Справа № 189/2197/13-а
2-а/189/5/14
ПОСТАНОВА
іменем України
14.01.2014 року Покровський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Пустовар О.С.
при секретарі Комеристій І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Покровське адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Покровському районі Дніпропетровської області про перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з позовом до УПФУ в Покровському районі Дніпропетровської області про перерахунок пенсії. В обгрунтування свого позову ОСОБА_1 зазначила, що вона вийшла на пенсію державного службовця з 23 травня 2011 року з посади начальника відділу статистики у Покровському районі Головного управління статистики у Дніпропетровській області. Для призначення пенсії позивачкою була надана до УПФУ в Покровському районі Дніпропетровської області довідка про складові заробітної плати за останні 24 місяці роботи. У зв'язку з цим, вона 18.11.2013 року звернулась із заявою до УПФУ в Покровському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії з дати призначення пенсії з урахуванням у складі заробітку сум індексації заробітної плати, грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових питань, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, заявлених уточнюючою довідкою №266 від 01.11.2013 року. Однак, позивачці було відмовлено у перерахунку пенсії. Позивач вважає дії відповідача протиправними і такими, що порушують її конституційні права на більший розмір пенсії. В зв'язку з чим, позивачка просить суд: визнати протиправними дії УПФУ в Покровському району Дніпропетровської області щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця ОСОБА_1, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових питань в сумі 13777 грн. 60 коп., індексації заробітної плати в сумі 3991,43 грн., грошової винагороди відповідно до постанови КМУ від 24.02.2003 року за №212 в сумі 10854 грн. 90 коп.; зобов'язати УПФУ в Покровському районі Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 з 23.05.2011 року перерахунок пенсії та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Позивачка в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити.
Представник відповідача УПФУ в Покровському районі Дніпропетровської області позов не визнала в повному обсязі та суду пояснила, що адміністративний позов ОСОБА_1 поданий у грудні 2013 року, але в ньому ставиться питання про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 23.05.2011 року. Таким чином, позивач отримує пенсію без врахування матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових питань з 23.05.2011 року, а тому повинна була дізнатися про порушення свого права з травня 2011 року. В зв'язку з чим, позивачкою було пропущено строк звернення до суду з даним позовом, до того ж, до Закону України "Про державну службу" та постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року №865 зміни щодо розширення переліку складових зарплати державним службовцям, які враховуються для розрахунку пенсії, не вносилися. Такі види виплат, як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, грошова допомога за сумлінну безперервну працю в органах влади, тощо не включаються до зарплати державним службовцям при обчисленні пенсії. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Покровському районі Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
18.11.2013 року вона звернулась із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Покровському районі Дніпропетровської області щодо здійснення перерахунку її пенсії з дати призначення пенсії 24.05.2011 року з урахуванням у складі заробітку суми індексації заробітної плати, грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових питань та інших виплат, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Для проведення перерахунку пенсії позивачкою була надана до УПФУ в Покровському районі Дніпропетровської області довідка про складові заробітної плати від 01.11.2013 року №266 (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу".
Зазначена довідка містила відомості про доходи позивачки, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі грошова винагорода відповідно до Постанови КМУ від 24.02.2003 року №212 - 10854,90 грн.; індексація заробітної плати - 3991,43 грн; матеріальна допомога - 13777,60 грн.
Листом від 25.11.2013 року №5140/04/22 УПФУ в Покровському районі Дніпропетровської області позивачці було відмовлено у здійснені перерахунку і визначені розміру пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, винагороди та інших виплат, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з посиланням на постанову правління Пенсійного фонду України "Про виконання рішень окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670" від 04.09.2013 року №15-1, якою затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсій відповідно до ЗУ "Про державну службу", а саме: до довідки включена графа "Інші виплати", куди вносяться допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, винагорода за вислугу років та інші виплати. До ЗУ "Про державну службу" та постанови КМУ "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року №865 зміни, щодо розширення переліку складових зарплати державним службовцям, які враховуються для розрахунку пенсії, не вносилися. Такі види виплат, як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, грошова допомога за сумлінну безперервну працю в органах влади, тощо не включаються до зарплати державним службовцям при обчисленні пенсії.
Однак, суд не може погодитися з твердженням УПФУ в Покровському районі Дніпропетровської області, виходячи з наступного.
Згідно зі ст.2 ЗУ "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст.33 ЗУ "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст.37 ЗУ "Про державну службу" передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст.37-1 ЗУ "Про державну службу").
Матеріальна допомога на оздоровлення є додатковим видом грошового забезпечення державних службовців і на даний вид виплати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, як і на індексацію заробітної плати.
Закон України "Про загальнообов'язкову державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Згідно із п.1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670 від 13 серпня 2010 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 листопада 2012 року, постанову правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подають для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу" від 30.10.2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбаченні чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу" від 30.10.2008 року №19-11" до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4753/09/2670" визнано такими, що втратили чинність: підпункт 1.2 пункту 1 постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року №19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу"; форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу", затверджену Постановою, а також затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу".
Як вбачається з матеріалів справи, позивачкою до УПФУ в Покровському районі Дніпропетровської області було надано довідку за період з 01.05.2009 року по 30.04.2011 року, яка містила відомості щодо заробітної плати для призначення пенсії, визначеної форми.
Дана довідка містила відомості про нараховану позивачці грошову винагороду відповідно до Постанови КМУ від 24.02.2003 року №212 - в сумі 10854,90 грн., індексацію заробітної плати в сумі 3991,43 грн. та матеріальної допомоги в сумі 13777,60 грн., які вона отримувала на час роботи.
Щодо посилання представника відповідача на те, що позивачкою було пропущено строк звернення до суду, то суд вважає дане твердження необґрунтованим, оскільки про порушення свого права на більш високий розмір пенсії позивачка дізналася при одержанні уточнюючої довідки про складові заробітної плати №266 від 01.11.2013 року (форма довідки затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1). Оскільки форма довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу" вказує на необхідність пенсійного органу врахувати для перерахунку пенсії інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно - правовими актами, то управління Пенсійного фонду України в Покровському районі при призначені пенсії державного службовця у травні 2011 року повинно було проінформувати про зміни форми довідки.
Отже, суд дійшов висновку, що позивачкою не пропущено строк звернення до адміністративного суду за захистом її права на перерахунок пенсії відповідно до діючого законодавства.
Таким чином, неврахування відповідачем у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових питань є діями протиправними і такими, що порушують законне право позивачем на більший розмір пенсії.
На підставі ЗУ "Про державну службу", ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", керуючись ст. ст. 3,4,11,12,19,160-163,183-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Покровському районі Дніпропетровської області про перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Покровському районі Дніпропетровської області щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань в сумі 13777 грн. 60 коп., індексації заробітної плати в сумі 3991 грн. 43 коп., грошової винагороди відповідно до постанови КМУ від 24.02.2003 р. №212 в сумі 10854 грн. 90 коп.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Покровському районі Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 з 23.05.2011 року перерахунок пенсії та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: О.С. Пустовар