Постанова № 36562106, 25.12.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.12.2013
Номер справи
805/16843/13-а
Номер документу
36562106
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 грудня 2013 р. Справа № 805/16843/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Толстолуцька М.М., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Тепломережа» до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій незаконними, визнання недійсним та скасування рішення від 23.11.2011 року № 1105.

Комунальне підприємство «Тепломережа» звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій щодо прийняття рішення від 23.11.2011 року № 1105 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску незаконними, визнання недійсним та скасування рішення від 23.11.2011 року № 1105 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Усною ухвалою від 12.12.2013 року суд визнав поважними причини пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом.

Представник позивача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. Через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав.

За таких обставин суд, враховуючи вимоги частини четвертої статті 122, частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд –

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Тепломережа» звернулось до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій щодо прийняття рішення від 23.11.2011 року № 1105 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску незаконними, визнання недійсним та скасування рішення від 23.11.2011 року № 1105 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що, як вважає позивач, рішення, яке оскаржується, прийняте відповідачем з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений Законом.

Вказує на неправомірність висновків УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька про порушення вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», оскільки, як зазначає позивач, єдиний внесок за вересень 2011 року підприємством сплачений несвоєчасно, оскільки підприємство не має достатніх коштів для перерахунку єдиного внеску.

Зазначає, що підприємство створене з метою надання послуг теплопостачання населенню та державним підприємствам, але не отримує державних дотацій. Наполягає на тому, що заборгованість з єдиного внеску виникла не з вини підприємства, а через те, що своєчасно не проведені розрахунки населення за надані послуги теплопостачання на протязі 2011- 2012 років.

Враховуючи наведене, просить позовну заяву задовольнити.

В запереченнях на позовну заяву відповідач вказав на її безпідставність та зазначив, що Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» на позивача у справі покладений обов’язок своєчасно нараховувати та сплачувати єдиний внесок в повному обсязі незалежно від фінансового стану підприємства.

Враховуючи викладене, просив позовну заяву залишити без розгляду.

Позивач - КП «Тепломережа» зареєстроване як юридична особа, включене до Єдиного державного Реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 05473192), зареєстроване за юридичною адресою: 83049, м. Донецьк, вул. Куйбишева, б. 109 ( а.с. 28).

23.11.2011 року УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька прийняло рішення № 1105 про застосування до КП «Тепломережа» штрафних санкцій в сумі 74562 грн. 02 коп. та нарахування пені в сумі 10426 грн. 51 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 20.10.2011 року до 03.11.2011 року.

Як вбачається з розрахунку, УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька фінансові санкції та пеню нараховувало наступним чином:

Сума боргу з єдиного внеску по особовому рахунку 36,76 % - 49, 7 % складає суму 661488 грн.

- дата виникнення боргу 20.10.2011 року, дата зарахування 25.10.2011 року в сумі 185 грн. 30 коп., прострочено 5 днів, застосовані фінансові санкції в сумі 18 грн. 53 коп., нарахована пеня в сумі 0 грн. 93 коп.;

- дата виникнення боргу 20.10.2011 року, дата зарахування 27.10.2011 року в сумі 1111 грн. 80 коп., прострочено 7 днів, застосовані фінансові санкції в сумі 111 грн. 18 коп., нарахована пеня в сумі 7 грн. 78 коп.;

- дата виникнення боргу 20.10.2011 року, дата зарахування 03.11.2011 року в сумі 660190 грн. 90 коп., прострочено 14 днів, застосовані фінансові санкції в сумі 66019 грн. 09 коп., нарахована пеня в сумі 9242 грн. 67 коп.

Сума боргу з єдиного внеску по особовому рахунку по ставці внеску 3,6% складає суму 66 547 грн. 40 коп.

- дата виникнення боргу 20.10.2011 року, дата зарахування 25.10.2011 року в сумі 18 грн., прострочено 5 днів, застосовані фінансові санкції в сумі 1 грн. 80 коп., нарахована пеня в сумі 0 грн. 09 коп.;

- дата виникнення боргу 20.10.2011 року, дата зарахування 27.10.2011 року в сумі 108 грн., прострочено 7 днів, застосовані фінансові санкції в сумі 10 грн. 80 коп., нарахована пеня в сумі 0 грн. 76 коп.;

- дата виникнення боргу 20.10.2011 року, дата зарахування 03.11.2011 року в сумі 66421 грн. 40 коп., прострочено 14 днів, застосовані фінансові санкції в сумі 6642 грн. 14 коп., нарахована пеня в сумі 929 грн. 90 коп.

Сума боргу з єдиного внеску по особовому рахунку 2% складає суму 180 грн. 25 коп.

- дата виникнення боргу 20.10.2011 року, дата зарахування 24.10.2011 року в сумі 180 грн. 25 коп., прострочено 4 дні, застосовані фінансові санкції в сумі 18 грн. 03 коп., нарахована пеня в сумі 0 грн. 72 коп.

Сума боргу з єдиного внеску по особовому рахунку 33, 2% складає суму 11190 грн. 11 коп.

- дата виникнення боргу 20.10.2011 року, дата зарахування 03.11.2011 року в сумі 11190 грн. 11 коп., прострочено 14 днів, застосовані фінансові санкції в сумі 1119 грн. 01 коп., нарахована пеня в сумі 156 грн. 66 коп.

Сума боргу з єдиного внеску по особовому рахунку 8,41% складає суму 6214 грн. 44 коп.

- дата виникнення боргу 20.10.2011 року, дата зарахування 03.11.2011 року в сумі 6214 грн. 44 коп., прострочено 14 днів, застосовані фінансові санкції в сумі 621 грн. 44 коп., нарахована пеня в сумі 87 грн.

Між сторонами немає розбіжностей, щодо обставин справи, встановлених адміністративним судом, в позовній заяві позивач просить визнати дії щодо прийняття рішення від 23.11.2011 року № 1105 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску незаконними, визнати недійсним та скасування рішення від 23.11.2011 року № 1105 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Проаналізувавши матеріали справи, доводи позовної заяви та заперечень, суд вважає позовну заяву такою, що задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За Преамбулою Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пунктом 7 частини 1 статті 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.

Тобто, відповідач у справі – орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством, відносно платників страхових внесків.

Згідно п.1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Таким чином, в розумінні зазначеної норми Закону позивач є платником єдиного внеску.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Тобто, на позивача у справі покладений обов’язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Згідно п. 1 ч. 10 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду.

Частиною 12 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується позивачем, суми єдиного внеску за період з 20.10.2011 року до 03.11.2011 року сплачені підприємством з порушенням строку, встановленого Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Згідно п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Оскільки суми єдиного внеску сплачені позивачем з порушенням строку, встановленого Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» суд вважає, що відповідач правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами, застосував до позивача фінансові санкції.

Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Згідно ст. 8, ст. 12, ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п. 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 «Про затвердження положення про Пенсійний фонд України», правління Пенсійного фонду України постановою від 27.09.2010 року N 21-5 затвердило Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за N 994/18289, яка визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон), нарахування і сплати фінансових санкцій органами Пенсійного фонду України, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів.

Згідно п. 7.2.2 зазначеної Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10.

Оскільки суми єдиного внеску сплачені позивачем з порушенням строку, встановленого Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» суд вважає, що відповідач правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами, нарахував пеню.

Суд вважає довід позивача щодо неможливості сплати єдиного внеску у встановлений чинним законодавством строк з посиланням на несвоєчасне проведення розрахунків за надані послуги теплопостачання, оскільки, як зазначалось раніше, чинним законодавством на платників єдиного внеску покладений обов’язок своєчасної сплати єдиного внеску незалежно від фінансового стану платника.

Таким чином, суд вважає, що відповідачем правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами, застосовані до позивача фінансові санкції та нарахована пеня, тому підстав для задоволення позовної заяви про скасування рішення органу владних повноважень не вбачається.

На підставі статті 94 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 24, 71, 94, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства «Тепломережа» до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій щодо прийняття рішення від 23.11.2011 року № 1105 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску незаконними, визнання недійсним та скасування рішення від 23.11.2011 року № 1105 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску – відмовити.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті 25 грудня 2013 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Толстолуцька М.М.