ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2013 р. Справа №804/14284/13-а 14 год. 40 хвил. Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВерба І.О. при секретарі судового засіданняЧмоні А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кривбасжитлобуд» до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
31 жовтня 2013 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Кривбасжитлобуд» до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 15 жовтня 2013 року №0003102203.
В обґрунтування позову зазначено наступне:
- законодавством не встановлено обмежень для строку зарахування податкового кредиту який залишився після бюджетного відшкодування в рахунок податкових зобов'язань з ПДВ. Пунктом 105.2 статті 105 Податкового кодексу України встановлено обмеження строку на подачу заяви на бюджетне відшкодування, але позивач в деклараціях за попередні періоди використав своє право до спливу граничного терміну 1095 днів;
- податковий орган в акті перевірки намагається ототожнювати поняття бюджетне відшкодування (графа 23) та залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (графа 24), що є неправомірним та грубо порушує права та законні інтереси підприємства, так як саме на бюджетне відшкодування поширюється дія підпункту 102.5 статті 102 Податкового кодексу України (строк позовної давності 1095 днів), а на залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду дана стаття не розповсюджується, так як ще з назви даної вбачається, що сума, яка в ній вказана, залишилась після бюджетного відшкодування, отже, таке відшкодування вже відбувалося і як наслідок заява про таке бюджетне відшкодування платником податків вже подавалася;
- не зрозуміло з якого моменту податковий орган починає відраховувати термін 1095 діб, так як суми, які відображаються в графі 24 податкової декларації з податку на додану вартість, кожен місяць оновлюються (збільшуються або зменшуються) підприємством і саме з останньої зміни такої суми ми можемо розпочати відлік строку позовної давності;
- пунктом 102.5 статті 102 Податкового кодексу України встановлено, що заяви про повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування, можуть бути подані не пізніше 1095-го дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування. Спірний випадок не підпадає під дію вказаного пункту так як: а) позивач не подає заяву про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з ПДВ чи про їх відшкодування; б) сума ПДВ, що заявляється до відшкодування з бюджету не є сумою надміру сплачених грошових зобов'язань чи про відшкодування таких зобов'язань; в) пунктом 14.1.115 Податкового кодексу України встановлено, що надміру сплачені грошові зобов'язання, про які іде мова в пункті 102.5 - це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату. Таким чином, норми пункту 102.5 Податкового кодексу України встановлюють порядок подачі заяви про повернення надміру сплачених до бюджету коштів і не регулюють порядок відшкодування ПДВ;
- сума ПДВ, що враховується в залишку від'ємного значення бюджетного відшкодування (рядок 24 декларації) не є сумою надмірно сплачених до бюджету грошових зобов'язань і не є сумою відшкодування таких грошових зобов'язань, так як відшкодування цих сум із бюджету може бути здійснене тільки в майбутньому (в наступних податкових періодах) при виконанні певних умов;
- залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування звітного періоду включається до складу до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду без будь-яких обмежень по строку. Норми статті 15.3.1 Закону №2181 та пункт 102.5 статті Податкового кодексу України не регулюють порядок нарахування та відшкодування ПДВ.
Відповідач проти позову заперечив, зазначивши наступне:
- платник податків мав скористатися правом на отримання суми бюджетного відшкодування в момент виникнення на це такого права;
- у рядках 26 (до 04.05.2011 року) та 24 «залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» звітної податкової декларації з ПДВ відображається лише залишок від'ємного значення, за яким не проведено розрахунків з постачальниками;
- завищення платником податків залишку від'ємного значення у податковій декларації з ПДВ за серпень 2013 року по від'ємним значенням, що сформовані платником податків у податкових деклараціях з ПДВ за березень, квітень, вересень, жовтень 2008 року, фактично є наслідком заниження суми бюджетного відшкодування.
В судових засіданнях представники сторін підтримали обрані правові позиції.
В судове засідання, призначене на 24 грудня 2013 року представник позивача не прибув, надав суду електронним зв'язком клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку у зв'язку із участю ліквідатора в іншому судовому засіданні, проте підстав неможливості прибуття представника, який брав участь у справі не зазначив.
Представник відповідача надав витребувані судом докази та заявив клопотання про розгляд справи 24 грудня 2013 року за його відсутності.
Сторони підтвердили, що спір виник щодо застосування 1095-денного строку у спірних правовідносинах.
Суд дійшов висновку про необхідність розгляду справи по суті, оскільки Кодексом адміністративного судочинства України встановлено граничні строки розгляду справи, зокрема, згідно статті 122 цього Кодексу адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі.
Позов поданий 31 жовтня 2013 року, судом неодноразово зупинялось провадження у справі, витребувано всі необхідні докази, які мають значення для вирішення спору та розгляду справи по суті, позивачем та відповідачем письмово докладно викладено власну правову позицію, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про розгляд справи за наявними у ній матеріалами та відсутність підстав для відкладення судового засідання.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
З матеріалів справи вбачається, що 27.09.2013 року Криворізькою центральною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку правомірності нарахування ТОВ «Кривбасжитлобуд» (код за ЄДРПОУ 30499198) щодо законності декларування залишку від'ємного значення попередніх звітних періодів, яке становить більше 100 тис. грн. по декларації за серпень 2013 року, за результатами якої складений акт №598/04-81-22-03/30499198.
Перевіркою встановлено порушення платником податків пункту 43.3. статті 43, пункту 102.5 статті 102, пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України.
На підставі зазначеного акту перевірки Криворізькою центральною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення від 15.10.2013 року №0003102203, яким зменшено залишок від'ємного значення з податку на додану вартість (рядок 24 декларації з ПДВ) на суму 1041573 грн. в декларації за серпень 2013 року, зареєстрованій 16.09.2013 року за №9057383959.
Судом встановлено, що згідно з поданою платником податків податковою декларацією з ПДВ за серпень 2013 року та додатками, позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, відображене у рядку 18 податкової декларації, складає 0 грн. та у рядку 21 залишок від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, нарахованої за попередні звітні (податкові) періоди, а саме: липень 2013 року складає 1052686 грн.
Перевіркою визначення залишку від'ємного значення, фактично сплаченого платником податків до державного бюджету встановлено, що за результатами його фінансово-господарської діяльності за серпень 2013 року:
- позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту (рядок 18 декларації) становить 0 грн.;
- залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного періоду (рядок 21 декларації) становить 1052686 грн.;
- значення рядка 20.2 декларації попереднього звітного (податкового) періоду (рядок 21.1 декларації) становить 304 грн.;
- значення рядка 24 декларації попереднього звітного (податкового) періоду (рядок 21.2 декларації) становить 1052686 грн.;
- залишок від'ємного значення за вирахуванням суми ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету (рядок 22 декларації) становить 1052686 грн.;
- залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, (рядок 24 декларації) 919949 грн.
Актом перевірки встановлено, що згідно довідки про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (Д2) за серпень 2013 року, залишок від'ємного значення становить 1041573 грн., період у якому виникла сума березень 2008 року в розмірі 803834 грн., квітень 2008 року в розмірі 43732 грн., вересень 2008 року 18885 грн., жовтень 2008 року в розмірі 175122 грн., разом 1041573 грн. (а.с.13).
В ході перевірки правомірності формування суми від'ємного значення податку на додану вартість за серпень 2013 року та його фактичної оплати податковим органом встановлено порушення підпункту 14.1.18. пункту 14.11. статті 14, пунктів 43.1. та 43.3. статті 43, пункту 102.5. статті 102 Податкового кодексу України, у зв'язку із чим здійснено висновок, що платником податків завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24 декларації) за серпень 2013 року на суму 1041573 грн.
Зокрема, актом перевірки зазначено, що згідно підпункту 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», що діяв до 01.01.2011 року (далі - Закон №168) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Наведений порядок врахування від'ємного значення суми податку на додану вартість також визначений пунктами 200.1., 200.2., 200.3. статті 200 Податкового кодексу України.
За даними платника залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (значення рядка 24 декларації попереднього звітного (податкового) періоду) складає 919949 грн. Відповідно до пункту 200.3. статті 200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1. цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. Наведений порядок врахування від'ємного значення суми податку на додану вартість також визначений підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону №168.
Згідно підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону №168 і пункту 200.4. статті 200 Податкового кодексу України якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 або 200.1. цих пунктів, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг). Залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до підпункт 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 Закону №168 і пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України, платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Податковою інспекцією в акті перевірки зазначається, що вищенаведеними нормами не передбачено відстрочення використання такого права з моменту його виникнення, і за таких обставин, платник податків мав скористатися правом на отримання суми бюджетного відшкодування в момент виникнення на це такого права.
Згідно акту перевірки, завищення платником податків залишку від'ємного значення у податковій декларації з ПДВ за серпень 2013 року по від'ємним значенням, що сформовані платником податків у податкових деклараціях з ПДВ за березень, квітень, вересень, жовтень 2008 року, фактично є наслідком заниження суми бюджетного відшкодування (а.с.15).
Також, контролюючим органом наведені посилання на «Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», затверджений наказом ДПА України від 25.01.2011 року №41 (діяв до 10.01.2012 року), яким передбачено, що якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (що значиться на особовому рахунку платника на перше число звітного (податкового) періоду (відображається у рядку 20.1 декларації)), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду). Якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), подається (Д2) (додаток 2). Платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (ДЗ) (додаток 3). Значення рядка З (ДЗ) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 декларації. Залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
В акті перевірки зазначається, що відповідні норми були передбачені «Порядком заповнення і подання податкової декларації з ПДВ», затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 року №166. Зокрема, у пункті 5.12 Наказу №166 зазначалось, що бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів, (послуг). Сума податку, фактично сплачена у попередніх податкових періодах, визначається із сум, які були включені до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та не брали участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів абр не погашали податкові зобов'язання наступних звітних періодів (рядок 24). Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума в повному розмірі вказується або в рядку 25.1, або в рядку 25.2 податкової декларації з податку на додану вартість. Залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 26 податкової декларації поточного звітного податкового періоду та переноситься до рядка 23.2 податкової декларації наступного звітного періоду).
Актом перевірки визначено, що у рядках 26 (до 04.05.2011 року) та 24 «залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» звітної податкової декларації з ПДВ відображається лише залишок від'ємного значення, за яким не проведено розрахунків з постачальниками. В той же час, згідно підпункту 15.3.1 пункту 15.3 статті 15 Закону України №2181, пункту 102.5 статті 102 Податкового кодексу України заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Оскаржуване рішення податкового органу прийняте з посиланням на норми законів, відповідно до яких заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Проте, як вбачається зі змісту наведених норм матеріального права, вони встановлюють строк подання заяви про повернення надміру сплачених податків, зборів, але не надають права податковому органу списувати переплати з податків, крім того, у разі неподання позивачем відповідної заяви на бюджетне відшкодування на рахунок платника податків (а відображенням у податкових деклараціях залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, у рядках 22.2 та 26), як відбулось у розглянутому випадку, наведені норми не можуть застосовуватись, оскільки виходять за межі спірних правовідносин.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того, що пунктом 102.5. статті 102 Податкового кодексу України встановлений строк по закінченню якого платник податку втрачає право на відшкодування ПДВ у разі не подання ним заяви про відшкодування ПДВ.
Фактично платником податків право розпорядження залишком від'ємного значення з податку на додану вартість використано у 2008 році, а відомості щодо такого залишку від'ємного значення податку на додану вартість, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, відображаються в податкових деклараціях з ПДВ по теперішній час. Помилок, допущених платником податків, при заповнені таких податкових декларацій до серпня 2013 року податковим органом не виявлено.
Так, згідно пункту 7.7 Закону України №168/97-ВР:
- при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
- якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Підпунктом 7.7.3 пункту 7.7 статті 7 Закону України №168/97-ВР встановлено, що платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
На думку суду є обґрунтованими доводи відповідача про неправомірне ототожнювання контролюючим органом поняття бюджетне відшкодування (графа 23) та поняття залишок від'ємного значення податку на додану вартість, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (графа 24). Оскільки саме на бюджетне відшкодування поширюється дія підпункту 102.5. статті 102 Податкового кодексу України, а не на залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Норми підпункту 15.3.1 пункту 15.3 статті 15 Закону №2181 та пункт 102.5 Податкового кодексу України встановлюють тільки правило (норму) про повернення сум податків, що були надмірно (надлишкова) сплачені до бюджету чи відшкодовані з бюджету відповідно до законів (кодексу), і встановлюють граничні строки для подання заяви про повернення надміру сплачених податків, тобто переплати податків. Сума ПДВ, що враховується в залишку від'ємного значення бюджетного відшкодування (рядок 24 декларації) не є сумою надмірно сплачених до бюджету грошових зобов'язань і не є сумою відшкодування таких грошових зобов'язань, так як відшкодування цих сум із бюджету може бути здійснене тільки в майбутньому (в наступних податкових періодах) при виконанні встановлених законодавством умов.
З огляду на викладене, суд погоджується із доводом позивача про те, що законодавством не було встановлено та не встановлено на теперішній час обмежень для строку зарахування податкового кредиту який залишився після бюджетного відшкодування в рахунок податкових зобов'язань з ПДВ. Позивач в деклараціях за попередні періоди заявив про відповідне право до спливу граничного терміну 1095 днів.
В порядку підпункту б) пункту 200.2. статті 200 Податкового кодексу України платник податків, починаючи з 2011 року, включав залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів, після бюджетного відшкодування звітного періоду, до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду, без обмежень у строках, що відповідає нормам закону.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд дійшов до висновку про обґрунтованість доводів відповідача та наявність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Кривбасжитлобуд» до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від від 15 жовтня 2013 року №0003102203, прийняте Криворізькою центральною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.
Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кривбасжитлобуд» сплачений судовий збір в розмірі 458,81 грн. (чотириста п'ятдесят вісім грн. 81 коп.).
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 30 грудня 2013 року.
Суддя І.О. Верба