|
За позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «ЛатАгроІнвест» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця інвалідами у 2007 році у сумі 65 093грн.60коп.
Суддя Новікова Т.В.
Секретар Шульга О.В. Судове засідання проведено за участю представників: позивача - Пасічник А. А. (за дов. від 03.09.2008р. № 1449/06-4), відповідача - Стуса П. К. ( за дов. від 22.12.2008р.).
Обставини справи:
Позивач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою від 18.11.2008р. № 2369/06-4 до ТОВ «ЛатАгроІнвест» про стягнення адміністративно-господарських санкцій у сумі 59 872грн.50коп . за незайняті робочі місця інвалідами у 2007р. та пені у сумі 5221грн.10коп . за несвоєчасну сплату санкцій, на загальну суму 65 093грн.60коп . В обґрунтування позовних вимог позивач, з посиланням на ст.ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 № 875-ХІІ (далі - Закон), вважає, що відповідачем порушено норматив працевлаштування інвалідів, а саме з 10 робочих місць для інвалідів - 6 робочих місць інвалідами не були зайняті, тому до відповідача застосовано адміністративно-господарські санкції про порушення термінів сплати боргу, у встановлений Законом строк. Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги. Відповідач позов не визнав та надіслав до суду заперечення до позовної заяви від 22.12.2008р. № 530, в якому просить відмовити у задоволені позову, посилаючись при цьому на відсутність порушення нормативу працевлаштування інвалідів, оскільки інваліди не направлялися ні Центром зайнятості, які перебувають на обліку як безробітні, ні Черкаським обласним відділення ФСЗІ,. Відповідно до ст.128 КАС України справа вирішується на підставі наявних у матеріалах справи доказів. На підставі ч.3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 09.01.2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 16.01.2009р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з врахуванням вимог ч.4 ст. 167 КАС України. Розглянувши подані позивачем документи і матеріали адміністративного позову, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ: Черкаським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів проведена перевірка ТОВ «ЛатАгроІнвест» (код 34323974) виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007році та виявлено порушення відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, з 10 робочих місць для інвалідів, 6 не зайняті інвалідами. Середньорічна заробітна плата штатного працівника за звітний період на підприємстві становить 9 978грн.17коп., загальна сума адміністративно-господарських санкцій за не зайняті робочі місця для інвалідів складає 59 872грн.50коп., відповідно до акту перевірки від 14.10.2008р., яку відповідач не сплатив у встановлений термін до 15.04.2008р.(а.с.7-8), На думку позивача, ТОВ «ЛатАгроІнвест» не підтверджено виконання у звітний період вимог ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 06.10.2005, пп. 2, 3 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995р. № 314. Причиною виникнення спору зі справи стало питання про правомірність стягнення з ТОВ «ЛатАгроІнвест» штрафних санкцій, передбачених ст. 20 Закону №875-ХІІ від 21.03.1991р. Як вбачається зі звітів форми № 3-ПН ТОВ «ЛатАгроІнвест» від 29.03.2007р., від 14.05.2007р., від 17.07.2007р., від 03.10.2007р., від 17.12.2007р. наданих до Монастирищенського центру зайнятості, відповідач належним чином повідомляв відповідні органи про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів на підприємстві, а саме: бухгалтера, слюсаря, водія, газоелектрозварювальника, різноробочого (а.с.6, 9-14). Крім того, відповідно до звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2007р. форма № 10-ПІ «Річна поштова» від 28.02.2008р., у відповідача відсутні адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Позов мотивований несплатою ТОВ «ЛатАгроІнвест» адміністративно-господарських санкцій станом на 15.04.2008р. у сумі 59 872грн.50коп. за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2007р., що є порушенням ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Зокрема, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у сумі 9 978грн.75коп., яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Представник ТОВ «ЛатАгроІнвест» не погодився зі змістом позовних вимог та надав суду заперечення проти адміністративного позову від 22.12.2008р. № 530, в якому з посиланням на ч. 1 ст. 18, ч. І ст. 19 Закону №875-ХІІ від 21.03.1991р., вказав на відсутність порушення відповідачем вимог Закону щодо інформування органів працевлаштування інвалідів, оскільки в направлених до Монастирищенського центру зайнятості звітах зазначалося про наявність вакансій у відповідача для працевлаштування даної категорії працівників. Однак ні районним Центру зайнятості ні ФСЗІ не направлялися до відповідача інваліди для їх працевлаштування, які перебувають на обліку як безробітні. Представник відповідача посилався на недоведеність позивачем фактів про направлення інвалідів до ТОВ «ЛатАгроІнвест», яким було відмовлено у працевлаштуванні. Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість та достовірність доказів, їх взаємозв'язок, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовної заяви з огляду на таке. Конституцією України (ст.43) задекларовано право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Зокрема, виконання та реалізація зазначеної конституційної норми забезпечується спеціальними законами України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. № 875-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 31.01.2007р. № 70, Інструкцією зі статистики кількості працівників, затверджена зазначеним наказом, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 30.11.2005р. №1442/11722 іншими підзаконними актами та актами ненормативного характеру, які встановлюють механізм реалізації права на працю інвалідів. Підприємства з правом найму робочої сили забезпечують визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів (ч.8 ст.69 ГК України). Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. № 875-ХІ (далі - Закон №875-ХІ) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Частиною 1 статті 19 Закону №875-ХІ встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб , - у кількості одного робочого місця. Зокрема, роботодавці, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 цього Закону, в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, самостійно сплачують відповідним відділенням Фонду адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порядок сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів встановлюється постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 31.01.2007р. № 70. Згідно з п.5 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995р. № 314 (далі - Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів), підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості , місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів. У п. 14 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів визначено, що підприємства інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів. Як вбачається з матеріалів справи та виступу представників сторін, підприємство повідомляло органи працевлаштування про створені робочі місця для працевлаштування інвалідів, про що свідчать належні докази, а саме дані про інформування ТОВ «ЛатАгроІнвест» протягом 2007р. органів працевлаштування щодо наявності на його підприємстві вільних робочих місць, на яких могла використовуватися праця інвалідів у звітному періоді. Такими доказами є звіти за формою № 3-ПН державної статистичної звітності, які містять вичерпну інформацію про наявність на підприємстві вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів протягом звітного періоду. Проте, органами працевлаштування, визначеними у ст. 18 Закону, не направлялись інваліди на підприємство відповідача для працевлаштування. Тому не виконання роботодавцем нормативу по працевлаштуванню інвалідів не порушує прав відділення Фонду, оскільки штрафні санкції є альтернативним зобов'язанням роботодавця, який повинен або дотримати норматив робочих місць для інвалідів або сплатити штрафні санкції . Тому право позивача порушується у випадку несплати йому у строк до 15 квітня адміністративно-господарських санкцій, оскільки факт невиконання нормативу не означає, що останні не будуть сплачені. Крім того, обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створенні робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, відповідно до ч. І ст. 18 Закону. Разом з тим, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки , визначені статтею 250 Господарського кодексу України. Отже, створення підприємством умов праці для інвалідів з урахуванням індивідуальних програм реабілітації неможливе без наявності інвалідів, пошуком якого зобов'язані займатися органи та організації, визначені у ч. І ст. 18 Закону. Така правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 20.07.2004 зі справи № 2-23/9789-03, від 25.01.2005р. зі справи № 8/203-04, від 08.02.2005 зі справи № 17/20, згідно якої обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування. Беручи до уваги те, що працевлаштуванню інвалідів передує виконання відповідачем заходів та не встановлення фактів відмови відповідачем у працевлаштуванні інвалідів направлених на вакантні посади, тому суд приходить до висновку про не обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що не підлягають до задоволення. Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Позивач достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, суду не надав. Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази та вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову. Керуючись ст.ст. 9, 49, 69-71, 94, 97, 122, 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю. Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Т.В. Новікова
Повний текст постанови виготовлено 15.02.2009 року.