Постанова № 3669942, 17.04.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2009
Номер справи
2а-1253/09/2370
Номер документу
3669942
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2009р. Справа № 2а-1253/09/2370

11 год. 20 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Новікової Т.В.,

при секретарі - Комишній О.М.

за участю представників:

прокурора м. Черкаси - Алексєєнка Б.М. - помічника прокурора м. Черкаси

(за дов. від 25.02.2009р.),

позивача - Павленко М.В. (за дов. ДПІ у м. Черкаси від 09.01.2009р. № 294/10-017),

відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора м. Черкаси в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у місті Черкаси до Черкаського обласного комунального підприємства «Фармація» про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор міста Черкаси звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою від 16.02.2009р. №05-322вих.09 в інтересах держави в особі ДПІ у м. Черкаси до Черкаського обласного комунального підприємства «Фармація» (далі - ЧОКП «Фармація») про стягнення з відповідача фінансові санкції на суму 14 989грн.70коп. за порушення податкового законодавства щодо здійснення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктом підприємницької діяльності. В обґрунтування позовних вимог позивач, з посиланням на п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закон України «Про державну податкову службу в Україні», зазначає що до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 2 997грн.94коп. за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі денного звіту реєстратора розрахункових операцій.

Під час судового засідання представники прокуратури м. Черкаси та ДПІ у м. Черкаси підтримали позовні вимоги та просили суд задовольнити позов в повному обсязі.

Відповідач з позовними вимогами не погодився та надав до суду заперечення (від 31.03.2009р. № 01-1/51), в якому просив відмовити у позові. Зокрема, представник відповідача неодноразово заявляв клопотання, в зв'язку з чим відкладався розгляд справи.

Так, відповідачем подано до суду клопотання від 27.03.2009р. про зупинення провадження в адміністративній справі № 2а-1253/09/2370  до набрання законної сили постанови суду від 12.02.2009р. зі справи №2-а-1923/08, яку оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду.

Ухвалою суду від 31.03.2009р. зі справи № 2а-1253/09/2370 у задоволенні зазначеного клопотання відмовлено, за відсутності обов'язкових підстав , тобто обставин, що перешкоджають здійсненню адміністративного судочинства у певній справі і мають об'єктивний характер та не вважаються такими, що тягнуть за собою порушення строків розгляду справи встановлених КАС України. Відповідачем оскаржено зазначену ухвалу суду від 31.03.2009р. в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду (супровідний лист від 09.04.2009р. № 1271/2а-1253/09/2370).

Відповідачем подано до суду клопотання від 31.03.2009р. про виклик і допит свідків, яке ухвалою суду від 31.03.2009р . залишено без задоволення.

ЧОКП «Фармація» подано до суду заяву від 13.04.2008р. про відвід судді, у задоволенні якої ухвалою суду від 14.04.2009р. зі справи № 2а-1253/09/2370 було відмовлено.

Відповідачем повторно подано клопотання від 14.04.2009р. про зупинення провадження зі справи, у задоволенні якого ухвалою суду від 14.04.2009р . було відмовлено.

Повторна заява представника ЧОКП «Фармація» від 16.04.2009р. про відвід судді залишена ухвалою суду від 17.04.2009р . без задоволення.

Зі змістом наступного клопотання ЧОКП «Фармація» від 16.04.2009р. про відкладення розгляду справи та інших заяв відповідача, представники прокуратури і позивача не погодилися та просили суд продовжити судовий розгляд, про що зазначено у їхніх заявах від 17.04.2009р.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали адміністративного позову, заслухавши думку представника прокурора та пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного.

Черкаське обласне комунальне підприємство «Фармація» (адреса: м.Черкаси, вул. Вернигори,буд.7), зареєстроване як суб'єкт господарської діяльності - юридична особа, код ЄДРПОУ 01980963.

Державними податковими ревізорами-інспекторами ДПА у Черкаській області (Авраменко Р.О. та Сирдій М.В. у присутності провізора Зміхновської О.П.) на підставі направлення № 004011 від 20.06.2008р. та направлення № 004009 від 20.06.2008р. проведено 23.06.2008р. планову перевірку ЧОКП «Фармація», в приміщенні аптеки №206, розташованої за адресою: м. Черкаси, вул. Ярославська, 11, щодо контролю за здійснення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктом підприємницької діяльності ЧОКП «Фармація». Відповідно до акту перевірки №020294 від 23.06.2008р. виявлено порушення податкового законодавства, а саме, встановлений факт невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів зазначеної в денному звіті реєстратора розрахункових операцій (тобто загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями виданими з початку робочого дня), що склала 2 997грн.94коп., чим порушено вимоги п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 01.06.2000р. № 1776-ІІІ.

Рішення ДПІ у місті Черкаси від 04.07.2008р. №0001252303 про застосування до ЧОКП «Фармація» штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 14 989грн.70 коп. обгрунтоване з посиланням на ст.22 Закону від 01.06.2000р. №1776-ІІІ (з подальшими змінами та доповненнями), у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків - (2 997,94 грн.70 х 5), що підлягало сплаті у десятиденний термін від дня отримання цього рішення. Станом на 19.12.2008р. відповідачем добровільно не сплачена зазначена сума фінансових санкцій у розмірі 14 989грню70коп., тому позивач правомірно звернувся до суду про стягнення зазначеної суми заборгованості.

Як вбачається з матеріалів справи та виступу представників сторін, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Органи державної податкової служби відповідно до визначених Законом України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. № 507-ХІІ (ст. 2) завдань, здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства , правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Законом України № 509-ХІІ (ст. 11) передбачено право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та в порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Здійснення контролю податковими органами за господарською діяльністю суб'єктів господарювання відтворено у проведенні планових та позапланових перевірок.

Плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка (ст. 111 Закону № 509-ХІІ).

Як вбачається з матеріалів справи, направлення на проведення перевірки №004011 від 20.06.2008р., направлення № 004009 від 20.06.2008р., акту перевірки № 020294 від 23.06.2008р., позивачем здійснено планову перевірку господарської діяльності ЧОКП «Фармація» та встановлено факт невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі зазначеній в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, у розмірі 2 997грн.94коп., що є порушенням податкового законодавства (а.с.59-62).

Вимогами ст. 22 Закону № 1776-ІІІ від 01.06.2000р. передбачено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми , на яку виявлено невідповідність.

Отже, перевірка проведена правомірно відповідно до вимог Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та спеціального Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. № 265 (в новій редакції від 01.06.2000р. № 1776-ІІІ).

Спеціальним законом який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. № 265/95-ВР, який зобов'язує суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

Як вбачається зі змісту постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 12.02.2009р. зі справи № 2-а-1923/08 та постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 12.08.2008р., яка набрала законної сили Зміхновську О.П. притягнуто до адміністративної відповідальності на підставі ч.І ст.155-1 КпАП України, якою встановлено факт невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО.

Відповідно до ч.І ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Отже, відповідальність ЧОКП «Фармація» за порушення вимог Закону № 1776-ІІІ від 01.06.2000р. встановлена статтею 22 зазначеного Закону.

Оцінюючи обґрунтованість доводів позивача, суд враховує наявність встановленого факту невідповідності сум готівкових коштів відповідача на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, що є порушення податкового законодавства.

Суд також бере до уваги, що Закон № 265/95-ВР є спеціальним законом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій. Відповідно до п. 3 розділу ІІ «Прикінцеві положення» до приведення чинного законодавства у відповідність з цим Законом чинні закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували рішення позивача, відповідач суду не надав, оскільки під час проведення перевірки було виявлено порушення ним податкового законодавства.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 17.04.2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 22.04.2009р., про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні, з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, ч.2 ст. 128, ст.133, ст.ст. 158-160, 162, 163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Черкаського обласного комунального підприємства «Фармація» (м. Черкаси, вул. Вернигори, 7, ідентифікаційний код 01980963, Черкаська Ф. ГРУ ЗАТ КБ Приватбанк м. Черкаси, МФО 354347, р/р 26000060282591/980)

на користь бюджету через Державну податкову інспекцію у місті Черкаси (18000 м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, р/р 31119104600002, код 22809222, УДК в Черкаській області, МФО 854018, код платежу 23030100) фінансові санкції у сумі 14 989грн.70коп.( чотирнадцять тисяч дев'ятсот вісімдесят дев'ять гривень 70коп.)

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Т.В. Новікова

  

Повний текст постанови виготовлений 05.05.2009р.