Постанова № 36712085, 15.01.2014, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2014
Номер справи
818/8696/13-а
Номер документу
36712085
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 січня 2014 р. 15:00 Справа №818/8696/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

представника позивача - Сінько О.А.,

представника відповідача - Федорченка А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Приватної виробничо-комерційної фірми "Ланкорд" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Приватна виробничо-комерційна фірма "Ланкорд" (далі - позивач) звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі - відповідач), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 01.11.2013 № 000202240 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 93 473, 16 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведеної відповідачем перевірки Приватної виробничо-комерційної фірми "Ланкорд" встановлено порушення позивачем п. 3.5 Положення про ведення касових операцій у національні валюті України, яке затверджене постановою Національного банку України від 15.12.2004 № 637, а саме у видаткових касових ордерах відсутні підписи одержувача коштів.

Позивач зауважує, що податковий орган не зазначає який саме підпис відсутній, як це передбачено додатком до акту, а лише зазначає, що кошти внесені до банку.

Крім того, позивач зазначає, що відповідно до ст. 1 Указу Президента України № 436 від 12.06.1995 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки", згадані санкції у вигляді штрафу застосовуються за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожен день.

Таким чином, на думку позивача, оскільки готівкові кошти у повному обсязі були здані до банку, що підтверджується квитанціями про внесення коштів та виписками банку, застосування штрафних санкцій не відповідає чинному законодавству.

Позивач вважає, що при здаванні коштів до банку підприємством дотримані всі вимоги Положення про ведення касових операцій у національні валюті України та просить скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, надавши суду письмове заперечення, в якому посилається на те, що перевіркою ПВКФ «Ланкорд» з питань дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв встановлено перевищення залишку готівки в касі, а саме виявлено неналежним чином складені видаткові касові ордери про здачу готівкових коштів у банк.

Так, у зазначених касових ордерах про здачу готівкових коштів у банк відсутній підпис одержувача готівкових коштів, що є порушенням абз. 1 п. 3.5 Положення № 637. Всупереч вимогам норм п. 2.8 Положення № 637 готівка ПВКФ «Ланкорд», яка перевищувала встановлений ліміт каси, не здавалася самостійно ПВКФ «Ланкорд» в обов'язковому порядку до банку для її зарахування на банківські рахунки.

Таким чином, на думку відповідача, штрафні санкції застосовані до позивача правомірно, та оскаржуване податкове повідомлення-рішення скасуванню не підлягає.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

З 07.10.2013 по 16.10.2013 працівниками ДПІ у м. Сумах проведена фактична перевірка ПВКФ «Ланкорд» щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), за результатами якої складено акт від 16.10.2013 № 0110/18/28/22/31787744 (а.с. 65-69).

Актом перевірки встановлено, що у видаткових касових ордерах від:

23.09.2011 № 66 на суму 10000,00 грн;.

02.11.2011 № 76 на суму 3800,00 грн.;

01.12.2011 № 81 на суму 10000,00 грн.;

23.01.2012 № 5 на суму 10000,00 грн.;

01.02.2012 № 7 на суму 5250,00 грн.;

16.02.2012 № 16 на суму 5000,00 грн,;

02.03.2012 № 20 на суму 3500,00 грн. про здачу готівкових коштів в банк відсутній підпис одержувача готівкових коштів через ОСОБА_3 Згідно квитанцій ПАТ АБ «Столичний» здача готівкових коштів в банк здійснювалась через ОСОБА_3

Таким чином, за результатами перевірки встановлено завищення залишку готівки в касі, а саме виявлено неналежним чином складені видаткові касові ордери, у зв'язку з чим 01.11.2013 ДПІ у м. Сумах прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002002240 (а.с. 7), яким до позивача застосовано штрафну санкцію у сумі 96044, 56 грн.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 33 Закону України «Про Національний банк України» від 20 травня 1999 року № 679-XIV до повноважень Національного банку України серед інших належить визначення порядку ведення касових операцій для банків, інших фінансових установ, підприємств і організацій.

Із змісту преамбули Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджено постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320 (далі - Положення № 637), вбачається, що цей нормативно-правовий акт визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою.

Визначення касових операцій міститься у п. 1.2 Положення № 637, згідно якого «касові операції» - операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку.

В силу положень п. 3.1 цього Положення касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.

При цьому виходячи з потреби прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків для підприємств, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, установлюються ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 цього Положення (п. 2.7 Положення № 637).

При цьому пунктом 1.2 Положення № 637, визначено, що «ліміт залишку готівки в касі» (далі - ліміт каси) - граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час.

У відповідності до п. 2.8 Положення № 637 підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.

Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.

Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.

Абзацами 1, 2 п. 3.4 Положення № 637 встановлено, що видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами (додаток 3) або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо.

Якщо на доданих до видаткових касових ордерів документах, заявах, рахунках тощо є дозвільний напис керівника підприємства, то його підпис на видаткових касових ордерах не обов'язковий.

Абзацами 1 - 4 п. 3.10 Положення № 637 встановлено, що видаткові касові ордери і видаткові відомості мають заповнюватися бухгалтером чорнилом темного кольору чорнильною або кульковою ручкою, за допомогою друкарських машинок, комп'ютерних засобів чи іншими способами, які забезпечили б належне збереження цих записів протягом установленого для зберігання документів терміну.

У касових ордерах зазначається підстава для їх складання і перелічуються додані до них документи. Видача касових ордерів і видаткових відомостей на руки особам, що вносять або одержують готівку, забороняється.

Видача готівки за касовими ордерами може проводитися тільки в день їх складання.

Виправлення в касових ордерах та видаткових відомостях забороняються.

Згідно п. 3.5 цього Положення у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.

Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.

Одночасно п. 3.7 Положення № 637 приймання одержаної з банку готівки в касу та видача готівки з каси для здавання її до банку оформляються відповідними касовими ордерами (прибутковим або видатковим) з відображенням такої касової операції в касовій книзі.

Документом, що свідчить про здавання виручки до банку, є відповідна квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, засвідчена підписами відповідальних осіб банку та відбитком печатки (штампа) банку. Документом, що свідчить про здавання виручки до банку через інкасаторів, є копія супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою (готівкою), засвідчена підписом та відбитком печатки інкасатора-збирача. Документом, що свідчить про приймання готівки програмно-технічним комплексом самообслуговування для подальшого її переказу, є чек банкомата та квитанція, яка містить обов'язкові реквізити документа на переказ готівки і підтверджує внесення відповідної суми готівки до цього програмно-технічного комплексу самообслуговування та здійснення ініціювання операції з переказу готівки.

Відповідно абз. 5 п. 3.10 зазначеного Положення у касових ордерах, які оформляються на загальну суму проведених підприємством касових операцій (видача готівки за видатковими відомостями, спеціальними платіжними засобами, здавання готівки до банку, отримання готівки з банку за чеком та оприбуткування її в касі тощо), реквізит «Одержав» або «Прийнято від» не заповнюється.

З аналізу викладеної норми вбачається, що вона є спеціальною по відношенню до норми, викладеної в п. 3.5 цього Положення, оскільки передбачає, зокрема операцію здавання готівки до банку, яка, в свою чергу, також документально оформлюється згідно вимог цього ж Положення.

Крім того, згідно п. 3.11 Положення № 637 прибуткові та видаткові касові ордери до передавання в касу реєструються бухгалтером у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів (додаток 4), який ведеться окремо за прибутковими та видатковими операціями. Видаткові касові ордери, що оформлені на підставі видаткових відомостей, реєструються в такому журналі після здійснення виплат, зазначених у видатковій відомості.

В силу п. 5.10 Положення готівкові кошти не вважаються понадлімітними в день їх надходження, якщо вони були здані в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або були використані підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання їх до банку і одночасного отримання з каси банку на зазначені потреби) наступного робочого дня на потреби, які пов'язані з діяльністю підприємства.

Судом встановлено, що відомості про видаткові касові ордери від 23.09.2011 № 66 на суму 10000,00 грн.; від 02.11.2011 № 76 на суму 3800,00 грн.; від 01.12.2011 № 81 на суму 10000,00 грн.; від 23.01.2012 № 5 на суму 10000,00 грн.; від 01.02.2012 № 7 на суму 5250,00 грн.; від 16.02.2012 № 16 на суму 5000,00 грн.; від 02.03.2012 № 20 на суму 3500,00 грн., (а.с. 20-26) були внесені до касової книги ПВКФ «Ланкорд» (а.с. 106-112), журналу реєстрації прибуткових та видаткових касових документів за 2011 рік (а.с. 113-118), журналу реєстрації прибуткових та видаткових касових документів за 2012 рік (а.с. 119-125).

Факт здавання позивачем готівкової виручки у розмірах 10000,00 грн., 3800,00 грн., 10000,00 грн., 10000,00 грн., 5250,00 грн., 5000,00 грн. та 3500,00 грн. за видатковими касовими ордерами від 23.09.2011 № 66, від 02.11.2011 № 76, від 01.12.2011 № 81, від 23.01.2012 № 5, від 01.02.2012 № 7, від 16.02.2012 № 16, від 02.03.2012 № 20 до банку (ПАТ АБ "Столичний") підтверджується квитанціями відповідного банку від 01.12.2011 № 1, від 02.11.2011 № 4, від 23.09.2011 № 1, від 02.03.2012 № 1, від 16.02.12 № 1, від 01.02.2012 № 2 (а.с. 41-43) та банківськими виписками (а.с. 44-49).

З огляду на те, що виведення готівки із каси та здавання її до банківської установи підтверджується документально та відображено в касовій книзі, суд дійшов висновку про безпідставність висновків акта перевірки про перевищення ліміту залишків в касі.

Крім того, відповідачем не доведено факту видачі коштів без належного видаткового документу, оскільки наявні в матеріалах справи копії видаткових касових ордерів містять усі необхідні реквізити, в т.ч. і підписи одержувача коштів. Зворотного відповідачем не доведено.

В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).

За таких обставин, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає за необхідне скасувати спірне податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області від 01.11.2013 № 000202240 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 93 473, 16 грн.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Статтею 97 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд за клопотанням однієї зі сторін визначає грошовий розмір судових витрат, які повинні бути їй компенсовані.

Оскільки позивачем вимоги про відшкодування з Державного бюджету України понесених ним судових витрат не заявлялись, судові витрати стягненню з бюджету не підлягають.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Приватної виробничо-комерційної фірми "Ланкорд" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області від 01.11.2013 № 000202240 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 93 473, 16 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко

З оригіналом згідно

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст постанови складений та підписаний 20.01.2014.