ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________
УХВАЛА
про припинення повноважень ліквідатора
"15" січня 2014 р. Справа № 916/2620/13
За заявою кредитора: Білгород-Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області (67701, м. Білгород-Дністровський, вул. Московська, 18а; код ЄДРПОУ 38436601);
до боржника: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2; ідентифікаційний номер НОМЕР_1);
про визнання банкрутом,
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Антощук С.І.
при секретарі судового засідання Андрущенку С.В.
Представники сторін:
від кредитора: не з'явилися;
від ліквідатора: не з'явилися.
СУТЬ СПОРУ: про визнання банкрутом
Білгород-Дністровська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в Одеській області звернулась до господарського суду Одеської області із заявою про порушення справи про банкрутство Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 за скороченою процедурою, передбаченою ст. 90 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", оскільки боржник нездатний задовольнити вимоги кредитора за грошовим зобов'язанням (т.1 а.с.3).
Ухвалою господарського суду Одеської області від 01.10.2013р. прийнято до розгляду заяву Білгород-Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області; призначено заяву до розгляду у підготовчому засіданні суду (т.1 а.с.1).
Ухвалою підготовчого засідання суду від 25.10.2013р. порушено провадження у справі за заявою Білгород-Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання банкрутом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2; визнано грошові вимоги Білгород-Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 у сумі 491 195,25грн.; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (т.1 а.с.98).
27.11.2013р. господарським судом Одеської області прийнято постанову про визнання Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Захарченко Ірину Вікторівну (т.1 а.с.124).
Ліквідатор банкрута, арбітражний керуючий Захарченко Ірина Вікторівна, у судове засідання, призначене на 15.01.2014р., не з'явилась, про причини неявки суд не повідомила, хоча про дату, місце та час його проведення була повідомлена належним про що свідчить наявне у матеріалах справи поштове повідомлення про вручення ухвали суду з зазначенням вказаних відомостей (вх.№857/14 від 09.01.2014р.) (т.1 а.с.151).
Представник Білгород-Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області у судове засідання, призначене на 15.01.2014р., не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про дату, місце та час його проведення був повідомлений належним про що свідчить наявне у матеріалах справи поштове повідомлення про вручення ухвали суду з зазначенням вказаних відомостей (вх.№1747/14 від 11.01.2014р.) (т.1 а.с.152).
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Згідно ч. 2 ст. 41 ГПК України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
У статті 4 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" зазначено, що арбітражні керуючі є суб'єктами незалежної професійної діяльності. Арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) з моменту винесення ухвали (постанови) про призначення його арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) до моменту припинення здійснення ним повноважень прирівнюється до службової особи підприємства - боржника.
Відповідно до ч.1 ст. 98 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право: звертатися до господарського суду у випадках, передбачених цим Законом; скликати збори і комітет кредиторів та брати в них участь з правом дорадчого голосу; отримувати винагороду в розмірі та порядку, передбачених цим Законом; залучати для забезпечення виконання своїх повноважень на договірних засадах інших осіб та спеціалізовані організації з оплатою їхньої діяльності за рахунок боржника, якщо інше не встановлено цим Законом чи угодою з кредиторами; запитувати та отримувати документи або їх копії від юридичних осіб, органів державної влади і органів місцевого самоврядування та від фізичних осіб за їх згодою; отримувати інформацію з державних реєстрів шляхом направлення офіційних запитів до держателя або адміністратора відповідного реєстру; подавати до господарського суду заяву про дострокове припинення своїх повноважень; здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом.
Згідно ч.2 ст. 98 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) зобов'язаний: неухильно дотримуватися вимог законодавства; здійснювати заходи щодо захисту майна боржника; аналізувати фінансову, господарську, інвестиційну та іншу діяльність боржника, його становище на ринках та надавати результати таких аналізів господарському суду разом з документами, що підтверджують відповідну інформацію; подавати відомості, документи та інформацію щодо діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у порядку, встановленому законодавством; створювати умови для проведення перевірки додержання арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) вимог законодавства; здійснювати заходи щодо забезпечення охорони державної таємниці відповідно до встановлених законодавством вимог; у порядку, встановленому законодавством, надавати державному органу з питань банкрутства інформацію, необхідну для ведення Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство; вживати заходів до недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів та невідкладно повідомляти суду про наявність такого конфлікту; надсилати органам внутрішніх справ чи органам прокуратури повідомлення про факти порушення законності, виявлені в діяльності працівників підприємств та організацій, що містять ознаки дії (бездіяльності), переслідуваної у кримінальному чи адміністративному порядку; виконувати інші повноваження, передбачені законодавством про банкрутство.
У частин 3, 4, 5 ст. 98 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" зазначено, що під час реалізації своїх прав та обов'язків арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) зобов'язаний діяти добросовісно, розсудливо, з метою, з якою ці права та обов'язки надано (покладено), обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на підставі, у межах та спосіб, що передбачені Конституцією та законодавством України про банкрутство.
Згідно ч.3 ст. 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" усунення арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) від виконання ним своїх обов'язків здійснюється господарським судом за клопотанням комітету кредиторів, органу, уповноваженого управляти державним майном (для державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків) або за власною ініціативою у разі: невиконання або неналежного виконання обов'язків, покладених на арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора); зловживання правами арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора). Суд протягом п'яти днів з дня, коли йому стало відомо про наявність підстав для усунення арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), виносить ухвалу про його відсторонення від виконання відповідних повноважень під час провадження у справі про банкрутство.
У частинах 1, 2 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" зазначено, що ліквідатором є фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку. Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Законом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута, або отриманого для цієї мети кредиту; заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному органу з питань банкрутства відповідну інформацію для ведення Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Згідно ч.10 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор зобов'язаний на вимогу господарського суду та державного органу з питань банкрутства надавати необхідні відомості щодо проведення ліквідаційної процедури.
Відповідно до ч.12 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у разі невиконання або неналежного виконання ліквідатором своїх обов'язків господарський суд за клопотанням комітету кредиторів або з власної ініціативи може припинити повноваження ліквідатора і призначити нового ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом.
Під час провадження у справі №916/2620/13 про визнання банкрутом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 господарським судом було виявлено невиконання ліквідатором банкрута обов'язків, передбачених Законом України „Про відновлення платоспроможності боржник або визнання його банкрутом", з огляду на наступне.
Пунктом шостим постанови господарського суду Одеської області від 27.11.2013р. по справі №916/2620/13 про визнання банкрутом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 ліквідатора банкрута було зобов'язано опублікувати відомості про визнання Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури у офіційних друкованих органах за рахунок банкрута у п'ятиденний строк з дня прийняття постанови.
Так, ст. ст. 38, 91 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено наслідки визнання боржника банкрутом. Частина зазначених наслідків виникає лише за умови офіційного опублікування оголошення про визнання боржника банкрутом, зокрема, з метою виявлення кредиторів по справі судом встановлюється порядок та присічний строк на подання кредиторських заяв.
У пункті сьомому постанови господарського суду Одеської області від 27.11.2013р. по справі №916/2620/13 ліквідатора банкрута зобов'язано надати суду докази опублікування відомостей про визнання банкрутом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 і відкриття ліквідаційної процедури.
Згідно наявного у матеріалах справи поштового повідомлення (вх.№51136/13 від 10.12.2013р.) 06.12.2013р. постанова суду від 27.11.2013р. по справі №916/2620/13 була вручена особисто гр. Захарченко (т.1 а.с.147).
Ухвалою господарського суду Одеської області від 23.12.2013р. призначено розгляд справи №916/2620/13 у судовому засіданні на 15.01.2014 р.; зобов'язано ліквідатора надати суду докази подання оголошення про визнання банкрутом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 та відкриття відносно банкрута ліквідаційної процедури у п'ятиденний строк з дня прийняття постанови у офіційних друкованих органах; відомості щодо ліквідаційної процедури банкрута та результатів розгляду заяв кредиторів з підтверджуючими документами. Також, у вказаній ухвалі явку ліквідатора банкрута у судове засідання призначене на 15.01.2014р. було визнано обов'язковою (т.1 а.с.149).
Вищевказана ухвала суду, з повідомленням про дату слухання справи та витребуваними судом документами, була отримана ліквідатором банкрута 30.12.2013р. особисто, про що свідчить наявне у матеріалах справи поштове повідомлення про вручення ухвали суду від 23.12.2013р. (т.1 а.с.151).
Однак, ліквідатором банкрута не було виконано вимоги господарського суду, а саме: ліквідатор банкрута, арбітражний керуючий Захарченко Ірина Вікторівна, у судове засідання призначене на 15.01.2014р. не з'явилась, про причину неявки суд не повідомила, витребувані судом документи щодо процедури ліквідації банкрута не надала; докази опублікування оголошення про визнання банкрутом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 та відкриття відносно банкрута ліквідаційної процедури у п'ятиденний строк з дня прийняття постанови у офіційних друкованих органах не надала.
Невиконання обов'язку щодо своєчасного опублікування оголошення про визнання боржника банкрутом спричиняє негативні наслідки для ініціюючого кредитора та боржника, унеможливлює своєчасне виявлення кредиторів по справі, формування пасиву банкрута, визначення порядку задоволення вимог кредиторів та ін. Таким чином, порушуються права учасників справи на всебічний та повний розгляд справи у встановлений Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" строк.
Крім того, ліквідатором банкрута, арбітражним керуючим Захарченко Іриною Вікторівною, не надано жодних відомостей щодо вжиття нею заходів у ліквідаційній процедурі за півтора місяці її роботи.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 4-5 Господарського процесуального кодексу України господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов. Рішення і постанови господарських судів приймаються іменем України. Невиконання вимог рішень, ухвал, постанов господарських судів тягне відповідальність, встановлену цим Кодексом та іншими законами України.
З врахування вищезазначеного, у зв'язку з невиконанням арбітражним керуючим Захарченко Іриною Вікторівною повноважень ліквідатора Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, суд припиняє повноваження ліквідатора.
Також, у порядку ст.ст.105-109 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" суд вважає за необхідне направити дану ухвалу суду державному органу з питань банкрутства з метою вжиття заходів щодо недопущення у подальшому виявлених недоліків у роботі арбітражного керуючого.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 41, 90, 91, 92, 98, 105, 106, 107, 108, 109, 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 ГПК України, суд -
У Х В А Л И В:
1.Припинити повноваження ліквідатора Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) арбітражного керуючого Захарченко Ірини Вікторівни (свідоцтво №НОМЕР_4 від 28.02.2013р.; паспорт серії НОМЕР_2 виданий Корабельним РВ ММУ УМВС України у Миколаївській області 27.05.1996р.; поштова адреса: 54052, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номерНОМЕР_3) у зв'язку з невиконанням покладених на неї обов'язків у справі №916/2620/13.
2.Державному органу з питань банкрутства прийняти до уваги, викладені в ухвалі суду обставини щодо арбітражного керуючого Захарченко Ірини Вікторівни (свідоцтво №НОМЕР_4 від 28.02.2013р.; паспорт серії НОМЕР_2 виданий Корабельним РВ ММУ УМВС України у Миколаївській області 27.05.1996р.; ідентифікаційний номерНОМЕР_3) з метою вжиття заходів щодо недопущення у подальшому виявлених недоліків у роботі арбітражного керуючого.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття. Ухвалу може бути оскаржено у встановленому порядку згідно ст.ст. 91, 93, 106 ГПК України та ст. 8 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Копію ухвали надіслати: державному органу з питань банкрутства, кредитору Білгород-Дністровській ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області (67701, м.Білгород-Дністровський, вул.Московська, 18а), арбітражному керуючому Захарченко І.В. (54052, АДРЕСА_1).
Суддя Антощук С.І.