Постанова № 36529455, 27.12.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2013
Номер справи
805/17226/13-а
Номер документу
36529455
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 грудня 2013 р. Справа № 805/17226/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області до Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» про стягнення заборгованості з фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1, за період з 01.09.2013 року по 01.12.2013 року у розмірі 10 982 245,77 грн.,

В С Т А Н О В И В:

Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області звернулось до суду з позовом до Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» про стягнення заборгованості з фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1, за період з 01.09.2013 року по 01.12.2013 року у розмірі 10 982 245,77 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач повинен був відшкодувати до 25-го числа щомісяця місячну суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених за зазначений період на пільгових умовах працівникам наступних структурних підрозділів: «Шахта Булавинська» - 1 277 462,07 грн., «Шахта Єнакієвська» - 1 834 765,82 грн., «Шахта Ольховатська» - 1 175 215,18грн., «Шахта Вуглегірська» - 2 431 511,61 грн., «Шахта Полтавська» - 1 751 465,82 грн., «Управління Технічного контролю якості вугілля та стандартів» - 54 623,39 грн., «Ремонтно-механічний завод» - 66 032,95 грн., «Шахта ім. Карла Маркса» - 2 391 168,93 грн. Отже, відповідач має заборгованість з покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період: з 01 вересня 2013 року по 01 грудня 2013 року за списком № 1 у сумі 10 982 245,77 грн., що підтверджується відповідними розрахунками, яку позивач просить стягнути.

Представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов у повному обсязі, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідач у судове засідання представника не направив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення. Через канцелярію суду надав заяву про визнання позову та розгляд справи без його участі. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності, на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Ухвалою суду від 27.12.2013 р. відповідачу відмовлено у задоволенні клопотання про роз'єднання позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Проте, суд враховує, що відзив про визнання позову підписаний представником відповідача - начальником юридичного відділу Костенко Н.І. (а.с.70 т.4), яка діє на підставі довіреності від 25.12.2012 р.

За приписами ч. 2 ст. 59 КАС України представник, який бере участь в адміністративному процесі на основі договору, має право повністю або частково відмовитися від адміністративного позову, визнати адміністративний позов, змінити адміністративний позов, досягнути примирення, передати повноваження представника іншій особі (передоручення), оскаржити судове рішення, якщо право на вчинення кожної із цих дій спеціально обумовлене у виданій йому довіреності.

Оскільки у виданій на ім'я Костенко Н.І. довіреності не передбачено право на визнання позову, суд розглянув справу на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши матеріали справи судом встановлено наступне.

Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України (далі - Міністр). Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах і районах у містах (далі - територіальні органи) щодо: забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; повного і своєчасного обліку платників єдиного внеску; забезпечення збору та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства; здійснення контролю за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, інших джерел, визначених законодавством; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів; застосовування фінансових санкцій, передбачених законом; призначення (перерахунку) і виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; обліку коштів Пенсійного фонду України, ведення статистичної та бухгалтерської звітності; надання страхувальникам та застрахованим особам інформації, визначеної законодавством.

Питання стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначаються Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663.

Відповідач - Державне підприємство «Орджонікідзевугілля» є юридичною особою, зареєстроване у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 32276912, діє на підставі статуту (а.с.9-22 т.1), відповідно до п. 2.1.1 вищезазначеної Інструкції є платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Відповідно п. 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління ПФУ 19.12.2003р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663 у 2012 році відшкодуванню підлягають 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими умовами праці по списку № 1, призначених у відповідності з ч. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV.

Відповідно до п. 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.

Як встановлено з матеріалів справи, позивачем направлялися на адресу відповідача повідомлення (розрахунки) про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій вказаним особам за період з 01 вересня 2013 року по 01 грудня 2013 року, а також складалися акти звірки розрахунків по структурних підрозділах відповідача (а.с.33-250 т.1, а.с.1-250 т.2, а.с.1-250 т.3, а.с.1-58 т.4).

Відповідно до вказаних розрахунків заборгованість відповідача з фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1, за період з 01.09.2013 року по 01.12.2013 року складає по наступних структурних підрозділів: «Шахта Булавинська» - 1 277 462,07 грн., «Шахта Єнакієвська» - 1 834 765,82 грн., «Шахта Ольховатська» - 1 175 215,18грн., «Шахта Вуглегірська» - 2 431 511,61 грн., «Шахта Полтавська» - 1 751 465,82 грн., «Управління Технічного контролю якості вугілля та стандартів» - 54 623,39 грн., «Ремонтно-механічний завод» - 66 032,95 грн., «Шахта ім. Карла Маркса» - 2 391 168,93 грн.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач має заборгованість з покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період: з 01 вересня 2013 року по 01 грудня 2013 року за списком № 1 у сумі 10 982 245,77 грн.

Згідно п. 6.8. вищевказаної Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідач у порушення зазначених вимог законодавства фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, позивачу у встановлені строки не вносив, в результаті чого має заборгованість у загальному розмірі 10 982 245,77 грн.

Згідно ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З урахуванням досліджених матеріалів справи, враховуючи, що позивачем доведена обґрунтованість заявлених вимог, а з боку відповідача суду не надано обґрунтованих заперечень проти позову, суд дійшов висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути зазначену суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1 у розмірі 10 982 245,77 грн.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

Керуючись ст. ст. 7, 17, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Задовольнити позов Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області до Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» про стягнення заборгованості з фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1, за період з 01.09.2013 року по 01.12.2013 року у розмірі 10 982 245,77 грн.

Стягнути з Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» (86400, м. Єнакієве, вул. Трестівська, 10, ЄДРПОУ 32276912) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве (86430, м. Єнакієве, пр. Леніна, 107-а, ЄДРПОУ 23188360, р/р 256083012021 у ДОУ ВАТ Державний ощадний банк України, МФО 335106) заборгованість з фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1 за період з 01 вересня 2013 року по 01 грудня 2013 року у розмірі 10 982 245 (десять мільйонів дев'ятсот вісімдесят дві тисячі двісті сорок п'ять) грн. 77 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Чекменьов Г.А.