ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" грудня 2013 р. Справа № 809/3484/13-a
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Григорука О.Б.
при секретарі Мельничуку Є.С.
за участю: представника позивача - Витвицької В.Д., представника відповідача - Долішньої В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом:
Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра"
до відповідача: Управління державної казначейської служби України у Долинському районі, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Відділ Державної виконавчої служби Долинського районного управління юстиції в Івано-Франківській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Надра" звернулося до суду з адміністративним позовом до відповідача Управління державної казначейської служби України у Долинському районі, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Відділ Державної виконавчої служби Долинського районного управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій.
Звернення до суду мотивує тим, що відповідачем допущено порушення вимог Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті та не перераховано на користь ПАТ "Комерційний банк "Надра" коштів згідно платіжних доручень Відділу ДВС Долинського районного управління юстиції в Івано-Франківській області №1244 від 26.09.2013 р., №1245 від 26.09.2013 р. та №1297 від 07.10.2013 р. у сумі 50107,60 грн. Просить визнати бездіяльність протиправною та зобов'язати відповідача перерахувати на користь ПАТ "Комерційний банк "Надра" вказану суму боргу.
Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечила з мотивів наведених у письмовому запереченні (а.с. 30-32). Вказує, що на органи державного казначейства не поширюється вимоги Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, оскільки органи державного казначейства не є банком, в розумінні Закону України "Про банки та банківську діяльність". У своїй діяльності відповідач користується Бюджетним Кодексом України, а саме у зазначених правовідношеннях ч.2 ст.55, в якій зазначено що в першу чергу відповідач повинен забезпечити виконання захищених статей видатків. Також зазначає, що відповідачем вживається усіх можливих заходів для переведення вказаних коштів, згідно платіжних доручень виконавчої служби. Просить у задоволені позову відмовити.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Відділ Державної виконавчої служби Долинського районного управління юстиції в Івано-Франківській області у судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи, повідомлений належним чином.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні та витребувані докази, судом встановлено наступне.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, при примусового виконання рішення Долинського районного суду було звернуто стягнення на рухоме майно боржника на користь ПАТ "Комерційний банк "Надра", яке було у подальшому реалізовано через прилюдні торги.
Відповідно до положень ст. 45 Закону України "Про виконавче провадження", яка визначає порядок виплати стягнутих грошових коштів, ч. 1 визначено, що грошові суми, стягнуті з боржника, зараховуються державним виконавцем на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби
Стягувачу - юридичній особі стягнуті грошові суми перераховуються державним виконавцем у встановленому порядку на визначені стягувачем належні йому рахунки (ч. 3 ст. 45 Закону України "Про виконавче провадження").
Відповідно до положень п.п 12.1, 12.2, 12,3 п. 12 Наказу Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5 "Про затвердження Інструкції з організації примусового виконання рішення", визначено, що органи ДВС мають відповідні рахунки в органах Державної казначейської служби України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках.
Розрахунки з таких рахунків здійснюються тільки в безготівковій формі. Не допускаються видача та переказ стягнутих державними виконавцями сум стягувачам без зарахування на депозитний рахунок органу ДВС.
Для контролю і перевірки стану рахунків у національній та іноземній валютах та визначення належності коштів ведеться звітність за депозитними сумами органів ДВС.
Не пізніше ніж протягом трьох робочих днів від дня ознайомлення з інформацією про надходження коштів державний виконавець у разі достатності суми для покриття всіх вимог стягувача та наявності відомостей від стягувача про шляхи отримання ним коштів готує одне розпорядження (додатки 3, 4) (у тому числі за зведеним виконавчим провадженням), яким визначає належність указаних коштів та спосіб перерахування стягувачу, яке затверджується начальником органу ДВС із зазначенням дати та скріплюється печаткою органу ДВС. Вказане розпорядження готується в двох примірниках, оригінал видається особі, відповідальній за ведення книги обліку депозитних сум (п.12.13 Наказу Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5 "Про затвердження Інструкції з організації примусового виконання рішення").
Відділом ДВС Долинського районного управління юстиції від 25.09.2013 року видано розпорядження про перерахування на користь ПАТ "Комерційний банк "Надра" грошових коштів, що надійшли на рахунок з обліку депозитних сум при примусовому виконанні виконавчого документа №33574530 (а.с.8).
Відділом ДВС Долинського районного управління юстиції направлено Управлінню Державного казначейства України у Долинському районі оформлене платіжне доручення №1244 від 26.09.2013 року про перерахування на користь ПАТ "Комерційний банк "Надра" авансового внеску на сумі 3700, 00 грн. та оформлене платіжне доручення №1245 від 26.09.2013 року про перерахування на користь ПАТ "Комерційний банк "Надра" боргу у сумі 17341, 20 грн. (а.с.10,11).
Також, Відділом ДВС Долинського районного управління юстиції від 04.10.2013 року видано розпорядження про перерахування на користь ПАТ "Комерційний банк "Надра" грошових коштів, що надійшли на рахунок з обліку депозитних сум при примусовому виконанні виконавчого документа №33574530 (а.с.9) та направлено Управлінню Державного казначейства України у Долинському районі оформлене платіжне доручення №1297 від 07.10.2013 року про перерахування на користь ПАТ "Комерційний банк "Надра" боргу сумі 29066,00 грн.(а.с.11).
Що стосується правомірності дій відповідача щодо перерахування коштів згідно платіжних доручень виконавчої служби, судом встановлено наступне.
Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", визначено загальні засади функціонування платіжних систем і систем розрахунків (далі - платіжні системи) в Україні, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів у межах України, встановлює відповідальність суб'єктів переказу, а також визначає загальний порядок здійснення нагляду (оверсайта) за платіжними системами.
Пунктом 1.30 ст. 1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", визначено, що платіжне доручення - розрахунковий документ, який містить доручення платника банку, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача.
Положенням п. 8.4 ст. 8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", встановлено, що міжбанківський переказ виконується в строк до трьох операційних
Також, Постановою Національного Банку України №22 від 21 січня 2004 року затверджено Інструкцію про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті. Вимоги цієї Інструкції поширюються на всіх учасників безготівкових розрахунків, а також на стягувачів та обов'язкові для виконання ними.
Згідно пункту 2.19 Інструкції розрахункові документи, що надійшли до банку протягом операційного часу, банк виконує в день їх надходження. Розрахункові документи, що надійшли після операційного часу, банк виконує наступного операційного дня.
Відповідач вважає, що оскільки органи державного казначейства не є банками, тому дія вказаних положень законодавства на нього не поширюються.
Положенням про Державну казначейську службу, яке затверджене Указом Президента України №460/2011 від 13 квітня 2011 року, пунктом 1 передбачено, що Державна казначейська служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України.
Казначейство України є юридичною особою публічного права, входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Казначейство України є учасником системи електронних платежів Національного банку України.
Враховуючи це, органи держаного казначейства України не є банком в розумінні приписів ст. 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність", однак вони є учасником системи електронних платежів Національного банку України, відповідно до приписів пункту 1 Положенням про Державну казначейську службу України, то на них поширюються вимоги встановлені Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" та Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, щодо перерахування коштів .
Таким чином, Управлінням державного казначейства у Долинському районі порушено порядок перерахування коштів згідно платіжних доручень виконавчої служби.
Частина боргу у сумі 4000,00 грн. оплачена відповідачам, що підтверджується випискою по рахунках та не заперечується сторонами процесу, проте сума боргу у розмірі 46107,60 грн. на момент розгляду справи, залишилась не перерахованою.
За таких обставини, суд приходить до висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо невиконання платіжних доручень виконавчої служби.
Що стосується посилань відповідача, що при проведенні видаткових операцій органи Державної казначейської служби України повинні у першу чергу забезпечити виконання захищених статей видатків передбачених ч.2 ст. 55 Бюджетного кодексу України, суд зазначає.
Відповідно до п.5. ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Пунктом 2 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" закріплено положення, згідно яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Таким чином, з посилання відповідача на те, що виконання рішення суду щодо стягнення заборгованості може бути відстрочена доки не з'являться фінансові можливості в Державному бюджеті здійснити таке фінансування, суд не погоджується та вважає їх безпідставними та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства.
З врахуванням зазначених обставин, норм чинного законодавства, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги ПАТ "Комерційний банк "Надра" є обґрунтованими, та підлягають до задоволення.
Частиною 1 с. 94 Кодексу адміністративного судочинства встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
За таких обставин, сума виплаченого судового збору у розмірі 240, 87 грн. підлягає стягненню з Державного бюджету України.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління державної казначейської служби України у Долинському районі щодо невиконання платіжних доручень №1244 від 26.09.2013р., №1245 від 26.09.2013 р. та №1297 від 07.10.2013 р. відділу державної виконавчої служби в Долинському районного управління юстиції про перерахування на користь ПАТ "Комерційний банк "НАДРА" боргу у сумі 46107,60 грн.
Зобов'язати Управління державної казначейської служби України у Долинському районі перерахувати на користь ПАТ "Комерційний банк "Надра" (код 20025456) борг у сумі 46107 (сорок шість тисяч сто сім) грн. 60 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ "Комерційний банк "Надра" (код 20025456), сплачений судовий збір у сумі 240 (двісті сорок ) грн. 87 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Григорук О.Б.
Постанова складена в повному обсязі 03.01.2014 року.