Справа № 249/7452/13-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
08 січня 2014 р. м.Шахтарськ
Шахтарський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючої-суддіОСОБА_1
при секретарі Долинській Я.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шахтарську адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії. Свої вимоги обґрунтувала тим, що при виході на пенсію за віком з 06 серпня 2009 року на підставі наданих позивачкою довідок згідно ЗУ «Про Державну службу» УПФУ у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області позивачці призначена пенсія в розмірі 90% від суми заробітної плати або 3228,67 гривень в місяць. В довідках, які відповідали затвердженій на той час типовій формі та були надані позивачкою до УПФУ у м. Шахтарську та Шахтарському районі не були вказані такі складові заробітної плати позивачки як індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення. 13.08.2010 року Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4753/09/2670 «Про визнання дій Пенсійного фонду України протиправними, постанови Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 №19-11 незаконною та такою, що не відповідає постанові Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865» зазначено наступне: «Постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством. Зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати. Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 №5-1 було затверджено форму довідки, яка була надана мною до Управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську та Шахтарському районі разом з заявою про перерахунок пенсії. Затвердженням вказаної форми довідок в якій присутні такі складові заробітної плати як індексація заробітної плати та матеріальна допомога Правління Пенсійного фонду України фактично визнало обов'язковість їх урахування при розрахунку суми пенсії. Таким чином, до розрахунку пенсії, який був проведений на момент виходу позивачки на пенсію не було включено наступні складові частини її заробітної плати, які є об'єктом справляння страхових внесків і зборів) до соціальних фондів, зокрема страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування: індексація заробітної плати 1430,37 гривень, матеріальна допомога на оздоровлення 6883,30 гривні, всього 8313,67 гривень. В результаті розмір її пенсії зменшено на 311,76 гривень (8313,67/24 х 90%). 17.12.2013 року позивачка подала відповідачу заяву про перерахунок суми пенсії з включенням до розрахунку сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення. До заяви було додано довідку встановленого зразка, в якій визначені такі складові заробітної плати, як індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення. Однак, відповідач рішенням № 4707 від 18.12.2013 року відмовив їй у перерахунку пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення. Вважає, що вказане рішення є необґрунтованим, а відмова в задоволені заяви позивачки є протизаконною. Просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську та Шахтарському районі стосовно відмови в перерахунку пенсії за роботу на державній службі з урахуванням нарахованих та виплачених сум індексації заробітної плати -1430,37гривень та матеріальної допомоги на оздоровлення - 66883,30 гривні (всього -8313,67 гривень), що зменшило нараховану позивачці пенсію за роботу на державній службі на 311,76 гривень; скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську та Шахтарському районі № 4707 від 18.12.2013 року про відмову в перерахунку позивачці пенсії по заробітку з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок з моменту звернення до нього (з відповідною заявою від 17.12.2013) за перерахунком пенсії державного службовця відповідно до положень закону 3723-ХІІ у редакції від 01.01.2008р., яка була чинною на момент її виходу на пенсію, з урахуванням фактично отриманих додаткових виплат, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме індексації заробітної плати в сумі 1430,37 гривень та матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 6883,30 гривні. Всього -8313,67 гривень.
Позивачка ОСОБА_2 у судове засідання не зявилась, повідомлена належним чином про час та місце розгляду справи, до суду надала заяву, в якій просила розгляд справи провести у її відсутність, вимоги підтримує (а.с.28).
Представник відповідача УПФУ у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області надав заперечення проти позову, згідно яких 17.12.2013 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням отриманих нею інших виплат, зазначених у довідці, однак рішенням управління № 4707 від 18.12.2013 року їй було відмовлено. Частина друга ст.33 ЗУ «Про державну службу», визначає, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обовязків, тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМУ. Пунктом 4 Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарних місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії встановлений ст. 65 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Частиною 1 ст. 66 цього Закону встановлено, що у заробіток для обчислення пенсії включається всі види оплати праці, на які за діючими правилами нараховуються страхові внески, крім виплат одноразового характеру, не обумовлених діючою системою оплати праці, перелік яких затверджується КМУ. Виходячи із системного аналізу наведених положень матеріальна допомога є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених ч. 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу», тому вона не включається до заробітку, що враховується при перерахунку пенсії державним службовцям. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог (а.с.21).
Дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що позивач у період з 10.01.2007 року по 05.08.2009 року працювала на посаді заступника начальника управління начальника відділу пенсійного забезпечення з кадрового резерву (а.с.8).
Відповідно до довідки Управління пенсійного фонду України у м. Шахтарську та Шахтарському районі у Донецькій області від 19.12.2013 року ОСОБА_2 з 06.08.2009 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу», стаж роботи на державній службі складає 29 років 9 місяців 8 днів (а.с.9)
17.12.2013 року позивачкою подано відповідачу заяву про перерахунок пенсії з включенням до розрахунку сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення (а.с.17).
Відповідно до довідки Управління пенсійного фонду України у м. Шахтарську та Шахтарському районі у Донецькій області від 11.12.2013 року № 9716/06 про складові заробітної плати ОСОБА_2, позивачу була виплачена матеріальна допомога на оздоровлення згідно Постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268 в квітні 2008 року 3449,74 грн., в квітні 2009 року 3293,74 грн.; індексація грошових доходів населення згідно Постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078 за 2007 рік 144,44 грн., за 2008 рік 498,52 грн., за 2009 рік 927,23 грн. (а.с.14-16).
Рішенням № 4707 від 18.12.2013 року відмовлено позивачці у перерахунку пенсії. Дана відмова мотивована тим, що відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про внесення змін до Закону України» «Про державну службу» перерахунок раніше призначеної пенсії проводиться у випадку підвищення розміру заробітної плати державним службовцям. Крім того, довідка про заробітну плату № 9716/06 від 11.12.2013 року, що надана для перерахунку пенсії по заробітній платі, видана з порушенням діючого законодавства, а саме: згідно ст. 33 ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Відповідно до п.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у заробіток для обчислення пенсії включається всі види оплати праці, на які за діючими правилами нараховуються страхові внески, крім виплат одноразового характеру, не обумовлених діючою системою оплати праці, перелік яких затверджується КМУ. Пунктом 4 Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» зі змінами та доповненнями. Таким чином, включення суми матеріальної допомоги в довідку про заробітну плату, що надається для перерахунку пенсії державного службовця безпідставне, так як матеріальна допомога є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених частиною 2 ст. 33 Закону та Постановою КМУ № 865; Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» індексація це встановлений законом та іншими нормативно-правовими актами України, механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково, або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, а не надбавка, що встановлюється до заробітної платит державного службовця, тому сума індексації не може бути включена в довідку про заробітну плату, оскільки це суперечить діючому законодавству. За таких обставин вважають за можливе відмовити ОСОБА_2 в перерахунку пенсії по заробітній платі ( а.с.18).
Відповідно до ч.2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, за вислугу років при призначенні пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а згідно з п.п.2 п. 4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії. На всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Статтею 37-1 вказаного Закону визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям, а саме у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, в тому числі доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій, виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога індексація, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХП «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-ХП) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій довідці (а.с.14).
Таким чином, суд вважає, що матеріальна допомога, індексація, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премія, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.
Частиною першою статей 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Статтею 37 ЗУ «Про державну службу» встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків і за кожний рік понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідно посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до абз. 2 ч.4 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії 17.12.2013 року, додавши відповідні документи про заробіток, тобто після 15 числа місяця, то перерахунок пенсії повинен бути проведений з першого числа наступного місяця, тобто з 01.01.2014 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», ст. 1, 2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці», ст. 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 158, 159, 160, 161, 162,1 63 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області стосовно відмови в перерахунку пенсії за роботу на державній службі з урахуванням нарахованих та виплачених сум індексації заробітної плати - 1430,37гривень та матеріальної допомоги на оздоровлення - 66883,30 гривні.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області № 4707 від 18.12.2013 року про відмову у перерахунку пенсії по заробітку з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення ОСОБА_2.
Зобовязати УПФУ у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 по заробітку з урахуванням індексації заробітної плати у сумі 1430,37 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення у сумі 6883,30,52 грн. відповідно до довідки № 9716/06 від 11.12.2013 року з 01.01.2014 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір у сумі 68 грн.82 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Шахтарський міськрайонний суд Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СУДДЯ Г.В. СТРІЖАКОВА