Провадження № 2-а/225/102/2013
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2013 року Суддя Дзержинського міського суду Донецької області Челюбєєв Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманих сум,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати незаконними дії управління праці та соціального захисту населення (надалі УПСЗН) та стягнути недоплачені суми державної допомоги.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що вона має малолітню дитину, доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. На дитину вона отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьохлітнього віку у різних розмірах, але не більш 130 грн. Коли вона дізналася, що їй неправильно виплачують суму допомоги, вона звернулася до відповідача з проханням зробити їй перерахунок, на що отримала відмову, з посилання на різні нормативні документи. Позивач вважає, що відмова в перерахунку є незаконною, так як її право на отримання державної допомоги в більшому розмірі, ніж їй виплачують передбачене Законом України Про державну допомогу сімям з дітьми. Відповідно до цього закону їй необхідно доплатити різницю у сумі 5133 грн. 48 коп. за період часу з 28.05.2013 року по 30.11.2013 року
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Позивач, представник відповідача надали суду заяву про розгляд справи за їх відсутністю. Таким чином суд розглядав справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та надані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи позивач має малолітню дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується ксерокопією свідоцтва про народження, виданого виконкомом Новгородської селищної ради міста Дзержинська Донецької області, актовий запис 102 (а.с. 11).
Позивач перебуває на обліку в УПСЗН як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розмір якої визначено відповідно до порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2011 року та який становить 130 грн. щомісяця.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законодавством України.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Статтею 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (зі змінами та доповненнями) передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
З 1 січня 2008 року відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та пункту 3 Прикінцевих Положень цього Закону, пункту 22 Порядку про призначення та виплату державної допомоги сім'ям з дітьми затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50%; з 1 січня 2009 року -75%; з 1 січня 2010 року - 100% прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупнім доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції Закону № 107-VІ, тобто у розмірі не менше 130 гривень без врахування різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
В той же час, суд зазначає, що відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», розділ ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким викладена зазначена редакція частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», діяла по 31 грудня 2008 року.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року N 1751 саме на виконання Закону N2811-XII (пункт 1).
Таким чином, станом на день звернення позивача до відповідача із заявою при призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, частина 1 статті 15 Закону діє в наступній редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
В подальшому, ані Законом України «Про Державний бюджет на 2012 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані іншими законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж в Законах №2811-ХІІ та №2240-ІІІ.
Таким чином, відповідач, виплачуючи позивачу з 28.05.2013 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн., діяв неправомірно та з порушенням вимог законодавства, а тому вимоги позивача щодо нарахування та виплати спірної допомоги з 28.05.2013 року підлягають задоволенню.
Стосовно вимог позивача стягнути з Державного бюджету України на її користь нараховану відповідачем допомогу по догляду за дитиною до досягнення ними трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 28.05.2013 року, суд вважає необґрунтованими, оскільки спірна допомога позивачу ще не нарахована, а тому підстави для її стягнення також відсутні.
В даному випадку належним і достатнім способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату перерахованих сум спірної допомоги по догляду за дитиною.
Керуючись ст.ст. 3, 6-11, 71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської міської ради по нарахуванню ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому, ніж прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років за період з 29 травня 2013 року по 30 листопада 2013 року.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської міської ради здійснити перерахунок та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленому Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» для дітей віком до 6 років за період з 29 травня 2013 року по 30 листопада 2013 року, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені нею витрати на сплату судового збору в розмірі 172 (сто сімдесят дві) грн. 05 коп.
Постанова суду набирає законної сили після спливу строку передбаченого для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дзержинський міський суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: