Справа № 194/2666/13-а
Провадження № 2-а/194/21/14
УХВАЛА
про залишення частини вимог адміністративної позовної заяви без розгляду
та відкриття скороченого провадження
09 січня 2014 року Тернівський міський суд Дніпропетровської області в складі:
Головуючого судді- Корягіна В.О.
при секретарі- Сафоновій А.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду міста Тернівки адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 20.12.2013 р. звернувся до суду з адміністративним позовом до управління пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії. Свої позовні вимоги мотивує тим, що з 2011 р. вона вийшла на пенсію державного службовця, для призначення розміру пенсії УПСЗН виконавчого комітету Тернівської міської ради були видані довідки про складові заробітної плати, де зазначено «інші виплати» до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, та суми індексації заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. 09.12.2013 р. позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати та отримала відмову в здійснені перерахунку пенсії. Вважає, що дії відповідача щодо неврахування до складу заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування є неправомірні, а рішення незаконним, як таке, що не базується на нормах права та стверджує, що відповідач зобов'язаний з 10.06.2011 р. здійснити донарахування та виплату пенсії з урахуванням виплат, до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, та суми індексації заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. У звязку з чим вона звернулася до суду з даним позовом та просить визнати дії відповідача неправомірними та зобовязати УПФУ в м. Тернівка здійснити перерахунок та виплату пенсії з 10.06.2011 р. з урахуванням виплат, до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, та суми індексації заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, стягнути з державного бюджету України на її користь судові витрати.
Відповідно до ч.1,2,3 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Згідно ст. 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обовязки громадян доводяться до відома населення у порядку, встановленому законом. Тобто всі нормативні акти оприлюднюються та є загальнодоступними.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або окремі їх положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Рішення Конституційного Суду також оприлюднюється у встановленому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Всупереч вказаним нормам позивачем не надано жодних доказів на підтвердження поважності ним пропуску строку звернення до суду для захисту своїх порушених прав. Будь-які обєктивні чи субєктивні обставини не позбавляли позивача можливості звернутися до суду, у визначені законом строки, з відповідним позовом до відповідача, якщо позивач вважав, що діями чи бездіяльністю порушуються його права та законні інтереси.
Практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст.17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини є джерелом права, також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав ( наприклад, справа Стаббігс та інш. Проти Великобританії рішення від 22.10.1996р., Девеер проти Бельгії рішення від 27.02.1980р.).
Таким чином, позивач мав можливість ознайомитись з нормативно-правовими актами, знати про порушення своїх прав та своєчасно звернутися до суду за їх захистом.
З урахуванням того, що позивач звернулася до суду з адміністративним позовом 20.12.2013 року, до відповідача УПФУ в м. Тернівка звернулася із заявою про перерахунок розміру пенсії 09.12.2013 року, та отримала відмову від управління 16.12.2013 р., з заявою про поновлення строку для звернення до адміністративного суду не звертався, та враховуючи викладене суд вважає, що підстав для задоволення позовних вимог, які стосуються визнання дій неправомірними та зобовязання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням виплат, до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, та суми індексації заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з 10.06.2011 р. по 19.06.2013 р., не має, у звязку з чим адміністративний позов в цій частині підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст. ст. 99, 100, п.5 ч.1 ст.107, ч.ч. 2, 3 ст. 155 КАС України,
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії за період з 10.06.2011 р. по 19.06.2013 р. щодо визнання дій неправомірними та зобовязання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням виплат, до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, та суми індексації заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, залишити без розгляду.
В іншій частині відкрити скорочене провадження.
Роз`яснити позивачу, що особа, позовна заява якої була залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Адміністративна справа розглядатиметься суддею одноособово.
Направити копії ухвали особам, які беруть участь у справі, та запропонувати відповідачу у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали та копій документів подати безпосередньо до канцелярії Тернівського міського суду Дніпропетровської області заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
Роз`яснити відповідачу, що у разі ненадходження від нього у десятиденний строк заперечення на позовну заяву справа буде розглянута за наявними матеріалами.
Роз`яснити особам, які беруть участь у справі, що вони мають права та обов'язки, визначені ст. ст. 49, 51 КАС України.
Ухвала в частині залишення без розгляду та недотримання правил підсудності може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Тернівський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий