Постанова № 36554726, 26.12.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2013
Номер справи
805/14884/13-а
Номер документу
36554726
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 грудня 2013 р. Справа №805/14884/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 15:40 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Галатіної О.О.

при секретарі - Болдирєві Б.О.

за участю:

представників позивача - Артаманової А.А., Овсяннікова Д.В.

представника відповідача - Наумової А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Макіїввантажтранс» до Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації, треті особи: фізична особа - підприємець ОСОБА_4 та фізична особа - підприємець ОСОБА_5 про скасування рішення конкурсного комітету, щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміському і міжміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування Донецької області, зобов'язання вчинити певні дії, суд -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації, треті особи: фізична особа - підприємець ОСОБА_4 та фізична особа - підприємець ОСОБА_5 про скасування рішення конкурсного комітету, щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміському і міжміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування Донецької області, зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи вимоги тим, що 1 серпня 2013 року відповідачем було прийняте рішення засідання конкурсного комітету щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміському і міжміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування Донецької області, що відображене в п. 6 протоколу № 196/56. Вказаним рішенням відповідач не допустив позивача до подальшої участі у конкурсі посилаючись при цьому на п. 12 Порядку № 1081 від 3 грудня 2008 року, у зв'язку із відсутністю основного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, який є у інших претендентів на цьому об'єкті конкурсу. Позивач вважає дане рішення незаконним, оскільки умови та порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт» та порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування. Статтею 45 цього Закону передбачено, у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону. До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які: визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання; подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію; не відповідають вимогам статті 34 цього Закону, передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів. Як вбачається зі змісту ч. 12 ст. 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України. Згідно з п. 12 Порядку, конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який: подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію; визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації; не відповідає вимогам статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт»; не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення; має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансінспекцією, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 КУпроАП, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу); подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковий умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт». Таким чином ст. 45 Закону та п. 12 Порядку містять вичерпний перелік підстав не допуску до участі у конкурсі та не містять підстави не допуску з причин - відсутності основного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, який є у інших претендентів на цьому об'єкті конкурсу. Таким чином рішення конкурсного комітету щодо не допуску ТОВ «Макіїввантажтранс» є незаконним.

Посилаючись на вказані обставини позивач просить суд скасувати рішення конкурсного комітету щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміському і міжміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування Донецької області, в частині - «Відповідно до п. 12 Порядку, у зв'язку із відсутністю основного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, який є у інших претендентів на цьому об'єкті конкурсу, не допустити до подальшої участі у конкурсі ТОВ «Макіїввантажтранс», що оформлене п. 6 Протоколу № 196/56 засідання конкурсного комітету щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміському і міжміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування Донецької області від 1 серпня 2013 року.

У судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги, просив суд: скасувати рішення конкурсного комітету щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміському і міжміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування Донецької області, в частині - «Відповідно до п. 12 Порядку, у зв'язку із відсутністю основного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, який є у інших претендентів на цьому об'єкті конкурсу, не допустити до подальшої участі у конкурсі ТОВ «Макіїввантажтранс»», що оформлене п. 6 Протоколу № 196/56 засідання конкурсного комітету щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміському і міжміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування Донецької області від 01 серпня 2013 року; скасувати рішення конкурсного комітету щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміському і міжміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування Донецької області в частині - «Визначити перевізників, які зайняли перше та друге місця, за наступними об'єктами конкурсу № 56-№ 3+ приміського маршруту № 136-А Авдіївка (ЗА Хімік» - Донецьк (ДС вул. Артемівська), номер випуску 1, 2, 4 перевізників ФОП ОСОБА_4, ОСОБА_5»; зобов'язати Департамент розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації визначити переможця конкурсу № 56 проведеного 01 серпня 2013 року по позиції № 3+ приміського маршруту № 136-А Авдіївка (ЗА Хімік) - Донецьк (ДС вул. Артемівська), номер випуску 1, 2, 4 з урахуванням поданих документів для участі у конкурсі ТОВ «Макіїввантажтранс». Просив суд задовольнити позов з урахуванням заявлених уточнень.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та пояснив, що відповідно до п. 10 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року № 1081, організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону. Крім обов'язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника - системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонують для роботи на автобусному маршруті, тощо). Організатор встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на об'єкті конкурсу, який включає міські та приміські автобусні маршрути загального користування, не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями. За змістом п. 10 Порядку вимога організатора щодо забезпечення на приміських автобусних маршрутах загального користування, не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, є обов'язковою вимогою для участі у конкурсі. На виконання п. 10 Порядку вимога організатора щодо забезпечення на приміських автобусних маршрутах загального користування, не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, є обов'язковою вимогою для участі у конкурсі. На виконання п. 10 Порядку в інформаційному повідомленні в газеті «Жизнь» від 22.05.2013 року № 73/ (4395) організатором встановлено обов'язкову вимогу (умову) для участі у конкурсі - забезпечення на приміських автобусних маршрутах загального користування не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями. Також зауважуємо, що відповідно до п. 8 п. 29 Порядку для участі у конкурсі перевізник-претендент подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву і документи, зокрема - перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність. П. 40 Порядку встановлено виключний перелік показників, за якими конкурсний комітет під час проведення конкурсу розглядає пропозиції перевізників претендентів, серед яких п. 8 встановлена сама наявність транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями. Згідно ж з п. 12 Порядку конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який: подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою Закону; подав до участі у конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію. Позивач подав свої конкурсі пропозиції на об'єкт № 3+ Конкурсу № 56, у яких були відсутні документи, передбачені п.п. 8 п. 29 Порядку. Іншими перевізниками - претендентами на об'єкт № 3+ Конкурсу № 56 ФОП ОСОБА_4, ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_6 перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями та інцест-проект на придбання транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, було надано відповідно з вимогами п. 29 Порядку. Позивач був недопущений до конкурсу через подання конкурсної пропозиції, що не відповідає обов'язковим вимогам конкурсу, а саме - через відсутність переліку транспортних засобів пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями. Вважають, що конкурсним комітетом правомірно прийнято рішення про недопущення ТОВ «Макіїввантажтранс» до участі у Конкурсі № 56 на об'єкт № 3+. Посилаючись на вказані обставини просили суд відмовити позивачу у задоволені позову повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Макіїввантажтранс» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області 23.04.2007 року, ІНН 35020832.

Відповідно до довідки АБ № 569217 з ЄДРПОУ до видів діяльності позивача за КВЕД - 2010 також відноситься діяльність - пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення.

Позивач також має ліцензію на надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом.

Судом було встановлено, що в № 73 (4395) від 22.05.2013 року газети «Жизнь» було надруковано оголошення про відкритий конкурс № 56 з перевезення пасажирів на приміських і міжміських внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування в Донецької області на 35 окремих об'єктах.

В газеті також було надруковано, що організатор встановлює вимоги щодо забезпечення на приміських автобусних маршрутах загального користування, не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, відповідно до пункту 10 Постанови КМУ від 03.12.2008 року № 1081.

Позивачем для участі у конкурсі були подані два переліки транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті перший перелік це загальний перелік транспортних засобів що виставляються для участі у конкурсі, а в іншому переліку був також зазначений автобус БАЗ А 079.45 держ. номер НОМЕР_1, який пристосований для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.

1 серпня 2013 року рішенням засідання конкурсного комітету щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміському і міжміському внутрішньо обласному маршруті загального користування Донецької області від 01 серпня 2013 року, що відображене в п. 6 протоколу № 196/56 ТОВ «Макіїввантажтранс» відповідно до п. 12 Порядку № 1081 від 03.12.2008 року, у зв'язку із відсутністю основного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, який є у інших претендентів на цьому об'єкті конкурсу, не допущено до подальшої участі у конкурсі.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про автомобільний транспорт», організація пасажирських перевезень на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньо-обласні маршрути), - покладається на Раду міністрів Автономної Республіки Крим чи обласні держадміністрації;

Відповідно до статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п. 4 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2008 року № 1081 організація проведення конкурсу на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування покладається на обласні державні адміністрації.

Відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації від 30 квітня 2013 року № 227 «Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміському і міжміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування Донецької області» повноваження організатора по проведенню конкурсів з перевезення пасажирів на приміському та міжміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування Донецької області були покладені на Департамент розвитку базових галузей промисловості Донецької облдержадміністрації.

Статтею 43 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті виключно на конкурсних засадах.

Відповідно до п. 10 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою КМУ від 03 грудня 2008 року № 1081, організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт". Крім обов'язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо). Організатор встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на об'єкті конкурсу, який включає міські та приміські автобусні маршрути загального користування, не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Як вже зазначалось вище, вказані умови були зазначені у газеті «Жизнь» від 22.05.2013 року № 73 (4395).

Відповідно до п.п. 8 п. 29 Порядку для участі у конкурсі для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, у тому числі перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність.

З матеріалів справи вбачається, що позивач подавав до документів передбачених п. 29 вказаного Порядку також перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, як це передбачено п.п. 8 п. 29 зазначеного Порядку.

Отже, суд приходить до висновку, що відповідач неправомірно прийняв рішення про недопущення позивача до подальшої участі у конкурсі № 56.

Суд не приймає посилання відповідача на те, що позивач подав до переліку транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, резервний транспортний засіб, тоді як повинен був виставити основний, оскільки чинним законодавством не передбачений обов'язок належності транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями до резервного чи основного.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача, які стосуються скасування рішення конкурсного комітету щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміському і міжміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування Донецької області, в частині - «Відповідно до п. 12 Порядку, у зв'язку із відсутністю основного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, який є у інших претендентів на цьому об'єкті конкурсу, не допустити до подальшої участі у конкурсі ТОВ «Макіїввантажтранс»», що оформлене п. 6 Протоколу № 196/56 засідання конкурсного комітету щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміському і міжміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування

Крім того, вирішуючи позовні вимоги позивача, з урахуванням приписів ст. 11 КАС України, суд вважає, що право позивача буде повністю відновлено шляхом зобов'язання Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації прийняти рішення про визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на приміському і міжміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування Донецької області відповідно до вимог діючого законодавства та з урахуванням поданих документів для участі у конкурсі Товариства з обмеженою відповідальністю «Макіїввантажтранс».

Що стосується заявлених вимог позивача, про скасування рішення конкурсного комітету щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміському і міжміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування Донецької області в частині - «Визначити перевізників, які зайняли перше та друге місця, за наступними об'єктами конкурсу № 56-№ 3+ приміського маршруту № 136-А Авдіївка (ЗА Хімік» - Донецьк (ДС вул. Артемівська), номер випуску 1,2,4 перевізників ФОП ОСОБА_4, ОСОБА_5», суд вважає за необхідне в цій частині позовних вимог відмовити, оскільки суд не може підміняти у даному випадку контролюючій орган. Повноваження, щодо визначення переможця конкурсу з урахуванням поданих документів покладені законом саме на відповідача.

Керуючись статтями 2, 17, 94, 158-163, 167, 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Макіїввантажтранс» до Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації, треті особи: фізична особа - підприємець ОСОБА_4 та фізична особа - підприємець ОСОБА_5 про скасування рішення конкурсного комітету, щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміському і міжміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування Донецької області, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення конкурсного комітету, щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміському і міжміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування Донецької області, в частині - «Відповідно до п. 12 Порядку, у зв'язку із відсутністю основного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, який є у інших претендентів на цьому об'єкті конкурсу, не допустити до подальшої участі у конкурсі ТОВ «Макіїввантажтранс», що оформлене п. 6 Протоколу № 196/56 засідання конкурсного комітету щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміському і міжміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування Донецької області від 1 серпня 2013 року.

Зобов'язати Департамент розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації прийняти рішення про визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на приміському і міжміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування Донецької області відповідно до вимог діючого законодавства та з урахуванням поданих документів для участі у конкурсі Товариства з обмеженою відповідальністю «Макіїввантажтранс».

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Макіїввантажтранс» витрати по сплаті судового збору у сумі 17,20 грн.

В іншій частині заявлених вимог відмовити.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 26 грудня 2013 року.

Повний текст постанови складено 31 грудня 2013 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Суддя Галатіна О.О.