ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 січня 2014 року № 813/9399/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Червоноградська» про застосування заходів адміністративного примусу,-
в с т а н о в и в:
До суду надійшла позовна заява Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Червоноградська» про застосування заходів адміністративного примусу, а саме: зобов’язати невідкладно зупинити виконання робіт по 346 конвеєрному штреку ВП «Шахта Червоноградська» до усунення зазначених вище порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що внаслідок проведеної перевірки відповідача, були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих. Зазначив, що зупинення виконання робіт, відповідно до ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», допускається тільки на підставі постанови адміністративного суду, ухваленої за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідач подав до суду заяву від 10.01.2014р. №05-3/39 про визнання позову.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю, з наступних підстав.
В період з 08:00 год. 03.12.2013 року по 17:00 год. 03.12.2013 року уповноваженою особою Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області головним державним гірничотехнічним інспектором Мартинюком В.І. на підставі наказу №871 від 18.11.2013р. у присутності посадових осіб підприємства проведено планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при веденні робіт дільницею прохідницьких робіт по кріпленню, провітрюванню та енергозабезпеченню прохідницького вибою 346 конвеєрного штреку пл.п7в ВП «Шахта Червоноградська» ДП «Львіввугілля».
За наслідками перевірки складено акт № 6.2-06/175 від 03.12.2013 року (далі - акт перевірки) (а.с.7-10).
В акті зазначено, що під час проведення перевірки були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме:
Безпека гірничих робіт: на ПК 2 по 346 конвеєрному штреку пл.п7в у місці встановлення запобіжного бар’єру, відсутня затяжка в покрівлі виробки, наявні порожнечі за арковим кріпленням, що є порушенням п.5 гл. 3 розд. V, п.11 гл.3 розд. V НПАОП 10.0-1.01-10; на ПК 0-17 по 346 конвеєрному штреку допущено експлуатацію виробки за відсутності між рамної центральної металевої стяжної планики, що може призвести до травмування чи загибелі людей, що є порушенням п.5 гл. 3 розд. V НПАОП 10.0-1.01-10; на ПК 6 по 346 конвеєрному штреку пл.п7в допущено експлуатацію виробки наявності порожнеч за арковим кріпленням, що є порушенням п.11 гл.3 розд. V НПАОП 10.0-1.01-10; на ПК 7-17 по 346 конвеєрному штреку пл.п7в допущено експлуатацію виробки за відсутності дерев’яної затяжки по боках виробки, допущено експлуатацію 6-ти металевого податливого аркового кріплення за відсутності другої скоби, допущено встановлення скоб у замкових з’єднаннях аркового кріплення по 346 конвеєрному штреку, не здійснюється обтягування гайок на скобах, не укомплектовано робочий поміст у вибої по 346 конвеєрному штреку, на ПК 12 по 346 конвеєрному штреку пл.п7в допущено експлуатацію виробки підтопленої водою вище головки рейки, на ПК 0+3м південної бійки №2 пл.п7в допущено експлуатацію лебідки ЛВД – 24 №1 з численними порушеннями НПАОП 10.0-1.01-10.
Рудникова геологія: не забезпечено розрахунковою кількістю води для локалізації вибуху вугільного пилу у вибої 346 конвеєрного штреку, не долито водяний заслон №9 для локалізації вибуху вугільного пилу у вибої 346 конвеєрного штреку пл.п7в, відсутній датчик блокування роботи комбайна КСП-22 у вибої 346 конвеєрного штреку пл.п7в, у вибої 346 конвеєрного штреку пл.п7в відсутнє зрошення у місці перевантаження гірничої маси з комбайна КСП-22 на перевантажувач УПЛ та у місці перевантаження гірничої маси з УПЛ у вагонетки.
Шахтний транспорт і підйом: по 346 конвеєрному штреку пл.п7в допущено експлуатацію рейкової колії при закріплені стиків на 2-3 болти, а не на 4-ри, перевищення зазору між стиками, закріплення стиків не заводського виготовлення, у вибої 346 конвеєрного штреку пл.п7в допущено експлуатацію маневреної лебідки ЛВД-24 №8 з численними порушеннями НПАОП 10.0-1.01-10.
Електротехнічне господарство: схема електропостачання 346 конвеєрного штреку пл.п7в не погоджена з органом Держнаглядохоронпраці, що є порушенням п.8 гл.1 НПАОП 10.0-1.01-10, непрацездатне освітлення на комбайні КСП-22 у вибої 346 конвеєрного штреку пл.п7в, що є порушенням п.3(є) гл.11 НПАОП 10.0-1.01-10.
Протипожежний захист і пожежна безпека: на ПК8 346 конвеєрного штреку пл.п7в допущено експлуатацію пункту ДГК за відсутності 2-ох справних вогнегасників, одного протипожежного рукава та ствола, в порушення п.3 гл.1 НПАОП 10.0-1.01-10, на ПК 4-17 346 конвеєрного штреку пл.п7в допущено прокладання пожежно-зрошувального трубопроводу по підошві виробки, а не підвішеного до металевих рам аркового кріплення або не на негорючих підкладках. ПЗТ не пофарбований в червоний колір, що є порушенням п.7 гл.3 НПАОП 10.0-1.01-10 та Правил пожежної безпеки для підприємств вугільної промисловості НАПБ Б.01.009-2004.
Оскільки господарська діяльність підприємства пов'язана із порушенням вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області з метою невідкладно зупинити виконання гірничих робіт по 346 конвеєрного штреку, у порядку ст. 182-2 КАС України звернулося з даним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд керувався наступними нормами законодавства:
ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області керується Положенням про територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області, затвердженого наказом «Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 р. № 186-к (далі - Положення ).
До повноважень територіального управління, відповідно до ч. 7 п. 4 Положення, віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.
Закон України «Про охорону праці» від 14.10.1996 року № 2694-ХІІ (далі - Закон №2694-ХІІ) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Відповідно до ст. 4 Закону № 2694-ХІІ визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до п. 1.4 Положення, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Відповідно до ст. 13 Закону № 2694-ХІІ, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Внаслідок проведеної у грудні 2013 року планової перевірки відповідача виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які можуть призвести до травмування та загибелі людей, що є порушенням ст. 13 Закону України «Про охорону праці» та «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10.
Відповідач зазначених вище обставин не заперечив, заперечень з приводу даного позову не подав.
Враховуючи наведені обставини справи та норми законодавства суд вважає, що позовні вимоги ТУ Державгірпромнагляду у Львівській області є обґрунтованими, тому даний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати здійснені позивачем (суб’єктом владних повноважень) з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 183-2 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Державне підприємство «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Червоноградська» (80100, Львівська область, м. Червоноград, вул. Промислова, 27 код ЄДРПОУ 26359901) невідкладно зупинити виконання робіт по 346 конвеєрному штреку ВП «Шахта Червоноградська» Державного підприємства «Львіввугілля» до усунення зазначених вище порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Відповідно до ч. 8 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складений та підписаний 14.01.2014 року.
Суддя Братичак У.В.