ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/3243/13-a
31 грудня 2013 року
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мандзія О.П.
розглянувши у порядку скороченого провадження у місті Тернополі справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Тернопільській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Веста Сервіс» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-
ВСТАНОВИВ:
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Тернопільській області (надалі позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Веста Сервіс», філія ТОВ «Веста Сервіс» м. Хмельницький АЗС №17 с.Озерна (надалі - відповідач, ТОВ «Веста Сервіс») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборонити роботу АЗС.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що державним інспектором з охорони праці державної інспекції нагляду в промисловості та за об'єктами підвищеної небезпеки територіального управління Держгірпромнагляду у Тернопільській області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки ТОВ «Веста Сервіс». За результатами проведеної перевірки складено акт №96 від 05.12.2013 року у якому встановлено порушення законодавчих чи інших нормативно - правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих.
Позивач відзначає, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників, відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та інших порушень.
У зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих на АЗС №17 с.Озерна належній ТОВ «Веста Сервіс», є підстави для заборони роботи АЗС.
Відповідач письмових заперечень до суду не надав, надіславши через канцелярію суду приказ ТОВ «Веста Сервіс» від 25.12.2013 року №262 «О приостановке работы АЗС в Хмельницком регионе».
Згідно із п.5 ст.183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
За таких обставин дана справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження.
Розглянувши матеріали справи та з'ясувавши всі обставини справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних міркувань.
Відповідно до пп.3 п.3 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України №408/2011 від 06.04.2011 року (далі - Положення №408/2011) основними завданнями Держгірпромнагляду України є організація та здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань: промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю; геологічного вивчення надр, їх використання та охорони, а також використання і переробки мінеральної сировини; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення; безпечного проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; трубопровідного транспорту, функціонування ринку природного газу та діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об'єктами.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V) передбачено, що заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Згідно ч.1, 2 ст.7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
Судом встановлено, що з 05.12.2013 року по 05.12.2013 року державним інспектором з охорони праці державної інспекції нагляду в промисловості та за об'єктами підвищеної небезпеки територіального управління Держгірпромнагляду у Тернопільській області Білоцерковичем М.П. згідно наказу №82 від 15.11.2013 року та на підставі направлення №1199 від 15.11.2013 року було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки у ТОВ «Веста Сервіс» АЗС, що знаходиться за адресою: с.Озерна, Зборівського району, Тернопільської області. Перевірка проводилась в присутності начальника АЗС «Веста Сервіс» Ганьбергера І.М.
За результатами перевірки складено акт № 96 від 05.12.2013 року, у якому встановлено порушення законодавчих чи інших нормативно - правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, а саме:
- на АЗС відсутнє диспетчерське оповіщення через гучномовник на території п.1.1.7 Правил технічної експлуатації та охорони праці на стаціонарних АЗС (далі - Правил);
- на АЗС відсутні плакати, які містять обов'язки водія під час заправлення автотранспорту п.1.2.8 Правил;
- на АЗС відсутній знак попередження водіям мототранспорту про вимкнення двигуна за 15 м. п.1.2.3 Правил;
- відсутній наказ власника АЗС про призначення з числа керівників або спеціалістів, які пройшли у встановленому порядку навчання та перевірку знань в навчальних центрах Держгірпромнагляду, відповідальні за охорону праці на АЗС п.1.3.1 Правил;
- в операторів АЗС відсутні посвідчення про закінчення навчально-курсових комбінатів, п.1.4.2 Правил;
- не пройшов навчання на перевірку знань з питань охорони праці начальник АЗС, п.5.1 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці;
- журнал інструктажів на АЗС не пронумерований, не прошнурований, не скріплений печаткою підприємства, з датою та підписом начальника АЗС, п.1.4.9 Правил;
- на АЗС відсутній дозвіл органу Держгірпромнагляду на роботи підвищеної небезпеки, п.1.5.1 Правил;
- відсутній транспорт заземлюючих пристроїв (контурів) АЗС, п.1.5.1 Правил;
- на АЗС не ведуться журнали: обліку ремонту обладнання; огляду і ремонту будівель та споруд; реєстрації результатів огляду пристроїв захисту від блискавки, перевірочних випробувань заземлюючих пристроїв, вимірювань опору ізоляції кабельних ліній, освітлювальних мереж, а також проведених ремонтів; експлуатації пристроїв захисту від проявів статичної електрики; огляду електроустановок, п.1.5.1 (б) Правил;
- не проведено перевірку ланцюга фаза-нуль з урахуванням вимог п.1.7.79 та п.7.3.139 ПУЕ, 6 вид.п.2.10.9 Правил;
- не проведено вимірювання опору заземлюючих пристроїв та опору ізоляції електричних мереж і обладнання, п.4.4.4 Правил;
- відсутні паспорта на резервуари, п.1.5.1 Правил;
- відсутні акти про зачистку резервуарів, п.2.1.12 Правил;
- відсутні графік технічного обслуговування і ремонту споруд, обладнання та пристроїв АЗС, п.1.5.1 (а) Правил;
- не переглянута декларація АЗС, як об'єкт підвищеної небезпеки, згідно постанови Кабінету Міністрів України №956 від 11.07.2002 року;
- не розроблено план локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій, порушено п.1.5.1 (а) Правил.
Пунктом 1.4. Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляд України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року № 826 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за № 1531/20269 (далі - Положення № 826) передбачено, що загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Відповідно до п.2.2.6 Положення № 826 право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Частиною п'ятою статті четвертої Закону № 877-V передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Як слідує з приказу ТОВ «Веста Сервіс» від 25.12.2013 року №262 «О приостановке работы АЗС в Хмельницком регионе»: призупинено роботу АЗС №17, АЗС №18 по прийому і реалізації світлих нафтопродуктів; начальнику АЗС №17 Ганьбергу І.М. провести консервацію обладнання АЗС і організувати охорону об'єкта; начальнику АЗС №18 Остафійчуку О.І. провести консервацію обладнання АЗС і організувати охорону об'єкта. Контроль за виконанням справжнього наказу виставити на технічного директора Андрушко А.А.
За таких обставин, у зв'язку з наявністю порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки та виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих на товаристві з обмеженою відповідальністю «Веста Сервіс» наявні підстави для повного зупинення роботи підприємства, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, суд дійшов висновку про необхідність вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення роботи АЗС №17, яка розташована за адресою с.Озерна, Зборівського району, Тернопільської області, до повного усунення порушення.
При цьому, відхиляє посилання відповідача на обставину самостійного зупинення роботи АЗС, як на підставу яка виключає застосування заходів реагування, оскільки порушення законодавства про охорону праці відповідачем не усунуто.
Відповідно до п.п.23 п.5 Положення № 408/2011 Держгірпромнагляд України для виконання покладених на неї завдань має право здійснювати захист своїх прав та законних інтересів у суді.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, не спростовані відповідачем, а отже підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 86, 94, 160 - 163, 183-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмежено відповідальністю «Веста - Сервіс» (код 30251215) та зупинити роботу автозаправної станції №17 за адресою с. Озерна, Зборівського району, Тернопільської області.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до ч. 12 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, він має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Постанова суду підлягає негайному виконанню, відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Тернопільський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Мандзій О.П.
копія вірна
Суддя Мандзій О.П.