ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/4356/13-а
11 січня 2014 року 11год. 00хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В. В. за участю секретаря судового засідання Таргоній А.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не прибув
відповідача: представник не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Публічне акціонерне товариство "Рівнепасвантажтранс"
до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у місті Рівне про визнання протиправними дії , -ВСТАНОВИВ :
Публічне акціонерне товариство "Рівнепасвантажтранс" звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у місті Рівне про визнання протиправними дій відповідача по складанню розрахунку потреби капіталізації коштів позивача для розрахунку з потерпілими на виробництві від 31.08.2013 року на суму 607504,20 грн.
Представник позивача в судове засідання не прибув, подав клопотання, в якому зазначає, що позовні вимоги, заявлені в адміністративному позові, підтримує в повному обсязі та просить розглянути справу без його участі.
09.01.2014 року від представника відповідача надійшли письмові заперечення проти позову. Представник відповідача в судове засідання не прибув, причини неприбуття суду не повідомив. Про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. Судом не визнавалася обов'язковою участь відповідача в судовому засіданні.
Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін на підставі наявних доказів.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши позовну заяву, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх в сукупності, відповідно до вимог закону, суд приходить до висновку, що позов до задоволення не підлягає.
Судом встановлено, що загальними зборами акціонерів від 19.04.2013 року Публічного акціонерного товариства «Рівнепасвантажтранс» код ЄДРПОУ 03118436 (вул. Курчатова, 9, м. Рівне, 33018) прийнято рішення про ліквідацію товариства. (Оголошення в газеті «Голос України» № 158 (5658) від 28 серпня 2013 р.).
У зв'язку з ліквідацією ПАТ «Рівнепасвантажтранс» відділенням виконавчої дирекції Фонду ліквідаційній комісії було направлено заяву про визнання кредитором по капіталізованих платежах на суму 607504,20 грн.
Проте, ліквідаційною комісією ПАТ «Рівнепасвантажтранс» не визнано вимоги відділення, про що свідчить лист направлений на адресу відділення від 17.10.201 3 p. № 84. При цьому підставою відмови зазначено, що така заборгованість у підприємстві не рахується.
За змістом статей 15,46 Закону № 1105-ХІУ Фонд - це некомерційна самоврядна організація, яка проводить акумулювання страхових внесків, має автономну, незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування.
Відповідно до статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" - фінансування Фонду здійснюється, зокрема, за рахунок капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальника, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.45 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у другу чергу задовольняються вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування.
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у місті Рівне проводить страхові виплати ОСОБА_1 1959 р.н. та ОСОБА_2 1965 р.н., ОСОБА_3 1961 р. н. та ОСОБА_4 на підставі акту про нещасний випадок на виробництві, який стався у ВАТ «Рівнепасвантажтранс» з ОСОБА_5 та відповідно до статті 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 р. у якій зазначено: у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат (пенсій згідно з підпунктом "д" пункту 1 частини першої статті 21 цього Закону) мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті.
Згідно з п. 2 абзацу другого ст. 33 вказаного Закону, такими непрацездатними особами є: жінки, які досягли 55 років, і чоловіки, які досягли 60 років, якщо вони не працюють.
Крім того, пунктом 1 частини першої статті 112 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю.
Відповідно до ч. 2 статті 1205 ЦК України - у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають сплатити капіталізовані для виплати потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, здійснюється відповідно до Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 765 від 06.05.2000 року (далі - Порядок).
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що капіталізація платежів платоспроможної юридичної особи, яка ліквідується, здійснюється на підставі Порядку.
Відповідно до абзацу другого пункту 1 Порядку капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
За змістом пункту 3 відповідного Порядку капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок в країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Враховуючи, що у відділенні виконавчої дирекції Фонду СНВ у місті Рівне знаходяться 4 особові справи працівників ПАТ «Рівнепасвантажтранс», які отримали травми під час виконання своїх професійних обов'язків на цьому підприємстві та у зв'язку із ліквідацією товариства, відповідно до Порядку № 765 відповідачем проведена капіталізація платежів щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів враховувалася заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством. У розрахунку зазначені усі виплати, що проводяться відділенням, інші витрати не зазначені з тієї причини, що особам перерахованим у розрахунку вони відповідно до медичного висновку не визначені.
Сума платежів, яка підлягає капіталізації складає 607504,20 грн. (шістсот сім тисяч п'ятсот чотири грн. 20 коп.) згідно розрахунку відповідача від 31.08.2013 року.
Основний розмір пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання на підставі даних Фонду зазначений у розрахунку ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, і лише в розрахунку ОСОБА_5 не вказано в силу того, що виплати проводяться його неповнолітнім дітям.
Відтак, не всі виплати які передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" проводяться усім потерпілим. Тому в розрахунку не можуть вказуватись виплати, які насправді не проводяться.
Суд також не погоджується з твердженням позивача, що у оскаржуваному розрахунку відсутні дані про період, на який розраховується капіталізація платежів та правове обґрунтування визначення періоду капіталізації. В розрахунку зазначено середню очікувану тривалість життя саме на такий період і здійснюється розрахунок. До розрахунку надавалась дані статистичні про середню очікувану тривалість життя. Як зазначалось вище, згідно пункту 3 відповідного Порядку капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок в країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Позицію щодо необхідності проведення капіталізації платежів при самоліквідації юридичної особи Верховний Суд України висловив в своїй постанові від 26.06.2012 року.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку про правомірність дій Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у місті Рівне по складанню розрахунку потреби капіталізації коштів позивача для розрахунку з потерпілими на виробництві від 31.08.2013 року на суму 607504,20 грн., відтак, у задоволенні позову слід відмовити.
Судовий збір відповідно до ст.94 КАС України на користь позивача не присуджується.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Щербаков В. В.