Постанова № 36564445, 25.12.2013, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.12.2013
Номер справи
806/6427/13-а
Номер документу
36564445
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 806/6427/13-a

категорія 8.1.5

25 грудня 2013 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Шимоновича Р.М.,

розглянувши в письмовому провадженні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області до колективного підприємства "Папірбуд" про надання дозволу на погашення податкового боргу у сумі 131288,75 грн.,-

встановив:

Малинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області звернулась до суду з позовом, в якому просила, з у рахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 25 грудня 2013 р., надати дозвіл на погашення податкового боргу колективного підприємства "Папірбуд" в сумі 72514,59 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, а саме: закритий склад матеріалів (інвентарний номер 556). Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач має податковий борг перед бюджетом, який виник у зв'язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов'язань з податку на додану вартість та по земельному податку.

Представник позивача до суду не прибув. На адресу суду надіслав клопотання, у якому позовні вимоги підтримав та просив проводити розгляд справи без його участі.

Представник відповідача до суду не прибув. На адресу суду надіслав клопотання про розгляд справи без його участі. Також, представником відповідача були надані письмові заперечення, за змістом яких просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Як свідчать матеріали справи, податковий борг перед бюджетом у розмірі 72514,59 грн. у відповідача виник у зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість та земельного податку (а.с. 7-9, 22-40).

21 травня 2013 р. позивачем була вручена відповідачу податкова вимога № 2/104, що підтверджується підписом посадової особи підприємства на корінці вимоги (а.с. 43).

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.

Відповідно до п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України (далі - ПК України), джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно п. 88.1, 88.2 ст. 88 ПК України, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення

Згідно положень, наведених у п. 89.1 ст. 89 ПК України, право податкової застави виникає у разі:

- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку (пп. 89.1.1 п. 89.1 ст. 89 ПК України);

- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу (пп. 89.1.2 п. 89.1 ст. 89 ПК України).

Пунктом 89.2 ст. 89 ПК України встановлено, що з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Відповідно до п. 89.3 ст. 89 ПК України, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

З матеріалів справи видно, що 11 березня 2013 р. податковим керуючим (призначений наказом від 06 березня 2013 р. № 156) на підставі рішення в.о. начальника Малинської ОДПІ від 11 березня 2013 р. № 1, складено акт опису майна № 1 (а.с. 41).

Контролюючий орган зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі (п. 89.8 ст. 89 ПК України).

Податкова застава зареєстрована в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 20 березня 2013 р., що підтверджується відповідним витягом № 40171571, копія якого міститься в матеріалах справи (а.с. 42).

Відповідно до п. 95.1 та п. 95.2 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Згідно п. 95.3 ст. 95 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

При цьому, процедура стягнення з платника податків податкового боргу за рахунок грошових коштів у судовому порядку передує виникненню права контролюючого органу на звернення до суду щодо надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Системний аналіз наведених положень податкового законодавства України дає підстави для виокремлення обов'язкових умов (обставин) наявність яких в своїй сукупності зумовлює виникнення у контролюючого органу права на звернення до суду із даним позовом:

- наявність у платника податків боргу зі сплати податків (зборів, обов'язкових платежів);

- сума заборгованості платника податків на момент звернення контролюючого органу до суду із позовом про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника має бути узгодженою у встановленому законодавством порядку;

- відсутність коштів на рахунках платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків;

- наявність майна платника податків - боржника у податковій заставі.

Лише сукупність вказаних обставин наділяє контролюючий орган правом на звернення до суду із позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.

Податковий кодекс України встановлює послідовність звернення до суду з вимогами щодо погашення податкового боргу платника. При звернені до суду з вимогою про надання дозволу на погашення заборгованості за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі контролюючий орган повинен обґрунтувати в першу чергу недостатність у такого платника грошових коштів - готівкових чи на рахунках у банку, достатніх для повного погашення його боргу перед бюджетом, а також зазначити, які заходи вжив орган доходів та зборів для того, щоб погасити борг платника за рахунок належних йому коштів та чим це підтверджується.

Проте, позивачем не надано жодних доказів, які б свідчили про відсутність коштів у відповідача на рахунках, про закриття рахунків боржника, які є однією з передумов надання судом дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Крім того, як свідчать матеріли справи, позивач та відповідач уклали договори про розстрочення податкового боргу від 25 вересня 2013 р. за № 42 (по податку на додану вартість) та від 30 вересня 2013 р. № 48 (по земельному податку).

Виконання відповідачем умов даних договорів підтверджується копіями платіжних доручень (а.с. 73-76).

З огляду на викладене та враховуючи те, що відповідач самостійно сплачує податковий борг, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про надання дозволу на погашення податкового боргу колективного підприємства "Папірбуд" в сумі 72514,59 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, - є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 86,.122,.158-163, 186, 254 КАС України, суд -

постановив:

У задоволенні позовних вимог Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Р.М.Шимонович