Постанова № 36701305, 17.01.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2014
Номер справи
821/4838/13-а
Номер документу
36701305
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2014 р.

Справа № 821/4838/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оздоровчий комплекс "Енергія" про стягнення податкового боргу,

встановив:

Генічеська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - позивач, Генічеська ОДПІ) звернулася з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оздоровчий комплекс "Енергія" (далі - відповідач, ТОВ "ОК "Енергія"), у якому просить стягнути з відповідача податковий борг в загальній сумі 55594,11 грн., з яких: по податку на додану вартість в сумі 13893,71 грн.; з єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування в сумі 32866,73 грн.; з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 4300,40 грн.; з плати за землю з юридичних осіб в сумі 899,03 грн.; зі збору за спеціальне використання води в сумі 3634,24 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що за результатами здійснення фінансово-господарської діяльності товариство має податковий борг в загальній сумі 55594,11 грн. Податкова заборгованість ТОВ "ОК "Енергія" виникла за рахунок несплати узгоджених грошових зобов'язань, нарахованих згідно декларацій та вимоги від 24.10.2013 р. Відповідач добровільно не сплатив узгоджений податковий борг, а тому Генічеська ОДПІ просить стягнути заборгованість в судовому порядку.

У адміністративному позові позивач просив розглянути справу в порядку письмового провадження.

Згідно із ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, заперечень на позов не надав. ТОВ "ОК "Енергія" про дату, час та місце розгляду справи повідомлено належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

Частиною 4 статті 128 КАС України передбачено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Згідно із ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Оздоровчий комплекс "Енергія" зареєстровано як юридична особа Генічеською районною державною адміністрацією та взято на облік з 26.06.2000 р. за № 16192 у Генічеській ОДПІ.

Підпунктом 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України встановлено, що платник податків зобов'язаний: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Пунктом 36.1 ст.36 ПК України визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Згідно із п.46.1 ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем щомісяця подавались до податкового органу податкові декларації з податку на додану вартість. У вказаних деклараціях підприємство самостійно визначало суми податку на додану вартість, які підлягають нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду.

Із дослідження зворотного боку облікової картки ТОВ "ОК "Енергія"" вбачається, що грошові зобов'язання сплачувались не у повному обсязі.

Відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Положеннями п.54.1 ст.54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Отже, податкове зобов'язання підприємством самостійно задеклароване, а відтак є узгодженим.

Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Як вбачається з облікової картки платника податків, яка долучена Генічеською ОДПІ до матеріалів справи, ТОВ "ОК "Енергія" податковий борг сплачено не у повному обсязі.

Положеннями пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Так, на дотримання вимог податкового законодавства та у зв'язку із закінченням строків погашення узгодженого грошового зобов'язання податковим органом відповідачу нараховано пеню в сумі 323,26 грн.

Таким чином, загальна сума заборгованості ТОВ "Оздоровчий комплекс "Енергія" по податку на додану вартість становить 13893,71 грн.

Разом з тим, відповідачем 30.01.2013 р. до контролюючого органу подано податкову декларацію з плати за землю на 2013 рік, якою встановлено річну суму сплати в розмірі 10788,41 грн. та щомісячну - 899,04 грн.

Положеннями пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з вимогами п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до п.п.287.1, 287.3 ст.287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

30 січня 2013 року ТОВ "ОК "Енергія" подано до Генічеської МДПІ податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2013 рік з річною платою у сумі 27390,07 грн., щомісячна плата - 2282,51 грн.

Положеннями п.288.7 ст.288 ПК України передбачено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.

Із дослідження облікових карток платника податків вбачається, що ТОВ "ОК "Енергія" має узгоджену податкову заборгованість по орендній платі з юридичних осіб в сумі 4300,40 грн. та по платі за землю за листопад 2013 року в сумі 899,03 грн.

14 жовтня 2013 року ТОВ "Оздоровчий комплекс "Енергія" подано до Генічеської ОДПІ податкову декларацію зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод за 3 квартали 2013 року. У вказаній декларації відповідачем нараховано суму збору за звітний квартал в розмірі 3643,76 грн.

Товариство задекларовану суму грошового зобов'язання не сплатило. У зв'язку із тим, що на особовому рахунку платника збору за спеціальне використання води рахувалась переплата в розмірі 9,52 грн., то сума податкової заборгованості становить 3634,24 грн.

Щодо стягнення з ТОВ "ОК "Енергія" заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування суд зазначає наступне.

Положеннями п.307.2 ст.307 Податкового кодексу України передбачено, що податки і збори, не зазначені у пункті 307.1 цієї статті, сплачуються платником податку в порядку і розмірах, установлених цим Кодексом, а єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - в порядку, визначеному Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464) встановлено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) – це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону № 2464 передбачено, що платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця (ч.8 ст.9 Закону № 2464).

Пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону № 2464 визначено, що недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч.12 ст.9 Закону № 2464).

Положеннями ч.1 ст.25 Закону № 2464 встановлено, що рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею (ч.2 ст.25 Закону № 2464).

Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату (ч.4 ст.25 Закону № 2464).

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Судом встановлено, що контролюючим органом 24.10.2013 р. було сформовано вимогу № 02 на суму 18065 грн., яку вручено головному бухгалтеру ТОВ "ОК "Енергія" 24.10.2013 р.

Із дослідження облікової картки платника податків вбачається, що у зв'язку із несплатою внесків за жовтень 2013 року та листопад 2013 року ТОВ "ОК "Енергія" має заборгованість по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 32866,73 грн.

Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. При цьому, у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) (п.59.5 ст.59 ПК України).

01 жовтня 2013 року Генічеською ОДПІ сформовано та надіслано податкову вимогу № 72-11 на суму 10304,45 грн. Вказану вимогу відповідач отримав 08.10.2013 р.

За приписами ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Доказів виконання зобов’язання щодо сплати заборгованості в загальній сумі 55594,11 грн., заявленій до стягнення, відповідачем до суду не надано, доводи контролюючого органу щодо наявності такої заборгованості відповідачем не спростовані.

Приймаючи до уваги викладені обставини, суд вважає вимоги Генічеської ОДПІ обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 7, 17, 94, 161-163 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Оздоровчий комплекс "Енергія" (вул. Набережна, 38, с. Генічеська Гірка, Генічеський район, Херсонська область, 75581, код ЄДРПОУ 24106269) податковий борг в загальній сумі 55594 (п'ятдесят п'ять тисяч п'ятсот дев'яносто чотири) грн. 11 коп., з яких:

- по податку на додану вартість в сумі 13893 (тринадцять тисяч вісімсот дев'яносто три) грн. 71 коп. на р/р 31116029700112*;140; 14010100, код банку 37934859 ГУДКСУ у Херсонській області, м.Херсон, МФО 852010;

- з єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування в сумі 32866 (тридцять дві тисячі вісімсот шістдесят шість) грн. 73 коп. на р/р 37199201002110*;140; 71010000, код банку 37934859 ГУДКСУ у Херсонській області, м.Херсон, МФО 852010;

- з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 4300 (чотири тисячі триста) грн. 40 коп. на р/р 33218812700128*;140; 13050200, код банку 37934859 ГУДКСУ у Херсонській області, м.Херсон, МФО 852010;

- з плати за землю з юридичних осіб в сумі 899 (вісімсот дев'яносто дев'ять) грн. 03 коп. на р/р 33219811700128*;140; 13050100, код банку 37934859 ГУДКСУ у Херсонській області, м.Херсон, МФО 852010;

- зі збору за спеціальне використання води в сумі 3634 (три тисячі шістсот тридцять чотири) грн. 24 коп. на р/р 33110357700112*;140; 13020100, код банку 37934859 ГУДКСУ у Херсонській області, м.Херсон, МФО 852010.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 8.2.3