Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 грудня 2013 р. Справа № 805/17965/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Кравченко Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області в особі Донецько-Макіївської державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта ім. О.О. Скочинського» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
встановив:
16 грудня 2013 року Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області в особі Донецько-Макіївської державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості (далі - Позивач або Теруправління Держгірпромнагляду у Донецькій області) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахта ім. О.О. Скочинського» (далі - Відповідач або ДП «ДВЕК»), в якому просило застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення робіт з проведення польового допоміжного похилу центральної панелі, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
Фактичну підставу для звернення до суду із вказаним позовом Теруправління Держгірпромнагляду у Донецькій області вбачало в тому, що під час позапланової перевірки відокремленого підрозділу «Шахта ім. О.О. Скочинського» ДП «ДВЕК» на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при веденні прохідницьких робіт у польовому допоміжному похилу Центральної панелі, виявлена низка порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Правову - в положеннях ч.2 ст.19 Конституції України, ст.ст.4, 38 Закону України «Про охорону праці», ст.1, п.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а також Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України.
Ухвалою від 17 грудня 2013 року відкрито провадження по справі № 805/17965/13-а, справа призначена до судового розгляду.
Належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду (а.с.29-35) сторони явку своїх представників в судове засідання не забезпечили.
26 грудня 2013 року через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду представник позивача надала заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.42).
26 грудня 2013 року через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду представник відповідача надала заяву про визнання позовних вимог (а.с.36).
З огляду на викладене та на підставі ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» (ідентифікаційний код 33161769) зареєстроване у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Донецької міської ради 02 вересня 2004 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 304031 та довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АБ № 217166 (а.с.38, 40).
В структуру ДП «ДВЕК» входить відокремлений підрозділ «Шахта ім. О.О. Скочинського», який не має статусу юридичної особи.
З метою забезпечення державного нагляду за дотриманням вимог нормативно-правових актів з охорони праці, а також забезпечення безпечних умов праці 31 жовтня 2013 року відокремлений підрозділ «Шахта ім. О.О. Скочинського» ДП «ДВЕК» звернувся до Донецько-Макіївської державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості з проханням організувати контроль між плановими перевірками за станом охорони праці у формі позапланових перевірок, про що свідчить лист від 31 жовтня 2013 року за № 655-Т5 (а.с.19)
На підставі наказу Донецько-Макіївської державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості Донецького гірничого округу від 22 листопада 2013 року № 24 «Про проведення позапланової перевірки» (а.с.20), направлення на проведення перевірки від 22 листопада 2013 року № 025-3/195 (а.с.25) 11 грудня 2013 року головним державним гірничотехнічним інспектором Пудак І.В. проведена позапланова перевірка дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, без грубного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини відокремленим підрозділом «Шахта ім. О.О. Скочинського» ДП «ДВЕК» у частині польового допоміжного ухилу ЦП.
Під час перевірки виявлена низка порушень вимог законодавства з питань охорони праці, зокрема ст.13 Закону України "Про охорону праці", а саме:
1.1. у книзі нарядів дільниці ПР-1 в 3 зм. 10.12.2013 р. не зазначений член ВГК, відповідно до розміщення передбаченої ПЛА, що є порушенням п.6 гл.3 р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;
1.2. у книзі нарядів дільниці ПР-1 в 2 зм. 07.12.2013 р. не зазначена посада особи, яка прийняла звіт про виконання наряду, що є порушенням п.19 гл.1 р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;
2. на заїзді з вентиляційного штреку 3-ї східної лави УПЦП пл. h№ 6 на Польовий допоміжний ухил ЦП відсутнє світлове табло, що забороняє пересування по ухилу під час транспортування вантажів по ухилу, що є порушенням п.24 гл.1 р. VI НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;
3.1. ПК-3 на пожежному гідранті відсутня бирка з номером відповідно до ПЛА, що є порушенням п.3 гл.1 р. ІХ НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;
3.2. на лебідці ЛВ-25 не працювала світлова сигналізація, що є порушенням п.3 гл.2 р. VIІ НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;
3.3. електродвигун лебідки ЛВ-25 заземлений з порушенням Інструкції, заземлювальна шина закріплена на 1 раму замість 3-х рам за Інструкцією, що є порушенням п.1 гл.10 р. VІІІ НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;
3.4. у робочого й резервного ВМП-6 відсутні інформаційні дошки, що є порушенням п.3 гл.4 р. VI НПАОП 10.0-1.01-10 Правила безпеки у вугільних шахтах;
3.5. ПК-68 на стрілочному переводі відсутня стопорна планка пера, що є порушенням п.4 гл.3 р. VІІ НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;
3.6. на сполученні конвеєрного штреку 3-й схід. лави УПЦП пл. h№ 6 і польового допоміжного ухилу ЦП відсутнє світлове табло й знаки про заборону пересування працівників в ухилі під час відкочування вантажів, що є порушенням п.24 гл.1 р. VІІ НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;
3.7. ПК 73-78 не забаластовано породою 50 м рейкового шляху, що є порушенням п.1 гл.3 р. VІІ НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;
3.8. на 11 рамах металевоаркового кріплення в 20 м від вибою встановлено по 1 закріплювальній скобі, що є порушенням п.5 гл.3 р. V НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;
3.9. на кінці вентиляційного става відсутній твердий каркас, що є порушенням п.4 гл.4 р. VІ НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;
3.10. у вибої 9 м. виробки затоплено водою, що є порушенням п.1 гл.6 р. V НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;
3.11. начальник дільниці ПР-1 Сідельцев В.М. таб. № 3461 не видав наряду на усунення порушень паспорта проходження Польового допоміжного ухилу ЦП до початку робіт, чим порушив свою посадову інструкцію з ОП і ТБ п.9.27.16 СОУ-П 10.1.00174088.018:2009, Правила безпеки у вугільних шахтах п.11 гл.4 р. IV НПАОП 10.0-1.01-10.
Вказані порушення відображені в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 11 грудня 2013 року № 025Р-16/667 (а.с.22-24). Акт перевірки підписаний посадовими особами відокремленого підрозділу «Шахта ім. О.О. Скочинського» ДП «ДВЕК» без зауважень 11 грудня 2013 року, того ж дня примірник акта отриманий відповідачем (зворотній бік а.с.24).
За висновком Теруправління Держгірпромнагляду у Донецькій області, вказані порушення створюють загрозу для життя та здоров'я людей і є підставою для вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення проходження польового допоміжного похилу ЦП.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
Відповідно до ч.4 ст.43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці визначає Закон України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII (далі - Закону № 2694), дія якого поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та на всіх працюючих.
Державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Пріоритет життя і здоров'я працівників, повна відповідальність роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці належить до основних принципів, на яких базується державна політика в галузі охорони праці, що передбачено ч.1, абз.2 ч.2 ст.4 Закону № 2694.
Згідно з ч.1 ст.6 Закону № 2694 умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
При цьому, відповідно до ст.13 Закону № 2694 роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 року № 62, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07 червня 2010 року за № 398/17693, затвердженні Правила безпеки у вугільних шахтах (далі - Правила).
Ці Правила встановлюють порядок безпечного ведення гірничих робіт і використання гірничошахтного, транспортного та електротехнічного обладнання, провітрювання та протиаварійного захисту гірничих виробок, забезпечення пилогазового режиму, виробничої санітарії та охорони праці.
Відповідно до п.6 гл.3 розділу IV Правил для кожної шахти згідно з чинним законодавством має бути складений ПЛА. ПЛА розробляється кожні 6 місяців головним інженером шахти і командиром гірничорятувального взводу, погоджується з командиром загону ДАРС (ДВГРС) і затверджується технічним керівником гірничого підприємства (шахти).
Всі особи, які опускаються у шахту, мають бути ознайомлені з ПЛА у тій його частині, що стосується їх місця роботи, шляхів пересування та запасних виходів із шахти.
За відсутності затвердженого ПЛА, а також у випадку скасування ДАРС (ДВГРС) узгодження ПЛА у цілому або його окремих позицій ведення робіт у виробках, що відповідають цим позиціям, не дозволяється, крім робіт щодо усунення причин, через які неможливе виконання ПЛА.
Виконання робіт з усунення причин скасування узгодження ПЛА або його окремих позицій має виконуватися за спеціальними заходами, які гарантують безпеку робіт, затвердженими технічним керівником гірничого підприємства (шахти).
Забороняється видача нарядів на роботи в шахті за відсутності членів ДГК у зміні згідно з розстановкою, передбаченою ПЛА. (порушення 1.1 в акті № 025Р-16/667).
П.19 гл.1 розділу ІV Правил визначено, що на усі види робіт та операцій повинна бути ТПД, яка затверджується директором або головним інженером шахти. У ТПД повинен передбачатися комплекс технічних і санітарно-гігієнічних заходів, що забезпечує нормальні умови праці та збереження здоров'я працівників шляхом запобігання або обмеження несприятливої дії НШВЧ, зниження ризику розвитку професійної і виробничообумовленої захворюваності (порушення 1.2 в акті № 025Р-16/667).
Згідно з вимогами п.24 гл.1 розділу VІІ Правил в устях похилих виробок, у місцях пересічення похилих виробок з іншими виробками мають встановлюватися бар'єри, світлові табло і знаки про заборону пересування працівників у виробках під час відкатки вантажів (порушення 2 в акті № 025Р-16/667).
Відповідно до п.3 гл.1 розділу ІХ Правил кількість і вид технічних засобів ППЗ, вогнегасні засоби, що вживаються, джерела і засоби подавання води для пожежогасіння, запас спеціальних вогнегасних речовин визначаються НАПБ Б.01.009-2004 та відповідними вимогами чинного законодавства (порушення 3.1 в акті № 025Р-16/667).
Згідно з п.3 гл.2 розділу VІІ Правил для виконання маневрових робіт і відкатки вагонеток в горизонтальних виробках з нахилом до 0,005 ‰ допускається застосування лебідок, що мають швидкість до 1 м/с, за проектами, що пройшли експертизу у суб'єктах господарювання, які мають дозвіл на виконання робіт з підвищеної небезпеки Держгірпромнагляду України відповідно до постанови КМУ від 15 жовтня 2003 року № 1631.
Для транспортування матеріалів і обладнання, а також для видачі породи від ремонту і перекріплювання в похилих виробках можуть застосовуватися лебідки, що відповідають таким вимогам:
а) відношення діаметра барабана (шківа) до діаметра каната повинне бути не менше ніж 20. Допускається багатошарове намотування каната на барабан;
б) швидкість руху каната на середньому радіусі намотування не повинна перевищувати 1,8 м/с;
в) лебідки повинні мати двоє гальм, одне з яких повинне діяти на барабан (шків). Кожне із гальм повинне забезпечувати у загальмованому стані приводу не менше ніж 2-кратне відношення величини гальмівного моменту до статичного;
г) лебідки мають за припинення подачі енергії автоматично загальмовуватися.
Експлуатація лебідок повинна здійснюватися з використанням світлової та звукової робочої сигналізації для подачі сигналів машиністу лебідки, яка повинна передбачатися проектом транспортування матеріалів і обладнання (порушення 3.2 в акті № 025Р-16/667).
П.1 гл.10 розділу VІІІ Правил передбачено, що заземленню підлягають металеві частини електротехнічних пристроїв, що не перебувають під напругою, але які можуть опинитися під напругою у випадку пошкодження ізоляції, а також трубопроводи, сигнальні троси, вентиляційні труби, розміщені у виробках, у яких є електричні установки та проводки.
У шахтах, небезпечних за газом та пилом, поодинокі металеві повітропроводи та пневматичні вентилятори підлягають заземленню для захисту від накопичення статичної електрики.
Вимоги цього пункту не поширюються на металеве кріплення, неструмопровідні рейки, оболонки відсмоктувальних кабелів електровозної контактної відкатки, а також на металеві пристрої для підвішування кабелю (порушення 3.3 в акті № 025Р-16/667).
Відповідно до п.3 гл.4 розділу VІ Правил біля кожного вентилятора повинна встановлюватися інформаційна дошка, на яку записуються фактична витрата повітря у виробці в місці встановлення вентилятора, фактична подача вентилятора, розрахункова і фактична витрати повітря у вибої тупикової виробки, максимально допустима довжина тупикової частини виробки, проведеної при даній вентиляторній установці, час провітрювання виробки після підривних робіт, дата заповнення і підпис особи, що робили запис на дошку.
При проведенні або погашенні вентиляційних виробок, що прилягають до очисних вибоїв на пластах крутого падіння, допускається встановлення ВМП із пневматичним двигуном у цих виробках при дотриманні таких умов: а) вентилятор повинен бути встановлений не ближче 15 м від вибою лави за ходом вентиляційного струменя; б) довжина тупикової частини виробки не повинна перевищувати 60 м; в) склад повітря в місці встановлення вентилятора повинен відповідати вимогам пункту 1 глави 1 цього розділу цих Правил, а вміст метану у вихідному з тупикової частини виробки струмені та біля вентилятора не повинен перевищувати 1 %; г) повинні застосовуватися вентилятори, у яких виключена можливість займання метану при ударах і терті обертових частин об корпус вентилятора (порушення 3.4 в акті № 025Р-16/667).
Згідно з п.4 гл.3 розділу VІІ Правил експлуатація стрілочних переводів допускається у разі: а) відсутності збитих, деформованих і вигнутих у подовжніх і поперечних напрямках вістряків (пір'я); б) відсутності роз'єднаних стрілочних тяг; в) замикання стрілок із зазором не більше ніж 4 мм між притисненим вістряком і рамною рейкою; г) наявності фіксації положення стрілочних переводів за допомогою фіксаторів;ґ) закритих канавок для тяг приводів стрілочних переводів (порушення 3.5 в акті № 025Р-16/667).
П.24 гл.1 розділу VІІ Правил встановлено, що в устях похилих виробок, у місцях пересічення похилих виробок з іншими виробками мають встановлюватися бар'єри, світлові табло і знаки про заборону пересування працівників у виробках під час відкатки вантажів (порушення № 3.6 в акті перевірки № 025Р-16/667).
Відповідно до п.1 гл.3 розділу VІІ Правил експлуатація рейкових колій повинна здійснюватися відповідно до вимог чинного законодавства.
Радіуси закруглень рейкових колій і перевідних кривих у нових виробках мають бути не меншими: для колії 600 мм - 12 м; для колії 900 мм - 20 м.
На сполученні виробок, не призначених для локомотивної відкатки, допускається закруглення колії радіусом не менше ніж чотирикратна найбільша жорстка база рухомого состава.
У діючих виробках дозволяється експлуатація рейкових колій із закругленням радіусом не менше ніж 8 м - для колії 600 мм і не менше ніж 12 м - для колії 900 мм. (порушення 3.7 в акті № 025Р-16/667).
Згідно з вимогами п.5 гл.3 розділу V Правил не дозволяються експлуатація рамного металевого податливого кріплення, у тому числі аркового, без міжрамних стяжок, скоб у замкових з'єднаннях і затягування покрівлі та боків виробки (порушення 3.8 в акті № 025Р-16/667).
Відповідно до п.4 гл.4 розділу VI Правил відстань від кінця вентиляційних труб до вибою в газових шахтах не повинна перевищувати 8 м, а в негазових - 12 м. Наприкінці гнучких повітропроводів повинні навішуватися труби із жорсткого матеріалу довжиною не менше 2 м або акумулятори вентиляційних труб або повинні вставлятися жорсткі розпірні кільця (не менше двох), що забезпечують нормальний переріз вихідного отвору труби. Гнучкий повітропровід повинен приєднуватися до ВМП за допомогою металевого перехідного патрубка довжиною не менше 1 м (порушення 3.9 в акті № 025Р-16/667).
П.1 гл.6 розділу V Правил встановлено, що технічний стан горизонтальних і похилих діючих виробок має перевірятися (для виробок із анкерним кріпленням - із записами у журнал встановленого зразка) посадовими особами дільниць, у веденні яких вони знаходяться: гірничими майстрами дільниць - щозмінно, начальниками дільниць або їх заступниками (помічниками) - щодобово, гірничими майстрами ВТБ - під час контролю стану рудникової атмосфери. Усі діючі виробки протягом всього строку експлуатації мають утримуватися в справному стані, чистоті та відповідати вимогам цих Правил. Щорічно маркшейдерська служба станом на 1 число наступного року повинна проводити облікові та вимірювальні роботи щодо визначення загальної довжини гірничих виробок, у тому числі із незадовільним станом, за перерізом, зазорами, висотою, та виробок з локомотивною відкаткою за профілем рейкових колій. Результати вимірювальних робіт повинні бути розглянуті комісією під головуванням головного інженера. На шахті повинна розроблятися програма скорочення гірничих виробок із незадовільним станом (порушення 3.10 в акті № 025Р-16/667).
За висновком суду, акт перевірки є належним та допустимим доказом на підтвердження факту порушення відокремленим підрозділом «Шахта ім. О.О. Скочинського» ДП «ДВЕК» вимог Правил безпеки у вугільних шахтах, які створюють загрозу для життя і здоров'я людей, зокрема працівників відповідача.
Докази, які б спростовували наведені вище обставини, рівно як і докази на підтвердження факту усунення виявлених порушень, на час судового розгляду суду не надані.
Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, що передбачено п.1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 408/2011 (далі - Положення № 408/2011).
Відповідно до пп.3 п.3 Положення № 408/2011 до основних завдань Держгірпромнагляду України належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.
Держгірпромнагляд України відповідно до покладених на неї завдань здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, що передбачено пп.6 п.4 Положення № 408/2011.
Пп.11 п.5 Положення № 408/2011 передбачено право Держгірпромнагляду України для виконання покладених на неї завдань зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень та інших виробничих об'єктів, виготовлення та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, виконання певних робіт, у тому числі пов'язаних з користуванням надрами, застосуванням нових небезпечних речовин, реалізацію продукції шляхом видачі розпорядчого документа про заборону зазначеного у випадках, передбачених законодавством, а також анулювати видані дозволи і ліцензії до усунення порушень, які створюють загрозу життю працівників.
Згідно з п.6 Положення № 408/2011 Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до п.1 Положення про Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02 грудня 2011 року № 186-к, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується.
Пп.7 п.4 вказаного Положення встановлено, що Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області відповідно до покладених на нього завдань здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877).
Відповідно до ст.1 Закону № 877 державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Державний нагляд (контроль) серед іншого здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності, що передбачено ч.1 ст.3 Закону № 877.
Процедуру проведення перевірок під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, встановлює Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затверджене наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за № 1531/20269 (далі - Положення № 826).
Відповідно до п.1.4 Положення № 826 заборона виробництва - зупинення виробництва суб'єкта господарювання (у тому числі експлуатації підприємства, виробничого об'єкта, окремого виробництва, робочого місця, будівлі, споруди, приміщення, машин і механізмів) шляхом видачі розпорядчого документа Держгірпромнагляду України (розпорядження); загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Водночас відповідно до ч.5 ст.4 Закону № 877 повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Згідно з ч.7 ст.7 Закону № 877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Отже, за встановлених судом обставин зупинення робіт з проведення польового допоміжного похилу центральної панелі має здійснюватися згідно з вимогами ч.5 ст.4 Закону № 877 за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області щодо застосування заходів реагування, поданого відповідно до ч.7 ст.7 Закону № 877.
Оскільки виявлені позивачем порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області про застосування до ДП "ДВЕК" в особі відокремленого підрозділу «Шахта ім. О.О. Скочинського» заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення робіт з проведення польового допоміжного похилу центральної панелі підлягають задоволенню у повному обсязі. Визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права та інтереси.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з ч.2 ст.88 КАС України, п.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Ухвалою від 17 грудня 2013 року задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення по справі.
Водночас, відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Отже, наявні підстави для стягнення з позивача на користь Державного бюджету України судових витрат по сплаті судового збору в сумі 68,82 грн.
Згідно з п.10 ч.6 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Разом із цим, суд вважає за потрібне роз'яснити відповідачу положення ч.ч.12-13 ст.183-2 КАС України, відповідно до яких особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Керуючись Конституцією України, Законами України "Про охорону праці", "Про засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 158, 162-163, 183-2, 185-186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
1. Адміністративний позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області в особі Донецько-Макіївської державної регіональної технічної інспекції у вугільній промисловості до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахта ім. О.О. Скочинського» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити повністю.
2. Застосувати до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахта ім. О.О. Скочинського» заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виконання робіт з проведення польового допоміжного похилу центральної панелі у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
3. Стягнути з Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (ідентифікаційний код 37968280) на користь Державного бюджету України судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 68 (шістдесят вісім) гривень 82 копійки.
4. Постанова в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду підлягає негайному виконанню.
5. Постанова прийнята, складена і підписана в нарадчій кімнаті 26 грудня 2013 року.
6. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
7. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кравченко Т.О.