Постанова № 36710504, 16.01.2014, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.01.2014
Номер справи
758/13412/13-а
Номер документу
36710504
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 758/13412/13-а

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 січня 2014 року Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Васильченка О. В.,

при секретарі - Дмитренко Ю. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання провести перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що позивач у 2006 році був звільнений з лав Збройних сил України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». У відповідності до ч. 3 ст. 63 цього Закону пенсії підлягають перерахунку, у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії. У відповідь на заяву Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області направило ОСОБА_1 лист про те, що пенсія нараховується згідно норм ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Оскільки, відповідачем було відмовлено у здійснені вказаного перерахунку, позивач і звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та просив суд: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити з 01 квітня 2012 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням премії у розмірі 90% грошового забезпечення.

Позивач та його представник позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги, просили їх задовольнити.

Представник відповідача під час розгляду справи проти задоволення позову заперечував, просив залишити його без задоволення, посилаючись на його необґрунтованість.

Суд, заслухавши думку осіб, які брали участь у справі, вивчивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію у відповідності з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

29.07.13р. Київським обласним військовим комісаріатом було направлено позивачеві лист із зазначенням, що його розмір грошового забезпечення складає 2706 грн. 28 коп., де зокрема була вказана премія 90%. (а.с. 10).

У зв'язку з неотриманням належного грошового підвищення до пенсії, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про перерахунок пенсії, однак Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області 12.08.13р. направило позивачеві лист, в якому повідомлено, що пенсія нарахована та виплачується згідно норм ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 11).

Як вбачається з довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про розрахунок пенсії ОСОБА_1, останньому нараховуються премію 10% (а.с. 12, 13).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності з вимогами ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст. 51 цього Закону. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбачених цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

П. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1, зміна розміру його премії відбулась на підставі постанови Кабінету Міністрів України за 2012р. № 355.

Крім того, в рішенні від 26.12.11р. №20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.

Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26.12.11р. № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою ст. 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Таким чином, державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України.

Враховуючи, те, що премія, яку ОСОБА_1 просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер, виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році, тобто зазначена премія не має постійного характеру, а отже не дає підстав для перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення, осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позову.

На підставі викладеного, ст.ст. 19, 22, 152 Конституції України, ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 17, 159-163 КАС України,

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання бездіяльності щодо неврахування до пенсійних розрахункових сум премії в розмірі 90% неправомірною, зобов'язання провести перерахунок пенсії, відмовити.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О. В. Васильченко