Рішення № 36555815, 08.01.2014, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
08.01.2014
Номер справи
920/2137/13
Номер документу
36555815
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

08.01.2014 Справа № 920/2137/13

Господарський суд Сумської області, у складі судді Левченко П.І., при секретарі судового засідання С.Ю. Чижик, розглянув матеріали справи № 920/2137/13

за позовом Фізичної особи підприємця ОСОБА_1, м. Суми

до відповідача: Сумської міської ради, м. Суми

про визнання недійсним рішення

за участю представників:

позивача - ОСОБА_2,

відповідача - Глянцева В. В.

В судовому засіданні, розпочатому 08.01.2014 року о 10 год. 00 хв., оголошувалась перерва до 15 год. 00 хв. 08.01.2014 року.

Суть спору: позивач просить суд: 1) визнати недійсним рішення Сумської міської ради від 19.12.2012р. № 1943-МР «Про затвердження містобудівної документації «Проект внесення змін до генерального плану міста Суми» та внесення змін до генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 року № 139-МР» в частині віднесення земельної ділянки загальною площею 0,40 га по вул. Харківська 118/1 в місті Суми до зони озеленених територій загального користування; 2) визнати недійсним рішення Сумської міської ради від 06.03.2013 року № 2180-МР «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Суми» і частині віднесення земельної ділянки площею 0,40 га по вул. Харківська 118/1 в місті Суми до зони озеленених територій загального користування.

Відповідач у відзиві на позов заперечує проти його задоволення оскільки з пропозиціями щодо внесення змін до Генерального плану міста Суми та щодо зонування території міста Суми під час проведення процедури громадських слухань щодо врахування громадських інтересів при внесенні змін до Генерального плану міста Суми та під час розроблення Зонінгу не звертався. Крім того відповідач зазначає, що у позивача взагалі відсутнє право на користування спірною земельною ділянкою.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив:

Позивач, з метою реалізації свого права на отримання в оренду земельної ділянки із земель територіальної громади м. Суми 05.06.2012 року звернувся до Сумської міської ради з заявою, в якій просив надати в оренду земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_2 орієнтовною площею 0, 40 га, категорія земель: землі житлової та громадської забудови для комерційного використання.

У відповідності до ч.1,2 ст. 124 Земельного кодексу України (в редакції на момент звернення позивача з заявою) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Крім того, ч. І ст. 134 ЗК України передбачено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Враховуючи вищевикладене відповідачем в порушення статтей 7, 15, 20 Закону України «Про звернення громадян» та статтей 124, 134 Земельного кодексу України не надано відповіді на заяву Позивача та не було проведено земельних торгів щодо продажу права оренди на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_2.

На інформаційний запит позивача до відповідача щодо розгляду його заяви від 05.06.2012 року Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради листом від 12.12.2013 року № 192-4/11.01-14 повідомило, що дана земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_2, згідно рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 року № 1943-МР «Про затвердження містобудівної документації «Проект внесення змін до генерального плану міста Суми» та внесення змін до генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 № 139-МР» та рішення від 06.03.2013 року № 2180-МР «Про затвердження містобудівної документації План зонування території міста Суми» розташована в рекреаційній зоні озеленених територій загального користування.

На момент звернення Позивача до Сумської міської ради 05.06.2012 року спірна земельна ділянка перебувала в категорії: землі житлової та громадської забудови.

Із офіційного сайту - http//www.reyestr.court.gov.ua позивач дізнався, що Господарським судом Сумської області розглядалася справа № 13/76-10 за позовом фізичної особи-підприємця до Сумської міської ради про розірвання договору оренди, визнання зобов'язання припиненим та стягнення 78635 грн. 84 коп.

Предметом розгляду у тій справі було: 1) визнання договору оренди земельної ділянки від 17.08.2007 року, укладеною між фізичною особою-підприємцем ОСОБА1 та Сумською міською радою, нотаріально посвідченого приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_4 за р. № 5030 та зареєстрованого у СМРВ СРФ ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України» 17.12.2007 року за № 040761200349, достроково розірваним з дня набрання чинності даним рішенням суду; 2) визнання зобов'язання фізичної особи-підприємця ОСОБА1 по сплаті орендної плати за договором оренди земельної ділянки від 17.08.2007 року та зобов'язання Сумської міської ради по відшкодуванню завданих позивачу збитків внаслідок порушення договору оренди земельної ділянки від 17.08.2007 року припиненими шляхом часткового зарахування зустрічних однорідних вимог на суму 91597 грн. 51 коп.; 3) стягнення з Сумської міської ради на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА1 78635 гри. 84 коп. збитків.

Згідно рішення Господарського суду Сумської області від 19.07.2010 року у справі № 13/76-10, залишеного без змін судами апеляційної та касаційної інстанції, вказана вище земельна ділянка вже надавалася в оренду під розміщення офісу, кафе, та літнього майданчика, згідно з Українським класифікатором цільового використання - землі комерційного використання.

Тобто, при наявності заяви позивача про надання в оренду вказаної вище земельної ділянки, яка на час подання заяви була розташована на землях житлової та громадської забудови для комерційного призначення, та без проведення земельних торгів, в порушення вимог чинного законодавства відповідачем прийнято рішення від 19.12.2012 року № 1943-МР «Про затвердження містобудівної документації «Проект внесення змін до генерального плану міста Суми» та внесення змін до генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 року № 139-МР» та рішення від 06.03.2013 року № 2180-МР «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Суми», яким визначено функціональне призначення території, на якій знаходиться спірна земельна ділянка, як територію зелених насаджень.

Таким чином, відповідач незаконно змінив функціональне та цільове призначення земельної ділянки, на яку зобов'язаний був оголосити проведення земельних торгів.

Приймаючи рішення від 19.12.2012 року № 1943-МР «Про затвердження містобудівної документації «Проект внесення змін до генерального плану міста Суми» та внесення змін до генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 року № 139-МР» та рішення від 06.03.2013 року № 2180-МР «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Суми», Сумська міська рада повинна була у відповідності до статті 19 Конституції України діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.

Згідно зі статтею 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них. Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.

Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів (частина друга статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

Згідно вищезазначених норм відповідач при прийнятті оспорюваних рішень повинен був врахувати своє раніше прийняте рішення від 06.12.2006 р. № 259-МР «Про вилучення, надання в оренду, продовження терміну користування земельними ділянками підприємствам, установам, організаціям і підприємцям та внесення змін до рішень Сумської міської ради», яким надавалась земельна ділянка по АДРЕСА_2 в оренду на 5 років під розміщення офісу, кафе та літнього майданчика (згідно з Українським класифікатором цільового використання землі комерційного використання) та наявність заяви позивача від 05.06.2012 року про надання в оренду земельної ділянки з проведенням земельних торгів.

Оспорюваними рішеннями в частині віднесення земельної ділянки загальною площею 0,40 га по АДРЕСА_2 всупереч вимогам статті 19 Конституції України, відповідач порушив право позивача на отримання згаданої земельної ділянки в оренду для комерційного використання, оскільки ця земельна ділянка відносилася до категорії земель житлової та громадської забудови.

За таких обставин позовні вимоги щодо визнання недійсними оспорюваних рішень відповідача в частині віднесення земельної ділянки загальною площею 0,40 га по АДРЕСА_2 до зони озеленених територій загального користування є правомірними, обґрунтованими та підлягаючими задоволенню.

Згідно ст. 49 ГПК України, судові витрати позивача у даній справі по сплаті судового збору в сумі 2294,00 грн. покладаються на відповідача.

На підставі всього вищевикладеного, керуючись ст.ст. 32-34,43,49,82-85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 року № 1943-МР «Про затвердження містобудівної документації «Проект внесення змін до генерального плану міста Суми» та внесення змін до генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 року № 139-МР» в частині віднесення земельної ділянки загальною площею 0,40 га по АДРЕСА_2 до зони озеленених територій загального користування.

3. Визнати недійсним рішення Сумської міської ради від 06.03.2013 року № 2180-МР «Про затвердженні містобудівної документації «План зонування території міста Суми» в частині віднесення земельної ділянки площею 0,40 га по АДРЕСА_2 до зони озеленених територій загального користування.

4. Стягнути з Сумської міської ради (40030, м. Суми, м-н. Незалежності, 2 ідентифікаційний код 23636315) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати по судовому збору в сумі 2294,00 грн.

Повний текст рішення складено 09.01.2014 року.

СУДДЯ П.І.ЛЕВЧЕНКО