ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 грудня 2013 р. (15:48) Справа №801/10386/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кузнякової С.Ю., за участю секретаря судового засідання Лєбєдєвої О.М., представника позивача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3
до міжміського управління Держземагенства у мм. Судаку та Феодосії АР Крим
про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій.
Обставини справи: фізична особа - підприємець ОСОБА_3 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до міжміського управління Держземагенства у м. Судаку та Феодосії АР Крим, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Міжміського управління Держземагентства у м.м. Судаку та Феодосії Автономної Республіки Крим від 26.09.2013 р. № Н-1389с у видачі ф/о-підприємцю ОСОБА_3 довідки з державної статистичної звітності про наявність земель і розподілі їх по власниках, землекористувачам і угіддям (за даними форми 6- зем) і витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки для розробки проекту по відводу земельної ділянки в оренду для розміщення продовольчого магазина за адресою: АДРЕСА_1;
- зобов'язати відповідача видати ф/о-підприємцю ОСОБА_3 довідку з державної статистичної звітності про наявність земель і розподілі їх по власниках, землекористувачам і угіддям (за даними форми 6-зем) і витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки для розробки проекту по відводу земельної ділянки в оренду для розміщення продовольчого магазина за адресою: АДРЕСА_1;
- стягнути судові витрати з відповідача.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відмова відповідача, викладена в листі від 26.09.2013 року № Н-1389с про надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель і розподілі їх по власниках, землекористувачам і угіддям (за даними форми 6-зем) і витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки для розробки проекту по відводу земельної ділянки в оренду для розміщення продовольчого магазина за адресою: АДРЕСА_1 суперечить приписам діючого законодавства та є протиправною
Представник позивача у судовому засіданні 18 грудня 2013 року на позовних вимогах наполягав, з підстав, викладених у позовній заяві. Просив суд позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, заперечень проти позову та клопотання про розгляд справи за його відсутності до суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.
Суд, враховуючі неявку відповідача, належним чином повідомленого про час та місце судового засідання, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.
Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані позивачем, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням 4-ої сесії 5-го скликання Новосвітської селищної ради №20 від 29.09.2006 ф/о-підприємцю ОСОБА_3 надано дозвіл на збір матеріалів переднього узгодження місця розташування земельної ділянки. Акт погодження 08.11.2006 року.
Відповідно до рішення 46-ї сесії 5-го скликання Новосвітської селищної ради від 01.10.2019 р. №122/46/09 позивачу було дозволено виконання проекту землеустрою.
Ф/о-підприємець ОСОБА_3 звернувся до міжміського управління Держземагентства у м.м. Судаку та Феодосії АР Крим з заявою про видачу довідки з державної статистичної звітності про наявність земель і розподілі їх по власниках, землекористувачах і вгіддях (за даними форми 6-зем) і витягу з технічної документа про нормативно грошову оцінку земельної ділянки.
Відповідно до листа відповідача від 26.09.2013 р. № Н-1389с позивачу було відмовлено у видачі довідки з державної статистичної звітності про наявність земель і розподілі їх по власниках, землекористувачам і вгіддям (за даними форми 6-зем) і витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки.
Відмова мотивована тим, що рішення 46-ї сесії 5-го скликання Новосвітської селищної ради від 01.10.2009 р. №122/46/09 "Про дозвіл ПП ОСОБА_3 виконання проекту землеустрою по відводу земельної ділянки, площею 0,0040 га, для розміщення продовольчого магазина в АДРЕСА_1, для передачі в оренду», прийнято з порушенням ст. 134 діючого Земельного кодексу України, отже, відсутня підстава для розробки земельної документації».
Вирішуючи питання щодо обґрунтованості позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України: 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано: 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо: 7) 3 дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Отже "на підставі"означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії. не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.
"У спосіб"означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише, встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії: безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно: досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.
Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо визнання протиправною відмову Міжміського управління Держземагентства у м.м. Судаку та Феодосії Автономної Республіки Крим від 26.09.2013 р. № Н-1389с у видачі ф/о-підприємцю ОСОБА_3 довідки з державної статистичної звітності про наявність земель і розподілі їх по власниках, землекористувачам і угіддям (за даними форми 6- зем) і витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки для розробки проекту по відводу земельної ділянки в оренду для розміщення продовольчого магазина за адресою: АДРЕСА_1 та зобов'язання відповідача видати ф/о-підприємцю ОСОБА_3 довідку з державної статистичної звітності про наявність земель і розподілі їх по власниках, землекористувачам і угіддям (за даними форми 6-зем) і витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки для розробки проекту по відводу земельної ділянки в оренду для розміщення продовольчого магазина за адресою: АДРЕСА_1, суд зобов'язаний встановити чи діяв відповідач на підставі закону, чи являються його дії обґрунтованими, безсторонніми, добросовісними та розсудливими.
Згідно ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. ч. 1 та 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ч. 3 ст. 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають:
завдання на розроблення проекту землеустрою;
пояснювальну записку;
копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності);
рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом);
письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду;
довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки);
відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);
копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за наявності таких об'єктів);
розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом);
розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом);
акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки);
акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки);
перелік обмежень у використанні земельних ділянок;
викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);
кадастровий план земельної ділянки;
матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки);
матеріали погодження проекту землеустрою.
Відповідно до п.3 додатку №3 до постанови Кабінету міністрів України від 1 серпня 2011 року № 835, надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) відноситься до адміністративних послуг, що надаються Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами на безоплатній основі.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що Постановою КМ України від 17 жовтня 2012 року № 1051 затверджено порядок ведення Державного земельного кадастру.
З пункту 24 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМ України №1051 від 17.10.2012 року вбачається, що Державний земельний кадастр містить такі відомості про земельні ділянки:
1) кадастровий номер згідно з пунктом 30 цього Порядку;
2) місцезнаходження (адреса);
3) опис меж із зазначенням суміжних земельних ділянок, їх власників, користувачів суміжних земельних ділянок державної чи комунальної власності;
4) площа;
5) міри ліній по периметру;
6) координати поворотних точок меж;
7) дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі із зазначенням пунктів прив'язки;
8) дані про якісний стан земель та бонітування ґрунтів згідно з підпунктами 7 і 9 пункту 22 цього Порядку;
9) відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка, згідно з пунктами 21-23 цього Порядку;
10) цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель):
категорія земель згідно з підпунктом 6 пункту 22 цього Порядку;
цільове призначення згідно з документацією із землеустрою;
вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель згідно із частиною п'ятою статті 20 Земельного кодексу України;
11) склад угідь згідно з підпунктом 7 пункту 22 цього Порядку із зазначенням контурів будівель і споруд, їх найменування;
12) відомості про обмеження у використанні земельної ділянки згідно з пунктом 23 цього Порядку;
13) відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди:
координати поворотних точок меж;
міри ліній по периметру;
площа;
вид земельного сервітуту згідно із статтею 99 Земельного кодексу України та його зміст;
інформація про документи, на підставі яких встановлено сервітут чи право суборенди (назва, дата та номер рішення про затвердження технічної документації із землеустрою згідно із статтею 551 Закону України "Про землеустрій", найменування органу (особи), що його прийняв), електронні копії таких документів;
відомості про зареєстровані права сервітуту та суборенди відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
14) нормативна грошова оцінка:
значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яке розраховується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі відомостей про земельну ділянку, зазначених у цьому пункті, та відомостей про нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці згідно з підпунктом 8 пункту 22 цього Порядку;
дата проведення нормативної грошової оцінки земель;
15) інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку:
назва та дата розроблення документації із землеустрою, відомості про її розробників;
назва, дата та номер рішення про затвердження документації із землеустрою, найменування органу, що його прийняв, електронні копії відповідних документів;
інформація про документи, на підставі яких встановлено нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці, до складу якої входить земельна ділянка, згідно з підпунктом 8 пункту 22 цього Порядку;
16) інформація про власників, користувачів земельної ділянки відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Пунктами 4 та 5 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМ України №1051 від 17.10.2012 року встановлено, що ведення Державного земельного кадастру покладене на Держземагентство та його територіальні органи.
До складу Держземагентства та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України "Про Державний земельний кадастр" та цим Порядком.
Пунктом 166 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМ України №1051 від 17.10.2012 року встановлено, що для отримання витягу з Державного земельного кадастру, довідки, що містить узагальнену інформацію про землі (території), викопіювання з кадастрової карти (плану) та іншої картографічної документації Державного земельного кадастру, засвідченої копії документа Державного земельного кадастру та витягу з нього заявник або уповноважена ним особа за дорученням власника земельної ділянки, або нотаріус відповідно до пункту 17 частини першої статті 34 Закону України "Про нотаріат" під час вчинення правочину щодо земельної ділянки подає Державному кадастровому реєстраторові:
1)заяву за формою згідно з додатком 42;
2)документ, що підтверджує оплату послуг з надання витягу з Державного земельного кадастру або довідки, що містить узагальнену інформацію про землі (території), або викопіювання з кадастрової карти (плану) та іншої картографічної документації Державного земельного кадастру, або засвідченої копії документа Державного земельного кадастру та витягу з нього (крім випадків, визначених пунктом 165 цього Порядку);
3)документ, який підтверджує повноваження діяти від імені заявника (у разі подання заяви уповноваженою заявником особою).
Відповідно до пункту 167 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМ України №1051 від 17.10.2012 року заява про надання відомостей з Державного земельного кадастру з доданими документами подається заявником або уповноваженою ним особою особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Згідно з пунктом 167 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМ України №1051 від 17.10.2012 року Державний кадастровий реєстратор надає протягом десяти робочих днів з дати реєстрації заяви заявникові документ, передбачений пунктом 166 цього Порядку, або вмотивовану відмову в наданні такого документа.
Відповідно до пункту 168 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМ України №1051 від 17.10.2012 року відмова у наданні відомостей з Державного земельного кадастру надається у формі повідомлення у разі, коли:
- у Державному земельному кадастрі відсутні запитувані відомості;
- із заявою про надання відомостей з Державного земельного кадастру звернулася неналежна особа;
- документи подані не в повному обсязі та/або не відповідають вимогам, встановленим законом.
Суд встановлено, що відповідач відмовив позивачу у видачі довідки з державної статистичної звітності про наявність земель і розподілі їх по власниках, землекористувачам і вгіддям (за даними форми 6-зем) і витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, посилаючись на підстави, які не передбачено Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМ України №1051 від 17.10.2012 року, що є порушенням норм діючого законодавства, в той час як Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМ України №1051 від 17.10.2012 року №1051 встановлений вичерпний перелік підстав для відмови у наданні інформації з Державного земельного кадастру, який розширеному тлумаченню не підлягає.
Повідомлення про відмову у наданні відомостей надається за формою згідно з додатком 43 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМ України №1051 від 17.10.2012 року.
Судом також встановлено, що відповідачем порушено форму повідомлення про відмову у наданні відомостей.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що на стадії розробки проекту землеустрою з відведення позивачу земельної ділянки складається довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподілу їх по власникам земель, землекористувачам, угіддям за даними форми 6-зем., яка видається в межах надання територіальними органами Державного агентства земельних ресурсів адміністративних послуг. Тобто, законодавством не встановлено можливість відмови у здійсненні такої адміністративної послуги у випадку розробки проекту землеустрою.
Більш того, на стадії передачі земельної ділянки в оренду, відповідач не наділений правом давати будь-які висновки щодо законності рішень органу місцевого самоврядування з питань передачі земель в оренду.
Відповідно до статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі статтею 70 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності своїх дій відповідачем не надано.
За таких обставин, дії відповідача щодо відмови у наданні довідки з державної статистичної звітності про наявність земель і розподілі їх по власниках, землекористувачам і угіддям (за даними форми 6- зем) і витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки для розробки проекту по відводу земельної ділянки в оренду для розміщення продовольчого магазина за адресою: АДРЕСА_1 суперечать нормам діючого законодавства, у зв'язку з чим позовні вимоги про визнання протиправною відмови Міжміського управління Держземагентства у м.м. Судаку та Феодосії Автономної Республіки Крим від 26.09.2013 р. № Н-1389с у видачі ф/о-підприємцю ОСОБА_3 довідки з державної статистичної звітності про наявність земель і розподілі їх по власниках, землекористувачам і угіддям (за даними форми 6- зем) і витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки для розробки проекту по відводу земельної ділянки в оренду для розміщення продовольчого магазина за адресою: АДРЕСА_1 та зобов'язання відповідача видати ф/о-підприємцю ОСОБА_3 довідку з державної статистичної звітності про наявність земель і розподілі їх по власниках, землекористувачам і угіддям (за даними форми 6-зем) і витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки для розробки проекту по відводу земельної ділянки в оренду для розміщення продовольчого магазина за адресою: АДРЕСА_1. підлягають задоволенню.
Під час прийняття постанови суд, зокрема, вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати (стаття 161 Кодексу адміністративного судочинства України).
Вимоги про стягнення судових витрат з відповідача задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Під час судового засідання, яке відбулось 18.12.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 23.12.2013 р.
Керуючись ст.ст. 94, 160-163,167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною відмову Міжміського управління Держземагентства у м.м. Судаку та Феодосії Автономної Республіки Крим від 26.09.2013 р. № Н-1389с у видачі фізичній особі - підприємцю ОСОБА_3 довідки з державної статистичної звітності про наявність земель і розподілі їх по власниках, землекористувачам і угіддям (за даними форми 6- зем) і витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки для розробки проекту по відводу земельної ділянки в оренду для розміщення продовольчого магазина за адресою: АДРЕСА_1;
3. Зобов'язати Міжміське управління Держземагентства у м.м. Судаку та Феодосії Автономної Республіки Крим видати фізичній особі - підприємцю ОСОБА_3 довідку з державної статистичної звітності про наявність земель і розподілі їх по власниках, землекористувачам і угіддям (за даними форми 6-зем) і витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки для розробки проекту по відводу земельної ділянки в оренду для розміщення продовольчого магазина за адресою: АДРЕСА_1.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь фізичної особи -підприємця ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в сумі 68,82грн.
5. В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кузнякова С.Ю.