Постанова № 36611404, 10.01.2014, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
10.01.2014
Номер справи
227/6880/13-а
Номер документу
36611404
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.01.2014

227/6880/13-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 cічня 2014 року Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Любчик В.М.

при секретарі Сафроновій К.М.

за участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача Бібля В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Добропілля адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

В С Т А Н О В И В:

05 грудня 2013 року позивач звернулася до суду з вказаним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, який обґрунтовує тим, що вона є матір'ю ОСОБА_3, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 року і перебуває на обліку у відповідача. На підставі її заяви відповідач призначив їй виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з розміром якої вона не згодна, так як вважає, що відповідач повинен їй сплачувати вказану допомогу керуючись ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Відповідач же виплачує їй вказану допомогу значно в меншому розмірі. Тому вона просить визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо призначення, нарахування та виплати на її користь допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому, ніж розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який передбачено ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»; зобов'язати відповідача з 12 жовтня 2010 року провести перерахунок та виплату вказаної допомоги відповідно до вимог ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»; зобов'язати відповідача призначити їй вказану щомісячну допомогу відповідно до ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років починаючи з 12 жовтня 2010 року і до досягнення дитиною трирічного віку; зобов'язати відповідача утриматись від самостійного відходу від встановленого судом порядку нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Ухвалою суду від 09 грудня 2013 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в частині вимог за період з 12 жовтня 2010 року по 04 червня 2013 року - залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду, а в частині вимог за період з 05 червня 2013 року призначено до судового розгляду.

У відкритому судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала повністю, просила визнати дії відповідача неправомірними, та перерахувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.

У відкритому судовому засіданні представник відповідача за дорученням Бібля В.В. проти задоволення позовних вимог заперечувала.

Вислухавши думку учасників судового засідання, дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Позивач - ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.15).

Позивач перебуває на обліку в УПтСЗН Добропільської міської ради, їй призначено допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_3 з 12.10.2010 року по 10.08.2013 рік, у розмірі 130,00 грн. Допомогу позивач отримує як незастрахована особа.

13.11.2013 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок та виплату недоотриманих коштів щомісячної допомоги по догляду за дитиною віком до трьох років за період з серпня 2010 року до 10 серпня 2013 в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років (а.с.17).

Листом від 15.11.2013 року за № 304/2437/01-16 відповідачем було надано відповідь про відсутність підстав для перерахунку допомоги (а.с. 18).

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-ХІІ), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України від 18.01.2001 № 2240-ІІІ (далі - Закон № 2240-III), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону № 2811-ХІІ встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону № 2240-ІІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.

Оскільки ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», ані іншими Законами, не встановлювалось на 2011,2012,2013 роки інший, ніж у Законах №2811-ХII та №2240-III розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011р. регулюються Законами №2811-ХII та №2240-III, а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011р. у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами №2811-ХII та 2240-III.

Крім того, суд звертає увагу, що така правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі № К/9991/33496/12 та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року.

Оскільки у справі, що розглядається, встановлено, що спір виник щодо виплати допомоги на дитину особі, яка не застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин на відносини щодо виплати допомоги позивачу ОСОБА_1, у зазначеному періоді, поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2811-ХII "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" ), відповідно до статті 15 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене, нарахування та виплата у 2013 році допомоги по досягненню дитиною трьох років, повинна здійснюватися позивачеві відповідачем відповідно до ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», а саме у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Таким чином, вихідним критерієм обчислення цієї допомоги позивачу є прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, який згідно зі ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" встановлений у 2013 році на одну особу в розрахунку на місяць з 1 січня - 972 гривні.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок та виплату їй недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05.06.2013 року по 10.08.2013 рік, виходячи з розміру не меншого прожиткового мінімуму для дітей до 6 років.

На підставі ст. ст. 162, 163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, - задовольнити частково.

Дії Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1, в період з 05.06.2013 року по 10.08.2013 року, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому ніж розмір прожиткового мінімуму для дітей до 6 років - визнати неправомірними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської Ради здійснити, з врахуванням виплачених сум, перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною (сином ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1) до досягнення ним трирічного віку, за період з 05.06.2013 року по 10.10.2013 рік, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за рахунок коштів Державного бюджету України.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. У разі оскарження рішення копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті у одному примірнику.

Суддя Любчик В.М.