Постанова № 36637273, 05.12.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
05.12.2013
Номер справи
801/10253/13-а
Номер документу
36637273
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 грудня 2013 р. Справа №801/10253/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді - Кудряшової А.М.,

секретар судового засідання - Золоткова Г.Ю.,

за участю представників сторін:

від позивача - Гусєва Г.П., довіреність від 15.02.2013 року,

від відповідача - Гусєва М.І., посвідчення №011 КР,

від третьої особи - Дика І.В., довіреність від 29.10.2013 року,

за позовом Первомайського районного центру зайнятості

до Головного державного інспектору праці Територіальної державної інспекції з питань праці в АР Крим Гусєвої Марії Іванівни,

третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Територіальної державної інспекції з питань праці в АР Крим

про визнання протиправним та скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

Первомайський районний центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Головного державного інспектору праці Територіальної державної інспекції з питань праці в АР Крим Гусєвої Марії Іванівни про визнання протиправним та скасування припису від 03.10.2013 року №01-21-21/733-586. Позов мотивовано тим, що Первомайський районний центр зайнятості сумлінно виконав покладені на нього обов'язки щодо забезпечення своєчасної виплати допомоги по безробіттю в межах своїх повноважень, з його боку не має порушень п.6.6 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, а тому оскаржуваний припис є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.12.2013 року до участі у справі, у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено Територіальна державна інспекція з питань праці в АР Крим.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив адміністративний позов задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.

Відповідач та третя особа в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечували з підстав, викладених у письмових запереченнях, а також пояснили, що відповідач діяв у повній відповідності із вимогами діючого законодавства, його висновки є мотивованими, оскільки допомога по безробіттю дійсно не виплачується у встановлені Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності строки, тобто два рази на місяць.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, судом встановлено наступне.

З матеріалів справи вбачається, що головним державним інспектором праці Територіальної державної інспекції з питань праці в Автономній Республіці Крим Гусєвою Марією Іванівною 03 жовтня 2013 року була проведена позапланова перевірка додержання Первомайським районним центром зайнятості загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття законодавства при призначенні та виплати матеріального забезпечення і наданні соціальних послуг особам, які визнані в установленому порядку безробітними.

За результатами перевірки був складений Акт перевірки додержання законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 01-20-21/733, згідно до якого виявлені порушення п. 6.6. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 року за № 915/5136, відповідно з яким «допомога по безробіттю виплачується два рази на місяць, а за згодою безробітного - один раз на місяць через банківські установи в установленому порядку. Допомога по безробіттю нараховується до дня останнього відвідування центру зайнятості включно» (а.с.5-7).

Для усунення виявлених порушень, відповідно до підпункту 7 пункту 6 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 386/2011, відповідачем 03 жовтня 2013 року винесено припис № 01-21-21/733-586, згідно якого директору Первомайського районного центра зайнятості приписано «На виконання п. 6.6. Порядку №307, вжити заходи для забезпечення своєчасної виплати допомоги по безробіттю» (а.с.8).

Позивач вважає, що складання вказаного припису та викладені в ньому вимоги є незаконними, у зв'язку із чим він є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

При вирішенні зазначеного спору, суд виходив із наступного.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 4. ст. 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року №1533 до коштів страхування на випадок безробіття застосовується казначейське обслуговування в порядку, передбаченому для обслуговування Державного бюджету України. Механізм казначейського обслуговування коштів Фонду визначено у Порядку казначейського обслуговування операцій, пов'язаних з використанням коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2013 року № 303.

Загальні правила, види і стандарти розрахунків клієнтів банків та банків у грошовій одиниці України на території України, що здійснюються за участю банків, встановлюються Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 року № 22, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за № 377/8976.

Відповідно до п. 1.3. Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті її вимоги поширюються на всіх учасників безготівкових розрахунків, а також на стягувачів та обов'язкові для виконання ними.

Згідно з п. 2.19. Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті розрахункові документи, що надійшли до банку протягом операційного часу, банк виконує в день їх надходження. Розрахункові документи, що надійшли після операційного часу, банк виконує наступного операційного дня.

Відповідно до п. 2.22. Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті банк виконує розрахункові документи відповідно до черговості їх надходження та виключно в межах залишку коштів на рахунку клієнта, якщо інше не встановлено договором між банком і клієнтом.

Згідно з п. 2.25. Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті платежі з рахунків клієнтів банк здійснює в межах залишків коштів на цих рахунках на початок операційного дня.

Відповідно до п. 3.5. Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті банк платника приймає платіжне доручення до виконання протягом 30 календарних днів з дати його виписки. День оформлення платіжного доручення не враховується.

Згідно з пунктами 2,5,6 Порядку казначейського обслуговування операцій, пов'язаних з використанням коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, обслуговування коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі - Фонд) здійснюється органами Казначейства відповідно до вимог законодавства. Розрахунково-касове обслуговування територіальних органів Державної служби зайнятості здійснюється органами Казначейства відповідно до умов укладених між ними договорів. Перерахування коштів Фонду здійснюється на підставі договорів про здійснення розрахунково-касового обслуговування, укладених між органами Казначейства та територіальними органами Державної служби зайнятості.

Пунктом 11 Порядку казначейського обслуговування операцій, пов'язаних з використанням коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття передбачено, що для здійснення витрат територіальні органи Державної служби зайнятості подають органам Казначейства платіжні доручення у паперовій та електронній формі в кількості примірників, необхідній для всіх учасників безготівкових розрахунків, і реєстр платіжних доручень згідно з додатком.

Відповідно до п. 2.3.4 Договору від 03.01.2012 року про здійснення розрахунково-касового обслуговування між Первомайським районним центром зайнятості та Управлінням Державної Казначейської Служби України у Первомайському районі АР Крим, Казначейство зобов'язується своєчасно здійснювати розрахункові операції за дорученням Клієнта (а.с.9-11).

Первомайський районний центр зайнятості формує заявки на фінансування нарахованої допомоги по безробіттю подекадно: з 1 по 10, з 11 по 20, з 21 по (28/29 лютого) 30-31 чисел місяця. Тричі на місяць здійснює замовлення грошових коштів для оплати допомоги по безробіттю: 01,11, 21 числа кожного місяця. Не пізніше наступного робочого дня після надходження фінансування до Управління державної Казначейської служби України у Первомайському районі АР Крим передаються платіжні доручення для оплати допомоги по безробіттю.

Як вбачається з матеріалів справи, у вересні 2013 року кошти на виплату допомоги по безробіттю були замовлені Первомайським районним центром зайнятості 02.09.2013 року (01.09.2013. - вихідний день), 11.09.2013 року та 23.09.2013 року (21-22.09.2013 року - вихідні дні); профінансовані 05.09.2013 року, 16.09.2013 року та 27.09.2013 року; платіжні доручення №№ 437, 455, 460 на перерахування допомоги по безробіттю за третю декаду серпня 2013 року та першу-другу декади вересня 2013 року передані до Управління державної Казначейської служби України у Первомайському районі АР Крим, відповідно, 06.09.2013 року, 17.09.2013 року, 27.09.2013 року.

Таким чином, Первомайським районним центром зайнятості у повному обсязі виконувались покладені на нього обов'язки щодо забезпечення своєчасної виплати допомоги по безробіттю в межах своїх повноважень.

З акту перевірки №01-20-21/733 та припису № 01-21-21/733-586 від 03 жовтня 2013 року слідує, що у порушення п. 6.6. Порядку 307 допомога по безробіттю не виплачується у встановлені Порядком терміни, тобто два рази на місяць. Станом на 01.10.2013 року заборгованість складає 300,8 тис. грн., у тому числі: за третю декаду серпня 2013 року - 113171,49 грн. (платіжне доручення № 437 від 06.09.2013 року), за першу декаду вересня 2013 року - 96168,26 грн. (платіжне доручення № 455 від 17.09.2013 року), за другу декаду вересня 2013 року - 91443,61 грн. (платіжне доручення № 460 від 27.09.2013 року).

В той же час відповідачем зазначено, що Первомайським районним центром зайнятості здійснюється нарахування матеріальних виплат подекадно. Фінансування матеріального забезпечення безробітних здійснюється подекадно згідно поданих заявок. Порушень у термінах нарахування допомоги і надання заявок в ході перевірки не встановлено. Платіжні доручення подаються центром зайнятості в УДКСУ в Первомайському районі АРК своєчасно, по мірі надходження фінансування.

Таким чином, відповідачем фактично підтверджено виконання позивачем покладених на нього обов'язків щодо забезпечення своєчасної виплати допомоги по безробіттю в межах повноважень Первомайського районного центру зайнятості.

Суд звертає увагу, що Управлінням державної Казначейської служби України у Первомайському районі АР Крим 09.10.2013 року оплачено платіжне доручення № 437 після повторного подання до Казначейства у зв'язку з поверненням попереднього платіжного доручення без виконання. Платіжні доручення № 455 від 17.09.2013 року та № 460 від 27.09.2013 року повернені Управлінням державної Казначейської служби України у Первомайському районі АР Крим без виконання у зв'язку з закінченням терміну дії та передані центром зайнятості повторно до виконання.

Вказані платіжні доручення № 455 від 17.09.2013 року та № 460 від 27.09.2013 року були оплачені 31.10.2013 року, після повторного подання до Казначейства у зв'язку з поверненням попередніх платіжних доручень без виконання.

Отже, суд звертає увагу, що несвоєчасна виплата допомоги по безробіттю викликана у зв'язку з порушенням Управлінням державної Казначейської служби України у Первомайському районі АР Крим умов Договору від 03.01.2012 року про здійснення розрахунково-касового обслуговування між Первомайським районним центром зайнятості та Управлінням Державної Казначейської Служби України у Первомайському районі АР Крим, вимог Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті та Порядку казначейського обслуговування операцій, пов'язаних з використанням коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Згідно з підпунктом 7 пункту 6 Положення про Державну інспекцію України з питань праці припис - це документ щодо усунення виявлених порушень, обов'язковий до виконання.

Суд зазначає, що у приписі не конкретизовано вимоги, які висуває відповідач та не вказано, які саме дії повинен вжити Первомайський районний центр зайнятості для забезпечення своєчасної виплати допомоги по безробіттю.

Разом із тим, через затримку Управлінням державної Казначейської служби України у Первомайському районі АР Крим оплати платіжних доручень, Первомайським районним центром зайнятості неодноразово спрямовуються листи про недопустимість затримки оплати платіжних доручень, у тому числі з оплати допомоги по безробіттю, а саме: вих. №24/02-03/180 від 05.07.2013 року, №24/02-02/329 від 07.08.2013 року, №24/02-03/242 від 02.09.2013 року, №24/02-03/322 від 17.10.2013 року, № 24/02-03/355 від 20.11.2013 року. На лист центру зайнятості від 17.10.2013 року від Управління державної Казначейської служби України у Первомайському районі АР Крим отримана відповідь за вих. № 05.0-12/1012 від 04.11.2013 року.

На підставі зазначеного суд робить висновок, що позивачем проведені усі можливі заходи з виконання покладених на нього обов'язків щодо забезпечення своєчасної виплати допомоги по безробіттю в межах його повноважень та зазначає, що на службу зайнятості не покладене завдання забезпечення саме виплати матеріального забезпечення, у зв'язку із чим вимоги припису щодо зобов'язання вжити заходи для забезпечення своєчасної виплати допомоги по безробіттю є безпідставними.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду належних та допустимих доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення і не довів правомірності оскаржуваного припису від 03.10.2013 року №01-21-21/733-586, а тому він є протиправним та підлягає скасуванню.

За таких обставин, позовні вимоги обґрунтовані та підлягаю задоволенню у повному обсязі.

Під час судового засідання, яке відбулось 05.12.2013 року, були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 09.12.2013 року.

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати припис Головного державного інспектору праці Територіальної державної інспекції з питань праці в АР Крим Гусєвої Марії Іванівни від 03.10.2013 року №01-21-21/733-586 прийнятий стосовно Первомайського районного центру зайнятості.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кудряшова А.М.