Копія
Справа № 822/4395/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2013 року м. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіМатущака В.В. при секретаріБачку А.М. за участі:представників позивача: Ямчук О.П., Матвійчук В.В., представника відповідача: Петренко Т.Б.розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Комуненерго" Ізяславської міської ради до Ізяславського відділення Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство "Комуненерго" Ізяславської міської ради звернулося до суду з позовом до Ізяславського відділення Славутської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про скасування податкових повідомлень-рішень Ізяславського відділення Славутської об'єднаної державної податкової інспекції у Хмельницькій області №0000701500, №0000691500, №0000681500 від 24.05.2013 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що надання трансфертних платежів іншим підприємствам є виконанням державних соціально-економічних програм, та за своєю економічною сутністю є різновидом бюджетних дотацій і субсидій. Отримання КП «Комуненерго» коштів з міського бюджету на виконання програми благоустрою міста слід вважати як отримання субсидії. Податковим кодексом України не передбачено обкладанням ПДВ операцій з отримання коштів з бюджету на виконання цільових заходів. Таким чином, якщо субсидії і трансферні платежі, що видаються платнику податку одержувачу коштів за кодом бюджетної класифікації 1310, 2410 - не передбачають компенсації вартості товарів/послуг, що постачаються таким платником податку, то при їх отриманні об'єкта оподаткування ПДВ не виникає.
У зв'язку із цим вважає податкові повідомлення-рішення Славутської об'єднаної державної податкової інспекції у Хмельницькій області №0000701500, №0000691500, №0000681500 від 24.05.2013 року, винесені на підставі Акту перевірки № 206/1503/34739489 від 08 травня 2013 року неправомірними та такими, що підлягають скасуванню.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити.
Представник відповідача позов не визнала, надала суду письмові заперечення, де зазначається, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення прийняті відповідно до вимог чинного законодавства.
Крім того, зазначає, що проведеною перевіркою встановлено, що обсяги отриманих коштів та субвенцій від Ізяславської міської ради КП "Комуненерго" не відображено в деклараціях за відповідні звітні податкові періоди. При цьому, капітальний ремонт доріг за бюджетні кошти проводився із залученням підрядника ПАТ "Південьзахідшляхбуд", від якого отримані податкові накладні на виконання роботи (послуг) включені підприємством до складу податкового кредиту. З підстав, зазначених у запереченнях проти позову у задоволенні позовних вимог просила відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач Комунальне підприємство «Комуненерго» Ізяславської міської ради (код ЄДРПОУ - 34739489) зареєстроване Ізяславською РДА 02.07.2007 року як юридична особа.
На підставі направлення від 21.03.2013 року №56 та відповідно до наказу Славутської ОДПІ від 09.03.2013 року №382 - проведена позапланова виїзна перевірка Комунальне підприємство «Комуненерго» Ізяславської міської ради (код ЄДРПОУ - 34739489) з питань правомірності нарахування бюджетного відшкодування у зменшення бюджетних зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів за січень 2013 року, яке виникло за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося за період липень 2012 року - січень 2013 року.
За результатами перевірки був складений Акт №206/1503/34739489 від 08.05.2013 року про результати позапланової виїзної перевірки КП «Комуненерго» Ізяславської міської ради (код ЄДРПОУ - 34739489) з питань правомірності нарахування бюджетного відшкодування у зменшення бюджетних зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів за січень 2013 року, яке виникло за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося за період липень 2012 року - січень 2013 року.
В даному Акті №206/1503/34739489 від 08.05.2013 року зафіксовано порушення КП «Комуненерго» Ізяславської міської ради:
- п.185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 187.7 ст. 187, п. 198.2, п.198.6 ст. 198, п. 201 ст. 201, п. 200.1, п. 200.2, п. 200.3, пп. «а» п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України у зв'язку з чим зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на суму 94675,00 грн. та застосовано штрафні санкції в розмірі 23669,00 грн.;
- п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 187, п. 198.2, п. 198.6 ст. 198, п. 201 ст. 201, п. 200.1, п. 200.2, п. 200.3, ст. 200 Податкового кодексу України у зв'язку з чим зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 31298,00 грн.;
- п. 185.1 ст. 185, ст. 188, п. 187.7, ст.187, п. 198.2, п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2, п.200.3 ст. 200, п. 201 ст. 201 Податкового кодексу України у зв'язку з чим збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 116581,00 грн., в тому числі за основним платежем - 93265,00 грн., за штрафними санкціями - 23316,00 грн.
На підставі даного Акту Славутською ОДПІ у Хмельницькій області було винесено податкові повідомлення рішення №0000701500, №0000691500, №0000681500 від 24.05.2013 року, не погоджуючись із якими, позивач оскаржує їх в судовому порядку.
Судом встановлено, що висновки ОДПІ щодо прийнятих податкових повідомлень-рішень від 07.05.2013 року №0000772201 та №0000762201 базуються на тому, що обсяги отриманих коштів та субвенцій від Ізяславської міської ради КП "Комуненерго" не відображено в деклараціях за відповідні звітні податкові періоди. При цьому, капітальний ремонт доріг за бюджетні кошти проводився із залученням підрядника ПАТ "Південьзахідшляхбуд", від якого отримані податкові накладні на виконання роботи (послуг) включені підприємством до складу податкового кредиту.
КП "Комуненерго" подано до Ізяславського відділення Славутської ОДПІ податкову декларацію з ПДВ за січень 2013 року (вх. № 9008390038 від 20.02.13 р.) та розрахунок бюджетного відшкодування в сумі 94675,00 грн.
В даній декларації КП "Комуненерго" було задекларовано:
- від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту (р. 19 Декларації за січень 2013року) на 31298,00 грн.;
- сума, що підлягає відшкодуванню (р.23 Декларації за січень 2013року) - 94675 грн.;
- залишок від'ємного значення ПДВ, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (р.24 Декларації за січень 2013р.) на 17654,00 грн.
Відповідно п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно п.50.1. ст.50 ПКУ у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
До початку перевірки КП "Комуненерго" не подавалися уточнюючі розрахунки до податкової декларації з ПДВ за січень 2013 року (вх. № 9008390038 від 20.02.13 р).
В податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2013 року в рядку 23 КП "Комуненерго" зазначило суму 94675,00 грн., що підлягає бюджетному відшкодуванню, а саме у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість. Дана сума нарахувалася по особовому рахунку по податку на додану вартість та збільшила переплату по податку на додану вартість на суму 94675,00 грн., що дало змогу підприємству не сплачувати в подальшому платежі по податку на додану вартість до бюджету.
В матеріалах справи знаходиться лист КП "Комуненерго" Ізяславської міської ради №271 від 11.12.2013 року, яким поставлено до відома Ізяславське відділення Славутської ОДПІ про те, що КП "Комуненерго" не претендує на отримання бюджетного відшкодування в сумі 94675,00 грн. , заявленого в додатку №3 до декларації з ПДВ за січень 2013 року, а відтак відмовляється від його отримання.
Перевіряючи обґрунтованість висновків податкового органу суд встановив наступне.
Щодо заниження КП "Комуненерго" податку на додану вартість на суму 93265,00 грн.
У відповідності до статуту, Комунальне підприємство "Комуненерго" Ізяславської міської ради створено відповідно до рішення XII сесії Ізяславської ради від 15.05.2007 р. на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади м. Ізяслава. Засновником та власником підприємства є Ізяславська міська рада.
У період, що перевірявся, КП "Комуненерго" отримало кошти від Ізяславської міської ради на загальну суму 885583,60 грн. на ремонт доріг. Дані кошти були перераховані відповідно КЕКВ 1310 чи 2410, що підтверджується Розподілами виділених бюджетних асигнувань з рахунку № 35320027000911 Ізяславською міською радою Ізяславського району Хмельницької області та Розпорядженнями про виділення коштів спеціального фонду місцевих бюджетів з рахунку № 31522444500205 Державним казначейством у Хмельницькій області Ізяславського району.
Відповідно до Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Державного казначейства України від 25.11.2008 № 495, та Інструкції щодо застосування класифікації кредитування бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 № 333, видатки на сплату податків, зборів та обов'язкових платежів до бюджету по КЕКВ 1310 чи 2410 не передбачено.
Відповідно до Наказу Державного казначейства України від 08.12.2006 № 330, код 1310 - субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям) - це поточні платежі юридичним особам, які включають субсидії госпрозрахунковим підприємствам, установам та організаціям; субсидії підприємствам і організаціям сільського господарства; субсидії на покриття збитків підприємств; державна підтримка підприємств; приріст обігових коштів (в т. ч. шляхом внесків у статутні фонди); державна підтримка громадських організацій інші субсидії. За зазначеним кодом одержувачі бюджетних коштів здійснюють тільки поточні видатки, а капітальні видатки - за кодом 2410. Бюджетні установи не можуть отримувати трансфертні платежі.
Надання трансфертних платежів іншим підприємствам є виконанням державних соціально-економічних програм, та за своєю економічною сутністю є різновидом бюджетних дотацій і субсидій.
З наведеного суд робить висновок, що отримання КП «Комуненерго» коштів з міського бюджету на виконання програми благоустрою міста слід вважати як отримання субсидії.
Податковим кодексом України не передбачено обкладанням ПДВ операцій з отримання коштів з бюджету на виконання цільових заходів.
Відповідно до п. 196.1.6 ст. 196 Податкового кодексу України не є об'єктом оподаткування ПДВ субсидії, що надаються за рахунок бюджетів.
Наказом Державного казначейства України від 25.11.2008 № 495 «Про затвердження Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету та Інструкції щодо застосування класифікації кредитування бюджету» надано наступні визначення:
- субсидії - усі невідплатні поточні виплати підприємствам, які не передбачають компенсації у вигляді спеціально обумовлених виплат або товарів і послуг в обмін на проведені платежі, а також видатки, пов'язані з відшкодуванням збитків державних підприємств;
- трансфертні платежі - це невідплатні і безповоротні платежі, які не є придбанням товарів чи послуг, наданням кредиту або виплатою непогашеного боргу. Трансферти населенню можуть надаватись як у готівковій формі, так і шляхом оплати рахунків.
Відповідно до п. 185.1 «б» ст. 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, постачання послуг.
Згідно п. 14.1.185 Податкового кодексу України постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.
Пунктом 185.1 ст. 185 Податкового кодексу визначено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, постачання послуг тощо. Звертаємо увагу шановного суду, що КП «Комуненерго» не являлося виконавцем зазначених робіт.
Таким чином, якщо субсидії і трансферні платежі, що видаються платнику податку одержувачу коштів за кодом бюджетної класифікації 1310, 2410 - не передбачають компенсації вартості товарів/послуг, що постачаються таким платником податку, то при їх отриманні об'єкта оподаткування ПДВ не виникає.
Також п.4-1 ч.1 ст.97 Бюджетного кодексу України визначено, що субвенції на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності в населених пунктах - є трансфертами.
Отримані КП «Комуненерго» кошти - є коштами цільового призначення на виконання цільових заходів і використані були виключно за призначенням.
При отриманні зазначеного вище цільового фінансування не мають місця операції продажу, відтак, не виникає нового зобов'язання з ПДВ.
Обкладання податком на додану вартість операцій з отримання коштів з бюджету на виконання цільових заходів Податковим кодексом України не передбачено.
Крім того, у відповідності до листа ДПА України від 08.06.2001р. № 7954/7/15-1116 та листа Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності від 21.09.2000 р. № 06-10/553, зазначені кошти цільового фінансування надаються комунальним підприємствам для фінансової підтримки в цілях, інших, ніж державне регулювання цін, і до складу валового доходу не включаються, оскільки не мають ознак валового доходу.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що підстави для збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 116581, 00 грн., в тому числі за основним платежем - 93265,00 грн., за штрафними санкціями - 23316,00 грн. (податкове повідомлення-рішення № 0000681500 від 24 травня 2013 року) у контролюючого органу відсутні.
Щодо завищення КП «Комуненерго» суми податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню на суму 94675,00 грн. та завищення суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту на суму 31298,00 грн. суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно з пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до пп. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V Податкового кодексу України.
Згідно з п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Відповідно до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
При цьому в п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що відповідно до Податкового кодексу України єдина підстава для формування податкового кредиту, а саме наявність у платника податку - покупця належним чином оформленої податкової накладної або митної декларації.
Відповідно до змісту пп. 201.4. та 201.8 ст. 201 ПК України податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в встановленому порядку.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про відсутність підстав для застосування щодо завищення КП "Комуненерго" суми податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню на суму 94675,00 грн. та завищення суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту на суму 31298,00 грн., оскільки всі зазначені норми КП «Комуненерго» були дотримані, про що свідчить належним чином засвідчені акти виконаних робіт та податкові накладні, що додаються.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Сукупність досліджених та встановлених судом обставин, перевірених доказами, свідчить про те, що відповідачем не доведено правомірність спірних податкових повідомлень-рішень, а отже позовні вимоги позивача про визнання їх протиправними та скасування слід задовольнити.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Разом з тим згідно з ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Судом встановлено, що подаючи позовну заяву до суду, позивач сплатив судовий збір на загальну суму 532,45 грн., тобто 10% розміру ставки судового збору. Дана сума підтверджується платіжним дорученням №625 від 08.11.13р. Решту суми судового збору, тобто 90% розміру ставки судового збору в сумі 4055,55 грн., слід стягнути з відповідача.
Керуючись ст.ст. 11, 99, 158 - 163, 167 і 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Скасувати податкові податкові повідомлення-рішення Ізяславського відділення Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області №0000701500, №0000691500, №0000681500 від 24.05.2013 року.
Присудити на користь Комунального підприємства "Комуненерго" Ізяславської міської ради (код ЄДРПОУ 34739489) судові витрати в сумі 532 (п'ятсот тридцять дві) грн. 45 коп., підтверджені платіжним дорученням №625 від 08.11.2013 року, які підлягають обов'язковому стягненню органами Державної казначейської служби України із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку суб'єкта владних повноважень - відповідача.
Стягнути судовий збір у сумі 4055 (чортири тисячі п'ятдесят п'ять) грн. 55 коп. шляхом їх безспірного списання із рахунку Ізяславського відділення Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області в Державний бюджет України (рахунок отримувача 31217206784002, отримувач: УДКСУ у м. Хмельницькому, код ЄДРПОУ 38045529, банк отримувача: ГУДКСУ у Хмельницькій області, код банку (МФО) 815013, призначення платежу *;101; судовий збір; 35173158; пункт, за яким сплачується судовий збір).
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 30 грудня 2013 року
Суддя/підпис/В.В. Матущак"Згідно з оригіналом" Суддя В.В. Матущак