Головуючий у 1 інстанції - Матвєєва В.В.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2014 року справа №812/7644/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Шальєвої В.А., Бишова М.В.,
секретар судового засідання Іллінов О.Є.,
за участю представників позивача Клиновського Д.В., Задворної Г.В., Коростильової О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Лисичанськнафтопродукт» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2013 року по адміністративній справі №812/7644/13-а за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до публічного акціонерного товариства «Лисичанськнафтопродукт», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ «РН-Коммерс», про зобов'язання нарахувати та сплатити суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість та з податку на прибуток, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач просив зобов'язати ПАТ "Лисичанськнафтопродукт" нарахувати та сплатити суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість із застосуванням звичайних цін у розмірі 2652707,50 грн., у тому числі основний платіж 2122166,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 530541,50 грн. , нарахувати та сплатити суми податкових зобов'язань з податку на прибуток із застосуванням звичайних цін у розмірі 23039236,25 грн., у тому числі основний платіж 18431389,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 4607847,25 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що податковим органом проведена планова виїзна перевірка ПАТ «ЛНП» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2009р. по 30.09.2012р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009р. по 30.09.2012р, за результатами якої складено акт від 17.04.13 року №84/23-0/03484062 та встановлено, що ПАТ «ЛНП» придбав у перевіряємий період нафтопродукти у ТОВ «ТНК ВР-Коммерс», який в свою чергу придбав нафтопродукти у ПрАТ «ЛИНІК» з метою оптового перепродажу.
Оскільки ПАТ «ЛНП», його контрагент ТОВ «ТНК ВР-Коммерс» та виробник нафтопродуктів ПрАТ «ЛИНІК» є пов'язаними між собою особами, тому при придбанні нафтопродуктів у пов'язаної особи ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» відповідач ПАТ «ЛНП» застосувало ціни, більші за звичайні, внаслідок чого відбулося завищення витрат від придбання нафтопродуктів. Зазначене порушення вплинуло на формування податкового кредиту, що призвело до його завищення.
Не погодившись з висновками податкового органу ПАТ «ЛНП» надано заперечення до акту перевірки, за результатами розгляду яких податковим органом проведено позапланову виїзну перевірку з питань визначення рівня звичайних цін придбання нафтопродуктів за період з 01.04.09 по 31.12.10 р, якою залишено без задоволення заперечення до акту перевірки від 17.04.13 № 84/23-0/03484062 в частині визначення рівня звичайних цін придбання нафтопродуктів за період з 01.04.09 по 31.12.10 р. у пов'язаної особи ТОВ «ТНК ВР - Коммерс» та підтверджено наявність порушень, встановлених плановою перевіркою.
За результатами перевірки позивачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 07.06.2013р.:
- № 0000122302, яким збільшено грошове зобов'язання по податку на додану вартість та штрафними (фінансовими) санкціями на суму 2 652 707,50 грн., у тому числі: за основним платежем 2 122 166,00 гри., за штрафними (фінансовими) санкціями 530 541,50 грн.;
-№ 0000102302, яким збільшено грошове зобов'язання по податку на прибуток та штрафними (фінансовими) санкціями на суму 23 039 236,25 грн., у тому числі: за основним платежем 1 8 431 389,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 4 607 847,25 грн.
На день звернення до суду кошти, зазначені у податкових повідомленнях-рішеннях відповідачем не сплачені, розпочато процедуру їх оскарження.
Відповідно до п.39.15 ст.39 ПК України, пп.20.1.38 п.20.1 ст.20 ПК України податковий орган звернувся до суду щодо нарахування та сплати податкових зобов'язань в результаті застосування звичайних цін.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2013 року позов задоволено.
Зобов'язано ПАТ «Лисичанськнафтопродукт» нарахувати та сплатити суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість із застосуванням звичайних цін у розмірі 2652707,50 грн., у тому числі основний платіж 2122166,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 530541,50 грн.
Зобов'язано ПАТ «Лисичанськнафтопродукт» нарахувати та сплатити суми податкових зобов'язань з податку на прибуток із застосуванням звичайних цін у розмірі 23039236,25 грн., у тому числі основний платіж 18431389,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 4607847,25 грн.
Позивач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що судом першої інстанції не враховано умов поставки нафтопродуктів, обсягу придбаного відповідачем товару. При визначенні звичайної ціни податковий орган не провів повний аналіз цін на нафтопродукти, не використував статистичні дані внутрішнього ринку, не дослідив маркетингової політики по продажу нафтопродуктів. Таким чином, позивач не довів, що ціна товарів, реалізованих відповідачем, є вищою за звичайні ціни.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників позивача, які заперечували проти задоволення апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
ПАТ «Лисичанськнафтопродукт» зареєстроване Лисичанським міським виконавчим комітетом 10.03.1994 року, перереєстровано 05.10.2010 р. у зв'язку зі зміною найменування юридичної особи, про що зроблено запис в журналі обліку реєстрації за № 13811050016000519 від 05.10.2012 року та видано свідоцтво про державну реєстрацію від 05.10.2012 року А00 № 19742.
ПАТ «Лисичанськнафтопродукт» перебуває на обліку в СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС (взято на облік від 15.08.2003р. № 14).
Податковим органом на підставі п.п. 20.1.4. ст. 20. п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст. п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України, відповідно до наказу СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС від 13.11.2012 року №325 проведена планова виїзна перевірка ПАТ «ЛНП» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2009р. по 30.09.2012р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009р. по 30.09.2012р, за результатами якої складено акт від 17.04.13 № 84/23-0/03484062 (т.1 а.с.15-135).
В ході перевірки ПАТ «Лисичанськнафтопродукт» встановлені порушення:
п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5, п.п.7.4.2 п.7.4 ст.7 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств» в наслідок чого занижено податок на прибуток в розмірі 33 139 738 гри., в тому числі з 01.01.10 по 31.12.10 - 23 085 812 грн.
п.п.7.4.1 ст.7 ЗУ «Про податок на додану вартість» завищено податковий кредит у розмірі 4717543 грн., в тому числі: липень 2010 року -37 555 грн., серпень 2010 року - 185 019 грн., вересень 2010 року - 269 886 грн.. жовтень 2010 року - 368 448 грн., листопад 2010 року - 514 728 грн., грудень 2010 року - 566 869 грн.
п.п.7.7.1 п.7.7.ст.7 ЗУ «Про податок на додану вартість», занижено суму, що підлягала сплаті до бюджету у розмірі 4 717 543 грн., в тому числі: липень 2010 року -37 555 грн., серпень 2010 року - 185 019 грн., вересень 2010 року - 269 886 грн., жовтень 2010 року - 368 448 грн., листопад 2010 року - 514 728 грн., грудень 2010 року - 566 869 грн.
Не погодившись з висновками податкового органу відповідачем надані заперечення до акту перевірки, за результатами розгляду яких проведено позапланову виїзну перевірку з питань визначення рівня звичайних цін придбання нафтопродуктів за період з 01.04.09 по 31.12.10 р., складено акт від 03.06.13 №99/23-0/03484062 (т.5 а.с.117-137).
Зазначеною перевіркою залишено без задоволення заперечення відповідача в частині визначення рівня звичайних цін придбання нафтопродуктів за період з 01.04.09 по 31.12.10 р. у пов'язаної особи ТОВ «ТНК ВР - Коммерс», та встановлені наступні порушення:
- пп.5.2.1 п.5.2 ст.5, п.п.7.4.2 п.7.4 ст.7 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств» в наслідок чого занижено податок на прибуток в розмірі 33 139 738 грн.,
- п.п.7.4.1 п.п.7.7.1 п.7.7.ст.7 ЗУ «Про податок на додану вартість», занижено суму, що підлягала сплаті до бюджету у розмірі 4 717 543 грн.
Податковим органом зроблено висновок що ПАТ «Лисичанськнафтопродукт» не правомірно сформовало податковий кредит при придбанні нафтопродуктів у ТОВ «ТНК -ВР Коммерс» по цінам, що перевищують рівень звичайних цін більш ніж на 20% та зайво задекларовало скориговані валові витрати із застосуванням звичайних цін.
Такий висновок зроблено на підставі на встановлення факту віднесення відповідачем до складу витрат витрати, прямо пов'язаних з виробництвом та продажем готової продукції, яку придбано у пов'язаних осіб та продано пов'язаним особам, а саме компанії ПрАТ «ЛИНІК» та ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» (ТОВ «РН-Комерс») в сумі, що перевищує доходи, отримані від такого продажу.
За результатами перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення від 07.06.2013р.:
-№ 0000122302, яким збільшено грошове зобов'язання за платежем податок на додану вартість на суму 2652707,50 грн., у тому числі: за основним платежем 2122166,00 гри., штрафні (фінансові) санкції 530 541,50 грн.;
- № 0000102302, яким збільшено грошове зобов'язання за платежем податок на прибуток на суму 23039236,25 грн., у тому числі: за основним платежем 18431389,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 4607847,25 грн.
Зазначені податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем 02.06.2013 року.
Станом на 30.08.2013 року ПАТ «Лисичанськнафтопродукт» не сплачено суму грошових зобов'язань з податку на додану вартість, податку на прибуток та розпочато процедуру оскарження цих податкових повідомлень-рішень.
Підставою для прийняття рішення про нарахування та сплату податкових зобов'язань із застосуванням звичайних цін стало визначення в акті перевірки порушення відповідачем п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5, п.п.7.4.2 п.7.4 ст.7 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств» внаслідок чого занижено податок на прибуток при придбанні нафтопродуктів у ТОВ «ТНК -ВР Коммерс» по цінам, що перевищують рівень звичайних цін більш ніж на 20% та зайво задекларовано скориговані валові витрати із застосуванням звичайних цін в розмірі 33139738 грн. ; та порушення п.п. 7.4.1 п.п.7.7.1 п.7.7.ст.7 ЗУ «Про податок на додану вартість» - неправомірно сформовано податковий кредит по цих же господарських операціях у результаті чого занижено суму, що підлягала сплаті до бюджету у розмірі 4717543 грн.
За вказаними положеннями ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств» валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну).
До складу валових витрат включаються витрати, понесені платником податку у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у пов'язаної особи визначаються виходячи із договірних цін, але не більших за звичайні ціни, що діяли на дату такого придбання).
На підставі п.п.153.2.2 п.153.2 ст.153 Податкового Кодексу України (в редакції яка діяла на момент проведення перевірки та складання акту) витрати, понесені платником податку у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у пов'язаної особи, визначається відповідно до договірних цін, але не вищих за звичайні ціни, що діяли на дату такого придбання, у разі, якщо договірна ціна на такі товари (роботи, послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (роботи, послуги).
Згідно з п.39.2.1. ПК України контрольованими операціями є: господарські операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг), що здійснюються платниками податків з пов'язаними особами - нерезидентами; господарські операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг), що здійснюються платниками податків з пов'язаними особами - резидентами.
Відповідно до 39.1.4. ПК України у разі застосування платником податків під час здійснення контрольованих операцій цін, що не відповідають рівню звичайних цін на відповідні товари (роботи, послуги), та якщо внаслідок такої невідповідності виникає заниження податкового зобов'язання, платник податків має право самостійно провести коригування податкових зобов'язань і сплачених сум податку відповідно до підпункту 39.5.4 цієї статті.
Оскільки фінансово-господарська діяльність ПрАТ «ЛИНІК» та ТОВ «ТНК ВР -Коммерс» фактично знаходиться під спільним контролем однієї Компанії - нерезидента, а саме компанії «ТНК Менеджмент Компані Лімітед», яка має можливість контролювати фінансову господарську діяльність ПАТ «ЛНП», тому ТОВ «ТНК ВР -Коммерс» є пов'язаною особою для ПАТ «Лисичанськнафтопродукт».
На підставі п.1.26 ст.1 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств» пов'язана особа це особа, що відповідає будь-якій з наведених нижче ознак, у тому числі такій ознаці: юридична особа, яка здійснює контроль над платником податку, або контролюється таким платником податку, або перебуває під спільним контролем з таким платником податку.
Оскільки нафтопродукти придбано у пов'язаної особи (ТОВ «ТНК ВР-Комерс»), відповідно до пп.1.20.8 гт.1.20 ст.1 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств» обов'язок доведення того, що ціна договору не відповідає рівню звичайної ціни у випадках, визначених цим Законом, покладається на податковий орган.
Згідно з пп. 1.20.1 п. 1.20 ст. 1 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств» звичайною вважається ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору. Якщо не доведене зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню справедливих ринкових цін. Справедлива ринкова ціна - це ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати за відсутності будь-якого примусу, обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг). Ринок товарів (робіт, послуг) - сфера обігу товарів (робіт, послуг), яка визначається виходячи з можливості покупця (продавця) реально і без значних додаткових витрат придбати (продати) товар (роботи, послугу) на найближчій стосовно будь-якої із сторін договору території.
На підставі пп. 1.20.2 п. 1.20 ст. 1 цього Закону для визначення звичайної ціни товару (робіт, послуг) використовується інформація про укладені на момент продажу такого товару (роботи, послуги) договори з ідентичними (однорідними) товарами (роботами, послугами) у співставних умовах. Зокрема, враховуються такі умови договорів, як кількість (обсяг) товарів (наприклад, обсяг товарної партії), строки виконання зобов'язань, умови платежів, звичайних для такої операції, а також інші об'єктивні умови, що можуть вплинути на ціну. При цьому умови договорів на ринку ідентичних (у разі їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг) визнаються співставними, якщо відмінність між такими умовами суттєво не впливає на ціну, або може бути економічно обґрунтована.
При цьому враховуються звичайні при укладанні угод між непов'язаними особами надбавки чи знижки до ціни. Зокрема, але не виключно, враховуються знижки, пов'язані з сезонними та іншими коливаннями споживчого попиту на товари (роботи, послуги), втратою товарами якості або інших властивостей; закінченням (наближенням дати закінчення) строку зберігання (придатності, реалізації); збутом неліквідних або низьколіквідних товарів; маркетинговою політикою, у тому числі при просуванні товарів (робіт, послуг) на ринки; наданням дослідних моделей і зразків товарів з метою ознайомлення з ними споживачів. Якщо товари (роботи, послуги), ідентичні (за їх відсутності - однорідні) товарам (роботам, послугам), стосовно яких визначається звичайна ціна, прилюдно пропонуються до продажу, або мають ціни, встановлені на організованому ринку цінних паперів, або мають біржову ціну (біржове котирування), визначення звичайної ціни у встановленому в абзаці першому цього підпункту порядку здійснюється із врахуванням таких факторів.
Для визначення рівня звичайних цін на нафтопродукти позивачем під час перевірки надіслано запити до Головного управління статистики у Луганській області, на які надано інформацію стосовно середніх цін на споживчому ринку Луганської області та середніх цін на газойлі (паливо дизельне) та бензини моторні.
Інформація про середні оптові ціни по видах нафтопродуктів відсутня, тому що згідно з методологією, затвердженою Наказом Держкомстату України від 14.11.2006 року № 519, розрахунок середніх цін по маркам бензину в цілому по області не передбачено.
З метою визначення рівня звичайних цін на нафтопродукти за період з 01.04.09 по 30.09.12 податковим органом направлено запит до Державного підприємства ««Державний інформаційно - аналітичний цент моніторингу зовнішніх товарних ринків», на який надано відповідь, що товари, зазначені у запиті не відносяться до предмету постійного моніторингу, який здійснює ДП «Держзовнішінформ», інформація щодо їх цін відсутня.
Договорами постачання нафтопродуктів, укладених між ПАТ «Лисичанськнафтопродукт» та ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» визначено виробника нафтопродуктів, а саме: ПрАТ «ЛИНІК».
Оскільки виробником нафтопродуктів за сертифікатами якості є ПрАТ «ЛИНІК», тому для визначення рівня звичайних цін необхідно використання ціни єдиного виробника нафтопродуктів у східному регіоні України - ПрАТ «ЛИНІК», який за період з 01.04.09 по 30.09.12 здійснював реалізацію бензинів та дизельного пального.
Відповідно до податкової інформації - додатка до акту планової перевірки ПрАТ «ЛИНІК» від 20.06.12 № 47/08-5 32292929 «Аналіз цін реалізації нафтопродуктів для основного покупця ТОВ «ТНК ВР -Коммерс» та додатку «Аналіз цін реалізації нафтопродуктів ПрАТ «ЛИНІК для основного покупця ТОВ ТНК ВР-Коммерс» за 4-й квартал 2010 року» за період з 01.04.09 по 31.12.10 ПАТ «Лисичанськнафтопродукт» придбано 140013,69 тон нафтопродуктів за цінами нижчими ніж звичайні на загальну суму 919 905 109,75 грн., в тому числі: з 01.04.09 по 31.12.09 - 61 822,96 тон. на загальну суму 370 013 854,17 грн. , з 01.01.2010 по 31.12.2010р. - 78 190,7326 тон. на загальну суму 549 891 255,56грн., а саме по наступних видах нафтопродуктів:
2009 рік
Бензин автомобільний А-92. - 26 648,51 тн. на суму 172 071789,51 грн.
Бензин автомобільний А-95 - 10 937,64 тн. на суму 70 471 913,77 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки Е вид II - 4 494,77 тн. на суму 34 908 613,47 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки Р вид II - 19 742,031 тн. на суму 92 561 537,42 грн.
2010 рік
Бензин автомобільний А-92 - 33 287,2210 тн. на суму 33 287,2210 грн.
Бензин автомобільний А-95 - 12 176,855 тн. на суму 92 827 203,94 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки С вид II- 20645,63 тн. на суму 121 04 3 547,18 грн.
Дизельне паливо ДЖ (Євро) марки Е - 10634,9370 тн. на суму 92 307 912,40 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки Р вид II - 909,09 тн. на суму 5 338 258,53 грн.
Відповідно до аналізу цін придбання нафтопродуктів ТОВ «ТНК ВР -Коммерс», за даними цін реалізації ПрАТ «ЛИНІК» на ТОВ «ТНК ВР-Коммерс» протягом 2-4 кварталу 2009 року рівень цін за 1 тону нафтопродуктів складав:
Бензин автомобільний А-92 - 5 644,75 грн.
Бензин автомобільний А-95- 5 804,68 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки С вид II - 4 412,10 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки Р вид II - 4 776,40 грн.
ПАТ «Личисанськнафтопродук» придбання нафтопродуктів у ТОВ «ТНК ВР-Комерс» в цьому періоді здійснював за наступними цінами:
Бензин автомобільний А-92 - 6 437,78 грн.
Бензин автомобільний А-95 - 6 556,35 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки С вид II - 4 724,73 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки Е вид II - 5 365,48 грн.
Відповідно до аналізу цін придбання нафтопродуктів ТОВ «ТНК ВР -Коммерс», за даними цін реалізації ПрАТ «ЛИНІК» на ТОВ «ТНК ВР -Коммерс» протягом 2010 року рівень цін за 1 тону нафтопродуктів складав:
Бензин автомобільний А-92 - 5 631,60 грн.
Бензин автомобільний А-95- 5 784,44 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки С вид II - 5 373.93 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки Е вид II- 5 414,23 грн.
Дизельне паливо 1ІК (Євро) марки Р вид II - 4 944,25
ПАТ «Личисанськнафтопродукт» придбання нафтопродуктів у ТОВ «ТНК ВР-Комерс» в цьому періоді здійснював за наступними цінами:
Бензин автомобільний А-92 - 7 133,68 грн.
Бензин автомобільний А-95 - 7 273,78 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки С вид II - 5 882,04 грн.
Дизельне паливо ПК (Євро) марки Е вид II - 6 260,59 грн.
Дизельне паливо 1 ІК (Євро) марки Р вид II - 5 668.10 грн.
Відповідно до п.13 Указу Президента № 817/98 індикативні або звичайні ціни на товари (роботи, послуги) для застосування їх у податкових або митних цілях установлюються на підставі статистичної оцінки рівня цін реалізації таких товарів (робіт, послуг) на внутрішньому ринку України, яка проводиться уповноваженим державним органом у визначеному ним порядку. Індикативні або звичайні ціни не можуть встановлюватися органами виконавчої влади, які використовують їх для нарахування та стягнення податків і зборів (обов'язкових платежів) та неподаткових платежів, крім випадків відсутності статистичних даних про рівень цін на окремі види товарів (робіт, послуг).
Оскільки за запитами податкового органу про рівень оптових цін на нафтопродукти у східному регіоні відсутня інформація, позивачем було вичерпано всі можливості з'ясування рівня звичайних оптових цін по видах нафтопродуктів, що склались на споживчому ринку у 2009-2010 роках, тому податковий орган з урахуванням виробника нафтопродуктів ПрАТ «ЛИНІК» правомірно використав його ціни східному регіоні, який за період з 01.04.09 по 30.09.12 здійснював реалізацію бензинів та дизельного пального, та зробив висновок щодо завищення рівня звичайних цін з урахуванням пов'язаності осіб-учасників господарських операцій.
Судова колегія не приймає доводи апелянта, що податковим органом ціна визначалася не у співставних умовах, оскільки господарська діяльність ПАТ «Лисичанськнафтопродукт» не направлена на отримання економічного ефекту від роботи підприємства. Придбані нафтопродукти безпосередньо від ПрАТ «ЛИНІК», згідно договорів перекачки, надходять у власні резервуари ПАТ «Лисисчанськнафтопродукт», суб'єкти господарювання знаходяться поряд територіально та частина нафтопроводу ПАТ «Лисичанськнафтопродукт» приєднана до частини нафтопроводу ПрАТ «ЛИНІК». Придбання від ТОВ «ТНК -ВР Коммерс» відображається лише у паперовому вигляді без реального транспортування та доставки товару.
Відповідно до пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств» валові витрати включають суми будь - яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3-5.7 цієї статті.
На підставі п.п. 7.4.2 п. 7.4 ст. 7 цього Закону витрати, понесені платником податку у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у пов'язаної особи визначаються виходячи із договірних цін, але не більше за звичайні ціни, що діяли на дату такого придбання.
Згідно з п.п.153.2.6 п.153 ст.153 Податкового кодексу України в податковому обліку з податку на прибуток витрати, понесені платником податку у зв'язку з продажем товарів пов'язаним особам, не можуть перевищувати доходи від такого продажу.
При цьому поняття витрат, понесених у зв'язку з продажем товарів, у розумінні зазначеної норми Податкового кодексу України охоплює всі витрати, що підлягають урахуванню в податковому обліку у зв'язку зі здійсненням відповідної операції з продажу (в тому числі собівартість товарів), а не лише витрати на збут, які передбачені підпунктом 138.10.3 пункту 138.10 статті 138 Податкового кодексу України. Ці витрати сукупно не можуть перевищувати доходів платника податку від продажу товарів, робіт, послуг пов'язаній особі. Надлишок витрат (перевищення їх суми над сумою доходу від продажу) не підлягає відображенню в податковому обліку з податку на прибуток.
На підставі викладеного судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що з врахуванням цін, які діяли при придбанні нафтопродуктів ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» у виробника ПрАТ «ЛИНІК», ПАТ «Лисичанськнафтопродукт» придбавало нафтопродукти у пов'язаної особи ТОВ «ТНК- ВР Коммерс» по завищеній ціні, внаслідок чого підприємством завищено витрати в сумі 132 558 951 грн.
Зазначене порушення вплинуло і на формування податкового кредиту, що призвело до його завищення.
Відповідно до п. 39.15 ст.39 ПК України, у разі коли платник податків розпочинає процедуру оскарження цього податкового повідомлення-рішення або не сплачує відповідної суми, визначеної в такому податковому повідомленні-рішенні, протягом строків, встановлених Кодексом, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним. Керівник органу державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду з позовом про нарахування та сплату податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування або інших показників податкової звітності.
На підставі викладеного судова колегія прийшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 24, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Лисичанськнафтопродукт» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2013 року по адміністративній справі №812/7644/13-а - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2013 року по адміністративній справі №812/7644/13-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена 10 січня 2014 року.
Суддя-доповідач І.Д.Компанієць
Судді: В.А. Шальєва
М.В. Бишов