Постанова № 36553920, 09.01.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2014
Номер справи
820/10004/13-а
Номер документу
36553920
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

09 січня 2014 р. № 820/10004/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Зоркіної Ю.В, при секретарі судового засідання Дрижанові О.С.,

у присутності представника відповідача Чечуйко Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі міста Харкова визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

встановив

Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова, в якому просить суд: визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова щодо відмови позивачу у поверненні суми помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні автомобілю у розмірі 1841,10 грн.; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова вчинити дії щодо повернення ОСОБА_2 помилково сплаченої суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні автомобілю у розмірі 3 % від його вартості, що складає 1841,10 грн., шляхом надання до відповідного органу Державного казначейства України подання та інших документів у порядку, передбаченому Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 р. №226, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2002 р. за №1000/7288.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при купівлі автомобіля помилково сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1841,10 грн. Внаслідок чого звернувся до відповідача із заявою про повернення помилково сплаченого збору, однак, листом Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова відмовило у поверненні коштів, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом. У судове засідання позивач не прибув, надавши суду заяву про розгляд справи за його відсутності та підтримання позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні адміністративний позов не визнала, пославшись на те, що при вчиненні оскаржуваних дій відповідач діяв у межах наданих повноважень, у спосіб встановлений діючим законодавством, а отже адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.

Судовим розглядом встановлено, що 14.05.2010 року позивачем придбано автомобіль SEAT IBIZA,2007 р.в., державний реєстраційний номер НОМЕР_1, кузов НОМЕР_2. При постановці вказаного автотранспортного засобу на облік в Управління ДАІ позивачем сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 3% від вартості автомобіля, що складає 1841,10 грн., що підтверджується квитанцією від 14.05.2010 року № 5831/з172 (а.с.21).

31.07.2013 року позивач звернувся до УПФУ у Комінтернівському районі м.Харкова подано заяву про повернення помилково сплачених коштів згідно квитанції від 14.05.2010 року № 5831/з172 (а.с.22-23). За результатами розгляду вказано звернення відповідачем прийняте рішення про відмову у поверненні коштів, яке оформлене листом від 09.08.2013 року № 8686/03-28 (а.с.27). В обґрунтування відмови у задоволенні заяви позивача про повернення помилково сплачених коштів відповідач посилається на положення постанови КМУ від 0.11.1998 року № 1740, яким затверджено Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операції, згідно якої збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з купівлі-продажу легкових автомобілів у розмірі 3% вартості транспортного засобу.

Перевіряючи оскаржуване рішення відповідача на відповідність положенням ч.3 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначено Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" № 400/97-ВР, п.7 ч.1 ст.1 , якого (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом. Отже, обов'язок зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування покладається на осіб лише у випадку відчуження, а не при купівлі автомобілів.

На виконання Указу Президента України від 31 серпня 1998 р. № 957 "Про невідкладні заходи щодо погашення заборгованості з виплати пенсій" постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03.11.1998 року затверджено Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій (далі по тексту - Порядок), п.12 якого визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом: купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством); міни; дарування (безоплатної передачі); успадкування (крім випадків успадкування легкового автомобіля за законом); з інших підстав, передбачених законодавством.

Отже на момент виникнення спірних правовідносин, діяли два нормативно-правові акти, які регулювали вказані правовідносини, які містять різні переліки платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування Конституції при здійсненні правосуддя" № 9 від 01.11.1996 року встановлено, що судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

За таких обставин, виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, суд приходить до висновку, що до спірних правовідносин слід застосовувати вимоги Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), яким обов'язок зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування покладався на осіб лише у випадку відчуження, а не при купівлі автомобілів.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку про неправомірність відмови у поверненні коштів позивачеві, сплачених за квитанцією від 14.05.2010 року № 5831/з172 та вважає позов в частині вимог про визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова щодо відмови позивачу у поверненні суми помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні автомобілю у розмірі 1841,10 грн. таким, що підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова вчинити дії щодо повернення ОСОБА_2 помилково сплаченої суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні автомобілю у розмірі 3 % від його вартості, що складає 1841,10 грн., шляхом надання до відповідного органу Державного казначейства України подання та інших документів у порядку, передбаченому Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 р. №226, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2002 р. за №1000/7288, суд зазначає наступне.

Статтею 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Відповідно до пунктів 7.1, 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-2, облік сплачених сум за платежами, які на певну дату надійшли понад суми, що належать до сплати, визначені як безпосередньо у звітності платника, так і за іншими документами, відображається відповідним органом Пенсійного фонду в картках особових рахунках платників у графі "Переплата". Суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.

Згідно п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 року № 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Згідно приписів постанови КМУ від 16.02.2011 року № 106 Про деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» Пенсійний фонд України є контролюючим органом для справляння надходжень бюджету по коду бюджетної класифікації 24140300

Оскільки судовим розглядом встановлено, що 14.05.2010 року позивач помилково сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1841,10 грн. по коду бюджетної класифікації - 24140300 (а.с.21), суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача в частині вимог про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова вчинити дії щодо повернення ОСОБА_2 помилково сплаченої суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні автомобілю у розмірі 3 % від його вартості, що складає 1841,10 грн., шляхом надання до відповідного органу Державного казначейства України подання та інших документів у порядку, передбаченому Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 р. №226, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2002 р. за №1000/7288.

Проте суд зазначає, що станом на 09.01.2014 року наказ Державного казначейства України від 10.12.2002 р. №226, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2002 р. за №1000/7288 на підставі якого позивач просить зобов'язати відповідача вчинити дії, скасований наказом Мінфіну від 03.09.2013 року № 787, яким визначено Порядок повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Виходячи з викладеного, керуючись ст. 11 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова вчинити дії щодо повернення ОСОБА_2 помилково сплаченої суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні автомобілю у розмірі 3 % від його вартості, що складає 1841,10 грн., шляхом надання до відповідного органу Державного казначейства України подання та інших документів у порядку, передбаченому Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 року № 787.

Керуючись ст. ст.11,160-163,185-186 КАС України суд,

постановив

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі міста Харкова визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова щодо відмови у поверненні суми помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні автомобілю у розмірі 1841,10 грн.;

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова (код ЄДРПОУ 22682715, м.Харків, вул..Дизельна,8, індекс 61036) вчинити дії щодо повернення ОСОБА_2 помилково сплаченої суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні автомобілю у розмірі 3 % від його вартості, що складає 1841,10 грн., шляхом надання до відповідного органу Державного казначейства України подання та інших документів у порядку, передбаченому Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 року № 787.

В іншій частині вимог позов залишити без задоволення.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

У повному обсязі постанова виготовлена 10.01.2014 року

Суддя Зоркіна Ю.В.