УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2014 р.Справа № 818/4985/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мінаєвої О.М.
Суддів: Старостіна В.В. , Філатова Ю.М.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Державної реєстраційної служби України та Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 24.10.2013р. по справі № 818/4985/13-а
за позовом публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково - виробниче об'єднання ім. М.В. Фрунзе"
до Державної реєстраційної служби України , Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича , Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції Сумської області
третя особа - Сумська міська рада
про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, публічне акціонерне товариство "Сумське машинобудівне науково - виробниче об'єднання ім. М.В. Фрунзе", звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державної реєстраційної служби України, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича, Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції Сумської області, третя особа - Сумська міська рада, в якому, з урахуванням уточнень до позову, просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича від 13.06.2013 р. № 3123591 про відмову у здійсненні державної реєстрації прав та їх обтяжень, яке прийняте за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію права власності публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково - виробниче об'єднання ім. М.В. Фрунзе" на нежитлове приміщення площею 1778,6 кв.м., розташоване за адресою: м. Суми, вул. Реміснича, 35, яка зареєстрована Реєстраційною службою Сумського міського управління юстиції Сумської області у базі даних про реєстрацію заяв та запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером 1310260;
- зобов'язати Державну реєстраційну службу України прийняти рішення про державну реєстрацію права власності публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково - виробниче об'єднання ім. М.В. Фрунзе" на нежитлове приміщення площею 1778,6 кв.м., розташоване за адресою: м. Суми, вул. Реміснича, 35 на підставі заяви, яка зареєстрована Реєстраційною службою Сумського міського управління юстиції Сумської області у базі даних про реєстрацію заяв та запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером 1310260;
- зобов'язати реєстраційну службу Сумського міського управління юстиції Сумської області видати публічному акціонерному товариству "Сумське машинобудівне науково - виробниче об'єднання ім. М.В. Фрунзе" витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на нежитлове приміщення площею 1778, 6 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Реміснича, 35.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 24.10.2013 р. по справі № 818/4985/13-а адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича від 13.06.2013 р. № 3123591 про відмову у здійсненні державної реєстрації прав та їх обтяжень. Зобов'язано Державну реєстраційну службу України повторно розглянути заяву публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М.В. Фрунзе" про державну реєстрацію права власності на нежитлове приміщення площею 1778,6 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Реміснича, 35, зареєстровану Реєстраційною службою Сумського міського управління юстиції Сумської області у базі даних про реєстрацію заяв та запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером 1310260.
Відповідачі, Державна реєстраційна служба України та Державний реєстратор прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєв Олексій Олександрович, не погодились з постановою суду першої інстанції, подали апеляційні скарги. Свою незгоду з постановою суду обґрунтовують тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Просять суд апеляційної інстанції скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 24.10.2013р. по справі № 818/4985/13-а та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Позивач через канцелярію суду надав відзив на апеляційні скарги, в якому просив суд відмовити в задоволенні апеляційних скарг Державної реєстраційної служби України та Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва О.О.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів апеляційних скарг у відповідності до ч.1 ст. 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи встановлено, що 27 травня 2013 року позивачем до Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції Сумської області було подано заяву про реєстрацію права власності на нежитлові приміщення площею 1778,6 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Реміснича, 35, до якої були додані рішення господарського суду Сумської області від 26.03.2009 р. по справі № 3/116-09, рішення господарського суду Сумської області від 15.04.2013 р. по справі № 920/265/13-г, лист господарського суду Сумської області від 08.05.2013 р., виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серія АВ № 267472 видана 20.05.2013 р. та довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серія АБ № 166435 видана 31.01.2013 р.
За результатами розгляду указаної заяви та доданих до неї документів Державним реєстратором прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєвим Олексієм Олександровичем 13 червня 2013 року прийнято рішення № 3123591 про відмову у державній реєстрації права власності публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково - виробниче об'єднання ім. М.В. Фрунзе" на нежитлові приміщення, розташовані в м. Суми по вул. Ремісничій, 35. Підставою для прийняття рішення Державним реєстратором прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєвим Олексієм Олександровичем були визначені положення ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", зокрема те, що подані документи не відповідають вимогам або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича від 13.06.2013 р. № 3123591 про відмову у здійсненні державної реєстрації прав та їх обтяжень є протиправним, а тому позовні вимоги позивача в частині скасування рішення та зобов'язання Державної реєстраційної служби України повторно розглянути заяву публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М.В. Фрунзе" про державну реєстрацію права власності на нежитлове приміщення площею 1778,6 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Реміснича, 35 є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з таких підстав.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У своїй діяльності при проведені державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державний реєстратор керується Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", "Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядком надання інформації з "Державного реєстру речових прав на нерухоме майно", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №703 від 22.06.2011р.
Відповідно до ст. 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Обов'язковість процедури реєстрації речових прав встановлена ч. 3 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", відповідно до якої права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, у тому числі право власності на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" орган державної реєстрації прав: проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації; забезпечує ведення Державного реєстру прав; надає інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Частиною 4 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень " передбачено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав або відмову в такій реєстрації.
Виходячи з положень ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор в процедурі розгляду заяви про реєстрацію речових прав на нерухоме майно повинен встановити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав. Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Статтею 17 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що текст документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, повинен бути написаний розбірливо. Прізвище, ім'я, по батькові фізичних осіб та їх місце проживання, а також найменування юридичних осіб та їх місцезнаходження повинні бути написані повністю. Не приймаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень документи з підчищеннями або дописками, закресленими словами та іншими не обумовленими в них виправленнями, заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст. Документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається частиною 1 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом; 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Крім того, згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Так, відповідно до п. 26 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.
Згідно із п. 27 Порядку, документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, є: 1) укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно, чи його дублікат; 2) свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат; 3) свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат; 4) свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, видані нотаріусом, чи їх дублікати; 5) свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане державним реєстратором відповідно до цього Порядку; 6) свідоцтво про право власності, видане органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 7) свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією до набрання чинності цим Порядком; 8) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняте власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; 9) державний акт на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою; 10) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно; 11) ухвала суду про затвердження (визнання) мирової угоди; 12) заповіт, яким встановлено сервітут на нерухоме майно; 13) закон, яким встановлено сервітут на нерухоме майно; 14) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації; 15) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність; 16) інші документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем разом з заявою про реєстрацію права власності були подані рішення господарського суду Сумської області від 26.03.2009 р. по справі № 3/116-09 про визнання права власності на нежитлове приміщення площею 1778,6 кв.м., розташоване за адресою м. Суми, вул. Реміснича, 35, яке є правовстановлюючим документом, та інші необхідні для проведення державної реєстрації права власності документи.
Виходячи із вищезазначених положень, колегія суддів дійшла висновку, що законодавцем чітко визначено, що одним із правовстановлюючих документів, на підставі якого проводиться реєстрація прав власності на нерухоме майно, є рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Враховуючи наведене, матеріалами справи підтверджується наявність у позивача встановлених законом правовстановлюючих документів, які посвідчують право власності на нежитлове приміщення площею 1778, 6 кв.м., розташоване за адресою м. Суми, вул. Реміснича, 35.
В свою чергу, дослідивши прийняте відповідачем рішення, колегія суддів дійшла висновку, що з його змісту не можна дійти висновку про наявність підстав та обставин, з якими законодавець пов'язує можливість прийняття рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень. Так, відповідачем не визначено, які саме документи позивача не відповідають вимогам чинного законодавства, або дають змогу встановити їх невідповідність. Наведені обставини, на думку суду, позбавляють заявника можливості реалізувати своє право на усунення виявлених недоліків.
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що спірне рішення є протиправним, а тому постанова суду першої інстанції в цій частині є законною та обґрунтованою.
В силу ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачами не доведено правомірності свого рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Відповідно до п. 1, ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій, бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, серед іншого, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При розгляді справи встановлено, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідачі діяли всупереч вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справа та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті постанови Сумського окружного адміністративного суду від 24.10.2013р. по справі № 818/4985/13-а суд дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційних скарг, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційні скарги Державної реєстраційної служби України та Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 24.10.2013р. по справі № 818/4985/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Мінаєва О.М.Судді Старостін В.В. Філатов Ю.М.
Повний текст ухвали виготовлено 20.01.2014 р.