Постанова № 36561886, 19.12.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2013
Номер справи
808/8993/13-а
Номер документу
36561886
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2013 року о 12 год. 40 хв. Справа № 808/8993/13-а м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Шари І.В.

за участю секретаря судового засідання Пелеха С.І.

представників сторін:

позивача - не з'явився

відповідача - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні"

до Державного підприємства "Підприємство Біленьківської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби у Запорізькій області (№99)"

про стягнення штрафу

ВСТАНОВИВ:

26 листопада 2013 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов від Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" (далі - позивач) до Державного підприємства "Підприємство Біленьківської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби у Запорізькій області (№99)" (далі - відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача до Державного бюджету України 17000,00 грн. штрафу за порушення законодавства України в галузі електроенергетики.

Позовні вимоги обґрунтовані Законом України «Про електроенергетику», Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання та зазначено, що Державним інспектором з енергетичного нагляду відповідачу виданий Припис від 30.11.2012 №01/20-16-203. 18.04.2013 при перевірці відповідача на предмет виконання припису, встановлено факт його невиконання, зокрема не виконані вимоги п. 1-23 Припису, про що 18.04.2013 складено Акт перевірки №01/20-16-235 та Акт перевірки (протокол) №01/20-16-235. На підставі ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» 25.04.2013 позивачем було винесено Постанову №01/20-01-030 про накладення на відповідача штрафу у розмірі 17000,00 грн. за порушення законодавства у сфері електроенергетики. В позові зазначено, що у встановлений чинним законодавством строк Припис від 30.11.2012 №01/20-16-203 та Постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 25.04.2013 №01/20-01-030 відповідачем не оскаржені, штраф у добровільному порядку не сплачений, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, 19.12.2013 подав до суду заяву, в якій просив розглянути справу без його участі та зазначив, що позов підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання повторно з'явився, 19.12.2013 подав до суду клопотання, в якому просив зупинити провадження у зв'язку з неможливістю забезпечити в судове засідання явку уповноваженого представника.

Ухвалою суду від 19.12.2013 в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження відмовлено.

Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Як встановлено судом з матеріалів адміністративної справи, 30.11.2012 Державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії Плахутіним П.П. керівнику Державного підприємства "Підприємство Біленьківської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби у Запорізькій області (№99)" видано Припис №01/20-16-203 із зазначенням обов'язкових для виконання заходів та строків їх виконання (а.с.33-35). Усунути виявлені порушення встановлено у строк до 01.01.2013. Припис 30.11.2012 надіслано засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та отримано уповноваженою особою відповідача 04.12.2012, про що свідчить вказане поштове повідомлення (а.с.36) та відмітка на приписі (а.с.35).

Матеріалами справи встановлено, що 18.04.2013 проведеною позаплановою перевіркою виконання Державним підприємством "Підприємство Біленьківської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби у Запорізькій області (№99)" Припису №01/20-16-203 від 30.11.2012 встановлено ухилення від виконання вимог вказаного Припису, а саме: не виконані вимоги пунктів 1-23 Припису, про що 18.04.2013 складено Акт перевірки №01/20-16-235 (а.с.38-40) та Акт перевірки (протокол) №01/20-16-235 (а.с.37). Вказані документи 19.04.2013 надіслано відповідачу засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та отримано уповноваженою особою відповідача 23.04.2013, про що свідчить вказане поштове повідомлення (а.с.41).

На підставі Акту перевірки (протоколу) від 18.04.2013 №01/20-16-235 Старшим Державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області Драним Р.В. 25.04.2013 було винесено Постанову №01/20-01-030 про накладення штрафу на відповідача у розмірі 17000,00 грн. за ухилення від виконання вимог припису №01/20-16-203 від 30.11.2012, порушення ст. 26 Закону України «Про електроенергетику». Постанову було отримано уповноваженою особою відповідача 30.04.2013 (а.с.44), про що свідчить підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Судом встановлено, що Припис №01/20-16-203 від 30.11.2012 та Постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику 25.04.2013 №01/20-01-030 Відповідачем не оскаржені, штраф у добровільному порядку до Державного бюджету не сплачений, у зв'язку з чим позивач звернувся із позовом про стягнення вказаної суми в судовому порядку.

Оцінивши надані документи та матеріали, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії регулює Закон України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 №575/97-ВР (далі - Закон України №575/97).

В ст. 9 Закону України №575/97 визначено, що державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики здійснює державний нагляд (контроль) за електричними, тепловими, тепловикористальними установками і мережами суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії щодо дотримання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж та підтвердження їх готовності до роботи, що є допоміжними заходами для забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України.

В свою чергу, інспектори з державного енергетичного нагляду мають право, зокрема, видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж; вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів постачання та споживання енергії.

Згідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" відповідач, споживач енергії, несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку.

Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Частиною 7 статті 27 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що санкції, передбачені ч. 3 ст. 27 цього Закону, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання (далі - Положення). Це положення визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.

Відповідно до абз. 3 п. 2 Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за:

ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Згідно до п. 5 Положення старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи:

за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.

Пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання встановлено, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Згідно ч. 6 ст.27 Закону України "Про електроенергетику" суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

На момент розгляду справи в суді, сума штрафу у розмірі 17000,00 грн. відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Під час розгляду справи відповідач доказів сплати заборгованості не надав, проти позову не заперечив, доводи позивача не спростував.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" є доведеним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" - задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства "Підприємство Біленьківської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби у Запорізькій області (№99)" (70441, Запорізька область, Запорізький район, с.Біленьке, вул. Запорізька, б. 32, п/р 26006979800624 у ЗФ ПАТ «Кредитпромбанк», МФО 373135, код ЄДРПОУ 08680106) 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок) штрафу до Державного бюджету України на п/р №31110106700122 у банку ГУДКСУ у Запорізькій області, ЄДРПОУ 38025393, МФО 813015, одержувач - УДКСУ Запорізького району Запорізької області за кодом бюджетної класифікації 21081100.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Шара