ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 січня 2014 року м. Львів № 2а-4491/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участю секретаря судового засідання Думич Х.М., представника відповідача Мартиновича С.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної інспекції України з контролю за цінами до товариства з обмеженою відповідальністю «Санком-Львів» про стягнення економічних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Державна інспекція з контролю за цінами у Львівській області звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Санком-Львів» про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 315806,61 грн. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за наслідками проведеної перевірки відповідача щодо порядку встановлення і застосування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів було виявлено факт застосування у період з 01.04.2009 року по 21.04.2010 року завищених тарифів, що призвело до одержання необґрунтованої виручки в сумі 106364,81 грн. За наслідками перевірки було прийнято рішення № 145 від 26.04.2010 року про застосування до ТОВ «Санком - Львів» економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яких відповідач самостійно не сплатив, у зв'язку з чим заявлено цей позов. Ухвалою від 05.12.2013 року суд на підставі ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) замінив позивача Державну інспекцію з контролю за цінами у Львівській області на її процесуального правонаступника - Державну інспекцію України з контролю за цінами. Новоутворений державний орган відповідно до Положення про Державну інспекцію України з контролю за цінами, затвердженого Указом Президента України №236/2012 від 30.03.2012 року «Питання реалізації державної політики з контролю за цінами» (із змінами і доповненнями, внесеними Указом Президента України №220/2013 від 17.04.2013 року) наділено владними повноваженнями щодо реалізації державної політики з контролю за цінами (в т.ч. приймати рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін та звертатися до суду про їх стягнення), якими до припинення була наділена Державна інспекція з контролю за цінами у Львівській області. Державна інспекція України з контролю за цінами надіслала суду клопотання від 20.12.2013 року про розгляд справи без участі свого представника на підставі наявних у справі доказів.
Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечив повністю. Його позиція зводиться до того, що рішення № 145 від 26.04.2010 року про нарахування фінансових санкцій за порушення державної дисципліни цін є неправомірним, відтак позовні вимоги про стягнення цих фінансових санкцій є необґрунтованими.
Суд з'ясував зміст позовних вимог, заслухав пояснення представника відповідача, повно, всебічно та об'єктивно дослідив наявні у справі письмові докази, оцінив їх в сукупності та вважає, що позов слід задовольнити з огляду на наступне.
Відповідно до вимог ст. ст. 13, 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» від 03.12.1990 року № 507-XII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Відповідно до вимог п. 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Мінекономіки та з питань європейської інтеграції та Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року № 298/519 (далі - Інструкція), підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Таким порушенням є, зокрема, включення у вартість послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних послуг.
Відповідно до п. 3.1. Інструкції, Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
Відповідно до вимог ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» та постанови Кабінету Міністрів України «Питання Державної інспекції з контролю за цінами» від 13.12.2000 року № 1819 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) Державна інспекція з контролю за цінами у Львівській області в період з 07 по 21 квітня 2010 року провела планову перевірку ТОВ «Санком-Львів» на предмет дотримання порядку формування та застосування тарифів на послуги вивезення побутових відходів відповідно до вимог постанови Кабміну України від 26.07.2006 року № 1010, за наслідками якої складено акт № 000213 від 21.04.2010 року. У висновках цього акта зазначено про те, що перевіркою застосування тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів для категорії споживачів «інші» встановлено, що за період з 01.04.2009 року по 21.04.2010 року відповідач в порушення рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 28.12.2007 року № 1223 застосовував тариф 34,86 грн. грн./куб.м з ПДВ замість погодженого 18,35 грн./куб.м. У зв'язку з цим відповідач отримав необґрунтовану виручку в сумі 106364,81 грн.
На підставі акта перевірки Державна інспекція з контролю за цінами у Львівській області винесла рішення № 145 від 26.04.2010 року про застосування до ТОВ «Санком-Львів» економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 319094,43 грн. (вилучення необґрунтовано одержаної підприємством виручки та штраф у двократному розмірі від суми необґрунтованої виручки).
26 квітня 2010 року Державна інспекція з контролю за цінами у Львівській області виставила відповідачу претензію про необхідність перерахування у 10-дений строк в дохід державного бюджету фінансових санкцій, застосованих згідно з рішенням № 145 від 26.04.2010 року. Оскільки у встановлений строк відповідач не сплатив за належністю вказаних економічних санкцій орган державного контролю звернувся до суду про їх примусове стягнення.
Під час судового розгляду цієї адміністративної справи з'ясувалося, що ТОВ «Санком-Львів» оскаржило в судовому порядку рішення Державної інспекція з контролю за цінами у Львівській області № 415 від 26.04.2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, оскільки вважає його незаконним і протиправним. Ухвалою від 21.06.2010 року суд на підставі ч. 1 ст. 156 КАС України зупинив провадження у цій справі до набрання законної сили рішенням суду в адміністративній справі №2а-5407/10/1370.
Постановою від 18.02.2011 року Львівський окружний адміністративний суд відмовив ТОВ «Санком-Львів» у задоволенні позову про скасування рішення № 415 від 26.04.2010 року з мотивів безпідставності позовних вимог. Ухвалою від 01.08.2013 року Львівський апеляційний адміністративний суд залишив без змін постанову Львівського окружного адміністративного суду 18.02.2011 року у справі №2а-5407/10/1370.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою суду в адміністративній справі №2а-5407/10/1370, яка набрала законної сили, встановлено, що рішення Державної інспекція з контролю за цінами у Львівській області № 415 від 26.04.2010 року є правомірним. Отже, застосовані до ТОВ «Санком-Львів» відповідно до цього рішення економічні санкції за порушення державної дисципліни цін підлягають сплаті до державного бюджету.
Оскільки відповідач станом на дату судового розгляду справи не надав суду доказів сплати до бюджету економічних санкцій в сумі 315806,61 грн., то позовні вимоги про стягнення таких санкцій є обґрунтованими та підтверджуються долученими до матеріалів справи письмовими доказами.
Відповідно до ст. 94 КАС України немає підстав для стягнення з відповідача судових витрат.
Керуючись ст.ст. 17-19, 71, 94, 158, 160-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Санком-Львів» (м. Львів, вул. Чернігівська, 14; ідентифікаційний код: 34711924) на користь Державного бюджету України економічні санкції за порушення державної дисципліни цін в сумі 315806 (триста п'ятнадцять тисяч вісімсот шість) гривень 61 копійок.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 11 січня 2014 року.
Суддя Москаль Р.М.