Ухвала суду № 36655905, 06.08.2013, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2013
Номер справи
9101/145490/2012
Номер документу
36655905
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А-0593
  • 2)
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" серпня 2013 р. справа № 0870/5681/12

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сафронової С.В.

суддів: Чепурнова Д.В. Божко Л.А.

за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 07 серпня 2012 року

у адміністративній справі № 0870/5681/12 за позовом Військової частини А0593 до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення - рішення, -

в с т а н о в и л а:

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 07 серпня 2012 року задоволено адміністративний позов Військової частини А0593 13.06.2012, та скасовано податкове повідомлення-рішення Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області від 30.05.2012 року № 0003861520, яким позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% від 9 412,60 грн. в сумі 1 882,52 грн.

Зазначена постанова суду першої інстанції оскаржена відповідачем по справі з підстав порушення норм матеріально та процесуального права, у зв'язку з чим просить її скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволені вимог позивача в повному обсязі.

Апеляційна скарга відповідача мотивована тим, що відповідно рішення про правонаступництво від 31.08.2006 р позивач є правонаступником військової частини А-4322, у зв'язку з чим має податковий борг по земельному податку, який виник у військової частини А-4322 з 2001 р. внаслідок донарахувань за актом документальної перевірки нецільового використання земельної ділянки, і сума якого на час правонаступництва позивача дорівнював 2243,1 тис.грн., та був погашений позивачем частково протягом 2007-2008 р.р., в результаті чого відповідно до ст.17.1.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» поза особовим рахунком у позивача виниклі неузгоджені штрафні санкції в розмірі 50% від суми погашеного боргу загальною сумою 4706,28 грн. За вказаних обставин, відповідач вважає правомірним податкове повідомлення-рішення від 30.05.2012 року № 0003861520, яким позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% від 9 412,60 грн. в сумі 1 882,52 грн. Пояснюючи про невизначений документ, який відображено в розрахунку штрафних санкцій до акту перевірки, відповідач зазначає, що це є штрафними санкціями, нарахованими за несвоєчасну частини боргу по земельному податку протягом 2007-2008 років, який рахується відносно ВЧ-А0593.

В письмових запереченнях проти апеляційної скарги відповідача, військова частина А0593 вказує на те, що акт перевірки ґрунтується на невизначених документах, які передбачають дату нарахування земельного 29.08.2006 року та дату його сплати 31.10.2011 року, але позивачем жодних документів для здійснення податкових операції не складалося, а відповідно до ст.14 Закону України «Про Збройні Сили України», ст.12 Закону України «Про плату за землю», п.282.1.3 ст.282 ПК України у позивача, як військового формування Збройних Сил України немає жодних юридичних підстав для добровільного взяття податкових зобов'язань по сплаті земельного податку. Крім того, позивач звертає увагу на те, що розрахунок штрафної санкції згідно додатку 1 до акту перевірки, здійснено податковим органом після спливу строку позовної давності, тобто 1616 днів, що свідчить про незаконність вказаного розрахунку. За наведених обставин просить залишити без змін постанову суду першої інстанції, а апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення.

Перевіривши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та заперечення позивача проти апеляційної скарги, судова колегія дійшла висновку про відсутність підстав для скасування постанови суду першої інстанції, виходячи з нижченаведеного.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ВЧ А0593 є юридичною особою зареєстрованою Міністерством оборони України з 21.10.1999 року та взятою на податковий облік у Бердянській ОДПІ Запорізької області з 02.06.2005 року.

Наказом Головнокомандуючого військами Протиповітряної оборони Збройних Сил України від 05.11.2003 №75 «Про ліквідацію військового господарства ВЧ А4322 та призначення ліквідаційної комісії» у зв'язку з розформуваням ВЧ А4322, її правонаступником було визначено ВЧ А0593, а обов'язок по забезпеченню повного погашення кредиторської та витребування дебіторської заборгованості ВЧ А4322, було покладено на начальника фінансово-економічного управління Головного командування військ Протиповітряної оборони Збройних Сил України, який листом №350/1/947/ПС від 07.07.2005 року просило начальника Бердянської МДПІ Запорізької області переоформити податковий борг ВЧ А4322 у сумі 2 249 005,94 грн. на його правонаступника - ВЧ А0593.

Рішенням Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.05.2007 року, прийнятим за результатом розгляду апеляційної скарги Бердянської ОДПІ Запорізької області по справі №А23/331, було скасовано постанову господарського суду Дніпропетровської області від 21.12.2006 року, якою відмовлено в позові Бердянської ОДПІ Запорізької області до ВЧ-А0593 про стягнення за рахунок майна та інших активів заборгованості перед бюджетом в сумі 2 243 091,50 грн., та прийнято інше рішення, яким позов податкового органу задоволено частково, та стягнуто з ВЧ А0593 на користь державного бюджету заборгованість в сумі 2 243 091,50 грн., і судовий збір в сумі 1 700,00 грн., в решті позовних вимог відмовлено. Ухвалою ВАСУ від 29.04.2010 року по справі №А23/331, касаційну скаргу Військового прокурора Криворізького гарнізону залишено без задоволення, а постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.05.2007 року залишено без змін.

У зв'язка з набранням законної сили рішення Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.05.2007 року, яким встановлено виникнення у позивача заборгованості внаслідок несплати у повному обсязі задекларованих ВЧ А4322 зобов'язань по земельному податку розрахунками: від 25.02.2003 № 472 в сумі 9 513,59 грн., від 30.01.2004 № 942 в сумі 85,00 грн., а також несплати податкових зобов'язань по земельному податку, визначених податковим органом в порядку пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідно до винесених податкових повідомлень-рішень №0000052620/0 від 17.09.2003 року на суму 1 027 462,64 грн., №0000482620/0 від 04.11.2004 року на суму 749 191,51 грн., №0000492620/0 від 15.11.2004 року на суму 456 650,06 грн., позивачем на правах правонаступника комісійно за Актом прийому-передачі податкової заборгованості № 673 від 15.11.2005 року було прийнято податкову заборгованості ВЧ А4322 на загальну суму 2 249 005,94 грн., яку позивач протягом 2007-2008 р.р. перераховував на користь державного бюджету, що підтверджено виписками по рахункам: від 28.09.2007 на суму 8 041,81 грн., перерахування коштів на користь державного бюджету згідно розпорядження державного виконавця 11-1049 від 17.08.2007 з ВЧ А0593; від 09.06.2008 на суму 630,10 грн., перерахування боргу з ВЧ А0593 згідно виконавчого документу №А23/331 від 29.05.2007 господарського суду Дніпропетровської області; від 27.11.2008 на суму 212,49 грн., перерахування боргу з ВЧ А0593 згідно виконавчого документу №А23/331 від 27.10.2008 господарського суду Дніпропетровської області та на суму 225,00 грн., перерахування боргу з ВЧ А0593 згідно виконавчого документу №А23/331 від 21.11.2008 господарського суду Дніпропетровської області; та від 05.12.2008 на суму 225,00 грн., перерахування боргу з ВЧ А0593 згідно виконавчого документу №А23/331 від 29.05.2007 Нік. м/р. суду Дніпропетровської області.

Проте, за результатами проведеної 30.05.2012 Бердянською ОДПІ Запорізької області ДПС невиїзної документальної перевірки ВЧ-А0593 з питань дотримання платіжної дисципліни по земельному податку, відповідачем було складено акт № 000366/1520/08202683, на підставі якого Бердянською ОДПІ Запорізької області ДПС 30.05.2012 року винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0003861520, яким позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% від 9412,60 грн. в сумі 1882,52 грн.

Як вбачається зі змісту акту перевірки №000366/1520/08202683 від 30.05.2012 року та податкового повідомлення-рішення форми «Ш» №0003861520 від 30.05.2012 року, підставою для застосування до позивача штрафу став встановлений під час перевірки факт несвоєчасної сплати ВЧ-А0593 узгоджених податкових зобов'язань згідно додатку №1, що за висновками податкового органу є порушенням вимог п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, за що відповідальність передбачена п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України.

Розрахунок застосованих до позивача штрафних санкцій по земельному податку, наведений відповідачем в Додатку №1 до акту перевірки, перевірено судом першої інстанції у сукупності з наданим до суду додатковим розрахунком, за яким відсутня можливість встановити обставини нарахування боргу 30.08.2006 року згідно документу від 31.08.2006 року, та виписками по рахункам позивача, з яких судом встановлено здійснення позивачем сплати сум по земельному податку за кодом платежу 13050100, що підтверджено відомостям з облікової картки ВЧ А0593 за 2007, 2008 роки.

Задовольняючи вимоги позивача у цій справі, суд першої інстанції виходив з того, що надані розрахунки штрафних санкцій мають розбіжності у зазначенні дати нарахування, дати сплати, суми сплаченого боргу та кількості днів затримки, а виписки по рахункам та суми сплаченого боргу, зазначені у розрахунках штрафних санкцій, не співпадають.

За наведених обставин та спираючись на положення пп.54.3.5 п.54.3 ст.54, п.57.2 ст.57, п.58.1 ст.58, п.86.2, п.86.8 ст.86 ПК України, суд першої інстанції дійшов висновку, що Бердянською ОДПІ Запорізької області не доведено суду коли, та яким чином у ВЧ А0593 виник податковий борг, на підставі якого документу позивачу було нараховано земельний податок та чим підтверджується узгодження податкового боргу, також як і не надано документів, які стали підставою проведення Бердянською ОДПІ перевірки, за результатами якої прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, що є підставою для задоволення вимог позивача.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції у цій справі, та з урахуванням встановлених судом першої інстанції фактичних обставин і наявних у справі доказів підтверджує, що позивач, на виконання вимог ч.1 ст.71 КАС України, довів обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги. Натомість відповідач по справі, в порушення вимог ч.2 ст.КАСУ, не довів правомірність своїх заперечень проти адміністративного позову у цій справі, а також не доказав законність та обґрунтованість прийнятого ним податкового повідомлення-рішення, яке судова колегія вважає таким, що не кореспондуються з приписами ч.2 ст. 19 Конституції України.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

На підставі викладеного, колегія суддів, переглянувши в межах апеляційної скарги постанову суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Додатково, судова колегія звертає увагу на ігнорування податковим органом у спірних правовідносинах положень п.282.1.3 ст.282 Податкового кодексу України, яким чітко передбачено, що від сплати податку звільняються військові формування, утворені відповідно до законів України, Збройні Сили України та Державна прикордонна служба України, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, що розповсюджується на позивача у цій справі, як на юридичну особу зареєстровану Міністерством оборони України.

Тобто, саме положеннями п.282.1.3 ст.282 Податкового кодексу України відповідач зобов'язаний був керуватися під час перевірки 30.05.2012 року ВЧ-А0593 з питань дотримання платіжної дисципліни по земельному податку розглядати, і відповідно з урахування цієї норми повинен був підходити до виявленого ним нібито факту порушення п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, і передбаченої п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України відповідальності.

З огляду на вищевикладене у сукупності, судова колегія відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200 ст.205, ст.206 КАС України, судова колегія -

У х в а л и л а :

Апеляційну скаргу Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби - залишити без задоволення

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 07 серпня 2012 року - залишити без змін

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.212 КАС України

Головуючий: С.В. Сафронова

Суддя: Д.В. Чепурнов

Суддя: Л.А. Божко