УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2014 р.Справа № 820/9911/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бегунца А.О.
Суддів: Бенедик А.П. , Калиновського В.А.
за участю секретаря судового засідання Антоненко Н.В.
позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника позивачів ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 в інтересах позивачів на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13.11.2013р. по справі № 820/9911/13-а
за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7
до Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг України
про визнання бездіяльності та стягнення збитків,
ВСТАНОВИЛА:
Позивачі, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 звернулись до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг України, в якому просили суд:
- визнати бездіяльність відповідача, що потягло неплатоспроможність Кредитного союзу "Срібні джерела" та його банкрутство;
- стягнути з відповідача на користь позивачів збитки, які заподіяні учасникам союзу, а саме: ОСОБА_1 (175 132,06 грн.), ОСОБА_2 (6 651,00 грн.), ОСОБА_4 (64 570,00 грн.), ОСОБА_5 (18 640,28 грн.), ОСОБА_6 (131 125,00 грн.), ОСОБА_7 (92 953,00 грн.), ОСОБА_8 (41 125,00 грн.);
- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_2 витрати, пов'язані з посвідченням довіреності у розмірі 190,00 грн.;
- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_5 витрати, пов'язані з посвідченням довіреності у розмірі 190,00 грн.;
- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_4 витрати у розмірі 2294,00 грн.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.11.2013 року закрито провадження у справі № 820/9911/13-а в частині позовних вимог ОСОБА_8 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг України про визнання бездіяльності та стягнення збитків.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивачі посилались на те, що відповідач в порушення вимог законодавства України не виконав свої основні завдання, зокрема, щодо державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг і дотриманням законодавства у відповідній сфері та захисту прав споживачів фінансових послуг шляхом застосування у межах своїх повноважень заходів впливу з метою запобігання і припинення порушень законодавства на ринку фінансових послуг, що призвело до банкрутства Кредитної спілки "Срібні джерела" та завдання позивачам по справі значних збитків
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 13.11.2013р. відмовлено у задоволенні адміністративного позову.
Позивач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13.11.2013 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також на доводи та обставини, викладені в апеляційній скарзі.
Представник позивачів в судовому засіданні суду апеляційної інстанції підтримала апеляційну скаргу, просила задовольнити її, посилаючись на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.
Представник відповідача в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явився, надав клопотання про перенесення розгляду справи у зв'язку з неналежним повідомленням про розгляд справи.
Колегія суддів, вирішивши клопотання представника відповідача, вважає, що воно задоволенню не підлягає, оскільки матеріалами справи спростовується твердження щодо неналежного повідомлення про розгляд справи (а.с.183).
Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, не є перешкодою для розгляду справи і вирішення на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивачів та представника позивачів, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що
кредитна спілка "Срібні джерела" зареєстрована Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг як фінансова установа, місцезнаходження: 61153, м. Харків, пр-т П'ятдесятиріччя ВЛКСМ, буд. 56, офіс 308, ідентифікаційний код 33206825.
Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України було проведено планову інспекцію КС "Срібні джерела", за результатами якої складено акт планової інспекції № 24/25/32-п від 13.04.2009 року.
За висновками вказаного акту планової інспекції № 24/25/32-п від 13.04.2009 року Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України встановлені порушення КС "Срібні джерела" вимог чинного законодавства у сфері законодавства у сфері фінансових послуг, а саме: п. 3 розділу Х Положення про Державний реєстр фінансових установ та п. 11 Положення про внесення інформації про кредитні спідки до Державного реєстру фінансових установ; ч. 1 ст. 2 та ч. 6 ст. 10 Закону України «Про кредитні спілки» в частині здійснення діяльності з порушенням вимог п. 3.1. Статуту Спілки; ч. 7 ст. 10 Закону України «Про кредитні спілки» в частині здійснення діяльності з порушенням вимог п. 17.8. Статуту спілки; ч. 3 ст. 15 Закону України «Про кредитні спілки» та ст. 9 Статуту спілки; ч. 6 ст. 14 Закону України «Про кредитні спілки» з порушенням п. 8.4 ст.8 Статуту спілки; п.п. 2.2.3 п. 2.2 розділу 2 Положення про фінансові нормативи діяльності та критерії якості системи управління кредитних спілок та об'єднань кредитних спілок; п.п. 3.1.4 п. 3.1 Положення про фінансові нормативи діяльності та критерії якості системи управління кредитних спілок та об'єднань кредитних спілок; повторне порушення вимог ст. 5 Закону України «Про кредитні спілки» в частині здійснення Спілкою діяльності з порушенням вимог п. 2.2 розділу 2 та п. 6.13 розділу 6 Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу.
З матеріалів справи вбачається, що Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України на підставі вказаного акту планової інспекції від 13.04.2009 року № 24/25/32-п розглянута справа про порушення КС "Срібні джерела" вимог законодавства про фінансові послуги та прийнято рішення від 12.05.2009 р. № 324 про виключення інформації про кредитну спілку "Срібні джерела" з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи, схвалене розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 21.05.2009 року № 357.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 29.04.2010 року порушено провадження у справі про банкрутство кредитної спілки "Срібні джерела", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, а також введено процедуру розпорядження майном боржника та призначено розпорядником - арбітражного керуючого Чаговець Тетяну Пилипівну (а.с. 119-120).
Ухвалою господарського суду Харківської області від 21.07.2010 року визнані вимоги кредиторів КС "Срібні джерела", які підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів, зокрема, ОСОБА_1 у розмірі 175 132,06 грн., ОСОБА_2 - 6 651,00 грн., ОСОБА_4 - 64 570,00 грн., ОСОБА_5 - 18 640,28 грн., ОСОБА_6 - 131 125,00 грн., ОСОБА_7 - 92 953,00 грн.
Позивачам з листа ліквідатора КС "Срібні джерела" від 18.09.2013 року стало відомо, що зазначені кошти вони отримати не зможуть, з огляду на вказане, позивачі звернулись до суду(а.с.51).
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими, адже повернення коштів вкладникам здійснюється за рахунок грошових коштів такої кредитної спілки. Законодавством не передбачено порядок повернення цих коштів відповідачем у випадку невиконання кредитною спілкою своїх зобов'язань. Окрім того, відповідачем не було допущено бездіяльності, яка б порушувала права позивачів.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Згідно частини 2 статті 2 Закону України «Про кредитні спілки», відповідно до принципів діяльності кредитної спілки забороняється будь-яке втручання в діяльність кредитної спілки, за винятком випадків, передбачених законом.
У відповідності до статті 26 Закону України «Про кредитні спілки» визначено, що органом, що здійснює державне регулювання і нагляд за діяльністю кредитних спілок є, в першу чергу, Уповноважений орган згідно з законодавством України про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг, а також інші державні органи відповідно до їх компетенції.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1 Закону України «Про фінансові послуги і державне регулювання ринків фінансових послуг»(далі Закон) кредитні спілки належать до фінансових установ.
Частиною 1 статті 21 Закону України «Про фінансові послуги і державне регулювання ринків фінансових послуг» визначено, що державне регулювання ринків фінансових послуг щодо інших ринків фінансових послуг здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Згідно з частиною 1 статті 39 Закону України «Про фінансові послуги і державне регулювання ринків фінансових послуг» у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем в період з 2003 року по 2009 року проведено ряд перевірок (інспекцій) діяльності Спілки, в ході яких були виявлені численні порушення вимог законодавства про фінансові послуги.
За результатами розгляду актів про порушення, актів інспекції до Спілки застосовувались заходи впливу у вигляді розпоряджень про усунення виявлених порушень законодавства про фінансові послуги, про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про фінансові послуги.
Відповідно до пункту 34 Розділу V Положення про внесення інформації про кредитні спілки до Державного реєстру фінансових установ, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 22.06.2004 № 1099, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.07.2004 за № 847/9446, систематичне невиконання заходів впливу є підставою для виключення інформації про кредитну спілку з Державного реєстру фінансових установ.
Як свідчать письмові докази, Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України розглянута справа про порушення КС "Срібні джерела" вимог законодавства про фінансові послуги та прийнято рішення від 12.05.2009 р. № 324 про виключення інформації про кредитну спілку "Срібні джерела" з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи, схвалене розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 21.05.2009 року № 357(а.с. 37, 38-40).
Слід зауважити, що Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг як колегіальний, спеціально уповноважений орган виконавчої влади, самостійно в межах наданих їй повноважень обирає засоби реагування з метою захисту прав споживачів фінансових послуг та вирішує питання щодо обрання того чи іншого заходу впливу на порушника. Норм, які б зобов'язували Комісію застосовувати конкретно визначений захід впливу у тих чи інших випадках, законодавство не містить.
Вищезазначені обставини спростовують доводи апелянта щодо наявності обов'язку у відповідача відшкодувати збитки, які понесено позивачами по справі.
Окрім того, у відповідності до законодавства про фінансові послуги, виключення інформації про кредитну спілку з Державного реєстру фінансових установ не звільняє її від виконання своїх зобов'язань за договорами по залученню внесків (вкладів) членів Спілки на депозитні рахунки.
Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про кредитні спілки»кредитна спілка -це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.
Статтею 2 Закону України «Про кредитні спілки» визначено, що діяльність кредитної спілки ґрунтується на принципах добровільності вступу та свободи виходу з кредитної спілки, рівноправності членів кредитної спілки, самоврядування та гласності.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про кредитні спілки»кредитна спілка діє на основі статуту, що не суперечить законодавству України. Зокрема, у статуті кредитної спілки обов'язково зазначається порядок покриття можливих збитків кредитної спілки.
Положенням статті 11 Закону України «Про кредитні спілки» встановлено, що члени кредитної спілки мають право брати участь в управлінні справами кредитної спілки, обирати та бути обраними до її органів управління та одержувати інформацію про діяльність кредитної спілки, ознайомлюватися з річними балансами, фінансовими звітами, протоколами засідань органів управління кредитної спілки та іншими документами щодо діяльності кредитної спілки.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про кредитні спілки» вищим органом управління кредитної спілки є загальні збори її членів. Загальні збори членів кредитної спілки можуть приймати рішення з будь-яких питань діяльності кредитної спілки. Прийняття рішення про порядок розподілу доходу та покриття збитків кредитної спілки належить до виключної компетенції загальних зборів членів кредитної спілки.
Отже, відповідно до чинного законодавства діяльність кредитних спілок повинна бути спрямована на захист інтересів своїх членів, оскільки вони є одночасно і власниками, і користувачами послуг кредитних спілок. Правовідносини, що виникають між членами кредитної спілки з приводу невиконання Спілкою зобов'язань за договорами про залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки врегульовано нормами Закону України «Про кредитні спілки»та Цивільним Кодексом України.
Таким чином, національна комісія, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг не наділена повноваженнями втручатися в договірні відносини, що виникають між кредитною спілкою та членами кредитної спілки.
Згідно ч.2 ст.45 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", шкода, заподіяна учасникам ринку фінансових послуг неправомірними діями національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, при здійсненні ним своїх повноважень, підлягає відшкодуванню в повному обсязі за рахунок держави відповідно до закону.
Отже, обов'язковими умовами відшкодування шкоди з державного бюджету згідно вказаних статей є неправомірність дій органу та наявність причинно-наслідкового зв'язку між такими діями та завданою шкодою.
Судом не встановлено в діях відповідача порушень вимог чинного законодавства. Крім того, позивачами не доведено, а судом не встановлено наявності причинно-наслідкового зв'язку між вжитими (невжитими) відповідачем заходами впливу на фінансову установу та завданою позивачам шкодою.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг України, у спірних правовідносинах діяла на підставі, у межах та спосіб, передбачений законодавством України, отже позовні вимоги щодо визнання бездіяльність відповідача, що потягло неплатоспроможність Кредитного союзу "Срібні джерела" та його банкрутство та про стягнення з відповідача збитків, завданих позивачам КС "Срібні джерела" є необґрунтованими з огляду на відсутність неправомірних дій з боку відповідача та відсутність причинно-наслідкового зв'язку між такими діями та завданою шкодою.
Отже, колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Також не вбачає судова колегія і будь-яких порушень судом першої інстанції норм процесуального права при вирішенні питання про розподіл судових витрат.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 13.11.2013р. по справі № 820/9911/13-а прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 в інтересах позивачів залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13.11.2013р. по справі № 820/9911/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Бегунц А.О.Судді Бенедик А.П. Калиновський В.А.