ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/3528/13-a
16 січня 2014 року м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Чепенюк О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Бучацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Бучацька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Тернопільській області (далі - Бучацька ОДПІ Головного управління Міндоходів у Тернопільській області, позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу у розмірі 4628 грн. 51 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач зареєстрований суб'єктом господарювання, взятий на облік як платник податків у Бучацькій ОДПІ Головного управління Міндоходів у Тернопільській області, протягом 2012-2013 років перебував на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом строки. Станом на 11.12.2013 року за відповідачем рахується заборгованість по єдиному податку з фізичних осіб у розмірі 4628 грн. 51 коп. Податковим органом вживались заходи для її стягнення, проте податковий борг відповідачем не погашено. Позивач відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України просить стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 податковий борг у розмірі 4628 грн. 51 коп.
Представник позивача у судове засідання не прибув, проте подав до суду клопотання від 16.01.2014 року про розгляд справи за його відсутності (а. с. 26).
Відповідач у судове засідання не прибув, хоча в розумінні статей 33, 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 25), причини неприбуття до суду не повідомив, заперечень проти позову не подав.
Відповідно до частини четвертої статті 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Згідно із частиною четвертою статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, судовий розгляд даної справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 14.01.2008 року зареєстрований як фізична особа - підприємець, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 12.12.2013 року (а. с. 20), взятий на облік як платник податків у Бучацькій ОДПІ Головного управління Міндоходів у Тернопільській області.
Протягом 2012-2013 років відповідач перебував на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, підприємцем обрана третя група платника єдиного податку та визначена відсоткова ставка єдиного податку у розмірі 5 відсотків доходу.
29.05.2013 року відповідачем подано до податкової інспекції податкові декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за ІІІ квартал 2012 року (вх. № 1300002935 від 29.05.2013 року), в якій визначено до сплати податкове зобов'язання по єдиному податку у розмірі 1660 грн. 50 коп. (а. с. 7-8), за 2012 рік (вх. № 1300002936 від 29.05.2013 року), в якій визначено до сплати податкове зобов'язання по єдиному податку у розмірі 625 грн. 00 коп. (а. с. 9-10) та декларацію за І квартал 2013 року (вх. № 1300002937 від 29.05.2013 року), в якій визначено до сплати податкове зобов'язання по єдиному податку у розмірі 570 грн. 00 коп. (а. с. 11-12). Сума єдиного податку погашена частково за рахунок переплати, що рахувалась по особовому рахунку платника по даному платежу.
Станом на 11.12.2013 року за фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 рахується податковий борг по єдиному податку з фізичних осіб у розмірі 4628 грн. 51 коп., у тому числі 2588 грн. 51 коп. - основного платежу, 2040 грн. 00 коп. - штрафних санкцій, та підтверджується розрахунком заборгованості по платежах до бюджету фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (а. с. 6), довідкою Бучацької ОДПІ Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про наявність заборгованості № 2267 від 11.12.2013 року (а. с. 5).
Заборгованість виникла через несвоєчасну та не в повному обсязі сплату платником податків узгоджених сум грошових зобов'язань, визначених самостійно у податкових деклараціях платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця та несплату грошових зобов'язань, визначених Бучацькою ОДПІ Головного управління Міндоходів у Тернопільській області у податкових повідомленнях-рішеннях № 0000921700 від 05.06.2013 року, № 0002301700 від 17.10.2013 року, кожним з яких підприємцю збільшено суму грошового зобов'язання по єдиному податку за штрафними (фінансовими) санкціями на 1020 грн. 00 коп. (а. с. 17, 18). Зазначені податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі актів перевірки від 18.05.2013 року № 245/17-НОМЕР_6 та від 10.10.2013 року № 118/17-НОМЕР_6 «Про результати камеральної перевірки податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця», якими встановлено неподання відповідачем податкових декларацій про доходи відповідно за І квартал 2013 року та за І півріччя 2013 року (а. с. 13-16).
Податкове повідомлення-рішення від 05.06.2013 року вручене ОСОБА_1 наручно 05.06.2013 року, що підтверджується розпискою на корінці рішення (а. с. 17), податкове повідомлення-рішення від 17.10.2013 року надіслане поштовим зв'язком та вручене відповідачу 23.10.2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 18, зворот). Зазначені податкові повідомлення-рішення у встановленому законом порядку не оскаржені. Узгодженні суми грошових зобов'язань відповідачем своєчасно не сплачені та набули статусу податкового боргу.
З метою погашення податкового боргу Бучацькою ОДПІ Головного управління Міндоходів у Тернопільській області направлено фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 податкову вимогу від 13.08.2013 року № 2-11/447 (а. с. 19). Вжиті заходи не забезпечили погашення податкового боргу відповідачем.
Пунктом 16.1 статті 16, пунктом 36.1 статті 36, пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, чинного з 01.01.2011 року, з змінами і доповненнями (далі - ПК України), передбачено, що платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом; податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом; виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до пунктів 291.3, 291.4 глави 1 розділу ХІV ПК України юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою. Суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на групи платників єдиного податку, зокрема, до третьої групи належать фізичні особи - підприємці, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 20 осіб; обсяг доходу не перевищує 3000000 гривень.
Згідно з пунктами 293.1, 293.3 ПК України ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, та у відсотках до доходу (відсоткові ставки); відсоткова ставка єдиного податку встановлюється для третьої і четвертої груп платників єдиного податку у розмірі 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з цим Кодексом, у розмірі 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Платники єдиного податку третьої - шостої груп сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал (пункт 295.3 статті 295 ПК України). Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої - шостої груп є календарний квартал (пункт 294.1 статті 294 ПК України).
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
В силу приписів пунктів 57.1, 57.3 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом; у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до пункту 58.3 статті 58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. Судом встановлено, що податковий борг відповідача виник внаслідок несплати платником податків сум податкових зобов'язань визначених самостійно платником податків у податкових деклараціях та донарахованих податковим органом за результатами перевірок. Суми грошових зобов'язань є узгодженими та підлягали до сплати у відповідні строки, встановлені пунктом 295.3 статті 295 та пунктом 57.3 статті 57 ПК України.
Пункт 59.1 статті 59 ПК України передбачає, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 87.11 статті 87 ПК України передбачено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Підпунктами 14.1.39, 14.1.156, 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання; грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності; податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Статтею 10 ПК України передбачено, що єдиний податок належить до місцевих податків.
Статтею 11 КАС України встановлено принцип змагальності сторін, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідач не спростував доводи адміністративного позову, не надав доказів про сплату податкового боргу, вжиті податковим органом заходи не призвели до його погашення, при цьому позивач у межах повноважень, обґрунтовано звернувся до суду, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом прийняття постанови про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь держави податкового боргу в розмірі 4628 грн. 51 коп.
Керуючись статтями 11, 86, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6, місце проживання: АДРЕСА_1) на користь держави податковий борг по єдиному податку з фізичних осіб у розмірі 4628 (чотири тисячі шістсот двадцять вісім) гривень 51 (п'ятдесят одна) копійка, який перерахувати на розрахунковий рахунок № 31510970700096, одержувач місцевий бюджет Миколаївської сільської ради, код одержувача 04395521, банк одержувача Головне управління Державної казначейської служби України в Тернопільській області, МФО 838012.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Чепенюк О.В.
копія вірна
Суддя Чепенюк О.В.