Постанова № 36639809, 10.01.2014, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
10.01.2014
Номер справи
801/11502/13-а
Номер документу
36639809
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 січня 2014 р.

Справа №801/11502/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання Магері М.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в АР Крим

до Дочірнього підприємства "Феодосіястройтранс"

про стягнення,

ВСТАНОВИВ:

Феодосійська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства "Феодосіястройтранс" про стягнення 85 740,43 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач являється платником податків та зборів, у зв'язку з чим повинен надавати до податкового органу декларації та декларувати податкові зобов'язання, які має сплачувати у повному обсязі у встановлений законодавством строк.

Згідно наданим ним податковим деклараціям з плати за землю за 2011, 2012 та 2013 роки, відповідач самостійно розрахував належні до сплати суми у загальному розмірі 75021,23 грн., які ним сплачені не були, за що до нього були застосовані штрафні санкції податковими повідомленнями-рішеннями №0009851503/0 від 24.12.2010 року на суму 2146,73 грн. та №0000061503/0 від 03.01.2012 року на суму 4369,44 грн. За несвоєчасну сплату податкового зобов’язання відповідачу була нарахована пеня у сумі 3003,43 грн. Всього заборгованість відповідача з земельного податку у розмірі 84540,83 грн.

Також відповідачем було подано до податкового органу розрахунок суми податку з власників транспортних засобів №6122 від 16.02.2010 року, відповідно до якого сума податку склала 1000 грн. Однак, за несплату у встановлені законодавством строки податкового зобов’язання до нього були застосовані штрафні санкції податковим повідомленням-рішенням №0017291703 від 06.12.2011 року на суму 199,60 грн.

Таким чином, загальний розмір заборгованості відповідача станом на час розгляду справи становить 85740,43 грн., яка, всупереч направленим йому вимогам №1/664 від 21.10.2008 року та №2/11 від 09.01.2009 року не сплачується, через що позивач просить стягнути цю суму примусово.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про день, місце та час судового розгляду справи був повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи у його відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, місце та час судового розгляду справи був повідомлений належним чином, шляхом направлення на його адресу судової повістки рекомендованим повідомленням на адресу, зазначену у Витягу з ЄДР. Судова повістка повернулось на адресу суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Так, відповідно до п.11 ст.35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність представників сторін, на підставі наявних у ній доказів.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідач - Дочірнє підприємство "Феодосіястройтранс" зареєстроване у якості юридичної особи 03.08.2000 року (а.с.43-44) та перебуває на податковому обліку в органах Державної податкової служби (а.с.39).

Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платники податків зобов’язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 ст. 49 ПК України).

Відповідно до п.54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до пункту 31.11 статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 34 Податкового кодексу України встановлено, що податковим періодом може бути календарний рік, календарний квартал, календарний місяць, календарний день.

Порядок, підстави та строки сплати земельного податку передбачені Податковим кодексом України, що набрав чинності з 01.01.2011 року.

Пунктом 285.1 статті 285 Податкового кодексу України передбачено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Згідно з 286.2. ст.286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно із п.287.3. ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Нарахування орендної плати, зарахування її до бюджету здійснюється відповідно до вимог ст.ст.285-287 ПК України.

Судом встановлено, що відповідачем 17.01.2011 року до податкової інспекції було подано податковий розрахунок з земельного податку за 2011 рік, відповідно до якого ним була розрахована належна до сплати сума податку у загальному розмірі 25007,07 грн.(а.с.20).

17.02.2012 року відповідачем до податкової інспекції було подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік, відповідно до якої ним була розрахована належна до сплати сума податку у загальному розмірі 27280,46 грн.(а.с.21-22).

20.02.2013 року відповідачем до податкової інспекції було подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік, відповідно до якої ним була розрахована належна до сплати сума податку у загальному розмірі 22733,70 грн.(а.с.23-24).

Таким чином, сума заборгованості відповідача з самостійно узгодженого податкового зобов’язання з плати за землю складає 75021,23 грн.

За несплату відповідачем у встановлений законодавством строк податкового зобов’язання, до нього були застосовані штрафні санкції податковими повідомленнями-рішеннями №0009851503/0 від 24.12.2010 року на суму 2146,73 грн. та №0000061503 від 03.01.2012 року на суму 4369,44 грн. (а.с.53).

Згідно з п.58.2 ст.8 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до п.56.1 ст.56 ПК України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.57.3 ст.57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Доказів оскарження зазначених податкових повідомлень-рішень відповідачем суду не надано, однак у встановлені законодавством строки визначені ними грошові зобов’язання сплачені не були.

Згідно з п.п.129.11 п.129.1 ст.129 ПК України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.

З облікової картки платника податку - Дочірнього підприємства "Феодосіястройтранс" вбачається, що у зв’язку з непогашенням узгодженого грошового зобов’язання з податку на землю йому була нарахована пеня у сумі 3003,43 грн. (а.с.25-35).

Всього заборгованість відповідача з земельного податку складає 84540,83 грн.

Відповідно до ст.14 ЗУ “Про систему оподаткування”, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів належить до загальнодержавних податків та зборів (обов’язкових платежів).

Згідно з ст.5 ЗУ «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», який був діючим до 01.01.2011 року, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

За придбані протягом року юридичними особами транспортні засоби, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх реєстрацією за місяці, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. За транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх першою реєстрацією. Розрахунок суми податку за такі транспортні засоби в 10-денний термін після їх реєстрації подається до відповідного податкового органу.

За транспортні засоби, зняті юридичними особами протягом року з реєстрації (перереєстровані), здійснюється перерахунок розміру податку, крім податку, сплаченого при першій реєстрації в Україні. Розмір податку перераховується перед зняттям їх з реєстрації (перереєстрацією) за місяці, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, наступного за тим, в якому транспортний засіб знято з реєстрації (перереєстровано).

Юридичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, платіжні доручення про сплату податку з написом (поміткою) установи банку про зарахування податку по наземних транспортних засобах до територіальних дорожніх фондів, а по водних транспортних засобах - до відповідних бюджетів місцевого самоврядування (сільських, селищних, міських).

У разі відсутності документів про сплату податку або документів, що дають право на користування пільгами, перша реєстрація в Україні, реєстрація, перереєстрація, зняття з обліку і технічний огляд транспортних засобів не провадяться.

Згідно з пп.17.1.7. п 17.1 ст.17 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (ЗУ №2181), який був діючим до 01.01.2011 року, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Судом встановлено, що податковою інспекцією було проведено камеральну перевірку з питань своєчасності сплати узгодженого податкового зобов’язання з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів згідно розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, за результатами якої було складено акт №2158/17-3/25134753 від 24.10.2011 року (а.с.14).

Даною перевіркою було встановлено порушення правил сплати (перерахування) податку з власників транспортних засобів, яке полягало у тому, що термін сплати розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів - 14.10.2008 року, а дата фактичної сплати – 18.11.2008 року, тобто з затримкою в 35 днів.

За затримку на 35 днів сплати суми грошового зобов’язання у розмірі 998 грн., до нього були застосовані штрафні санкції податковим повідомленням-рішенням №0017291703/0 від 06.12.2011 року на суму 199,60 грн. (а.с.12).

Так як у адміністративному або судовому порядку зазначене податкове повідомлення-рішення не оскаржене, воно вважається узгодженим, однак, в порушення вимог Податкового кодексу України не сплачене, а отже є податковим боргом.

Також, судом встановлено, що відповідачем 16.02.2010 року до податкової інспекції було подано податковий розрахунок з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за грудень 2010 року, відповідно до якого ним була розрахована належна до сплати сума податку у розмірі 1000 грн., однак, у визначені законодавством строки самостійно визначене грошове зобов’язання відповідачем сплачено не було (а.с.15).

Таким чином, заборгованість відповідача з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у загальному розмірі складає 1199,60 грн.

Згідно з п.п.6.2.1 ст.6 ЗУ №2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно з п.6.2.4 ст.6 ЗУ №2181, у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

Судом встановлено, що Феодосійською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів в АР Крим на адресу відповідача, зазначену у Витягу з ЄДР було направлено першу податкову вимогу №1/664 від 21.10.2008 року (а.с.10), та через те, що вона була повернута поштою з причини незнаходження адресату за юридичною адресою, її було розміщено на дошці податкових об‘яв 29.11.2008 року (а.с.8).

Позивачем також було направлено на адресу відповідача другу податкову вимогу №2/11 від 09.01.2009 року, яка також повернулась відправнику з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с.6, 7).

Відповідно до п.87.2 ст.87 ПК України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно з ст.95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Таким чином, станом на час розгляду справи за відповідачем значиться податковий борг у загальному розмірі 85740,43 грн., який добровільно не сплачується, а отже заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 158, 160-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в АР Крим - задовольнити.

Стягнути з розрахункових рахунків Дочірнього підприємства "Феодосіястройтранс" (98107, АР Крим, м.Феодосія, вул.Керченське шоссе, б.46, ЄДРПОУ 25134753) грошові кошти у сумі 85740,43 грн. (вісімдесят п’ять тисяч сімсот сорок гривень сорок три копійки).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ю.С. Кононова