ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2013 року № 813/8613/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лейко-Журомської М.В.,
секретар судового засідання Сільник Н.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 1 540,80 грн. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач, як платник страхових внесків, всупереч статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не в повному обсязі сплачував страхові внески, тому має заборгованість в сумі 1 540,80 грн., яка підлягає стягненню в судовому порядку.
Відповідач проти позову заперечив. У поданих запереченнях зазначив, що оскільки він обрав особливий спосіб оподаткування, вважає, що відповідно до змін, внесених до частини 15 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані органами Пенсійного фонду суми фінансових санкцій та інше, зазначених в абзаці другому цієї частини, та не сплачені фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування, підлягають списанню. Також зазначив, що позов подано у непередбаченому законом порядку, а жодна з сторін не є суб'єктом владних повноважень, тому позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. Просив розглянути справу за його відсутності.
У відзиві на заперечення позивач зазначив, що страхові внески не включаються до складу податків та інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування та на них не поширюється податкове законодавство. Вказано, що заборгованість відповідача не підлягає списанню, оскільки складається з недоїмки по страхових внесках, а фінансові санкції та пеня до відповідача не застосовувалась. Зазначено, що Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області діє відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011 та є юридичною особою, має печатку та рахунки у банках.
Позивач подав клопотання про розгляд справи без участі представника.
Відповідно до статті 71 та статті 128 КАС України розгляд справи завершувався за наявними у справі доказами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011 (далі - Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України, у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Відповідно до пункту 7 Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управліннях в районах, містах і районах у містах.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 №8-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за №442/6730 (далі - Положення №8-2) управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Відповідно до Положення №8-2 управління Фонду здійснюють облік платників страхових внесків, збирання та акумулювання в районі (місті) страхових внесків та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення. Управління також має право вживати в установленому законодавством порядку заходів, спрямованих на стягнення не внесених своєчасно сум страхових внесків (збору) разом з нарахованою пенею, а також застосувати штрафні санкції відповідно до законодавства.
Згідно з пунктом 4.2 Положення №8-2 управління Фонду є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків (у тому числі валютні), печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини 1 статті 2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Суб'єкти владних повноважень, згідно з частиною 3 статті 6 КАС України, мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією України та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до абзацу 8 частини 3 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. Таким чином, орган Пенсійного фонду набуває право на звернення до суду лише у разі, якщо платник не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги.
Враховуючи викладене вище, переданий на розгляд Львівського окружного адміністративного суду спір є публічно-правовий та поданий в порядку та з підстав передбачених законом.
З матеріалів справи судом встановлено, що фізична особа - підприємець ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області та відповідно до пункту 5 статті 14, пункту 3 статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є страхувальником та зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Законом України «Про внесення змін до законів України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 08.07.2010 року № 2461 -VІ внесено зміни до підпункту 4 пункту 8 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та викладено в редакції: фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом. Також зазначено, що сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.
У 2010 році мінімальний страховий внесок розраховувався виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої статтею 53 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік».
Сплата страхових внесків здійснюється у строки, визначені частиною 6 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: щоквартально, протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу.
З 1 січня 2011 року набирав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI. Пунктом 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Згідно з розрахунком суми доплати до мінімального розміру страхового внеску, що підлягає сплаті за 3-4 квартал 2010 року фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, підлягало до сплати 1 540,80 грн.
Відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Управлінням Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області відповідачу скеровувалась вимога про сплату боргу №Ф-209 від 17.02.2011 року, про що в матеріалах справи наявні належні докази. У разі, якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги - вона вважається узгодженою. Отже, вимога про сплату боргу №Ф-209 від 17.02.2011 року є узгодженою.
Згідно з пунктом 15 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів строк давності не застосовується.
Доказів погашення заборгованості перед Пенсійним фондом відповідачем суду не представлено.
Судом не беруться до уваги посилання відповідача на положення частини 15 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», згідно з якими фінансові санкції (штраф, пеня) та адміністративні стягнення, а також примусові стягнення органами виконавчої служби за несплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування, не застосовуються, а нараховані органами Пенсійного фонду України суми фінансових санкцій, зазначених в абзаці другому цієї частини, та не сплачені фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування, підлягають списанню. Оскільки заборгованість страхувальника, визначена вимогою про сплату боргу №Ф-209 від 17.02.2011 року, являється основним боргом по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (недоїмкою), а не боргом по фінансових санкціях (штраф, пеня), отже не підлягає списанню у порядку передбаченому частиною 15 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».
З врахуванням вищевикладеного, суд прийшов до висновку про обґрунтованість та підставність позовних вимог і вважає, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати зі сторін не стягуються.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (Львівська область, Пустомитівський район, с. Пикуловичі; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області (Львівська область, м. Пустомити, вул.. Шевченка, 13; код ЄДРПОУ 22371429) заборгованість в сумі 1 540,80 грн. (одна тисяча п'ятсот сорок гривень 80 коп.)
Судові витрати з сторін не стягуються.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 09.01.2014 року.
Суддя М.В. Лейко-Журомська