Головуючий у 1 інстанції - Заботін В.В.
Суддя-доповідач - Арабей Т. Г.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2014 року справа №416/2785/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., Губської Л.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_2 на постанову Лутугинського районного суду Луганської області від 25 листопада 2013 р. у справі № 416/2785/13-а за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Лутугінської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2013 року ОСОБА_3 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Лутугінської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 30.08.2012 року по день винесення постанови суду з урахуванням проведених виплат.
Постановою Лутугинського районного суду Луганської області від 25 листопада 2013 р. у справі № 416/2785/13-а у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з судовим рішенням, ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Лутугинського районного суду Луганської області від 25.11.2013 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до Управління соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 30.08.2013 року по 08.05.2015 року та прийняту нову постанову про задоволення позовних вимог ОСОБА_3 в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права.
Представники сторін у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, про що свідчать поштові повідомлення. Колегія суддів розглядає дану справу відповідно до вимог ст. 197 КАС України у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати та у задовольнити позовні вимоги, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивачка ОСОБА_3 є матір'ю неповнолітніх ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.40-41), перебуває на обліку в УПСЗН Лутугинської районної державної адміністрації і отримує допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку як непрацююча (а.с.48,51), зверталась до відповідача з приводу збільшення розміру виплат (а.с.42-45) і їй було відмовлено у перерахунку (а.с.46-47, 49-50).
Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відмовляючи у задоволенні позову ОСОБА_3, суд першої інстанції виходив з того, що позивачка отримує допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у розмірі, встановленому Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зі змінами внесеними законом України від 28.12.2007 року, і вказані зміни не скасовані і чинні до теперішнього часу, у зв'язку з чим суд не вбачає підстав для визнання неправомірними дій УПСЗН Лутугинської районної державної адміністрації.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України від 21.11.1992 № 2811-ХII "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 2811-XII) покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися, зокрема, Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Розмір допомоги також визначався цим Законом. Зокрема, статтею 15 Закон № 2811-ХІІ передбачалося, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом № 107-VI були внесені зміни до ст. 15 Закону № 2811-ХІІ та викладено її текст в наступній редакції: "допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень".
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI передбачалось, що вказані норми діють до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з 01 січня 2009 року відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2811-ХІІ.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання таких приписів не приймався.
Новий розмір і порядок виплати допомоги Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 №21-410а12.
Згідно зі статтею 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що на відносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною у 2013 року поширюються норми спеціального Закону, яким є Закон № 2811-ХІІ.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції не правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального і процесуального права, а тому постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог в межах процесуального шестимісячного строку звернення до суду, а саме з 12.02.2013 року до часу прийняття постанови по справі.
На підставі наведеного, керуючись статтями 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_2 - задовольнити.
Постанову Лутугинського районного суду Луганської області від 25 листопада 2013 р. у справі № 416/2785/13-а - скасувати.
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Лутугінської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Лутугінської районної державної адміністрації Луганської області щодо відмови ОСОБА_3 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дітьми ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ними трирічного віку за період з 12.02.2013 року по 10.01.2014 року у розмірі, що є меншим прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Лутугінської районної державної адміністрації Луганської області щодо відмови ОСОБА_3 перерахувати та виплатити недоплачену державну допомогу по догляду за дітьми ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ними трирічного віку за період з 12.02.2013 року по 10.01.2014 року у розмірі, що є меншим прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років , з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 91 грн. 85 коп.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Судді Т.Г.Арабей
І.В.Геращенко
Л.В.Губська