Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2013 р. Справа №805/16404/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючий суддя: Буряк І.В.
при секретарі: Дзюбі.А.М.
за участю представників сторін:
позивача: не з'явився
відповідача: Ракова О.М. (дов.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Приватного нотаріуса Донецького міського нотаріального округу
ОСОБА_2
до Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі
м.Донецька
про визнання дій протиправними, скасування акту, зобов'язання
утриматися від певних дій
ВСТАНОВИВ:
Приватний нотаріус Донецького міського нотаріального округу ОСОБА_2 (надалі - позивач, ОСОБА_2) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м.Донецька (надалі - відповідач, Управління) про:
- визнання незаконними дії відповідача щодо винесення останнім рішення №3265/02-044/2437500076 від 18.07.2013 про застосування у відношенні ОСОБА_2 штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату (перерахування) єдиного внеску;
- скасування рішення №3265/02-044/2437500076 від 18.07.2013 про застосування у відношенні ОСОБА_2 штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату (перерахування) єдиного внеску
ОСОБА_2 в обґрунтування вказаної позовної заяви зазначає, що за наслідками перерахування авансових платежів у 2010 році на кінець року виявилась переплата в розмірі 22 719,00 грн., яку, як вважає позивач, Управління повинно було перерахувати в рахунок погашення сплати єдиного внеску.
Позивач у судове засідання від 23.12.2013 не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Відповідач надав до суду письмові заперечення, відповідно до яких проти позову заперечує та вважає дії Управління такими, що відповідають нормам діючого законодавства України.
Також, відповідач наголошує, що не може за власною ініціативою перерахувати кошти з одного рахунку на інший, вказане перерахування можливе лише за наявності заяви власника коштів.
У судовому засіданні від 24.12.2013 представник відповідача проти позову заперечував.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
Позивач - приватний нотаріус Донецького міського нотаріального округу ОСОБА_2, в розумінні вказаної Інструкції та Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», є платником єдиного внеску.
ОСОБА_2 зареєстрован в якості платника страхових внесків за номером 05.15.11-91180, дата реєстрації в органах Пенсійного фонду 19.07.1994.
1 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
У відповідності до кінцевих та перехідних положень вказаного Закону з дня набрання чинності цим Законом суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування відповідно до Указу Президента України від 3 липня 1998 року N 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 10, ст. 77), нараховують, обчислюють та сплачують єдиний внесок відповідно до цього Закону.
У пункті 5 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції чинній на момент винесення оскаржуваного рішення) особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями;
Відповідно до п.1.1 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 N 21-5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України
27 жовтня 2010 р. за N 994/18289 (надалі - Інструкція), ця Інструкція визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон), нарахування і сплати фінансових санкцій органами Пенсійного фонду України, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів.
Згідно пп.2.1.4 п.2.1 Інструкції платниками єдиного внеску є особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями.
Статтею 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції чинній на момент винесення оскаржуваного рішення) платник єдиного внеску має право:
1) безоплатно отримувати від органів доходів і зборів та Пенсійного фонду в межах їх компетенції інформацію, необхідну для виконання обов'язків, покладених на платника згідно з цим Законом, а також для підтвердження надходження до Пенсійного фонду сплачених платником сум єдиного внеску;
2) звертатися до органу доходів і зборів з письмовою заявою про зміну умов сплати єдиного внеску у разі зміни його статусу як платника (або отримання права на зміну розміру єдиного внеску, зокрема у зв'язку із зміною виду економічної діяльності);
3) безоплатно отримувати від органів доходів і зборів та Пенсійного фонду у межах їх компетенції консультації та роз'яснення щодо прав та обов'язків платника єдиного внеску, порядку сплати єдиного внеску;
4) оскаржувати в установленому законом порядку рішення органу доходів і зборів та Пенсійного фонду та дії, бездіяльність його посадових осіб;
5) захищати свої права та законні інтереси, а також права та законні інтереси застрахованих осіб, на користь яких він сплачує єдиний внесок, у тому числі в суді.
Платник єдиного внеску зобов'язаний:
1) своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок;
2) вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством;
3) допускати посадових осіб органу доходів і зборів до проведення перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, а до проведення перевірки щодо достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, та для призначення пенсій - посадових осіб органів Пенсійного фонду за наявності направлення та/або наказу про перевірку та посвідчення осіб, надавати їм передбачені законодавством документи та пояснення з питань, що виникають у процесі перевірки;
4) подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування;
5) надавати безоплатно застрахованій особі та на вимогу членів сім'ї померлої застрахованої особи відомості про заробітну плату (дохід), суму сплаченого єдиного внеску та інші відомості про застраховану особу, що подаються до органу доходів і зборів;
6) пред'являти на вимогу застрахованої особи, на користь якої він сплачує єдиний внесок, повідомлення про взяття на облік як платника єдиного внеску та надавати інформацію про сплату єдиного внеску, в тому числі у письмовій формі;
7) перевіряти під час прийняття на роботу наявність у фізичної особи посвідчення застрахованої особи;
8) повідомляти у складі звітності про прийняття на роботу фізичної особи, відомості про яку відсутні в Державному реєстрі або яка не пред'явила на вимогу платника єдиного внеску посвідчення застрахованої особи, та подавати необхідні відомості і документи для взяття на облік зазначеної особи;
9) отримувати в територіальному органі Пенсійного фонду посвідчення застрахованої особи в порядку, встановленому Пенсійним фондом, та видавати їх застрахованим особам;
10) повідомляти у складі звітності про зміну відомостей, що вносяться до Державного реєстру, про застраховану особу, на користь якої він сплачує єдиний внесок, у десятиденний строк після надходження таких відомостей;
11) у випадках, передбачених цим Законом і нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, стати на облік в органі доходів і зборів як платник єдиного внеску;
12) виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
У відповідності до пп.4.1.1 п.4.1 Інструкції єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, які не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до закону або за договорами позики, придбання товарів та виплат чи на інші цілі за дорученням отримувача.
Підпунктом 4.2.1 п.4.2 Інструкції встановлено, що сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державної казначейської служби України для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь.
Як вбачається із пояснень представника відповідача позивачем був наданий звіт за формою дод.5 таб.3 за 2011 рік, згідно якого сума нарахованого єдиного внеску складала 21 635,79 грн., своєчасно єдиний внесок не був перерахований. Тому, станом на 02.04.2012 на особовому рахунку позивача обліковувалась недоїмка по єдиному внеску у сумі 21 635,79 грн.
Згідно акту звірки нарахованого та сплаченого єдиного внеску за 2011 рік №8/9 на особових рахунках платника по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування обліковувалась переплата у сумі 22 719,63 грн.
Відповідно до заяви позивача від 08.11.2012 (вх.№7690/05) ОСОБА_2 просить перерахувати кошти в розмірі 22 719,63 грн. з рахунків НОМЕР_2, НОМЕР_3 на рахунок НОМЕР_4.
У відповідності до п.7.1 Інструкції за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до платників, на яких згідно з Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Підпунктом 7.2.2 п.7.2 Інструкції встановлено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 2.1.1 - 2.1.4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи Пенсійного фонду застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
У зв'язку з несвоєчасною сплату єдиного внеску до позивача були застосовані штрафні санкції в розмір 2 163,58 грн. та нарахована пеня у розмірі 4 901,54 грн., про що було складено оскаржуване рішення.
Щодо твердження позивача про те, що Управління повинно було особисто проінформувати його про зміну рахунків, суд зазначає наступне.
Відповідно до наказу Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька про план заходів з інформаційного проводження діяльності управління від 21.04.2011 №38 в Управлінні створена постійно діюча робоча група для інформаційно-роз'яснювальної роботи щодо реформування системи пенсійного забезпечення, висвітлення роботи ЗМІ та забезпечення редагування офіційного веб-сайту Управління.
Як вбачається із пояснень представника відповідача, на виконання вказаного наказу, інформація про відкриття нового рахунку для сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування була розміщена на дошці оголошень в приміщенні Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька в загальнодоступному місці.
Таким чином, суд зазначає, що відповідач діяв в межах наданих повноважень, у спосіб та порядок, передбачений законодавством України.
Враховуючи вищенаведене, суд робить висновок про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення..
Відповідно до ч.2 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. У задоволенні позовної заяви Приватного нотаріуса Донецького міського нотаріального округу ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м.Донецька відмовити.
2. Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 КАС України.
3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошені у судовому засіданні 23 грудня 2013 року, повний текст виготовлено 26 грудня 2013 року.
4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Буряк І. В.