Рішення № 3668668, 18.05.2009, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
18.05.2009
Номер справи
9/71-53
Номер документу
3668668
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"18" травня 2009 р.

№ 9/71-53.

за позовом Волинського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області, м. Луцьк

до Ковельської міської ради, м. Ковель

про стягнення 32 539,07 грн. збитків

Суддя Соломка Л.І.

Представники :

від позивача: Приходько А.С. –гол. спеціаліст держ. інспекції;

від відповідача: Горблюк Р.В. –заст. начальника юрид. відділу, довіреність від 05.12.2008 р. №3.14-978.

В судовому засіданні взяв участь: Скучинський Л.Є. –помічник Волинського міжрайонного природоохоронного прокурора м. Луцька.

Права та обов’язки представникам сторін та пом. прокурора роз’яснені відповідно до ст.ст. 22,29 ГПК України.

Відводу складу суду не заявлено.

Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу від представників сторін та пом. прокурора не поступило.

У судовому засіданні 18.05.2009 р. за згодою сторін та пом. прокурора відповідно до ст.85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частину рішення по справі.

Суть спору: Волинський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі позивача –Державної екологічної інспекції у Волинської області про стягнення з відповідача - Ковельської міської ради 32 539,07 грн. збитків, заподіяних державі порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що Волинською природоохоронною прокуратурою проведено перевірку стану дотримання вимог чинного природоохоронного законодавства Ковельською міською радою, за результатами перевірки складено акт від 17-19 вересня 2008 р. , згідно якого встановлено порушення відповідачем ст.ст.3,55 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, п.п. “з”, “и”ст.ст.21,33,42 Закону України “Про відходи”, а саме: Ковельська міська рада допустила засмічення чотирьох земельних ділянок відходами: 1) в обсязі 5 м.куб., площею 10 кв.м будівельними відходами по вул. Грабовського у м. Ковель; 2) в обсязі 2 м.куб, площею 25 м.кв. побутовими та будівельнимии відходами по вул. Айвазовського м. Ковель; 3) в обсязі 5 куб.м. площею 10 кв.м. в кінці вул. Шишкіна м.Ковель; 4) в обсязі 1,5 м.куб, площею 10 кв.м. по вул. Черняховського м. Ковель.

За допущені порушення постановами державного екологічного інспектора Приходька А.С. від 22.09.2008 р. начальники РЖКП №1 Касьянчук І.В. та РЖКП №2 Власюк Л.М. притягнуті до адміністративної відповідальності за ст.82 КУпАП, адміністративні стягнення були сплачені у добровільному порядку.

Водночас, відповідно до ст.33 Закону України “Про відходи”зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначено обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Збороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів на території міст та інших населених пунктів….

На підставі вищенаведеного, позивачем згідно Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням та засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №149 від 04.04.2007 р., зареєстрованої Міністерством юстиції України 27.04.2007 р. №422/13869 були проведені розрахунки збитків, завданих державі в результаті засмічення земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства Ковельською міською радою в сумі 32 539,07 грн. з розрахунком шкоди по кожній ділянці окремо. Керуючись ст.ст.17,33,43 Закону України “Про відходи”та ч.1 ст.69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”позивач просить стягнути вищезазначені збитки з відповідача.

Відповідач –Ковельська міська рада у відзиві на позов від 07.04.2009 р. №3.14-244 та судовому засіданні вважає заявлений позов безпідставним, просить суд відмовити в його задоволенні, мотивуючи тим, що згідно акту перевірки від 17.09.2008 р.- 19.09.2008 р. Ковельську міську раду було зобов’язано у строк до 01.11.2008 р. провести ліквідацію несанкціонованих сміттєзвалищ. Даний припис виконаний відповідачем вчасно, про що 23.09.2008 р. листом за №3.17-756 повідомлено Державну екологічну інспекцію у Волинській області. Даний факт стверджується також відповідним актом від 29.09.2008 р.

Відповідачу є незрозумілим звернення про відшкодування збитків до Ковельської міської ради, коли притягнуті до адміністративної відповідальності за дане правопорушення начальники РЖКП №1 та РЖКП №2.

Крім того, при зверненні з позовом, позивач керується ст.43 Закону України “Про відходи”, згідно якої підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов’язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, передбачених законодавством. Відповідальність органів місцевого самоврядування зазначеною нормою не передбачена.

Також вважає неправомірним розрахунок позивачем збитків у розмірі 32 539,07 грн. на основі Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням та засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, враховуючи загальні положення Методики та зафіксовані актом перевірки від 17.09.08-19.09.08р. факти існування незначних засмічень.

У судовому засіданні Волинський міжрайонний природоохоронний прокурор у поясненнях від 15.05.2009 р. зазначив, що перевіркою Державної екологічної інспекції у Волинській області встановлено факт порушення Ковельською міською радою вимог ст.ст.3,55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», підп. «з», «и»ст.21,33,42 Закону України «Про відходи», про що складено акт від 17-19.09.2008 р. Оскільки власник несанкціонованих звалищ відходів не встановлений, тому у відповідності до ст.9 Закону України «Про відходи»його власником є територіальна громада м. Ковеля в особі Ковельської міської ради, яка в силу приписів ст.1166 Цивільного кодексу України повинна відшкодувати завдану майнову шкоду у повному обсязі, розмір якої визначений у відповідності до Методики. Волинський міжрайонний природоохоронний прокурор заперечує проти твердження відповідача, що оскільки сміттєзвалища були розчищені міською радою, то відсутні підстави до стягнення шкоди, завданої порушенням природоохоронного законодавства та стверджує, що засмічення території мало місце, що встановлено матеріалами перевірки, а їх подальше усунення не звільняє відповідача від відповідальності за завдану шкоду. Прокурор вважає, що шкода завдана саме з вини власника відходів –Ковельської міської ради, внаслідок її бездіяльності по своєчасній ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ, між вчиненням шкоди та бездіяльністю ради є причинно-наслідковий зв'язок, вказана шкода підлягає відшкодуванню в повному обсязі в силу викладених вище норм Цивільного кодексу України, Закону України «Про відходи», Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»та послався на судову практику Львівського апеляційного господарського суду по даній категорії справ.

Із досліджених матеріалів справи, пояснень прокурора та представників сторін, господарський суд

в с т а н о в и в:

17.09-19.09.2008 р. інспекторами Державної екологічної інспекції у Волинській області проведено перевірку виконання Ковельською міською радою повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища, про що складено акт перевірки від 17-19.09.2008 р. №410 (а.с.17-18).

Перевіркою встановлено, що Ковельська міська рада в порушення ст.ст.3,55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п.3,4 ст.21, ст.33, ст.42 Закону України «Про відходи» допустила засмічення чотирьох земельних ділянок відходами:

1) в обсязі 5 м.куб., площею 10 кв.м будівельними відходами по вул. Грабовського у м. Ковель;

2) в обсязі 2 м.куб, площею 25 м.кв. побутовими та будівельнимии відходами по вул. Айвазовського м. Ковель;

3) в обсязі 5 куб.м. площею 10 кв.м. в кінці вул. Шишкіна м.Ковель;

4) в обсязі 1,5 м.куб, площею 10 кв.м. по вул. Черняховського м. Ковель.

Згідно постанов про накладення адміністративного стягнення від 22.09.2008 р. №2456 та №2455 начальників РЖКП №1 Касянчук І.В. та РЖКП №2 Власюк Л.М. притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.82 КУпАП (а.с.19,20).

13.03.2009 р. Волинський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області заявив позов про стягнення з Ковельської міської ради 32 539,07 грн. збитків за забруднення навколишнього природного середовища. При цьому розмір заявлених збитків визначено згідно Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням та засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затверджену наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 149 від 04.04.2007 року та зареєстровану в МЮ 27.04.2007 року за № 422/13869.

Відповідно до ст.66 Конституції України кожен зобов’язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

У відповідності до ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до повноважень виконавчих органів сільських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища відноситься здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; визначення території для складування, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів відповідно до законодавства. Відповідно до п. ї ст. 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до повноважень місцевих рад у галузі охорони навколишнього середовища належить здійснення контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про відходи" відходи - це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Відповідно до ст. 55 цього ж Закону, розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Згідно ст.ст. 12, 21 Закону України «Про відходи», органи місцевого самоврядування ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання негативному впливу їх на навколишнє природне середовище і здоров’я людей також здійснюють контроль за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території, забезпечують ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів, здійснюють контроль за діяльністю суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами.

Неналежне виконання покладених на відповідача обов’язків, передбачених ст. 21 вказаного Закону, зокрема, щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища, призвело до засмічення земельної ділянки, чим завдано шкоди навколишньому природному середовищу.

Згідно ст. 9 даного Закону власниками відходів, що утворюються на об’єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких не відомий (безхазяйні відходи) є територіальні громади, а місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання негативному впливу їх на навколишнє природне середовище і здоров’я людей.

Не здійснення заходів, направлених на запобігання, зменшення обсягів утворення несанкціонованих звалищ відходів та відвернення негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров’я людини на території Ковельської міської ради є порушенням статті 42 вищевказаного Закону.

Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" –підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно ст. 43 Закону України «Про відходи», підприємства, установи, організації та громадяни, зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи.

Також відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 211 ЗК України, юридичні особи несуть відповідальність за порушення земельного законодавства, а саме за засмічення земель промисловими, побутовими та іншими відходами.

Відповідно до п. "і" ч. 2 та ч.ч. 4, 5 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища настає за невжиття заходів щодо попередження та ліквідації шкідливого впливу на навколишнє природне середовище, за що винні суб’єкти зобов’язані відшкодувати шкоду.

Розрахунок розміру шкоди, заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу, в результаті його неправомірних дій, а саме внаслідок невиконання своїх обов’язків щодо ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ, здійснено позивачем відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 р. № 171, і становить, згідно розрахунків, 32 539,07 грн.

Особливості застосування відповідальності за порушення природоохоронного законодавства передбачено ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», згідно якої шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

При вирішенні даного спору слід виходити з презумпції вини правопорушника, а саме відповідач повинен довести, що в його діях (діях працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди, однак як слідує з матеріалів справи відповідачем не представлено суду доказів, в підтвердження відсутності вини.

Господарський суд не може взяти до уваги твердження відповідача про те, що сміттєзвалища були розчищені міською радою, оскільки шкода завдана правопорушенням природоохоронного законодавства, які мали місце і встановлені обставинами даної справи, а їх подальше усунення не звільняє відповідача від відповідальності.

Як вбачається з матеріалів справи, 4 претензії від 29.09.2006 р. (по кожному виявленому несанкціонованому сміттєзвалищу), направлені Державною екологічною інспекцією у Волинській області про відшкодування в добровільному порядку шкоди в розмірі визначеному Методикою по кожному випадку засмічення залишені Ковельською міською радою без задоволення. Крім цього, на день розгляду справи в суді сума заборгованості за спричинені збитки відповідачем не сплачена, докази її сплати в матеріалах справи відсутні.

Зважаючи на вищевикладене та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем чинного законодавства, прямого причинного зв'язку та розміру шкоди, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача належить стягнути в дохід Державного бюджету України державне мито у розмірі, передбаченому статтею 3 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”, що становить 325,39 грн. та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в користь ДП “Судовий інформаційний центр”.

Враховуючи викладене та керуючись Законами України “Про охорону навколишнього природного середовища”, “Про відходи”, “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. ст. 38, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-

в и р і ш и в :

1. Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з Ковельської міської ради (45000 м. Ковель, вул. Незалежності,73, р/р 35422013004336 в ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014, код ЄДРПОУ 21735504) 32 539,07 грн. заподіяних державі збитків на розподільчий рахунок № 33118331700004, код платежу 24062100, код одержувача коштів 21740391, МФО 803014 в ГУДКУ у Волинській області).

3. Стянути з Ковельської міської ради (45000 м. Ковель, вул. Незалежності,73, р/р 35422013004336 в ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014, код ЄДРПОУ 21735504) в дохід державного бюджету України 325,39 грн. державного мита та 118 грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на р/р 31217259710002, одержувач коштів: УДК у м. Луцьку, банк одержувача: ГУДКУ у Волинській області, код одержувача: 21741605, МФО 803014, КЕКД 22050000.

Суддя Л.І. Соломка

Дата виготовлення повного

тексту рішення - 20.05.2009 року