Рішення № 36722401, 16.01.2014, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
16.01.2014
Номер справи
925/1890/13
Номер документу
36722401
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2014 року Справа № 925/1890/13

Господарський суд Черкаської області в складі:

головуючого - судді Єфіменка В.В.,

з секретарем судового засідання Макарченко Н.П.;

за участю представників сторін:

від позивача - Куровська В.О., за довіреністю;

від відповідача - Багратіоні Д.Г. за довіреністю;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області в м. Черкаси справу

за позовом Жашківської міської ради м. Жашків

до Публічного акціонерного товариства "Жашківське автотранспортне підприємство-17141" м. Жашків

про зобов'язання укласти договір оренди та стягнення недоотриманої орендної плати, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач заявив позов, в якому просив суд зобов'язати відповідача укласти договір оренди земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Жашків, вул. Перемоги, 11 та стягнути недоотриману орендну плату за період з 23.07.2011 по 01.07.2013 у розмірі 61 837грн. 46 коп. мотивуючи тим, що землекористувач - "Жашківське автотранспортне підприємство-17141" змінило організаційно правову форму. Після реорганізації юридичним особам, які використовували земельні ділянки на праві постійного користування необхідно звернутися до відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування для переоформлення користування земельними ділянками на умовах оренди землі.

На думку позивача, відповідач добровільно відмовився від права постійного користування земельною ділянкою, що мало місце при поданні 07.06.2011 ВАТ «Жашківське автотранспортне підприємство №17141» клопотання (вх. № 287/2,16) про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку. Існуючий державний акт на право постійного користування земельною ділянкою залишався дійсним, до прийняття рішення відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про переоформлення права постійного користування земельною ділянкою та укладення договору оренди землі.

23.06.2011 сесією Жашківської міської ради на клопотання про затвердження технічної документації, було прийнято рішення № 9-5/VI «Про надання в оренду земельної ділянки відкритому акціонерному товариству «Жашківське автотранспортне підприємство 17141» в м. Жашкові по вулиці Перемоги, 11».

Позивач вважає порушеним право на одержання орендної плати з 23.07.2011 року по 01.07.2013 року.

Позивач вважає, що в результаті ігнорування рішень Жашківської міської ради та, відповідно, - законодавства України, безпідставного ухилення відповідача від підписання договору оренди, станом на 01.07.2013 ним недоотримано орендної плати від відповідача за земельну ділянку у сумі 61837,46 грн., яка б була отримана за умови оформлення належним чином договору оренди землі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю посилаючись на те, що Жашківською міською радою належним чином оформлено право власності на земельну ділянку для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, яка знаходиться за адресою: вул.Перемоги, 11, м.Жашків, а саме: 05.12.2013 зареєстровано речове право на земельну ділянку, про що отримано витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №14014207.

Представник позивача послався на те, що директором відповідача Оснач П.І. було подано до Жашківської міської ради клопотання вх. №28/2,18 від 08.02.2007 про надання дозволу на виготовлення проектної документації по підтвердженню права користування земельною ділянкою площею 1,9555га. під виробничою базою. Жашківська міська рада рішенням від 22.02.2007 №10-45/V «надала дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою ВАТ «Жашківське АТП 17141» в м.Жашкові по вул.Перемоги, 11».

07.06.2011 від відповідача надійшла заява про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку. І всі вищезазначені документи підтверджують факт добровільного волевиявлення відповідачем що до переоформлення прававласності користування земельною ділянкою на право оренди.

Відповідач у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні

заявлені позовні вимоги не визнав повністю вважаючи їх безпідставними з тих мотивів, що відповідно до ч. 4 ст. З Закону України «Про акціонерні товариства» відповідач змінив назву і згідно ч.2 ст.5 Закону України «Про акціонерні товариства» зміна типу товариства з приватного на публічне або з публічного на приватне не є його перетворенням.

Відповідач зазначив, що якщо не змінювалась організаційно правова форма товариств чи його назва, підстави (зобов'язання) щодо переоформлення державного акта на право постійного користування земельною ділянкою на право оренди вважаються відсутніми, що підтверджується листом Держкомзема №20982/17/4-09 від 27.11.2009.

Представник відповідача звернув увагу суду на те, що Державний акт на право постійного користування землею зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею 16.10.1995 р. за № 9,

право постійного користування землею до інших юридичних осіб підприємства не переходило, реєстрація державного акту серія ЧР не скасовувалася.

Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази, приходить до наступного.

З положень статей 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, статей

11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, статей 2, 8, 48, 133, 148, 152, 197, 283 ГК

України, статей 80, 84, 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України (далі - ЗК

України) випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого

самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.

Реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. Отже, у таких відносинах орган самоврядування або територіальна громада є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами.

Громадяни та юридичні особи у визначеному законом порядку набувають право власності та користування земельними ділянками відповідно до їх цільового призначення для ведення господарської діяльності або задоволення особистих потреб.

Відносини, пов'язані з набуттям та реалізацією громадянами, юридичними особами прав на земельні ділянки та з цивільним оборотом земельних ділянок грунтуються на засадах рівності сторін і є цивільно-правовими.

За змістом статей 13, 14 Конституції України, статті 11 ЦК України,

статей 123, 124, 127, 128 ЗК України рішенням органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки господарюючому суб'єкту у власність або в користування здійснюється волевиявлення власника землі і реалізуються відповідні права у цивільних правовідносинах з урахуванням вимог ЗК України.

Спори, що виникають з укладення, зміни, розірвання, виконання договору оренди земельних ділянок, в тому числі спори про стягнення заборгованості з орендної плати підвідомчі господарським судам.

Системний аналіз норм законодавства України дає підстави для висновку про те, що орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина перша статті 21 Закону України "Про оренду землі", підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, далі - ПК України), з іншого - є однією з форм плати за землю як загальнодержавного податку нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України) . Разом з тим підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є саме договір оренди такої земельної ділянки (частина друга статті 21 Закону України "Про оренду землі", пункт 288.1 статті 288 ПК України) . У зв'язку з цим та оскільки орендну плату за землю орендар вносить орендодавцеві (стаття 21 Закону України "Про оренду землі", стаття 288 ПК України) , то право на стягнення заборгованості з орендної плати має орендодавець.

В судовому засіданні з?ясовано, що Державний Акт на право постійного користування земельною ділянку площею 2,0106га згідно з планом землекористування видано "Жашківському автотранспортному підприємству-17141" Жашківською міською радою відповідно до рішення міської ради від 20.04.1995 №56.

Акт серії ЧР від 16 жовтня 1995р. зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею (а.с.42-43;155-158).

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 ЗК України).

Проект відведення земельної ділянки чи технічна документація із землеустрою не визначені законом як підстава набуття права на земельну ділянку і не є правовстановлюючим документом, спрямованим на набуття, зміну або припинення прав та обов'язків сторін, а є лише невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки (частина четверта статті 15 Закону України "Про оренду землі").

Державні акти про право власності або право постійного

користування на земельну ділянку є документами, що посвідчують відповідне

право і видаються на підставі рішень Кабінету Міністрів України, обласних,

районних, Київської і Севастопольської міських, селищних, сільських рад, Ради

Міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, районної, Київської і

Севастопольської міських державних адміністрацій.

Суд, враховує, що право, постійного користування на земельну ділянку посвідчене державними актами, є похідним від відповідного рішення органу державної влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність чи в користування, а тому з огляду на приписи частини першої статті 16 ЦК України та статті 152 ЗК України визнання відповідного державного акта недійсним, неможливо якщо рішення, на підставі якого видано цей державний акт, не визнано недійсним у встановленому порядку.

Позивач не надав суду доказів нечинності рішення Жашківської міської ради від 20.04.1995 №56.

08.02.2007 до Жашківської міської ради надійшло клопотання від генерального директора ВАТ «Жашківське автотранспортне підприємство 17141» Оснача П.І. за вх. № 28/2,8 про надання дозволу на виготовлення проектної документації по підтвердженню права користування земельною ділянкою площею 1,9555 га під виробничою базою з правовстановлюючими документами (а.с. 19).

22.07.2007, розглянувши подані товариством документи, Жашківською міською радою прийнято рішення за № 10-45/V «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою ВАТ «Жашківське АТП 17141» в м. Жашкові по вулиці Перемоги, 11». Згідно рішення, товариству був наданий дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки та встановлений термін виготовлення та надання раді для розгляду - 6 місяців( а.с. 20).

08.12.2010 за вх. № 395/2,16, до позивача звернувся із клопотанням генеральний директор ВАТ «Жашківське автотранспортне підприємство 17141» Райчев П.І. із заявою про продовження терміну вищезазначеного рішення (а.с.21).

28.12.2010 сесією Жашківської міської ради було прийняте рішення за № 3-39/VI «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою ВАТ «Жашківське автотранспортне підприємство 17141» по вулиці Перемоги, 11» (а.с. 22).

07.06.2011 ВАТ «Жашківське АТП 17141» звернулось із клопотанням до позивача (вх. № 287/2,16) про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку площею 1,9802 га ВАТ «Жашківське АТП 17141» для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства (обслуговування виробничої бази) за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення в м. Жашкові, вул. Перемоги, 11 Жашківського району Черкаської області(а.с.23)

23.06.2011 розглянувши вищезазначене клопотання та, відповідно, технічну документацію, Жашківською міською радою на засіданні сесії було прийнято рішення за № 9-5/VT «Про надання в оренду земельної ділянки відкритому акціонерному товариству «Жашківське автотранспортне підприємство 17141» в м. Жашкові по вулиці Перемоги, 11». Цим рішенням була затверджена технічна документація із землеустрою, встановлений термін орендного користування (5 років) товариством земельною ділянкою, зобов'язано в місячний термін укласти договір та провести його державну реєстрацію, в п'ятиденний термін після державної реєстрації договору його копію надати відповідному органу державної податкової служби (а.с. 24).

05.10.2011 до Жашківської міської' ради надійшло звернення від директора ПАТ «Жашківське АТП - 17141» Каравайчука І.М. за вх. № 511/2,16 з проханням визнати недійсним рішення ради за № 9-5/VT від 23.06.2011 «Про надання в оренду земельної ділянки відкритому акціонерному товариству «Жашківське автотранспортне підприємство 17141» в м. Жашкові по вулиці Перемоги, 11», так як укладання договору оренди суперечитиме законодавству України, і що підприємство має Державний Акт на право постійного користування землею від 16.10.1995, а власник акцій ПАТ «Жашківське АТП 17141» не змінювався (а.с.25).

Позивач не надав суду ні пояснень ні доказів правомірного зменшення розмірів земельної ділянки, яка надавалась відповідачу у користування у 1995р.(2,0106га.) до 1,9802 га за рішенням від 23.06.2011.

З матеріалів справи вбачається, що вищеназвані заяви та клопотання представників відповідача адресовані Жашківській міській раді стосовно виготовлення чи затвердження технічної документації із землеустрою не містять звернень до позивача про припинення права постійного землекористування.

Рішення Жашківської міської ради на які посилається позивач, як на підставу свої вимог, також не містять виисновків про припинення відповідачу права постійного користування земельною ділянкою площею 2,0106га. наданого рішенням від 20.04.1995 і закріплено державним актом на землю №9 від 16.10.1995

Визначений рішенням Жашківської міської ради від 23.06.2011 №9-5/VI місячний термін, протягом якого сторони мали б укласти договір оренди закінчився 23.07.2011.

Договір оренди не укладено і у встановленому порядку не зареєстровано.

Статтею 92 ЗК України передбачено, що право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають лише: підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації; релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності; публічне акціонерне товариство залізничного транспорту загального користування, утворене відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування". Однак ця норма не обмежує і не скасовує право постійного користування земельними ділянками, набуте іншими особами в установлених законодавством випадках станом на 01.01.2002(див. Рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005. №5-рп/2005 у справі № 1-17/2005)

Право постійного землекористування є безстроковим, на відміну від

права оренди, і може бути припинене лише з підстав, передбачених статтею 141

ЗК України, перелік яких є вичерпним.

Дії органів державної влади та місцевого самоврядування, спрямовані на позбавлення суб'єкта права користування земельною ділянкою після державної реєстрації такого права поза межами підстав, визначених у статті 141 ЗК України, є такими, що порушують право користування земельною ділянкою.

Ст. 108 Цивільного кодексу України визначено, що перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходить усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.

Судом встановлено, що при зміні в назві організаційно-правової форми відповідача (ВАТ/ПАТ) по суті не змінилися відомості внесені до Єдиного державного реєстру підприємств й організацій України, залишився не змінним ідентифікаційний код юридичної особи - 03119500, а також місцезнаходження підприємства - 19200, Черкаська область, м. Жашків, вул. Перемоги, 11.

Оскільки право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації, то і обов?язок сплати саме орендної плати виникає також після укладення та реєстрації договору оренди.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач не довів суду заявлені позовні вимоги, а тому у позові необхідно відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

У позові відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду протягом 10 денного строку з дня складення повного тексту рішення.

СУДДЯ В.В.Єфіменко

Повне рішення складено

і підписано 21.01.2014