Постанова № 36660378, 09.01.2014, Грузький районний суд міста Макіївки (до 25.04.2025 - Кіровський районний суд м. Макіївки)

Дата ухвалення
09.01.2014
Номер справи
268/3600/13-а
Номер документу
36660378
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МАКІЇВКИ

ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2-а/268/11/14 Справа № 268/3600/13-аП о с т а н о в а

і м е н е м У к р а ї н и

09 січня 2014 року м. Макіївка

Кіровський районний суд міста Макіївки Донецької області у складі:

головуючий суддя Ситенко А.І.

при секретарі Тіняковій Д.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні місцевого суду в місті Макіївка справу за адміністративним позовом асоціації власників житлових будинків «Літам» до управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області, третя особа - Кіровська районна адміністрація Макіївської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити відшкодування пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг,

у с т а н о в и в:

16 вересня 2013 року асоціація власників житлових будинків «Літам» (далі - АВЖБ «Літам») звернулась до суду з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області (далі - УПСЗН), третя особа - Кіровська районна адміністрація Макіївської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити відшкодування пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, мотивуючи свої вимоги порушенням суб'єктом владних повноважень законодавства, що виразилось у неналежному відшкодуванні сум по пільгах та субсидіях організації співвласників багатоквартирного будинку, які є членами АВЖБ «Літам».

Представники позивача голова правління АВЖБ «Літам» Піляєв М.М. та Сербіна А.В., яка діє на підставі договору про надання правової допомоги, не використали наданого законом права на особисту участь у розгляді справи, надавши заяви про розгляд справи за їх відсутності, з урахуванням вимог викладених у позовній заяві.

З тексту адміністративного позову убачається, що 17.05.2011 року була створена АВЖБ «Літам», членами якої є: ОСББ «Надія-22», ОСББ «Надія-24», ОСББ «Надія-17», ОСББ «Донбас-1», ОСББ «Паризької комуни-5», ОСББ «Дев'яностодвухквартирний», ОСББ «Коксохімік», яка має право здійснювати будь-які дії в інтересах своїх членів. Протоколом №12/15 від 26.12.2012 року для членів АВЖБ «Літам» встановлені розміри членських внесків на утримання будинку та прибудинкової території в межах затвердженого в кошторисі кожного ОСББ розміру витрат, відповідно до положень ст. 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку». Позивач звертався до відповідача із заявами про роз'яснення причин неналежного відшкодування з березня 2013 року по пільгах та субсидіях на внески, встановлених загальними зборами ОСББ, однак відповідач у відповіді на звернення посилався на необхідність, з метою недопущення нецільового використання бюджетних коштів, затвердження тарифів на утримання будинку та прибудинкової території органами місцевого самоврядування для подальшої можливості отримати компенсації по субсидіям та пільгам. Позивач вважає, що за умови затвердження на загальних зборах ОСББ розміру внесків (платежів) на утримання будинку та прибудинкової території, який відповідає затвердженому в кошторисі об'єднання розміру витрат, відсутні правові підстави для відмови споживачам, які мешкають в будинках ОСББ, у наданні пільг та субсидій, чи об'єднанню - у відшкодуванні таких пільг та субсидій. Тому, затвердження тарифів ОСББ та АВЖБ є порушенням норм чинного законодавства, а дії відповідача по неналежному відшкодуванню сум по пільгах та субсидіях ОСББ, які є членами АВЖБ, є протиправними.

Посилаючись на наведені обставини, позивач просить суд визнати неправомірними дії УПСЗН по відмові у виплаті компенсації по субсидіям та пільгам АВЖБ «Літам» за громадян, які користуються правом на їх отримання, щодо оплати житлово-комунальних послуг та зобов'язати УПСЗН здійснити відшкодування пільг та субсидій АВЖБ «Літам» на оплату житлово-комунальних послуг окремим громадянам, які мешкають у будинку, де створене ОСББ - члена АВЖБ «Літам» на підставі затвердженого членського внеску (платежу).

Представник відповідача - управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області Братанов А.О., який діє на підставі довіреності юридичної особи, будучи належним чином повідомленим про день та час розгляду справи до судового засідання не з'явився, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності з урахуванням наданих письмових заперечень проти позову, з тексу яких убачається, що юридична особа АВЖБ, надаючи послуги споживачам, власникам житлових та нежитлових приміщень з управління, утримання житлового комплексу повинен у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869 здійснити розрахунок тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій та подати його на затвердження до органів місцевого самоврядування. В іншому випадку надання послуг споживачам суперечить чинному законодавству, оскільки ОСББ у відповідності до ст.21 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» можуть отримувати субсидії на оплату житлово-комунальних послуг та компенсації за громадян, які користуються правом на їх отримання, щодо оплати житлово-комунальних послуг у їх частці в загальному обсязі обов'язкових платежів на утримання і ремонт неподільного та загального майна у разі укладення відповідного договору між власником приміщення та об'єднанням. Вважає, що управлінням не допущено порушення прав позивача, тому в задоволенні адміністративного позову просив суд відмовити.

Представник третьої особи - Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради Потіп Д.В., який діє на підставі довіреності юридичної особи, також не використав права на особисту участь у розгляді справи, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності з урахуванням наданих заперечень проти позову, в яких зазначив, що відшкодування житлової субсидії та пільги на оплату послуги з утримання житла буде проведене УПСЗН тільки на підставі тарифу, якщо він буде затверджений у встановленому порядку.

Вивчивши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази в межах заявлених позовних вимог (ст. 11 КАС України), суд установив наступне.

Асоціація власників житлових будинків «Літам» є юридичною особою, яка зареєстрована 17.05.2011 року виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області.

Відповідно до Статуту, що затверджений рішенням правління відповідно до протоколу № 1 від 22.02.2011 року, АВЖБ «Літам» створена об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків: ОСББ «Надія-22», ОСББ «Надія-24», ОСББ «Надія-17», ОСББ «Донбас-1», ОСББ «Паризької комуни-5», ОСББ «Дев'яностодвухквартирний», ОСББ «Коксохімік». Метою її створення є: забезпечення захисту законних майнових, економічних, професійних, соціальних та інших спільних інтересів членів асоціації; належне утримання і використання спільного майна членів асоціації; сприяння членам асоціації в отриманні житлово-комунальних і інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами і виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю асоціації.

Тарифи на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій встановлені рішенням виконавчого комітету Макіївської міської ради № 1777 від 29.11.2006 року.

Рішенням виконавчого комітету Макіївської міської ради від 14.09.2011 року № 1018, до якого внесені зміни відповідно до рішення виконавчого комітету Макіївської міської ради від 27.02.2013 року № 189, вищезазначене рішення виконавчого комітету Макіївської міської ради від 29.11.2006 року № 1777 визнано таким, що втратило чинність.

Протоколом № 18/12 загальних зборів АВЖБ «Літам» від 26.12.2012 року прийнято рішення про залишення без змін розміру членського внеску, що був затверджений на попередніх загальних зборах відповідно до ст. 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Позивач протягом 2013 року відповідно до п. 15 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, неодноразово звертався до відповідача із заявами про роз'яснення причин неналежного відшкодування по пільгах та субсидіях на внески, визначені загальними зборами ОСББ та, в подальшому затвердженими загальними зборами АВЖБ «Літам».

Листами відповідача від 08.04.2013 року № 12/4-0532, від 29.05.2013 року № 09/4-0811 та від 17.06.2013 року № 12/4-0940 позивачу було роз'яснено, що відшкодування пільг та субсидій за прийнятими на загальних зборах внесками можливе лише за умови погодження їх розмірів з органами місцевого самоврядування.

Суд вважає таке рішення відповідача протиправним з огляду на наступне.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначає Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі - Закон).

Відповідно до положень ст. 10 Закону до виключної компетенції загальних зборів членів об'єднання відноситься затвердження кошторису, балансу об'єднання та річного звіту, а також визначення розмірів внесків та платежів членами об'єднання.

Згідно приписів ст. 16 Закону об'єднання має право відповідно до законодавства та статуту встановлювати розміри платежів, зборів і внесків членів об'єднання, а також відрахувань до резервного і ремонтного фондів.

Частиною 2 ст. 21 названого Закону передбачено, що використання та розпорядження коштами об'єднання здійснюється відповідно до статуту та затвердженого кошторису.

З аналізу вищевказаних норм вбачається, що положеннями Закону, який є спеціальним по відношенню до ОСББ та АВЖБ, закріплено право позивача встановлювати розміри внесків. При цьому, таке право не обмежується ні нормами даного Закону, ні положеннями інших нормативно-правових актів, зокрема шляхом встановлення обов'язкової умови затвердження таких розмірів органами місцевого самоврядування.

Згідно приписів ст. 1 Закону, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна; асоціація власників жилих будинків - юридична особа, створена для представлення спільних інтересів об'єднань; управитель - юридична особа, яка здійснює управління неподільним та загальним майном житлового комплексу за дорученням власника (власників) майна і забезпечує його належну експлуатацію.

Отже, як вбачається з матеріалів справи і не заперечується сторонами, АВЖБ «Літам» представляє спільні інтереси її членів та виконуючи функції управителя на протязі 2013 року подавало уповноваженому органу розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам і відповідач не заперечував проти його права на надання таких послуг та здійснення відповідних розрахунків.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, визначаються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Статтею 1 наведеного Закону визначенні поняття, зокрема власником є - фізична або юридична особа, якій належить право володіння, користування та розпоряджання приміщенням, будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, зареєстроване у встановленому законом порядку; виробником є - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги; виконавцем є - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору, а споживачем є - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.

Згідно ст. 7, 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг віднесено встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону. Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Частинами 2, 3 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Враховуючи викладені обставини суд дійшов висновку, що ні АВЖБ «Літам», ні його члени - відповідні ОСББ, не є виробниками або виконавцями житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», вони не надають і не виробляють таких послуг, а відтак не формують цін чи тарифів на послуги, які би підлягали встановленню (затвердженню) органами місцевого самоврядування.

Таким чином, відповідно до діючого законодавства, встановлення тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій для АВЖБ «Літам» не потребує встановлення (затвердження) органом місцевого самоврядування, оскільки АВЖБ «Літам» та його члени - відповідні ОСББ (як юридичні особи) не потребують житлово-комунальних послуг.

Крім того, суд враховує позицію Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, яка викладена у листах від 15.08.2011 року №7/14-8961, від 31.07.2012 року № 8/10-2040-12, від 30.11.2012 року № 7/10-19373. Так, з огляду на проблемні питання щодо погодження /затвердження/ тарифів органами місцевого самоврядування внесків на житлово-комунальні послуги для ОСББ та ЖБК Міністерство зауважило, що за умови затвердження на загальних зборах ОСББ розміру внесків (платежів) на утримання будинку і прибудинкової території, який відповідає затвердженому в кошторисі об'єднання розміру витрат на такі цілі, що підтверджується документально (витяг з протоколу загальних зборів, копія кошторису об'єднання), відсутні правові підстави для відмови споживачам, які мешкають у будинках ОСББ, в наданні пільг і субсидій чи об'єднанню - у відшкодуванні таких пільг і субсидій.

Проаналізувавши викладені обставини суд визнає заявлені позовні вимоги до управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити відшкодування пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до положень ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку», ст. ст. 17, 18, 19, 155, 159-164 КАС України, суд

п о с т а н о в и в:

Позов асоціації власників житлових будинків «Літам» задовольнити.

Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області щодо відмови у виплаті компенсації по субсидіям та пільгам асоціації власників житлових будинків «Літам» за громадян, які користуються правом на їх отримання, щодо оплати житлово-комунальних послуг.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області здійснити відшкодування пільг та субсидій асоціації власників житлових будинків «Літам» на оплату житлово-комунальних послуг окремим громадянам, які мешкають у будинках, де створені ОСББ - члени асоціації власників житлових будинків «Літам» на підставі затвердженого членського внеску (платежу).

Стягнути з Державного бюджету України на користь асоціації власників житлових будинків «Літам» судовий збір у розмірі 34 грн. 41 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду подається Донецькому Апеляційному адміністративному суду Донецької області через Кіровський районний суд м. Макіївки протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами, які не були присутні у судовому засіданні під час проголошення, - протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя: А.І. Ситенко