Справа № 714/1107/13-ц
2/714/349/13
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" грудня 2013 р. Герцаївський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого-судді Костишин Н.Я.
секретар Конецька Д.Г.
за участі: прокурора Поп М.Ю., представника Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Герца цивільну справу за позовом Чернівецького міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області до ОСОБА_2 про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок незаконної порубки зелених насаджень, -
в с т а н о в и в :
Чернівецький міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері діючи в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 про стягнення шкоди в розмірі 6 828,00 грн. заподіяної незаконною порубкою зелених насаджень. Дана позовна заява пред'являється позивачем, виходячи з наступних підстав. Відповідно до ст.12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» (далі Закон) громадяни України зобов'язані берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища та компенсувати шкоду, заподіяну негативним впливом на природне середовище. Порядок видалення зелених насаджень у населених пунктах визначений постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006р. №1045 «Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах» (далі Порядок). Згідно п.3 Порядку, видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордера. Підставою для прийняття такого рішення є заява юридичної або фізичної особи про видалення зелених насаджень. При цьому формується комісія (до складу комісії включаються представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, яка визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і складає акт обстеження зелених насаджень, який в свою чергу подається на погодження з територіальним органом Мінприроди. Проте, перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства, проведеною спеціалістами державної екологічної інспекції встановлено, що в порушення вищевказаних вимог законодавства, без наявності відповідного дозволу (ордеру) 05.09.2013 року громадянин ОСОБА_2 в адміністративних межах села Тернавка Герцаївського району вчинив незаконне знесення дванадцяти дерев породи акація. Факт порубки зазначених дерев підтверджується матеріалами перевірки: актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 18.09.2013 року; поясненнями відповідача; постановою про накладення адміністративного стягнення №004880 від 18.09.2013р., якою відповідача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.153 КУпАП, а саме в самовільному знесенні без відповідних документів (ордеру) дерев та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 170 грн. Розрахунок розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах населеного пункту внаслідок незаконного знищення дерева, здійснено на підставі додатку №1 до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999р. №559 "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів" (у редакції із змінами згідно постанов Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 року №1789 і від 01.02.2012р. №111) і становить 6 828,00 грн.
Просить винести рішення, яким стягнути з ОСОБА_2 на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області шкоду в сумі 6 828,00 грн., яка підлягає зарахуванню на спеціальний рахунок для зарахування коштів коштів, що розподіляються між Державним та місцевим бюджетами: р/р 33119331700037, Тернавська сільська рада Герцаївського району, код платежу 24062100, МФО 856135 УДКСУ у Герцаївському районі, ОКПО 36749331 та судові витрати покласти на відповідача.
В судовому засіданні прокурор Поп М.Ю. та представник Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області ОСОБА_1О позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити з підстав зазначених у позові.
Відповідач ОСОБА_2 позов визнав частково і суду пояснив, що факт зрубу на території с.Тернавка дерев не оспорює. Проте, просив суд прийняти до уваги, що здійснюючи порубку дерев вважав, що має на це дозвіл. Посилається на те, що рішенням Тернавської сільської ради ХІІІ сесії VI скликання від 30.11.2012 року жителям с.Тернавка на чолі з ним було надано дозвіл на відновлення та ремонт старої дороги, яка відповідно до генерального плану с.Тернавка веде до його та ще кількох господарств. В ході виконання робіт по ремонту дороги виникла необхідність зрубати дерева акацій, які росли на обочині дороги і були зігнуті до землі, сухі і небезпечні для прохожих. Він зрубав ці дерева, але він не знав і ніхто йому не порадив, що потрібно було брати дозвіл на це, хоча на місці в той час були представники і сільської ради, і райдержадміністрації. Він вважав, що представники влади оформили всі необхідні для цього папери, оскільки своїм рішенням надали згоду на відновлення згаданої дороги.
Свідок ОСОБА_3 у судовому засіданні пояснив, що жителі с.Тернавка звернулися до нього як до лісника у вересні 2013 року коли проводили роботи по відновленню сільської дороги. Вважає, що згідно п.8 Порядку, жителі села мали право негайно видалити зелені насадження дерева породи акація, які росли на узбіччі відновлюваної дороги, оскільки вони становили загрозу для жителів села (були аварійними: нахиленими до землі, сухостійними).
Свідок ОСОБА_4 у судовому засіданні пояснив, що він є Тернавським сільським головою і, що рішенням Тернавської сільської ради ХІІІ сесії VI скликання від 30.11.2012 року жителям с.Тернавка було надано дозвіл на відновлення та ремонт старої дороги. На початку вересня жителі села проводили роботи по відновленню тієї дороги. 18.09.2013 року в с.Тернавку приїхали представники екологічної служби і оформили протокол на гр.ОСОБА_2 за незаконне знесення зелених насаджень. Зазначив також, що 25.11.2013 року гр.ОСОБА_2 і інші жителі села звернулися до сільської ради з проханням надати дозвіл на вирубку згаданих дерев. На засіданні сесії сільської ради буде розглядатися дане питання, буде залучатися і екологічна інспекція, щоб отримати відповідний дозвіл (ордер).
Заслухавши пояснення сторін, показання свідків, дослідивши письмові докази, суд вважає встановленими наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що згідно копій акта перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 18.09.2013 року, перелікової відомості та постанови про накладення адміністративного стягнення №004880 від 18.09.2013р., відповідач ОСОБА_2 05.09.2013 року в межах с.Тернавка Герцаївського району без наявності відповідного дозволу здійснив незаконну вирубку 12 дерев (породи акація, діаметром пнів 12, 17, 27, 28, 33, 18, 10, 12, 9, 6, 8 та 26 см відповідно), чим порушив ст.153 ч.1 КУпАП та ст.ст.12, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Згідно розрахунку розміру шкоди, завданої внаслідок вищезазначеного знищення дерев породи акація ОСОБА_2 її розмір складає 6 828,00 грн. Даний розрахунок проведено державним інспектором з ОНПС ОСОБА_5 на підставі додатку № 1 до Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 року №559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів».
Відповідно до ст.12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» громадяни України зобов'язані берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища та компенсувати шкоду, заподіяну негативним впливом на природне середовище.
Згідно п.3 «Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України» від 01.08.2006 р. №1045, видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордера. Підставою для прийняття такого рішення є заява юридичної або фізичної особи про видалення зелених насаджень. При цьому формується комісія (до складу комісії включаються представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, яка визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і складає акт обстеження зелених насаджень, який в свою чергу подається на погодження з територіальним органом Мінприроди.
Відповідно до ч.4 ст.68, ч.1 ст.69 Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Згідно із п.7 ч.3 ст.29 та п.7 ч.2 ст.69 Бюджетного кодексу України грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища підлягають зарахуванню до спецфондів державного, обласних та місцевих (сільського, селищного, міського) бюджетів за місцем скоєння правопорушення.
Вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, суду слід виходити з презумпції вини правопорушника, що передбачена статтею 1166 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ч.1, 2 ст.1166 Цивільного кодексу України шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування тільки у тому випадку, якщо доведе, що така шкода завдана не з її вини.
Судом встановлено, що завдана навколишньому природному середовищу шкода у вказаному вище розмірі була спричинена з вини ОСОБА_2, оскільки він дійсно здійснив незаконну вирубку 12 дерев в межах с.Тернавка Герцаївського району.
Разом з тим, ч.4 ст.1193 ЦК України передбачено, що суд може зменшити розмір відшкодування шкоди, завданої фізичною особою, залежно від її матеріального становища, крім випадків, коли шкоди завдано вчиненням злочину.
Відповідно ч.3 ст.82 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, повязаних з розглядом справи, або звільнити від їх оплати.
Суд, приймаючи до уваги похилий вік відповідача та розмір його доходів (пенсії), приходить до висновку, що відшкодування шкоди в повному обсязі поставить відповідача в скрутне матеріальне становище, і вважає за доцільне зменшити розмір відшкодування шкоди за порушення вимог природоохоронного законодавства до 1 000 грн. та звільнити відповідача від оплати судових витрат.
На підставі ст.ст.12, 40, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п.3 "Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006р. №1045, Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 року №559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів», ст.ст.1166, 1193 ЦК України, ст.ст.3, 10, 11, 60, 82, 208, 209, 212-215 ЦПК України суд, -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області (58003, м.Чернівці, вул.Шевченка, 71А, код ЄДРПОУ 37978189) шкоду в розмірі 1 000 (однієї тисячі) грн., що підлягає зарахуванню на спеціальний рахунок для зарахування коштів, що розподіляються між Державним та місцевим бюджетами: р/р 33119331700037, Тернавська сільська рада Герцаївського району, код платежу 24062100, МФО 856135 УДКСУ у Герцаївському районі, ОКПО 36749331.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернівецької області шляхом подачі через Герцаївський районний суд в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя