ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
08 січня 2014 року № 826/14425/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві про зобов'язання вчинити дії ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, (надалі - позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, (надалі - відповідач) про зобов'язання вчинити дії, а саме:
- скасувати реєстрацію гаражного боксу НОМЕР_1, розташованого на першому поверсі багатоповерхового гаражного комплексу по АДРЕСА_1, як об'єкт незавершеного будівництва, на підставі Рішення Дарницького районного суду м. Києва від 26 листопада 2008 року про визнання права власності на об'єкт інвестиції - гаражний бокс НОМЕР_1, розташований на першому поверсі багатоповерхового гаражного комплексу по АДРЕСА_1, як об'єкт незавершеного будівництва;
- зареєструвати та видати документ, який посвідчує реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення: гаражний бокс НОМЕР_2, площею 16,2 кв. м., який розташованим на 1-му поверсі в гаражному комплексі з вбудованими приміщеннями по АДРЕСА_1, на підставі Рішення Дарницького районного суду м. Києва від 15 січня 2013 року про визнання права власності на об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення гаражний бокс НОМЕР_2, який розташований на 1-му поверсі в гаражному комплексі з вбудованими приміщеннями по АДРЕСА_1.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем було необґрунтовано відмовлено у проведенні державної реєстрації права власності на нежитлове приміщення: гаражний бокс НОМЕР_2, площею 16,2 кв. м., який розташованим на 1-му поверсі в гаражному комплексі з вбудованими приміщеннями по АДРЕСА_1 (надалі - гаражний бокс НОМЕР_2), оскільки чинним законодавством не передбачена відмова у проведенні державної реєстрації права власності на підставі рішення суду, чим порушено законні права та інтереси позивача.
Представник відповідача, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, на судові засідання не прибув, у письмових запереченнях на позовну заяву просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки, при винесенні оскаржуваного рішення діяв у спосіб та в межах, визначених чинним законодавством України, а тому не допустив порушень законних прав та інтересів позивача.
Необхідність у заслуховуванні свідка чи експерта у справі відсутня, так само, як і відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Приймаючи до уваги викладене, розгляд справи здійснюється у письмовому провадженні.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Рішенням Дарницького районного суду м. Києва від 06.11.2008 року у цивільній справі №2-2255/08 за позовом ОСОБА_1 до ТОВ "Споживчо-виробниче мале підприємство "Путна" про визнання права власності на нерухоме майно, позов задоволено повністю, визнано за ОСОБА_1 право власності на об'єкт інвестиції - гаражний бокс НОМЕР_1, розташований на першому поверсі багатоповерхового гаражного комплексу по АДРЕСА_1 об'єкта незавершеного будівництва.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.10.2010 р. в адміністративній справі №2а-11308/10/2670 (з урахуванням Ухвали від 03.03.2011 р. про виправлення описки) за позовом ОСОБА_1 до Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна про зобов'язання вчинити певні дії, позовні вимоги задоволено, зобов'язано Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна зареєструвати за ОСОБА_1 та видати їй документ, який посвідчує реєстрацію право власності на об'єкт незавершеного будівництва по АДРЕСА_1, а саме: гаражний бокс НОМЕР_1, розташований на першому поверсі багатоповерхового гаражного комплексу.
З Витягу про держану реєстрацію прав №29272586 від 12.03.2011 р. судом встановлено, що Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна на підставі Рішення Дарницького районного суду м. Києва від 06.11.2008 року у справі №2-2255/08, Постанови від 06.10.2010 р. та Ухвали від 03.03.2011 р. Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №2а-11308/10/2670 було зареєстровано право власності ОСОБА_1 на об'єкт незавершеного будівництва - гараж, гаражний бокс на першому поверсі багатоповерхового гаражного комплексу, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, гараж НОМЕР_1.
Рішенням Дарницького районного суду м. Києва від 15.01.2013 року у цивільній справі №2602/5106/12 за позовом ОСОБА_1 до ТОВ "СВМП "Путна" про визнання права власності, позов задоволено, визнано за ОСОБА_1 право власності на об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення: гаражний бокс НОМЕР_2, який розташований на першому поверсі в гаражному комплексі з вбудованими приміщеннями по АДРЕСА_1.
17.05.2013 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (реєстраційний номер 1179135), в якій просив зареєструвати право власності на нежитлове приміщення: гаражний бокс, за адресою: АДРЕСА_1, гараж НОМЕР_1.
06.07.2013 р. відповідачем за наслідками розгляду заяви позивача (реєстраційний номер 1179135) прийнято Рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №3724815 (надалі - Рішення про відмову №3724815), оскільки подані документи не відповідають вимогам та не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, зокрема, номер гаражного боксу, зазначений у Рішенні Дарницького районного суду м. Києва від 15.01.2013 p., не відповідає Рішенню Дарницького районного суду м. Києва по справі №2-2255/08 та заяві про державну реєстрацію права власності, неможливо встановити дату прийняття цього рішення, у судових рішеннях не зазначено площу об'єкта нерухомого майна, заявником не надано засвідчену копію технічного паспорту, копії паспорта громадянина України та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера не засвідчені належним чином (не зазначено прізвище та ініціали особи, яка їх засвідчила, а також дата їх засвідчення). .
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень:, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень з метою забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна визначено Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", відповідно до абз.1 ч.1 ст.2 якого, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з п.1 ч.1 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним, особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам, без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям., іноземним державам, а також територіальним, громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право власності на нерухоме майно.
Частиною 7 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах, території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації права власності та інших речових прав, крім випадків, установлених абзацами другим і третім частини п'ятої цієї статті.
Положеннями статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав, органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (далі - органи державної реєстрації прав).
Відповідно до п.1, 7 Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №401/2011 Державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України та входить до системи органів виконавчої влади. Укрдержреєстр є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у сферах державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади міста Києва, друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності. Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.
Пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що орган державної реєстрації прав, серед іншого, проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації.
Відповідно до п.1, 2 ч.2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав. Державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.
Частиною 1 статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" визначено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Згідно з ч.2 ст.15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав. Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
У відповідності до ч. 7 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", розгляд заяви про державну реєстрацію обтяжень і прийняття рішення про таку реєстрацію, відмову у державній реєстрації обтяжень або її зупинення проводиться в день надходження заяви та документів, необхідних для державної реєстрації обтяжень.
Частиною третьою ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно положень ч.1 ст.19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом; 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Відповідно до п.4, 6 ч.1 ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
Суд звертає увагу, що позивач звернувся до відповідача із заявою (реєстраційний номер 1179135) про реєстрацію права власності на гаражний бокс НОМЕР_1, позаяк матеріалами справи підтверджується лише право власності позивача на гаражний бокс НОМЕР_1, як об'єкт незавершеного будівництва, та право власності на гаражний бокс НОМЕР_2, належних доказів права власності позивача на гаражний бокс НОМЕР_1 останнім не було надано.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про обґрунтованість Рішення відповідача про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №3724815 від 06.07.2013 р.
Згідно з ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Суд звертає увагу, що позивачем не було надано належних доказів в обґрунтування позовної вимоги щодо скасування реєстрації гаражного боксу НОМЕР_1, розташованого на першому поверсі багатоповерхового гаражного комплексу по АДРЕСА_1, як об'єкт незавершеного будівництва, на підставі Рішення Дарницького районного суду м. Києва від 26 листопада 2008 року.
Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідачем було доведено правомірність та обґрунтованість прийняття Рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №3724815 від 06.07.2013 р.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.
Приймаючи до уваги викладене в сукупності, керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві про зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Ю.Т. Шрамко