ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 січня 2014 р. Справа №801/11508/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання Магері М.В., представника позивача Мустафаєвої Е.Т., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
Інспекція з питань захисту прав споживачів АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення1275,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведеної позивачем перевірки було встановлено порушення ФОП ОСОБА_2 вимог Закону України "Про рекламу", яке виразилось у розміщенні реклами з інформацією, направленою на невизначеного споживача з ціллю залучення його інтересу, зі змістом «АКЦІЇ ЗНИЖКИ» на фасаді магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» по АДРЕСА_2, де відсутня інформація про строки проведення даного рекламного заходу, відомості про місце та дату початку та закінчення знижок цін на продукцію, розпродаж, що являється порушенням, передбаченим ч. 3 та ч.5 ст.8 Закону України "Про рекламу". У зв'язку з відсутністю відомостей про вартість розміщеної реклами, Рішенням Інспекції №204 на відповідача було накладено штрафні санкції у розмірі 75 неоподатковуваних доходів громадян в сумі 1275 грн. У добровільному порядку штраф відповідачем сплачений не був, у зв'язку з чим Інспекція з питань захисту прав споживачів АР Крим звернулась до суду з даним позовом.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином рекомендованим повідомленням, направлене на адресу, зазначену у Свідоцтві про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, яке повернулось на адресу суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Так, відповідно до п.11 ст.35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Вислухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлення прав споживачів, а також визначення механізму їх захисту та основ реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів врегульовані Законом України "Про захист прав споживачів" № 1023-ХІІ від 12.05.1991 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону, держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності.
Ч.3 ст.5 Закону передбачено, що Захист прав споживачів здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд, інші державні органи, органи місцевого самоврядування згідно із законодавством, а також суди.
Згідно зі ст.26 Закону України "Про рекламу" № 279/96-ВР від 03.07.1996 року, контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.
На вимогу органів державної влади, на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні чи письмові пояснення, відео та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними законодавства про рекламу не пізніш як за три дні до такого розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніше як за один день.
Пунктами 9,10 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 693 від 26.05.2004 року передбачено, що підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.
Відповідно до п.13 Порядку, посадові особи Держспоживінспекції та її територіальних органів, які розглядають справу:
перевіряють відповідність реклами вимогам законодавства до змісту та достовірності реклами, порядку її виготовлення і розповсюдження;
отримують документи, усні чи письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, що стосується порушень законодавства про рекламу;
готують попередні висновки і вносять їх на розгляд Голови Держспоживінспекції, його заступників, начальників територіальних органів Держспоживінспекції, їх заступників.
Справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено справу. В разі його відсутності справу може бути розглянуто, якщо незважаючи на своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення розгляду справи (п. 16 Порядку).
За результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку (п. 18 Порядку).
Судом встановлено, що в ході здійснення контролю за дотриманням вимог відповідачем законодавства про рекламу, Інспекцією було виявлено порушення ФОП ОСОБА_2 вимог законодавства про рекламу, яке виразилось у розміщенні реклами з інформацією, направленою на невизначеного споживача з ціллю залучення його інтересу, зі змістом «АКЦІЇ ЗНИЖКИ» на фасаді магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» по АДРЕСА_2, де відсутня інформація про строки проведення даного рекламного заходу, відомості про місце та дату початку та закінчення знижок цін на продукцію, розпродаж, що являється порушенням, передбаченим ч. 3 та ч.5 ст.8 Закону України "Про рекламу", про що складено протокол №1310 від 10.06.2013 року (а.с.9-10).
Відповідно до ст. 1 Закону України від 03.07.1996 року № 270/96-ВР "Про рекламу", зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону України "Про рекламу", реклама про проведення конкурсів, лотерей, розіграшів призів, заходів рекламного характеру тощо повинна містити інформацію про строки та місце проведення цих заходів та вказувати інформаційне джерело, з якого можна дізнатися про умови та місце проведення цих заходів. Інформація про будь-які зміни умов, місця та строків проведення конкурсів, лотерей, розіграшів призів, заходів рекламного характеру тощо має подаватися у тому самому порядку, в якому вона була розповсюджена.
Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону України "Про рекламу", реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін
на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.
10.06.2013 року на адресу відповідача було направлено вимогу про надання інформації щодо документального підтвердження про вартість розповсюдженої реклами та усунення допущених порушень строком до 05.07.2013 року. Також, повідомленням від 09.07.2013 року відповідача було сповіщено, що розгляд питання про порушення ним вимог діючого законодавства про рекламу призначено на 23.07.2013 року о 14:00 за адресою: м.Сімферополь, вул.Київська, б.150, 4 поверх, 418 кабінет (а.с.12), яке було отримано ним 11.07.2013 року, відповідно до відмітки на рекомендованому повідомленні (а.с.12, зворотній бік).
Своїм листом від 27.06.2013 року ФОП ОСОБА_2 пояснив, що не знав, що розміщена ним реклама зі змістом «АКЦІЇ ЗНИЖКИ» на фасаді магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» по АДРЕСА_2 має супроводжуватись докладною пояснюючою інформацією. Також він сповістив про вжиті ним заходи,- на вхідних дверях розміщена уся необхідна інформація про акції та знижки (а.с.11). При цьому інформації про вартість розповсюдженої реклами відповідачем надано не було.
Ст.27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть, в тому числі, рекламодавці, винні у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладають штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдження реклами.
Згідно з ч.7 ст.27 Закону України "Про рекламу", у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За результатами розгляду справи про порушення ФОП ОСОБА_2 Закону України "Про рекламу", Інспекцією 23.07.2013 року прийнято рішення №204 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі 75 неоподатковуваних доходів громадян, що є 1275 грн. (а.с.5), яке було отримано ним 26.07.2013 року (а.с.6).
Відповідно до ч.11 ст.27 Закону України "Про рекламу", рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду.
Враховуючи, що відповідачем не надано доказів оскарження рішення про накладення штрафних санкцій у судовому порядку, а також сплати штрафних санкцій в добровільному порядку, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Під час судового засідання, яке відбулось 10.01.2014 року, були оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Відповідно до вимог статті 163 КАС України, постанову у повному обсязі складено 13.01.2014 року.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер фізичної особи-підприємця НОМЕР_1) на користь Державного бюджету м.Алушта (21081100, ЄДРПОУ 37890361, р/р31117106700007, МФО 824026 ГУГКС України в АР Крим, м.Сімферополь) штрафні санкції в сумі 1275 грн. (одна тисяча двісті сімдесят п'ять гривень).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.С. Кононова