Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
У Х В А Л А
25 грудня 2013 року Справа № 1170/2а-3943/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої - судді Нагібіної Г.П.
при секретарі - Дигас В.М.
за участю:
представника позивача - Зайцевої Н.М.
представника ДВС - Хоменка С.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді до Державної льотної академії України про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.10.2011 року у справі №1170/2а-3943/11 задоволено позов управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді (надалі - УПФУ в м. Кіровограді) та стягнуто на його користь з Державної льотної академії України (надалі - ДЛАУ) витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у розмірі 162869,72 грн.
За заявою УПФУ в м. Кіровограді 05.12.12 Кіровоградським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №1170/2а-3943/11 про стягнення з ДЛАУ на користь УПФУ в м. Кіровограді витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у розмірі 162869,72 грн. За вказаним виконавчим листом постановою державного виконавця Кіровського ВДВС Кіровоградського міського управління юстиції від 26.12.2012 відкрито виконавче провадження.
09.12.2013 до Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшло клопотання управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про заміну відповідача його правонаступником, у якому він просить замінити сторону виконавчого провадження - боржника Державну льотну академію України - на її правонаступника - Національний авіаційний університет.
Представники позивача та державної виконавчої служби у судовому засіданні підтримали задоволення заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
Відповідач у судове засідання 25.12.13 не прибув, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, що відповідно до ч.2 ст.264 КАС України не перешкоджає судовому розгляду.
Вирішуючи заяву позивача, суд дійшов до таких висновків.
Частиною 4 статті 257 КАС України передбачено, що примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно з частиною 1 статті 264 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Згідно з частинами 1, 2 статті 8 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Боржником є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом.
Відповідно до частини 5 статті 8 Закону України "Про виконавче провадження" у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
З матеріалів справи вбачається, що Державна льотна академія України створена на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 10.07.93 №528, на базі Кіровоградського вищого льотного училища цивільної авіації та зареєстрована як юридична особа 30.06.94, з присвоєнням їй ідентифікаційного коду 01132353. (т.1 а.с. 142, 143)
Національний авіаційний університет зареєстрований як юридична особа 11.09.2000р.(т.2 а.с. 11-14).
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.08.11 №783 "Про реорганізацію Державної льотної академії України" прийнято пропозицію Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України щодо реорганізації Державної льотної академії України шляхом приєднання до Національного авіаційного університету з утворенням на її базі структурного підрозділу Університету.
На виконання цього розпорядження Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України видано наказ №1060 від 14.09.11 "Про реорганізацію Державної льотної академії України", яким наказано припинити Державну льотну академію України шляхом реорганізації (приєднання) до Національного авіаційного університету як відокремленого структурного підрозділу, установлено, що Національний авіаційний університет є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної льотної академії України, та утворено комісію з припинення Державної льотної академії України. (т.1 а.с. 188 - 190)
Згідно з частиною 5 статті 55 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання - юридичні особи мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юридичної особи.
За визначенням, наведеним в абзаці 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.
Частинами 1, 4 статті 30 Закону України "Про вищу освіту" передбачено, що структурні підрозділи вищого навчального закладу створюються відповідно до законодавства. Структурні підрозділи можуть мати окремі права юридичної особи. Філія - відокремлений структурний підрозділ, що створюється з метою забезпечення потреб у фахівцях місцевого ринку праці та наближення місця навчання студентів до їх місця проживання.
Судом установлено, що на підставі наказу ректора Національного авіаційного університету №233/ОД від 23.09.11 створено філію - відокремлений структурний підрозділ Національного авіаційного університету "Кіровоградська льотна академія України Національного авіаційного університету". Положення про Кіровоградську льотну академію України Національного авіаційного університету затверджено ректором Національного авіаційного університету 27.10.11. Згідно з пунктом 3.1 цього Положення академія, як відокремлений структурний підрозділ (філія) Університету створена шляхом реорганізації (приєднання) Державної льотної академії України до НАУ, який є правонаступником усіх прав і обов'язків ДЛАУ. (т.1 а.с. 199 - 203).
Відомості про цей відокремлений підрозділ юридичної особи Національного авіаційного університету залучені до її реєстраційної справи та 01.11.11 включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а 02.11.11 - до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. При цьому відокремленому структурному підрозділу Національного авіаційного університету "Кіровоградська льотна академія України Національного авіаційного університету" присвоєно ідентифікаційний код 37939527(т.1 а.с. 193)
Відповідно до пунктів 5, 6 Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.96 №118, присвоєння ідентифікаційних кодів з Реєстру здійснюється: державними реєстраторами - суб'єктам, на яких поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців"; органами державної статистики - суб'єктам, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" і відомості про які не становлять державну таємницю.
Ідентифікаційний код зберігається за суб'єктом, якому він присвоєний, протягом усього періоду його існування і є єдиним. У разі перетворення юридичної особи, крім центральних органів виконавчої влади, за правонаступником зберігається її ідентифікаційний код. У разі припинення юридичної особи шляхом приєднання до іншої юридичної особи та створення на базі юридичної особи, що припинилася, відокремленого підрозділу ідентифікаційний код такої юридичної особи залишається за відокремленим підрозділом. В інших випадках припинення юридичної особи присвоєння її ідентифікаційного коду новоствореним суб'єктам забороняється.
За змістом частини 1 статті 104 Цивільного кодексу України, яка кореспондується з частиною 1 статті 59 Господарського кодексу України та частиною 1 статті 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Відповідно до статті 106 ЦК України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади. Законом може бути передбачено одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання.
Згідно з частиною 3 статті 59 ГК України у разі приєднання одного або кількох суб'єктів господарювання до іншого суб'єкта господарювання до цього останнього переходять усі майнові права та обов'язки приєднаних суб'єктів господарювання.
Частиною 2 статті 104 ЦК України, частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Відповідно до частини 4 статті 105 ЦК України до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Частиною 10 статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено, що порядок внесення державним реєстратором запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення встановлюється відповідно частинами десятою - дванадцятою статті 36 цього Закону.
При цьому відповідно до положень частини 12 статті 37 цього Закону приєднання вважається завершеним з моменту державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються в результаті приєднання, та державної реєстрації відповідних змін до установчих документів.
Таким чином, права та обов'язки юридичної особи, що припиняється шляхом приєднання, переходять до правонаступника після державної реєстрації факту припинення цієї юридичної особи.
Відповідно до абзацу 2 частини 11 статті 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (до якої відсилає ч.10 ст.37 цього Закону) дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації є датою державної реєстрації припинення юридичної особи.
Згідно з частинами 1, 2 статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" відомості про юридичну особу включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України. В Єдиному державному реєстрі містяться зокрема такі відомості щодо юридичної особи: відомості про перебування юридичної особи в процесі припинення; дані про юридичних осіб - правонаступників; дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, підстава для його внесення.
Відповідно до частин 1, 3 статті 18 вказаного Закону, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, наразі юридична особа Державна льотна академія України (ідентифікаційний код 01132353) перебуває в стані припинення за рішенням засновників, запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи щодо неї, а також про її правонаступників до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не внесено. (т.2 а.с. 15-17).
Наведене свідчить, що на даний час Державна льотна академія України (01132353), як юридична особа, перебуває у процесі припинення шляхом її приєднання до Національного авіаційного університету. Воднораз, Національним авіаційним університетом на базі Державної льотної академії України, що припиняється, створено відокремлений структурний підрозділ "Кіровоградська льотна академія України Національного авіаційного університету" без права юридичної особи (37939527). Незважаючи на функціонування цього відокремленого структурного підрозділу у складі Національного авіаційного університету, реорганізація Державної льотної академії України шляхом приєднання до Національного авіаційного університету на даний час не завершена, оскільки не проведена державна реєстрація її припинення. Відтак, Державна льотна академія України як юридична особа, володіє цивільною правоздатністю та дієздатністю, може бути стороною у виконавчому провадженні, від її імені можуть виступати голова або члени комісії з припинення. Тому підстави для її заміни, як сторони у виконавчому провадженні, наразі відсутні.
На підставі викладеного та керуючись ст. 133, 264, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні заяви управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді до Державної льотної академії України про стягнення заборгованості.
Ухвала суду набирає законної сили у порядку та строки, визначені статтею 254 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 5-денний строк з дня постановлення ухвали, якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Текст ухвали у повному обсязі виготовлено 30.12.2013 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Г.П. Нагібіна