Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2014 року Справа № 811/3873/13-а
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого -судді Сагун А. В.,
при секретарі - Таранусі Т.М.,
за участю:
представника позивача - Бовтанюк О.А., Ворона Л.О.
представника відповідача - Плахотній Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Мінагроцентр" до Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області про визнання дій безпідставними, протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Мінагроцентр" (далі по тексту - ТОВ "Мінагроцентр" або позивач) звернулось до суду з позовом до Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області (далі по тексту - Світловодської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області), в якому, з урахуванням закриття провадження щодо частини позовних вимог (ухвала суду від 13.01.2014 про закриття провадження у справі) просить визнати безпідставними та протиправними дії суб'єкта владних повноважень - Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів і зборів у Кіровоградській області по внесенню змін до системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань і податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПСУ в частині відображення недостовірної інформації сум податкових зобов'язань та податкового кредиту у періоді 01.05.2012 по 31.10.2013, що не відповідає фактично задекларованим даним, та зобов'язати Світловодську ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області відновити в підсистемі «Аналітична система» інформаційної системи «Податковий блок» показники податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період з жовтня 2012 року по жовтень 2013 року включно, у відповідності до задекларованих Товариством з обмеженою відповідальністю «Мінагроцентр» показників в розрізі контрагентів.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем проведено перевірку позивача питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість, податку на прибуток по взаємовідносинах та підтвердження господарських відносин із контрагентами сільськогосподарське товариства "Агрос" за травень 2013 року, приватне підприємство "Господар" за червень, липень 2013 року, за результатами якої складений акт від 25.10.2013 № 409/2204/377791693.
На думку представника позивача, відповідачем помилково зроблений висновок про відсутність господарських операцій з контрагентами за вказаний період, а тому Світловодською ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області безпідставно змінені в автоматизованій системі "Деталізована інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" за період з 01.09.2012 по 31.10.2013.
Представник відповідача у письмових запереченнях позовні вимоги не визнав, посилаючись обґрунтованість висновків перевірок про порушення податкового законодавства (а.с. 150-158).
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення адміністративного позову з підстав, зазначених у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Судом встановлено, що у 25.10.2013 відповідачем проведена зустрічна звірка позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість, податку на прибуток по взаємовідносинах та підтвердження господарських відносин із контрагентами - сільськогосподарське товариства "Агрос" за травень 2013 року, приватне підприємство "Господар" за червень, липень 2013 року, за результатами якої складено акт від 25.10.2013 № 409/2204/377791693 (а.с. 12-30).
Як вбачається з письмових заперечень відповідача та вказаного акту, в ході перевірки, виявлено порушення позивача, а саме:
1. п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198, п.184.5 ст.184, п.201.8 ст. 201 ст.201 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-УІ зі змінами та доповненнями в результаті чого завищено суму податкового кредиту по взаємовідносинах з Сільськогосподарським товариством «Агрос» за травень 2013 року на суму 68275,25 грн., приватним підприємством «Господар», за червень 2013 року на сум 91725,72 грн., за липень 2013 року на суму 32727,97 грн. (на суму 124453,69 грн.).
2. п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI в результаті чого завищено суму податкового зобов'язання по взаємовідносинах із ДП спиртової та лікерогорілчаної промисловості «Укрспирт» (іпн 371996126597) на загальну суму 207981,81 грн.,в т.ч.
- за травень 2013 року на суму 74229,50 грн.;
- за червень 2013 року на суму 88644,81 грн.;
- за липень 2013 року на суму 34972,10 грн.;
- за серпень 2013 року на суму 10135,40 грн.;
3. п.135.1 п.135.2, п.135.4 ст.135, п.137.1 ст.137 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ (зі змінами та доповненнями) в результаті чого завищено валовий дохід по взаємовідносинах ДП спиртової та лікерогорілчаної промисловості «Укрспирт» (іпн 371996126597) в сумі 1039909,14 грн. за 2013 рік.
4. п.135.1, п.135.2, п.135.4 ст.135, п.137.1 ст. 137, п.138.1 п.138.2 ст.138, п.п.39.1.9 п.139.1 ст.139 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-УІ (зі змінами та доповненнями), в результаті чого завищено валові витрати за 2013 рік суми за операціями з Сільськогосподарським товариством «Агрос», код ЄДРПОУ 03798694 на суму 341376,22 грн., приватним підприємством «Господар», код ЄДРПОУ 32332699, на суму 622268,16 грн.
Також, 21.11.2013 відповідачем проведена зустрічна звірка позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість, податку на прибуток по взаємовідносинах та підтвердження господарських відносин із контрагентами за період 01.09.2012 по 31.10.2013, за результатами якої складено акт від 21.11.2013 № 458/2200/37791693 (а.с. 31-49).
Як вбачається з письмових заперечень відповідача та вказаного акту, в ході перевірки, виявлено порушення позивача, а саме:
1. п.198.1,п.198.2, п.198.3 ст. 198 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 р. №2755-УІ змінами та доповненнями, в результаті чого завищено суму податкового кредиту за період вересень 2012 - жовтень 2013 років на загальну суму 2084232 грн.
2.п.187.1. ст. 187 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 р. №2755-УІ в результаті чого завищено суму податкових зобов'язань за період вересень 2012 - жовтень 2013 років на загальну суму 2132811 грн.
3. п. 135.2, п. 135.4 ст.135 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ (зі змінами та доповненнями) в результаті чого завищено скоригований валовий доход за 2012 рік в сумі 41368 грн.
4. п.138.2 ст.138., п.п.139.1.9 п.139.1 ст.139 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ (зі змінами та доповненнями), в результаті чого завищено валові витрати за 2012 рік на загальну суму в сумі 40923 грн.
5. ч. 1, 5 ст. 203, ч. 1 ст. 216, ст. 228, ЦК України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що умовлені ними по правочинах, здійснених з постачальниками та покупцями за період вересень 2012 - жовтень 2013 років.
На підставі Акту перевірки від 25.10.2013 № 409/2204/377791693, від 21.11.2013 № 458/2200/37791693 податкові повідомлення рішення не приймались, лише внесено данні в підсистему «Аналітична система» інформаційної системи «Податковий блок».
Як визначено пунктом 71.1 статті 71 ПК України (в редакції чинній на час проведення перевірки), інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності державної податкової служби - це комплекс заходів із збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання органами державної податкової служби покладених на них функцій та завдань.
Згідно положення пункту 71.1 статті 71 ПК України 71.1. ПК України (редакції чинної на теперішній час) інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Згідно зі статтею 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Відповідно до пп. 1.3.1 п.1.3 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, крім перевірок податкової декларації про майновий стан і доходи та податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця, затверджених наказом Міністерства доходів і зборів України, від 14.06.2013, № 165, під час реалізації Методичних рекомендацій використовуються такі програмні продукти - підсистеми інформаційної системи "Податковий блок" - "Реєстрація ПП", "Обробка податкової звітності та платежів", "Податковий аудит", "Аналітична система", "Облік платежів".
Таким чином, підсистема «Аналітична система» інформаційної системи «Податковий блок» є програмним продуктом, створеним для внутрішнього використання органами державної податкової служби для обробки зібраної інформації в автоматичному режимі.
Форма "Детальна інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" (а.с. 159-185) є оформленням результатів автоматизованого співставлення даних податкової звітності платників ПДВ на центральному рівні.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечувалось представниками сторін під час розгляду справи, жодні податкові повідомлення-рішення, якими б з наслідками перевірок, оформлених вищевикладеним актом, позивача було зобов'язано сплатити суму грошового зобов'язання або внести зміни до його податкової звітності, податковим органом не приймалися.
Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом ДПА України від 18.07.05 №276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.05 за №843/11123 (надалі - Інструкція), встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства.
Згідно з пунктами 3.1, 3.6 Інструкції з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. Зворотний бік картки особового рахунку відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше).
Пунктом 4.1 Інструкції встановлено, що нарахуванню в особових рахунках платників підлягають: податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником; податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства; пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання; відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань; непогашені суми векселя, що видається суб'єктом господарювання при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах.
Відповідно до підпунктів 4.2.1, 4.2.2 пункту 4.2 Інструкції податкові зобов'язання, штрафні санкції, пеня, самостійно визначені платником у податковій звітності, уносяться до електронної бази даних підрозділами обробки та ведення податкових документів і формуються в електронні та паперові реєстри. Податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, розраховані органом державної податкової служби, обліковуються у картках особових рахунків за даними електронного реєстру податкових повідомлень у частині узгоджених сум.
Згідно пояснень представника відповідача, в картці особового рахунку позивача з податку на додану вартість жодних коригувань на підставі вищевикладеного акту перевірки, не проведено і жодних нарахувань податкових зобов'язань не здійснено.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що внесення або зміна інформації у базах інформаційних систем, які використовуються контролюючими органами, зокрема підсистема «Аналітична система» інформаційної системи «Податковий блок», самі по собі не зумовлюють для платника податків будь-яких юридичних наслідків у формі виникнення або зміни прав та обов'язків, оскільки внесення такої інформації не призводить до коригування (збільшення) податкових зобов'язань платника податків.
За таких обставин та зважаючи на те, що позивачем не доведено, що рішення, дії чи бездіяльність відповідача, як суб'єкта владних повноважень, при проведенні перевірки, оформлених актами від 25.10.2013 № 409/2204/377791693, від 21.11.2013 № 458/2200/37791693 та внесенні інформації до підсистеми «Аналітична система» інформаційної системи «Податковий блок», призвели до настання будь-яких юридичних наслідків, мали вплив на реалізацію його (позивача) прав, свобод, інтересів та призвели до їх порушення, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Оскільки позивачеві відмовлено у задоволенні його позовних вимог, тому суд відповідно до ч.1 ст.94 КАС України не вбачає підстав для присудження йому з державного бюджету здійсненних ним судових витрат. Доказів понесення відповідачем судових витрат у даній справі, передбачених ч.2 ст.94 КАС України, суду не надано.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі відкладення складання постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Дата складання постанови в повному обсязі - 17.01.2014.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду А.В. Сагун