОБА_3, за результатати якої складено акт № 028/22/01/21/НОМЕР_1 від 06.11.2013 року. Перевіркою встановлено факт реалізації пляшки настоянки "Цілющий" з лимонником та зеленим чаєм, при цьому не було надано розрахункового документу. В акті зроблено висновок про те, що позивач здійснював реалізацію алкогольних напоїв без наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та без наявності марок акцизного податку встановленого зразка, також встановлено не проведення розрахункових операцій через РРО, не видача розрахункового документу.
На підставі акту перевірки № 028/22/01/21/НОМЕР_1 від 06.11.2013 року відповідачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 003728/22-25-22-03/2255008816/2705 від 25.11.2013 року, яким до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 195200,00 грн., з яких: 97600,00 грн.- за продаж алкогольних напоїв без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями; 97600,00 грн.- за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку.
Також на підставі акту перевірки № 028/22/01/21/НОМЕР_1 від 06.11.2013 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0005322100/2704 від 25.11.2013 року, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкції в розмірі 20,00 грн.
Відповідно до п.226.6 ст.226 Податкового кодексу України маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць не здійснюється.
Відповідно до п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Згідно п.1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання:
вчинене вперше - 1 гривня;
вчинене вдруге - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг);
за кожне наступне вчинене порушення - у п'ятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг).
Згідно ст.1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукромістких матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 1,2 відсотка об'ємних одиниць, які відносяться до товарних груп Гармонізованої системи опису та кодування товарів під кодами 22 04, 22 05, 22 06, 22 08.
Відповідно до абзацу 5 ч.2 ст.17 Закону України " Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Згідно абзацу 15 ч.2 ст.17 Закону України " Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 8500 гривень.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про безпечність та якість харчових продуктів" харчові продукти для спеціального дієтичного споживання (використання) - харчові продукти, які спеціально перероблені або розроблені для задоволення конкретних дієтичних потреб, що існують через конкретний фізичний чи фізіологічний стан людини та/або специфічну хворобу або розлад, і які реалізуються як такі, у тому числі продукти дитячого харчування, харчування для спортсменів та осіб похилого віку. Склад таких харчових продуктів повинен значною мірою відрізнятися від складу звичайних продуктів подібного роду, якщо такі звичайні харчові продукти існують, але не можуть бути замінниками лікарських засобів.
Згідно п.5 ст.38 Закону України "Про безпечність та якість харчових продуктів" текст для етикетування харчових продуктів для спеціального дієтичного споживання, функціональних харчових продуктів та дієтичних добавок підлягає обов'язковому затвердженню центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я. Порядок затвердження тексту для етикетування харчових продуктів для спеціального дієтичного споживання, функціональних харчових продуктів та дієтичних добавок встановлюється центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я.
Відповідно до п.п.1 п.1 ст.5 Закону України "Про безпечність та якість харчових продуктів" санітарна служба здійснює державний нагляд (державний санітарно-епідеміологічний нагляд) за всіма об'єктами санітарних заходів. Санітарна служба здійснює державний контроль у визначених санітарним законодавством випадках за такими харчовими продуктами на потужностях (об'єктах) з їх виробництва та/або обігу (далі - харчові продукти, підконтрольні санітарній службі): усі харчові продукти для спеціального дієтичного споживання.
Відповідно до листа ТОВ «Петрус-Алко», який міститься в матеріалах справи, ТОВ «Петрус-Алко» є прямим дистрибютером всієї продукції, яку випускає ТОВ «Золотоніський лікеро-горілчаний завод «Златогор». Одним із видів продуктів є харчові продукти для спеціального дієтичного споживання на основі рослинної сировини та продуктів бджільництва рідкі, які виготовляються згідно ТУ У 15.8-35081277-001:2011, а саме: настоянка «З лимонником та зеленим чаєм» ТМ «Цілющий», настоянка «З прополісом та медом» ТМ «Цілющий», настоянка «З женьшеню» ТМ «Цілющий», настоянка « 3 хріном» ТМ «Цілющий», настоянка «З перцем та медом» ТМ «Цілющий».
На весь перелік даної продукції отримано висновок державної санітарно- епідеміологічної служби Міністерства охорони здоров'я України № 05.03.02-04/105013 від 26.10.2012р., в якому зазначено, що об'єкт експертизи відповідає встановленим медичним критеріям безпеки і відповідають вимогам діючого санітарного законодавства України, та можуть бути використанні в заявленій сфері застосування. Також згідно Додатку до Висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи №05.03.02-04/1608 від 24.02.2011р., а саме текст етикетування продуктів харчових для спеціального дієтичного споживання на основі рослинної сировини та продуктів бджільництва рідкі рекомендується в якості харчового продукту для спеціального дієтичного споживання я к додаткове джерело флавоноїдів та мінералів з метою оптимізації раціонів харчування для загального зміцнення організму, підвищення апетиту, нормалізації обмінних процесів і травлення, не є лікарським засобом.
Згідно експертних висновків № К-3505 від 05.11.2012 року та № К-637 від 22.03.2013 року, виданих Київською торгово-промисловою палатою, які містяться в матеріалах справи, вищезазначені спеціальні харчові продукти відносяться до товарної групи УКТ ЗЕД під кодом НОМЕР_2 і трактуються: харчові продукти, в іншому місці не зазначені: - інші: - складені спиртні продукти, крім продуктів, виготовлених на основі ароматичних речовин, що використовуються у виробництві напоїв.
У листі департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів № 643/21-3015 від 01.02.2013 року вказано, що харчові продукти для спеціального дієтичного споживання не відносяться до алкогольних напоїв і на них не поширюються вимоги чинного законодавства зокрема щодо маркування марками акцизного податку та оподаткування, оскільки згідно з ТУ 15.8-36702251 "Продукти харчові для спеціального дієтичного споживання на основі рослинної сировини та продуктів бджільництва рідкі», відносяться до коду ДКПП 15.89.20.015, що не відповідає коду УКТ ЗЕД підакцизної групи товарів.
З вищевикладеного вбачається, що вищезгадані спеціальні харчові продукти не відносяться до алкогольних напоїв, на них не поширюються вимоги чинного законодавства щодо виробництва і обігу алкогольних напоїв.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.
Суд враховує те, що постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 29.11.2013 року про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності провадження у справі ОСОБА_3 за ч.1 ст.164-5 КпАП України закрито за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення.
Суд не бере до уваги протокол випробувань зразків продукції, оскільки відповідачем не доведено, що настоянка "Цілющий" з лимонником та зеленим чаєм була придбана у позивача.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладені норми відповідачем не доведено правомірність рішення Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про застосування фінансових санкцій № 003728/22-25-22-03/2255008816/2705 від 25.11.2013 року та спірного податкового повідомлення-рішення, а отже позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 11, 99, 158 - 163, 167 і 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про застосування фінансових санкцій № 003728/22-25-22-03/2255008816/2705 від 25.11.2013 року.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області № 0005322100/2704 від 25.11.2013 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 20 січня 2014 року
Суддя/підпис/О.Л. Польовий"Згідно з оригіналом" Суддя О.Л. Польовий