Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2013 р. Справа №805/16889/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 15 год. 55 хвил.
Донецький окружний адміністративний суд в складі судді Бєломєстнова О.Ю.
за участі секретаря Сімонова Д.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Донецьку по вул. 50-ї Гвардійської Дивізії, 17 адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області до Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугільних підприємств" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, шляхом вимоги усунути руйнування споруд, збудованих на устях ліквідованих гірничих виробок шахти № 12 «Похила» згідно з проектом ліквідації,
за участю представника позивача Новікова Т.Є.
представників відповідача Куценова М.М., Шеховцової В.В.
ВСТАНОВИВ:
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області звернулося до суду з позовною заявою до Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугільних підприємств" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом вимоги усунути руйнування споруд, збудованих на устях ліквідованих гірничих виробок шахти № 12 «Похила» згідно з проектом ліквідації.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ним була проведена планова перевірка об'єкта - ліквідованої шахти №12 «Похила» у м. Макіївці. Під час проведення перевірки були виявлені порушення ст. 13, 14 Закону України «Про охорону праці», які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. А саме, головний ствол № 2 «Бірюча» та вентиляційний ствол № 2 «Бірюча» розкриті; порушені перекриття гирл головного ствола № 103 та вентиляційного допоміжного ствола № 103; мається доступ до цих стволів, газовідвідні труби на перекриттях цих стволів відсутні; конвеєрний похилий ствол, головний похилий ствол та допоміжний похилий ствол розкриті; огородження гирл, перекриття гирл та газовідвідні труби на гирлах цих стволів відсутні; мається доступ до конвеєрного ствола. Це створює загрозу забруднення надр та проникнення у гірничі виробітки людей та тварин.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з наведених вище підстав.
Представники відповідача в судове засідання з'явилися, адміністративний позов не визнали з підстав, викладених у запереченнях. Зазначали, що Державне підприємство "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугільних підприємств" не є правонаступником прав та обов'язків шахти № 12 «Похила», яка ще не виключена з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Зазначені у позовній заяві стволи шахти «Бірюча» були самостійно ліквідовані вказаною шахтою у 50-60х роках ще до створення відповідача. Відповідно до Статуту відповідач є замовником по виконанню проектів ліквідації збиткових підприємств. А відтак він не є користувачем земельних та гірничих відводів колишніх діючих шахт. Що стосується виявлених порушень на головному стволі № 103, похилому стволі та допоміжному стволі шахти № 12 «Похила», їх ліквідація була закінчена у 2004 році з підписанням відповідних актів. У теперішній час підстав для повторного проведення тих самих робіт, а так само й відповідного фінансування, немає.
Заслухавши представника позивача, представників відповідача та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач - територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області зареєстрований виконавчим комітетом Донецької міської ради, ЄДРПОУ 37968280.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011 Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади та здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Відповідач - державне підприємство "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугільних підприємств", є суб'єктом господарювання - юридичною особою, ЄДРПОУ 32442610.
Відповідно до п. 2.1 Статуту відповідача підприємство створене для організації та контролю за виконанням заходів та робіт з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств.
Керуючись ст. 4,6 Закону України від 05.04.2007 року № 877 "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (надалі - Закон № 877) та Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826 (надалі - Положення № 826), позивачем відповідно до направлення на проведення перевірки від 30.10.2013 року № 560 та наказу від 16.10.2013 року № 02-45 було проведено планову перевірку відповідача щодо дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а саме - стану виходів на поверхню шахти № 12 «Похила».
За результатами перевірки був складений акт №027-10-11/14 від 14.11.2013. У ньому зазначено, що позивачем порушені вимоги статті 13, 14 Закону № 2694, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. А саме, головний ствол № 2 «Бірюча» та вентиляційний ствол № 2 «Бірюча» розкриті; порушені перекриття гирл головного ствола № 103 та вентиляційного допоміжного ствола № 103; мається доступ до цих стволів, газовідвідні труби на перекриттях цих стволів відсутні; конвеєрний похилий ствол, головний похилий ствол та допоміжний похилий ствол розкриті; огородження гирл, перекриття гирл та газовідвідні труби на гирлах цих стволів відсутні; мається доступ до конвеєрного ствола.
У зв'язку з виявленими порушеннями та керуючись Положенням № 826 позивач просить застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду, шляхом вимоги усунути руйнування споруд, збудованих на устях ліквідованих гірничих виробок шахти № 12 «Похила» згідно з проектом ліквідації.
Суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступних встановлених обставин.
Як вже зазначалося, Державне підприємство "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугільних підприємств" створене для організації та контролю за виконанням заходів та робіт з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, що передбачене його статутом.
Згідно наказу від 30.06.2010 року № 15 «Про передачу об'єктів ліквідації на баланс відокремлених підрозділів» на баланс відповідача була передана шахта № 12 «Похила» для її ліквідації.
Відповідно до Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженому Постановою КМУ від 27.08.1997 року № 939 (надалі - Порядок № 939) ліквідація гірничого підприємства передбачає здійснення заходів щодо припинення господарської діяльності, приведення його виробничих фондів до стану, який гарантує безпеку людей, майна і довкілля, соціальний захист працівників, що вивільняються, а також вирішення інших соціально-економічних питань. Тобто ліквідація підприємства здійснюється без правонаступництва.
Крім того, Порядком № 939 зазначено, що ліквідація гірничого підприємства проводиться за відповідним проектом (за наявності техніко-економічного обґрунтування - робочим проектом), який пройшов комплексну державну експертизу і затверджений Мінвуглепромом.
Позивачем наданий витяг з проекту ліквідації шахти № 12 «Похила», який складений у відповідності до зазначеної норми. При цьому відповідач пояснив, що ліквідація головного вертикального ствола шихти № 2 «Бірюча», головного стволу № 103 та вентиляційного допоміжного стволу № 103 ним не передбачена. Позивачем такі обставини за допомогою належних та допустимих доказів у справі не спростовані.
Що стосується конвеєрного похилого ствола, головного похилого ствола та допоміжного похилого ствола, то вони були ліквідовані у 2004 році, що підтверджується актом від 22.11.2004р. робочої комісії про завершення фізичної ліквідації для надання Державної приймальної комісії поверхносного комплексу та виходів на наземну поверхню шахти № 12 «Похила».
Наявність проекту повторної ліквідації вказаних об'єктів судом не встановлена.
Відповідно до листа Міністерства палива та енергетики України від 24.06.2002 року № 03/19-1557 повторна ліквідація гірничих виробок передбачає складання відповідного проекту ліквідації та здійснюється за певних випадків (обрушення гірничої породи, підтоплення, тощо). Заходи з усунення наслідків протиправної діяльності місцевого населення щодо ведення гірничих робіт на території гірничого відводу шахти, що ліквідується за рішенням КМУ, не має відношення до ліквідації цього підприємства і не може фінансуватися за рахунок коштів державного бюджету передбачених для реструктуризації вугільної промисловості.
Таким чином, у зв'язку з відсутністю частини зазначених у акті позивача виробок (головний вертикальний ствол № 2 «Бірюча», головний ствол № 103 та вентиляційній допоміжний ствол № 103) у проекті ліквідації шахти №12 «Похила», та відсутністю підстав для повторної ліквідації конвеєрного похилого, головного похилого та допоміжного похилого стволів, відповідач на час вирішення спору не має законних підстав для виконання робіт, про які йдеться у позовній заяві.
Крім того, відповідно до ст. 7 Закону 877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
З цього слідує, що заходами реагування, які може застосувати суд за позовом органу державного нагляду (контролю) є повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
Як вбачається з позовних вимог, позивач просить суд застосувати такий захід реагування, як зобов'язання вчинити певні дії - усунути руйнування споруд, збудованих на гирлах ліквідованих гірничих виробок шахти № 12 «Похила» згідно з проектом ліквідації.
Суд враховує, що згідно з п. 4 ст. 4 Закону № 877 повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, а так само і санкції за порушення вимог законодавства встановлюються виключно законами.
Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку про обрання позивачем при зверненні до суду заходів реагування, які не передбачені положеннями Закону 877.
У зв'язку з недоведеністю порушень законодавства з боку відповідача, відсутністю фактичних та правових підстав, позов не підлягає задовольню.
Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 86, 94, 112, 113, 136, 159, 160, 161, 162, 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області до державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугільних підприємств" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом вимоги усунути руйнування споруд, збудованих на устях ліквідованих гірничих виробок шахти № 12 «Похила» згідно з проектом ліквідації відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 17 грудня 2013р. Постанова складена у повному обсязі 23 грудня 2013р.
Суддя Бєломєстнов О. Ю.