Постанова № 36556807, 10.01.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2014
Номер справи
820/12055/13-а
Номер документу
36556807
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

10 січня 2014 р. № 820/12055/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Панченко О.В.,

при секретарі судового засідання - Маренич Т.О.

розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом

Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути в примусовому порядку з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає за адресою: 61177, АДРЕСА_1, на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 939,80грн. (дев'ятсот тридцять дев'ять гривень вісімдесят копійок).

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 29.10.2003 року відповідач - ОСОБА_2 звернувся до Ленінського районного центру зайнятості, правонаступником якого є Харківський міський центр зайнятості, за сприянням у працевлаштуванні, де була зареєстрована як така, що шукає роботу, з відкриттям персональної картки № НОМЕР_2. За її особистою заявою від 05.11.2003р., наказом директора центру від 05.11.2003 року № НТ 031105, ОСОБА_2 був наданий статус безробітної з 05.11.2003 року, з призначенням допомоги по безробіттю як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу, і відповідно до п.п.1, 3, 4 ст.22, п.1 ст.23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.2.1 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності", призначена виплата допомоги по безробіттю з 05.11.2003р. по 29.10.2004р.

За даними Пенсійного фонду України та згідно п.5 Порядку розслідування страхових випадків та виплати матеріального забезпечення безробітним №60/62, позивачем проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_2, за результатами якої встановлено, що під час перебування на обліку як безробітна в центрі зайнятості, ОСОБА_2 знаходилась у відносинах цивільно-правового характеру з Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса, відповідно трудової угоди від 01.12.2003 року №14 та отримала дохід, згідно акту здачі-прийому виконавчих робіт (послуг), тобто відносилась до категорії зайнятого населення. За даним фактом був складений акт розслідування страхових випадків обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 05.09.2013 року за №100, з яким відповідач була ознайомлена, що підтверджується її особистим підписом на акті.

Крім того, не маючи права на чергову реєстрацію, 12.05.2004 року ОСОБА_2 повторно звернулася до Ленінського районного центру зайнятості з метою пошуку роботи. Того ж дня, 12.05.2004 року їй було поновлено статус безробітного та поновлено виплату допомоги по безробіттю відповідно до п.п.6.8, 6.9, 6.10 Порядку №307 з 12.05.2004р. по 13.01.2005 року. Викладений висновок, зазначений в акті розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 11.09.2013 року № 101, з яким відповідач також ознайомлена під підпис.

Таким чином, на момент перебування на обліку як безробітна ОСОБА_2 відносилась до категорії зайнятого населення та мала права лише на консультаційні послуги. Наказами директора Харківського міського центру зайнятості від 11.09.2013 року № 875 та № 876 відповідача зобов'язано повернути кошти, виплачені як матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 591, 62 грн. за період з 01.12.2003 року по 25.02.2004 року та у сумі 348, 18 грн. за період з 12.05.2004 року по 21.09.2004 року. Однак, до теперішнього часу кошти, виплачені як матеріальне забезпечення відповідачем Фонду не повернуті, що слугувало підставою для звернення Центру з даним позовом до суду.

Копія ухвали про відкриття скороченого провадження надіслана відповідачеві, отримана відповідачем, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 36). У десятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття скороченого провадження заперечень та доказів в обґрунтування заперечень, необхідних документів або заяву про визнання позову відповідач до суду не надав.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", зайнятість, як правило, приносить дохід, що, не виключає протилежного. Неотримання доходів від зайняття підприємницькою діяльністю не змінює статусу особи, яка зареєстрована як підприємець, а тому навіть у випадку відповідного документального підтвердження неотримання доходу, така особа не може бути визнана безробітною.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення", безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" на виконавчу дирекцію Фонду та її робочі органи покладено обов'язок щодо контролю правильності нарахування, своєчасності сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, Державної податкової політики, Пенсійним Фондом України за погодженням Фонду.

Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного Фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009р. № 7-1/60/62, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 12.03.2009р. за № 2316248, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією та Пенсійним Фондом України шляхом обміну інформацією про отримання особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно - правовими договорами. За результатами перевірки або звірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.

У разі встановлення центром зайнятості відповідно до вказаного Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до п.7 Порядку.

Протягом двох робочих днів після прийняття рішення, центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути виплачені кошти.

У разі відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк, стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до закону.

За матеріалами справи судом встановлено, що 29.10.2003 року відповідач - ОСОБА_2, звернулася до центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, де була зареєстрована як така, що шукає роботу, з відкриттям персональної картки № НОМЕР_2. (а.с. 9).

05.11.2003 року за заявою останньої (а.с.11) наказом директора центру № НТ031105 ОСОБА_2 був наданий статус безробітної з 05.11.2003 року з призначенням допомоги по безробіттю як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу і відповідно до п.п.1, 3, 4 ст.22, п.1 ст.23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.2.1 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності", призначена виплата допомоги по безробіттю з 05.11.2003р. по 29.10.2004р. (а.с. 10).

За даними Пенсійного фонду України та згідно п.5 Порядку розслідування страхових випадків та виплати матеріального забезпечення безробітним №60/62, позивачем проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_2, за результатами якої встановлено, що під час перебування на обліку як безробітна в центрі зайнятості, ОСОБА_2 знаходилась у відносинах цивільно-правового характеру з Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса, відповідно трудової угоди від 01.12.2003 року №14 та отримала дохід, згідно акту здачі-прийому виконавчих робіт (послуг), тобто відносилась до категорії зайнятого населення.

За даним фактом був складений акт розслідування страхових випадків обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 05.09.2013 року за №100 (а.с. 23), з яким відповідач була ознайомлена, що підтверджується її особистим підписом на акті.

Крім того, 12.05.2004 року ОСОБА_2 повторно зверталася до Ленінського районного центру зайнятості, з метою пошуку роботи. (а.с.21).

12.05.2004 року ОСОБА_2 був поновлений статус безробітного та поновлено виплату допомоги по безробіттю відповідно до п.п.6.8, 6.9, 6.10 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307 з 12.05.2004р. по 13.01.2005 року.(а.с.20).

Відповідно до абз. 16 пп. 2 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою КМУ від 14.02.2007 року 3 219, громадяни можуть зареєструватись в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, після закінчення шести місяців з дати зняття їх з обліку за умови, що вони повернули отримані кошти з дати подання недостовірних даних.

За таких підстав, ОСОБА_2 не мала права на чергову реєстрацію 12.05.2004 року, оскільки заборгованість за період першої реєстрації останньою не погашена.

Актом розслідування страхових випадків обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 11.05.2013 року № 101 (а.с. 26) зафіксовано дане порушення, з даним актом відповідач ознайомлена під підпис (а.с. 26 звор. стор).

Таким чином, ОСОБА_2 на момент перебування на обліку як безробітна відносилась до категорії зайнятого населення, відповідно до ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" (в редакцій, чинній на момент спірних правовідносин), та мала права лише на отримання консультаційної послуги.

Враховуючи виявлені обставини, 11.09.2013р. директором Харківського міського центру зайнятості були видані накази № 875 та № 876 про повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття ОСОБА_2 у сумі 591, 62 грн. за період з 01.12.2003 року по 25.02.2004 року та у сумі 348, 18 грн. (а. с. 7,5).

11.09.2013 року на адресу відповідача за підписом директора Харківського міського центру зайнятості були направлені листи - претензії за вих. №№ ХМЦЗ-02-15997-22/13 та ХМЦЗ-02-15996-22/13 (а.с. 4, 6), які отримані ОСОБА_2 16.09.2013 року, про що свідчить підпис останньої на повідомленні про повернення поштового відправлення (а.с. 8).

Проте, доказів виконання відповідачем обов'язку щодо повернення незаконно отриманих коштів центру або припинення такого обов'язку у інший спосіб, доказів відсутності такого обов'язку матеріали справи не містять.

Відповідно до статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг в наслідок умисного невиконання ним своїх обов'язків та зловживання ним підлягає стягненню з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати її забезпечення та надання соціальних послуг.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 939,80 грн. або відсутності обов'язку щодо погашення вказаної заборгованості, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

Згідно з ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.

Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст.7-11, ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1, 61117) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (р/р 37177300802007 в ГУ ДКСУ у Харківській області, код 36224721, МФО 851011), незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 939,80грн. (дев'ятсот тридцять дев'ять гривень вісімдесят копійок).

Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя Панченко О.В.